Skocz do zawartości
Ponczi

Nowy SSD niewykrywany. Sugestie, porady?

Rekomendowane odpowiedzi

Siemanko.

 

W ramach wymiany reklamowanego sprzętu, postanowiłem wybrać nowy dysk ssd do mojego laptopa - Lenovo Y530. Wybór padł na budżetowy dysk Intenso SSD 128GB. Po odebraniu SSD, chciałem go sklonować, wykorzystując program easeus todo backup free (tak jak było w kilku poradnikach o klonowaniu). Po podpięciu dysku do adaptera sata-usb i odpaleniu programu, nigdzie go nie widziało. Korzystając z innej aplikacji - AOMEI Partition Assistant Standard Edition, także wywalało błąd. Postanowiłem zainicjować dysk, wg opisów w necie (komputer- zarządzaj - itd.), alei to nie dało pozytywnego skutku. Przy próbie inicjacji (dysk był niezainicjowany i nie miał nic przydzielone, ale wyświetlała się jego pojemność), wyskoczył błąd: "nieznana funkcja" - screen.

JnCUIGd.jpg

 

 

Skoro nie działało z tym adapterem, postanowiłem wsadzić ssd bezpośrednio do złącza w laptopie i dokonać czystej instalacji.

Wykorzystując bootowalny pendrive, gdy instalator się uruchomił pojawiło się coś takiego:

7GkYJ4e.jpg

 

Nawet załadowanie sterownika, wg sugestii ze strony pomocy technicznej lenovo nic nie dało. Ustawienia w dość prostym biosie zahci, na ide oraz na odwrót. nie dały żadnego rezultatu. Jak coś biosu nie da się zaktualizować oraz nazwa dysku wyświetla się w menu boot.

 

Co może być nie tak? Czy dysk ssd jest walnięty, czy mój laptop nie chce go przyjąć? Mam nadzieję, że udało mi się w miarę jasno opisać sprawę. Gdy szukałem w necie podobnych problemów, to zwykle odsyłano do rozwiązań, z których już korzystałem i nie mam więcej pomysłów :(

 

Pozdrawiam.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trudno zrozumieć o co pytasz w tym zdaniu, jeśli kierować się jakimiś logicznymi zasadami konstrukcji pytań, ale jeżeli dobrze się domyślam odpowiedź brzmi: nie jest to normalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Windowsa instalujesz z pendrive, może się zdarzyć sytuacja, że instalator nie widzi dysku. Były takie przypadki na forum. 

 

Spróbuj wtedy instalacji z dvd.


Najlepiej na nowym sprzęcie instalować nowszy Windows niż W7.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla pewnosci trzeba podpiac pod inny lapek lub pc. Te kwiatki nie nastrajaja pozytywnie i prawdopodobnie z firmware dysku jest cos nie tak. SSD powinny byc wykrywane normalnie jak kazdy inny dysk na sata i jesli zaczynaja sie schody to nie zapowiada sie to dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę szkoda, że nie zajrzałeś wcześniej na forum, w polecanych masz dyski które warto kupić (już uprzedzam- Intenso tam nie ma)

jak potrafisz zainstaluj HDTune i wrzuć tu wyniki SMART, być może dysk jest uszkodzony

 

Wybrałem ten dysk ponieważ miał 128 giga i wymagał ode mnie najmniejszej ilości dopłacenia. Gdyby nie to, że byłem poniekąd uwiązany do konkretnego sklepu, to na pewno wybrałbym inny.

 

Znalazłem nowszy bios do mojego laptopa, ale to nic nie dało. Żadna próba nie przyniosła skutku. Dodatkowo, przeszukujący odmęty internetu znalazłem informacje, że sąproblemyzssd wtym lapku, ale innym udawało się korzystać z ssd, bez problemu. Będąc dziś u znajomego (sam byłem zajęty i nie miałem czasu wpaść do niego wcześniej), po podpięciu dysku, komputer nie chciał się uruchomić. Gdy podpiąłem dysk na uruchomionym kopie, wyszukiwało sterowniki i niby zainstalowano, ale nadal zarządzanie dyskami go nie wykryło. Komputer miał Vistę.

 

Czy próbować iść jeszcze do kogoś, czy uszkodzony dysk?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak podpięty dysk nie jest widoczny w biosie czy komp nie chce startować ( mowa o stacjonarce ) to albo dysk nadaje się do kosza albo coś namieszane w ustawieniach  ,choć przy urządzeniach  SATA to znacznie trudniej namieszać .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...