Skocz do zawartości
stasek44

i5-6500 - jaka płyta główna - jaki RAM?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jestem w trakcie kompletowania podzespołów do komputera i mam kilka pytań:

 

1.Kupuję procesor i5-6500, ponieważ przeczytałem i obejrzałem materiały, które wskazują na to, że ten procesor można podkręcić na takich samych warunkach jak chociażby i5-6600K, a przy tym jest tańszy (różnica w wydajności wydaje się być znikoma). Nie zależy mi "tak bardzo" na samym OC, chyba że będzie przynosiło widoczne i odczuwalne przyśpieszenie sprzętu - mianowicie, czy z kartą graficzną AMD R9 380 podkręcanie procesora ma sens? - widziałem jedynie testy (np. tutaj na purepc), ale one uwzględniają podkręcanie procesora tylko w zestawie z HIGH-END'ami, a R9 380 daleko od takiego określenia.

 

Tutaj 1 odnośnik do testu: http://www.purepc.pl/procesory/test_procesora_intel_core_i5_6500_skylake_podkreconego_do_4500_mhz

Tutaj 2 odnośnik do testu: http://www.purepc.pl/procesory/podkrecanie_intel_core_i56500_do_4500_mhz_to_naprawde_dziala

 

2. Uwaga to pytanie zależy od wcześniejszego! :) Jak wiecie procesory skylake da się podkręcać tylko i wyłącznie z płytami głównymi wyposażonymi w chipset intel z170 (są troszke droższe od h170). Zatem, jeżeli OC będzie bez sensu wyposażę się w płytę z H170. Mam dwa warianty - albo DDR3, albo DDR4, tak samo jak w pytaniu wyżej, przeczytałem kilka testów i one jednoznacznie nie wskazują lepszego wyboru pomiędzy tymi dwoma rodzajami pamięci. Czy ktoś z was dysponuje jakimś dowodem, informacją na ten temat? Np. w tej samej cenie będę miał: 

Crucial DDR4 16GB (2x8GB) 2133MHz SR x8 CL15, albo Kingston DDR3 16GB (2x8GB) 1600MHz HyperX Fury CL10.

Kolejne zestawienie w tej samej cenie:

Crucial DDR4 16GB (2*8GB) 2400MHz Ballistix Sport LT CL16, albo Corsair DDR3 16GB (2x8GB) 2133MHz Dominator Platinum CL9

Lub:

Kingston DDR4 16GB (2x8GB) 2666MHz HyperX FURY Black CL15, albo A-Data DDR3 16GB (2x8GB) 2133MHz XPG v3 Black CL10

 

I znowu nie wiem czy w ogóle coś odczuję decydując się na i5-6500 i r9 380 z podanymi pamięciami, czy tylko marnuję czas szukając odpowiedzi.

 

Tutaj odnośnik do testu (NIE TYCH), pamięci DDR3 i DDR4: http://www.purepc.pl/pamieci_ram/test_ddr3_vs_ddr4_jakie_pamieci_ram_wybrac_do_intel_skylake

 

Czy podkręcanie z tą kartą ma sens i jaki rodzaj pamięci wybrać? Poproszę o konkretne, aczkolwiek uzasadnione odpowiedzi :)

 

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

można już zapomnieć o podkrecaniu na innych płytach niż Z170

 

ten kingston 1600cl10 to niezła padlina   :ploom:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak wiem, dlatego napisałem, że jeżeli OC będzie bez sensu to wezmę tańszą płytę, która podkręcania nawet nie umożliwia w tym wypadku jest to h170, albo b150. Ale chodzi mi o to, czy jest sens w ogóle podkręcać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podkręcanie to darmowa wydajność [choć jak masz dopłacić do płyty na Z, procka z K i lepszego chłodzenia oraż szybkich pamięci to już tak różowo nie jest] ale pozwala wydłużyć czas użytkownia kompa

 i śa też zastosowania w kórych liczy się wydajność procka i tu oc się przydaje [nawet w grach jak są tzw miejsca procesorowe - mino że karta daję radę to i tak płynność zależy od procka]

 

ale w twoim przypadku brałbym chyba płytę na b150 i ramy 2133 z niskim cl [13 lub ewentualnie 14]a jak ci kasy zostanie to może na i5 6600 starczy

 

chyba że masz kasę to brałbym procka z K i całą reszte pod niego

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli w grach mając podkręconego i5-6500 wraz z grafiką R9 380 lub R9 380X będę miał więcej klatek na sekundę, niż gdybym procesora nie podkręcał? Dla mnie to jest lotto, bo wszystkie testy wykorzystują wydajniejsze karty graficzne (tak jakby procek je miał ograniczać).

 

Płyty b150 nie będę brał. Więc albo z170 albo h170 - tylko które?

DDR3 czy DDR4?

 

Cena i5-6600K jest o około 200zł (i jeszcze chłodzenie trzeba kupić) droższa od i5-6500, więc zostaję przy 6500.

Edytowane przez stasek44

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

h nie ma sensu brać

z jak bierzesz procka z K inaczej też bez sensu

 

lepiej podaj cały zestaw i budżet

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ASRock Z170 PRO4S - myślę, że 450 zł można dać za płytę na z170 pod procek non k. Trochę głupio wywalić grubszą kasę za płytę pod i5 6500, jakby miało się okazać, że z kręcenia nici.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://techplanet.pl/produkty/karty-graficzne/gigabyte-ati-radeon-r9-380x-gaming-g1-4gb-ddr5256bit-dvihdmidp,64360.html

 

wogóle bym to oc odpóscił [a brał 6600]

 po co tyle ramu?

 

 

Intel Intel Core i5 6600 LGA1151 BOX  1025,00 zł Usuń
MSI MSI B150M Mortar Intel B150 LGA1151 BOX  373,00 zł Usuń
Gigabyte Gigabyte ATI Radeon R9 380X Gaming G1 4GB DDR5/256bit DVI/HDMI/DP  1068,00 zł Usuń
Transcend Transcend SSD SSD370 256GB SATA3 (TS256GSSD370S)  359,00 zł Usuń
Corsair Corsair DDR4 16GB (2x8GB) 2133MHz Vengeance LPX 1.2V XMP 2.0 Black CL13  387,00 zł Usuń 

3212zł

lub tańszy ram http://techplanet.pl/produkty/pamieci-ram/kingston-ddr4-16gb-2x8gb-2133mhz-hyperx-fury-black-cl14,59109.html

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy wyborze procesora kierowałem się tym testem: http://pclab.pl/art66130-37.html

 

Dlatego padło na 6500. Dlaczego 6600? I z odblokowanym mnożnikiem czy bez?

 

Ramu tyle, bo to nie komputer na jeden sezon, czasami stawiam wirtualne maszyny, a obecnie używane 8gb w laptopie to wartość często w 60-70% zajęta - zależy co robię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bo jest wydajniejszy i mieści się w budżecie [akurat to podsumowanie w pclolu może mylić ludzi]

 

na K brakło budżetu cały zestaw wyjdzie drożej niż  budżet pozwala

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...