Skocz do zawartości
StewieG

PC do 3k do pakietu Adobe dla świerzaka.

Rekomendowane odpowiedzi

Na wstępie chciałbym Was bardzo serdecznie przywitać ponieważ jest to mój pierwszy post na forum :)

 

Nie znam jeszcze panujących tu zwyczai ale mam nadzieje że mój temat nie łamie w żaden sposób regulaminu.

 

Chciałbym prosić Was o pomoc przy budowie mojego pierwszego PC od dobrych 12 lat (sic!). Dodam, że kompletnie się na tym nie znam więc proszę o wyrozumiałość bo będzie w tekście sporo dylematów.

 

Kompurer musi się zmieścić w 2400zł netto (ok 3000zł brutto ale miło by była jak by się dało taniej) a służyć głównie do Adobre Premiere/AE oraz Photoshopa. Od czasu do czas też fajnie było by w coś zagrać ale nie musi być to ultra HD itp.

 

Karta: Otóż korzystając ze strony: www.studio1productions.com/Articles/NVidia-GPU-Chart.htm wybrałem i zakupiłem nową kartę GTX 660 1.5GB ponieważ trafiła się w chyba miarę dobrej cenie (550zł) a reszta która nie powinna kosztować grubej kasy niestety jest już niedostępna. Ewentualnie moge ją jeszcze zwrócić i kupić coś innego ale chyba cokolwiek co było by równie wydajne jest za drogie.

 

Procesor: Całość chciałbym postawić na najnowszej platformie intela żaby był w miarę "przyszłościowy". Wybrałem procesor i5 6600 ponieważ udało mi się go znaleźć w cenie 950zł, i5 6400 jest chyba raptem 100zł tańszy. Myślałem na wersją K ale chyba nie ma to sensu ponieważ zależy mi głównie na stabilności i bezawaryjności.

 

Zasilacz: Trochę poczytałem i znalazłem SeaSonic SS600ET (600W) 300zł z certyfikatem 80 plus bronze albo Zalman ZM700LX (700W) 250zł. Zakładam lekki zapas żeby w przyszłości nie było potrzeby go wymieniać jak by się pojawiło jakieś SLI czy coś.

 

Dysk: Na razie będzie to SanDisk SSD 120GB (199zł) pod system, potem pojawi się 1TB 720rpm.

 

Ram: Z tego co widzę DDR4 nie jest dużo droższy więc chyba warto żeby i on się znalazł na pokładzie. 1 kość DDR4 Kingstone 8GB 2400MHz to koszt 200zł, potem bede dokładał kolejne.

 

Płyta główna + obudowa: Tu mam największy problem. Chciałbym żeby obsługiwała DDR4 (warto?), miała sensowną kartę dzwiękową (realtek 1150?), USB 3.1 C (nie wiem po co jeszcze ale pewnie w przyszłości może się przydać), złącza M.2 albo to drugie szybkie nie mam pojęcią do czego może mi się przydać ale szkoda by było żeby kiedyś było to ograniczeniem. O SLI chyba moge zapomnieć, ale czy jest czego żałować? Myślałem żeby za jakiś czas dokupić drugą GTX660 zamiast czegoś z serii 9xx, w grach pewnie nie bedzie różnicy ale w Premierce chyba tak? Bo sprzedawanie używanej 660 za rok to pewnie maks 250zł więc musiał bym dołożyć jeszcze przynajmniej 1000 żeby kupić GTX970 ale może to jedyne słuszne rozwiązanie.

 

Zastanawiam się nad obudową mictoATX (a co za tym idzie też płytą) ponieważ komputer będzie czasem przenoszony, ale nie chciał bym żeby potem się okazało że nie mieści mi się kolejny RAM, np 3 dysk twardy czy też druga karta graficzna. 

 

Czy MSI daje rade? Fajnie jak by była któraś z tych objęchtych promocją:  www.morele.net/wiadomosc/zimowy-cashback-msi-odbierz-do-170zl-zwrotu/2147/

 

MSI z170A GAMING PRO - łapię sie w promocję, i ma nawet SLI, brak niestety USB Type-C ale to w razie potrzeby można chyba dodać później nie?

Jest jeszcze MSI z170 -G45 Gaming z usb typ-c ale jeszcze o 100zł droższa co już sie robi sporą kwota.

 

Chłodzenie procka: Tu zupełnie nie wiem, wybrałem be quiet! Pure Rock za 139zł ale może nie jest to potrzebne?

 

Podsumowanie:

Karta graficzna: GTX 660 1.5GB            550zł

Zasilacz: SeaSonic SS600ET (600W)     300zl

Procek: i5 6600                                       950zł

RAM: DDR4 Kingstone 8GB 2400MHz   200zł

Dysk: SanDisk SSD 120GB                     199zł

Chłodzenie procka: be quiet! Pure Rock 139zł

Płyta głowna: ? 

Obudowa: ?

 

Co daje do tej pory: 2338zł brutto + 500-600zł płyta i obudowa (ewentualnie jakaś najtańsza) co z grubsza powinno się zmieścić.

 

Jakiekolwiek przemyślenia oraz sugestie są bardzo mile widziane i z góry bardzo dziękuje za pomoc.

 

 

UPDATE: Przekroczyłem troche budżet ale skompletowałem coś takiego, co myślicie?

 

post-223601-0-26335100-1453979184_thumb.png

 

Zmienie ssd na innej firmy i ram na 3000MHz.

