Skocz do zawartości
Blitz007

Bios nie wykrywa nowego dysku ssd dell inspiron 1525

Rekomendowane odpowiedzi

Czesć. Przed chwilą wymieniłem w Dell Inspiron 1525 (4 Ram, Core 2 Duo T8300 - i jedno i drugie wymieniane przezemnie) stary dysk (ktory byl tam od nowości) Samsung Serial ATA 160GB na Samsunh evo 850 w wersji 250 GB. Niestety, kiedy chcę włączyć komputer i zainstalować z płytki Windows (zmieniłem kolejność bootowania, cd jest pierwszy, hdd drugi, itd.), zarówno BIOS jak i instalator Windowsa nie widzi dysku. Myślałem, że to dlatego, że dysk jest za cienki - stary 9mm, nowy 7 i nawet podkleiłem dysk, żeby miał taką samą grubość, ale to nic nie dało :-/ . Dodam jeszcze, że dysk domyślnie działa w AHCI. Jak zrobić, żdby działało (a jeżeli się nie da to też proszę, o info)?

Dzięki za pomoc :-D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może to bios jest jakiś felerny albo jakaś blokada od Della na konkretne SSD .

 

Zobacz czy da się przestawić kontoler SATA w tryb IDE .

 

Może też się gryźć SATA III z SATA II , choć nie powinno - w teorii wszystkie generacje SATA są ze sobą kompatybilne , pomiędzy SATA III a SATA II mało było problemów , prędzej jak lapek miał by kontroler SATA I .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyłącz w biosie fast boot i secure boot, jeśli masz takie opcje, i tryb bootowania zmień na bios + uefi/legacy. Niewykluczona oczywiście celowa blokada dysku przez della, wtedy nic nie zrobisz.

Edytowane przez grzechotnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogę tylko zmienić z ADCI na ATA. Właśnie przeczytałem, że ten Dell obsługuje tylko te dyski, które mogą działać na SATA II. Czy ten Samsung jest kompatybilny z SATA II, czy czeka mnie zwrot do sklepu?

 

Jeżeli nie jest, to proszę o pllecenie jakiegoś SSD 250 GB, który jest kompatybilny z SATA II.

 

Jeszcze raz dzięki za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten Samdung musi działać w tym lapku.

 

Sprawdź czy masz w biosie zakładkę security i czy tam nie jest zablokowane użycie innego dysku. W E6400 zakładka ta jest tak rozbudowane, że boję się tam cokolwiek zmieiać ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyłącz w biosie fast boot i secure boot, jeśli masz takie opcje, i tryb bootowania zmień na bios + uefi/legacy. Niewykluczona oczywiście celowa blokada dysku przez della, wtedy nic nie zrobisz.

Fast boot moge zmienic na minimal (ustawiony domyślnie), thorough i auto.

 

Bios jest w najnowszej wersji jaka jest dostępa. ...czyli sprzed 6 lat.

Zaraz dodam jak wygląda cały bios i jak wygląda komunikat o braku dysku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W teorii każdy dysk SATA III powinien działać na SATA II , bo obie wersje standardu są ze sobą komatybilne ( tzn. SATA III jest kompatybilne wstecz ) .

 

W praktyce to różnie może być , chyba nie ma SSD który był by stricte SATA II .

 

Może poszukaj na forach dot. komputerów Della albo tego konkretnego modelu jakie SSD mają jego userzy .

 

Dobrym pomysłem też jest spytanie się supportu Della jakie SSD działają normalnie w tym SSD .

 

EDIT.

 

Jak masz możliwość to pożycz od kogoś Cruciala BX100/BX200/MX200 i sprawdź czy będzie działał / czy będzie widoczny normalnie .

Edytowane przez reyden

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj link do zdjęć biosu i błędu jaki wyskakuje:

https://onedrive.live.com/redir?resid=D05ADC101A78FF3C!33212&authkey=!AMd47O_URwO_sfA&ithint=folder%2cjpg

 

Jedyne co zmieniałem to kolejność rozruchu i tryb na ATA. Resztaj jak dał producent.

Raczej nie potrzeba adaptera. Właśnie porównałem ten wymontowany z Dell i ten który jakiś czas temu wymontowałem z PS3 i są kropka w kropkę takie same. 

Niestety nie mam możliwości sprawdzić ani innego dysku ssd, ani tego w innym komputerze - w domu same lapki.

