Skocz do zawartości
kojoT

Jak NIE podkręcać i czego NIE kupować.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. 

 

Pozwólcie, że ku małej przestrodze, pochwalę się własną głupotą i zaprezentuję jak nie wydawać pieniędzy na sprzęt(choć to jest dyskusyjne*). 

 

Słowem (długiego) wstępu, grzebać w blaszakach zacząłem od czasów AMD k5 pr100 więc już dość dawno temu. Nigdy nie byłem jakimś maniakiem ani nie uważałem się za znawcę ani kozaka. Po mniejszej-większej lekturze gazet, później netu wiedziałem zawsze co i jak. Starałem się zawsze kupować sprzęt z potencjałem... Z biegiem lat jednak przestałem grać, zaczęło mi zależeć wyłącznie na bezproblemowym działaniu neta i aplikacji. W ubiegłym roku stwierdziłem że e4300 już zdecydowanie idzie na emeryturę a g3258 będzie godnym następcą (wyłączając gry)...

 

Z początku było ok, była integra, ale zachciało mi się w coś zagrać.... i wiecie jak to wygląda dalej;) Lepiej, ładniej, szybciej....

 

Po roku, zupełnie bez planu(!!!!) zacząłem od kupna 2 nowych dysków, monitora 27", następnie r9 380 + zasilacz i myślałem że jak śmignę z pentiumem na luzie 4,5GHz, to jakoś będzie........

 

I może by było... gdyby mi to ruszyło. Zaczęło się od tego, że staremu PSU zaczęło spadać napięcie - choć niczego nie zjarał. W ogóle jestem w szoku, że akyga basic 503W (264W+12v) pociągnął to wszystko(tylko podpięte za monitorem diody przygasały jak wiedźmina odpalalem;) 

 

No więc kupiłem nowe PSU. I guzik. Przeoczyłem, że Gigabyte H81m-s2pv, pozwala zmieniać mnożnik, ale vcore ma limit do 1,2V i pupa. Poza tym zgrzybiałe uefi tej płyty. Jak usiłuję podkręcić cpu, wszystkie programy w windzie a i tak nie zawsze pokazują mi stałe 3,2GHz lub 3,2 cpu i np 4GHz Cache. I tak po podniesieniu do 4,1-4,2 system nie rusza. Dopiero po zabawie Easy Tune gigabyta udało mi się wskoczyć na stabilne 4,2 wspomagając się podniesieniem offsetu w IXT ale nic więcej. 

 

Konkluzja:

 

Po raz kolejny, słusznym okazało się stwierdzenie, że oszczędny płaci dwa razy. Tym razem nie pykło.  Mimo zajefajnej ceny $, kupuję nową mobo + i5 4690K. Może wreszcie trochę pogram.  Wnioski są dwa: nie warto się śpieszyć - warto przemyśleć i nie warto stosować półśrodków! 

 

 

*Zależy oczywiście co komu do czego:)

 

Mam nadzieję, że dzięki mnie ktoś nie będzie musiał tyle wyzywać... :]

 

P.S. Sam się przyznaję do błędów, więc proszę po mnie nie jechać jak po łysej kobyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Strzelam ze ten monitor 27 calowy ma 1440p wiec jakby nie patrzeć to ten r9 380 to też półśrodek (gdyby był jeszcze w dodatku wersją 2gb...).

To tak na dobicie. A i jeszcze ram wymień bo 1333mhz z pupy pasuje i zaniża wydajność.

O i jeszcze chłodzenie wymień jak chcesz porządnie podkręcić tego 4690k.

 

Edit: a widze że monitor 1080p, szkoda.

Edytowane przez GeMtin1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...