 

 

Edytowane przez StewieG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najwazniejszym elementem zestawu do edycji grafiki lub filmow jest monitor (o ktorym nic nie wiadomo u ciebie) i to z reguly jest grubo ponad 50% ceny zestawu... 

 

zrezygnowalbym z grafiki (dokupisz jak bedzie trzeba, pod koniec roku niby mala rewolucja w temacie grafik), absurdalnej plyty glownej (przeplacasz 3 stowy), zbyt mocnego zasilacza(policz TDP podzespolow - no chyba ze to sprzed do grania budujesz i bedzie SLI pod 4k/wielomonitorowke)... i wzial wiecej (4x8, 2x16) szybszego ramu oraz wiekszy ssd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Monitor mam, pytam się tylko o blaszaka.

 

Bez dedykowanej karty graficznej nic się nie wyrenderuje w sensownym czasie, dołożenie nawet GTX660 przyśpiesza prace kilkukrotnie, chociaż cholerny podgląd powinien jakoś sensownie chodzić. O SLI myśle raczej właśnie do renderowania a nie do gier które ponoć w większości tego i tak nie odsługują.

 

Słabszy zasilacz to oszczędność 100zł, a jak dołożę drugą kartę, kilka dysków i bede musiał go zmienić to ten ląduje w koszu bo kto kupi używany zasilacz, więc była by to oszczędność która w przyszłości mogła by mnie mocno ograniczyć.

 

Ram można w przyszłości dokładać, 4x8gb to 4x280zł czyli prawie 30% wartości całego zestawu.

 

Większy SSD chyba nie jest potrzeby, będzie na nim siedział tylko system, moja znajomość windowsa skończyła się na XP ale chyba powinno wystarczyć. Chciaż jak patrze ile ważą nowe gry to po zainstalowaniu jednej to miejsce się skonczy :/

 

Jest promocja w morele i 100zł za płyte zwracają więc, można założyć że przepłacam już 200zł, problem w tym że nie uświadczysz w cenie poniżej 500zł płyty z USB Type-C które za jakiś czas będzie powszechnie używane oraz SLI o którym musze jeszcze trochę poczytać bo jak bym z tego zrezygnował to właśnie na zasilaczu i płycie głównej mógłbym zaoszczędzić 200zł.

 

Ale wielkie dzięki za zainteresowanie i odpowiedz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skoro nie potrzebujesz ani duzej ilosci ramu ani szybkiego i zwawego dysku to masz specyficzne zlecenia...

idz tak jak to sobie wydumales: gtx660 (ktora nawet nie jest oficjalnie wspierana/rekomendowana wg Adobe dla takiego aftera czy premiera, ale jak ci dziala szybciej to najwazniejsze) w SLI

a jesli pod ta cala przykrywka chodzi tak na prawde glownie o gry... to koniecznie poczytaj o tym SLI :)

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że koniecznie chcesz bronić głupoty dotyczącej pozostania na zintegrowanej karcie graficznej.

 

Wymagania wymaganiami a praktyka praktyką, ide o zakład że GTX660 w tej cenie spiszę się najlepiej. Jeżeli się mylę, poprzyj swoją tezę w jakiś sposób a chętnie przyznam się do błędu.

 

Znajdz mi też jakaś NOWĄ (z gwarancją i na f-vat) wspieraną kartę ze starszej serii (chodzi o cenę), która będzie wydajniejsza i w równie przyzwoitej kwocie.

 

Zgodzę się oczywiście z sugestią dotyczącą ramu i dysku, niestety jest to duży wydatek i jeżeli chodzi o RAM to bede dokładał go z czasem a jeżeli mowa o dysku to SSD jest kosmicznie drogim rozwiązaniem i poza moim zasięgiem.

 

Pracuje raczej na małych plikach, więc na start powinno wystarczyć, ram będzie oczywiście jako pierwszy w kolejce, tuż za nim drugi dysk ale zwykły.

 

O SLI się nie wypowiadam.

 

Jeszcze tylko dodam że jeżeli chodzi o video to akurat SSD może wcale nie być warty swojej ceny ale też ręki nie dam sobie uciąć, na bank lepszym wydatkiem bedzie więc ramu niż większy dysk ssd.

Edytowane przez StewieG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W renderingu nie będzie kosmicznych różnic. Ale skoro tak jak napisałeś pracujesz na małych plikach to większe znaczenie będzie miał ogólny komfort i szybkość pracy systemu, wymienionych programów. Decyzja jest za tobą, ale osobiście uważam, że obecnie SSD to podstawa. Na twoim miejscu kupiłbym najpierw SSD, a później magazyn w postaci HDD lub dokupił jeszcze jedno SSD. Tak jak napisałeś w pierwszym poście.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki właśnie jest plan ;)

 

Chętnie dołożył dym zamiast SSD 120GB te 240GB i zwiększył ram do 16GB ale tak można w nieskończoność, gdzieś trzeba wyznaczyć granice i ewentualnie pózniej dokładać.

 

Chętnie bym kupił tańszą płytę i może właśnie od razu te 240GB. Tylko z czegoś musiał bym zrezygnować SLI albo Type-C i jest 100zł taniej, bez obydwu 200zł taniej, pytanie czy oszczędność 160zł netto jest tego warta ale to samo tyczy się tego ssd ;)

Edytowane przez StewieG
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...