Skocz do zawartości
nothvandark

Żałosne osiągi HD5870 w GTA V?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Złożyłem sobie oldskulowy komputer, chciałem najtańszym kosztem zagrać sobie w GTA V, i ewentualnie na niedzielne granie w jakieś inne gierki jak już GTA się znudzi.

 

W pudle siedzi co następuje:

 

Asus P5QL-E na P43

Xeon E5420@ 3,00 GHz

6GB RAM DDR2 800MHz

Radeon HD5870

PSU Pentagram 500W

 

No i na tym sprzęcie GTA V działa żałośnie. Spadki FPS'ów w mieście do 20 przy szybkim przemieszczaniu się to norma, ogólnie jak szybko jadę to jest 20-24 FPS. Jak stanę w miejscu to jest ok, klatki są w granicach od 40 do 60. W MSI Afterburner mam ładne wykresy i widzę, że wszystkie rdzenie gierka obciąża ładnie, a grafika się nudzi i ma użycie w granicach od 35 do 55% tylko. Nie będę tu wchodził w szczegóły ustawień detali bo to bez znaczenia. Co bym nie ustawił jest tak samo, wszystko co się da powyłączane, DX 10, tekstury na średnie i jest tak samo jak miks średnich i wysokich DX11.

 

No i teraz ciekawostka. Składałem 2 kompa dla kogoś, też miało być tanio do niedzielnego grania i kupiłem do tego kompa używaną grafikę GTX 460 V2 (to bodaj taki trochę okrojony GTX560). Oczywiście z ciekawości sprawdziłem jak ten GeForce hula w moim kompie i w GTA V. Odpaliłem gierkę i zonk. Działa o niebo lepiej. Tekstury średnie (bo vram raczej na więcej nie pozwala), reszta to mix wysokich i średnich (to co nie podnosiło za bardzo albo wcale uzycia vramu to dawałem na wysokie), teselacja na średnie, filtr tekstur x4, FXAA włączony i jak gdzieś od dzwona spadnie do 30 FPS przy mega rozwałce to naprawdę jest święto. FPS'y w mieście są przy takich ustawieniach między 35 a 45 stabilnie. (rozdziałka 1680x1050).

 

W 3D Mark 06 ten GeForce wyciągnął mi 15,2k

Radek wyciągnął 16,8k (widziałem w necie wyniki z lepszymi CPU sporo wyższe w sumie)

 

Ok więc co jest nie tak ? Czy Radeony faktycznie mają taki narzut na CPU czy po prostu GTA V tak bardzo nie lubi starych radeonów, że nawet nie zaciąga ich do wytężonej pracy (jak wyżej pisałem - utylizacja GPU na poziomie 35-55% w tej grze)

 

Ma ktoś podobne doświadczenia ? Próbowałem już z różnymi sterownikami ale nic nowego nie wnosiły, gra działała na radku tak samo (żałośnie). Da się coś jeszcze zrobić czy nie pozostaje mi nic innego jak sprzedaż tego Radeona i wymiana na jakiegoś GeForce'a ?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A system masz jaki? Spróbowałbym na twoim miejscu win 7 64 bit + sterowniki 14.12 Omega.

Zmień w gta dx11 na dx10. Daj wszystko na niskie i sprawdź jak będzie wyglądać obciążenie gpu.

Edytowane przez GeMtin1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radeony z serii 5xxx bez dodatkowego zasilania i niektóre z zasilaniem nie działały z płytami z pci-e 1.0. Niby ta seria jest pci-e 2.1, geforce jest 2.0, płytę masz z 2.0, więc powinno być ok. Geforca do radeona porównywałeś może w jakiejś innej grze ?

Podkręć może pci, pci-e na np 110MHz, zwiększ napięcie na mostku, powyłączaj w biosie, windowsie wszystko co jest związane z siecią itp. Bios zmień może płyty,  (mikokody do xeon-ów itp) karty. Sterowniki do chipsetu płyty, karty - jakieś starsze, nowsze. Włóż jakiś inny procesor.

No dobra, jeśli zasilacz ma dwie oddzielne linie +12V np po 18A i karta jest zasilana z jednej linii 12V ( np złącze pci-e i molex), płyta i proc z drugiej (atx24pin, 4 pin), no to wtedy te spadki fps powinny być obecne. Najprawdopodobniej i tak jest jedna linia, więc za małe grubości przewodów mogą powodować spadek tego prądu przy radeonie, ale chyba z przewodami w zasilaczach teraz nie problem.

Sprawdź w biosie napięcia i porównaj je z tymi, które pokazuje HWmonitor, miernik. Pod obciążeniem pomierz potem miernikiem napięcia we wtyczkach zasilacza, czy nie przysiadają. Jest jeszcze tak, że styki we wtyczkach zasilacza atx24 pin czy pci-e są zaśniedziałe i wtedy na układzie płyty czy karty będzie spadek napięć- poprawnie wtedy pokaże bios czy Hwmonitor, ale tutaj trzeba wiedzieć ile zaniża-podwyższa napięcia bios w spoczynku względem miernika ( potrzebny dodatkowy zasilacz aby porównać )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem czym pomierzyć napięć na zasilaczu, ale miałem za to dwa inne zasilacze i też z nimi sprawdzałem.

To raczej nie to. Ogólnie były gry w których karta pracowała i było to widać nie tylko na wykresach z afterburnera, ale też w fpsach na ekranie. Wiesiek 3 dociążał mocno kartę i działał płynnie na całkiem niezłych detalach.

 

Sterowniki sprawdziłem w tylu wersjach że głowa mała, nic to nie zmieniało w GTA.

 

Miałem okazję sprawdzić HD6850 i w GTA V było to samo - czyli wydajność na poziomie żal i spadki do 20 fps i małe obciążenie gpu. Albo gra jest słabo zoptymalizowana pod radeony non-gnc albo sterowniki są do [gluteus maximus], albo po prostu to jakiś spisek developerów z nvidią że tak cienko radki pracują. Nie wiem. I już się nie dowiem bo sprzedałem w cholerę tego radeona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej sterowniki od AMD skoro Wiedźmin 3 Ci działa w miarę ok a ta gra byla robiona pod karty Nvidii. Co do GTA V to on ma dosc duze wymagania. No i 5870 to karta z przed 7 lat. Odpowiednik GTX 560 o ile mnie pamiec nie myli. Do tego mala ilosc pamięci na karcie.No i procesor i cala reszta tez ma swoje lata. Chociaż fakt ze na najnizszych to powinno działać nieco lepiej. Czas odkładać na nowa karte i resztę sprzetu niestety. Taki i5 2500 używany z Allegro i R9 280 to minimum raczej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, jeśli Xeon działa przez moda na s.775 w pełni wydajnościowo, ( wszystkie rdzenie pracują np przy kompresji, nie jest obciążony jakiś rdzeń procesora np przez błędy w sterowaniu szyną pci, pci-e - może być to związane z inną rewizją mostka płn i jego sterownik w biosie ) to powinien ten radeon chodzić. Dużo osób pisze na necie, że ta seria radeona ma właśnie jakieś problemy ze sterownikami, więc to jest chyba przyczyną.

Edytowane przez finish

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...