Właśnie skończyło się wszystko wrzucać, także pewnie tam leży mój jakiś głupi błąd. Jeżeli byście mogli rzucić okiem i powiedzieć co jest źle, to byłbym bardzo wdzięczny :-D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fast Boot zmieniony na tą środkowa opcję. Spróbowałem z dyskiem jako ATA i AHCI i zero efektów... Jedyne co zauważyłem po  zmianie fast Boot to dłuższe uruchamianie. Sprawdziłem jeszcze raz i HDD chodzi bez zarzutu.


Ssd niestety nadal nie działa i nie jest wykrywane przez system...


Znalazłem jeszcze taki filmik na yt, jak gościu wymienia w tym laptopie dysk na Evo 840 i mówi coś, że mu też kilka razy nie wykrywało i coś tam zrobił, żeby piny się stykały. O to samo może chodzić u mnie? Czy dysk może być po prostu za cienki? Jeżeli tak to jak go zdystansować?

 

Tutaj link:

https://youtu.be/VEtcHsxZxuM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkość dysku nie ma tutaj raczej większego znaczenia , jak dysk prawidłowo siedzi we wnęce to nie nie zależnie czy by miał 7 czy 9+ mm to powinien działać .

 

Raczej obstawiam którąś z wcześniej wymienionych opcji .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prostu nie mogę uwierzyć, że się tego prosto nie da zmienić... Próbowałem już chyba wszystkiego :-/ 

A jest jakiś sposób na sprawdzenie tego,  czy na pewno dobrze wchodzą te styki? Bo rzeczywiście inaczej wkład się HDD,  a inaczej SSD...

Jeżeli nie to, to co innego mogę zrobić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest masa postów na forum Della że dysk nie siadł poprawnie w gnieździe i nie stykało. Ten adapter della może powodować brak kontaktu. 

Spacer (podkładka dystansowa) na dysk założona?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Często wraz z dyskami producenci dają. Jak nie masz to nie masz.

Nie jest warunkiem koniecznym, wszystko zależy od konkretnego rozwiązania w laptopie.

 

A co z tym adapterem pomiędzy dyskiem a laptopem? Jest tam jakiś?

Tak to wygląda? 

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samsung nie dał mi takiego dystansera  :-/

Jak montowałem, to było dokładnie to samo co na filmiku (jedyna różnica, to to, że nawet nie rozwalałem tych sanek i osłonki na dwie części...). Zdjęcia dokładnie wszystkiego co tam jest są pod linkiem wyżej. 

Jak się tak dokładnie przyjrzeć to nawet po dokręcania przednia część się troszkę waha i nie przylega idealnie, czyli najpewniej to właśnie tego wina...

A czy przy klejenie tego dysku od spodu taśmą dwustronne rozwiązało by problem? Czy to by nie zepsuło czegoś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze kombinujesz, problemem jest brak fizycznego kontaktu złącza dysku z portem sata w laptopie, bo, jak słusznie zauważyłeś, ten ssd jest cieńszy od starego dysku:

 

http://www.tomshardware.co.uk/forum/295102-32-dell-inspiron-bios-recognize-samsung

 

Tutaj radzą: "TL;DR - Reseat your SSD and make sure the SATA port is pushed up to line up with the port. Try adding cushion above the drive if you can't get it lined up."

 

Musisz sprawić, by port sata i złącza na dysku były wyrównane - na tej samej wysokości. Ewentualnie próbuj wsadzać do oporu, za którymś razem pewnie trafisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz poszukać jakiejś podkładki dystansowej pod dysk 7 mm do tego modelu - napisz do della. Jak nie znajdziesz, to może taśma izolacyjna? Prądu nie przewodzi i nie zapali się od temperatur panujących we wnętrzu laptopa.

Edytowane przez grzechotnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, ramkę mam już załatwioną :-)

Kożystając jeszcze z okazji, chciałbym zapytać czy mój plan jest ok.

 

...na tym dysku chcę zainstalować Windowsa Vistę 64 bitw angielskiej wersji - nie mam płyty oryginalnej instalacyjnej, a w internecie nie ma polskiej wersji... (w zestawie była Polska 32, ale po dołożeniu ramu chcę zmienić). Potem update do 8 (mam w pudełeczku) i następnie do 10 i wgranie polskiej wersji językowej.  

Da się tak? Proszę o info.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...