Skocz do zawartości
viktorson

Jakie dyski twarde 2.5'' do NAS

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Jako, że w ostatnim czasie w domu rozrosła się sieć pojawił się pomysł podłączenia do niej jakiegoś serwera NAS.

Jego główne zastosowanie to magazyn plików, backup danych oraz serwer DLNA. Z rzadka klient torrent.

Powinien być cichy, oszczędny i bezproblemowo pracować w cyklu 24/7.

Co do wydajności, to nie jest to krytyczny parametr ponieważ całość sieci to i tak 100Mbit i w najbliższym czasie nie planuje wymiany osprzętu na szybszy.

 

Jestem w posiadaniu malutkiego, pasywnie chłodzonego komputera, który będzie pełnił rolę NAS.

Niestety ze względu na rozmiary obudowy jestem w stanie umieścić w nim jeden dysk 3,5'' lub 4 dyski 2.5''.

Chciałbym zainstalować w nim macierz RAID 1 (lub 0+1, a z tego co udało mi się wyczytać wnioskuję, że najlepszy byłby RAID 10) ze względu na bezpieczeństwo danych.

Jednak nie będzie to jedyna kopia danych, natomiast będzie najaktualniejsza. W związku z czym utrata danych wielką tragedią nie będzie, a jedynie poważną upierdliwością.

Sam komputer niestety nie ma kontrolera RAID. Posiada jedynie jedno gniazdo PATA i gniazdo PCI.

W związku z czym zachodzi potrzeba zakupu kontrolera RAID ze złączem PCI i najlepiej w standardzie low profile.

Żeby jeszcze udziwnić potrzebę to kontroler powinien posiadać 4 złącza SATA lub ostatecznie 2 PATA.

 

I tutaj moja pierwsza prośba. Proszę o pomoc w wyborze jakiejś sensownej karty RAID. Stabilnej i przyjemnej w konfiguracji.

 

Druga kwestia to wybór dysków twardych. Skłaniam się ku 4 dyskom 2.5'' (SATA lub PATA zależnie od zaproponowanego kontrolera). Nie wykluczam jednak dysków 3.5'' jeśli wybór takowych okazałby się lepszy (wtedy większa obudowa).

Czytałem sporo na temat proponowanych dysków do NAS. Generalnie zazwyczaj sprawa sprowadzała się do Seagate lub WD ze wskazaniem wysokiej awaryjności tego pierwszego.

Moje dotychczasowe doświadczenia są takie, że jeśli chodzi o dyski 3.5'' do pojemności 250GB to miałem do czynienia z wieloma modelami WD oraz Seagate i problemów zero. Natomiast starych Samsungów wolę nawet nie wspominać. Powyżej 250 GB to już jeśli chodzi o 2 pierwsze firmy różnie bywało, Samsung natomiast tym razem bajka :). Obecnie mam 1TB WD Red i po wyłączeniu parkowania głowic działa bardzo fajnie. Co do dysków 2.5'' to stary Hitachi niezniszczalny, 500GB Seagate z 3 działają jeszcze 2. A 500GB WD robi za przycisk do papieru.

Piszę o tym po to aby pokazać, że nie jestem uprzedzony do żadnej firmy :).

A na poważnie to zależy mi aby dyski były w miarę ciche, chłodne i dały radę pracy bez przerwy. Co do pojemności to po połączeniu w RAID 0+1 minimalna sensowna to 500GB .

Doradźcie coś w tej materii.

 

Przeglądałem Allegro i znalazłem taką ofertę:

http://allegro.pl/dysk-twardy-toshiba-mq01abf050-6gb-s-500gb-7mm-2-5-i5041333895.html

Czy ten dysk byłby dobrym wyborem?

 

Jest jeszcze taka aukcja:

http://allegro.pl/nowy-dysk-1tb-1000gb-gwarancja-24ms-f-vat-sata-i5575783852.html

Ale to loteria bo wysyłają modele losowo, ale może któryś z nich wybitnie wpasowuje się w moje potrzeby i warto poszukać go u innego sprzedawcy.

 

Natomiast jeśli chodzi o dyski 3.5'' znalazłem coś takiego:

http://allegro.pl/nowy-dysk-3-5-hitachi-320gb-sata-ii-i5909195629.html

Czy te dyski naprawdę nadają się do pracy ciągłej?

 

Pozdrawiam

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...