Skocz do zawartości
Paladyn_na_120

Monitor (~1000zł)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

W najbliższym czasie mam zamiar zakupić nowy monitor, do nowego (kupionego kilka tygodni temu) komputera. Główne podzespoły to i5 6500, GTX 970 i 8 GB RAM. Monitor, który miałem dotychczas wysiadł, po 6 latach egzystencji. 

Tutaj prośba do Was- forumowiczów, jako, że nie znam się na monitorach, rodzajach matryc czy innych, zwracam się do Was o pomoc z doborem odpowiedniego monitora, tak bym nie żałował wydanych pieniędzy.

Czego oczekuje od monitora?

Szczerze mówiąc, chciałbym po prostu by był dobrze dobrany do komputera. Na starym monitorze kolory były bardzo wyblakłe, a w grach na wysokich i wyższych ustawieniach, całą "magię" gry zakłócał monitor, który nie wyciągał tych 1080p. Czytając wpisy na forum znalazłem taki monitor : http://www.x-kom.pl/p/275532-monitor-lcd-led-24-aoc-g2460fq-czarny.html?partnerid=100327593&sm12=MTU=&ts=1454782411&token=6024d15e99dc79e427823b35b23273da#reviews

Ładny, prosty wygląd, szybki czas reakcji, wysokie odświeżanie. No i mieści się w budżecie. Czy ten monitor byłby odpowiedni do komputera? Czy możecie podać jakieś inne godne uwagi monitory? 

Chciałbym się zmieścić w 1000 złotych. Czy taka kwota wystarczy by zakupić dobry monitor, który posłuży kolejne kilka lat?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@UP

Po pierwsze nie przesadzaj, 6letnie TN a dzisiejsze to przepaść.

Po drugie VA ma lepsze "kolory" niż IPS, IPS jest za to znacznie szybszy niż VA i wolniejszy od TN. Czymś pomiędzy jest AMVA, czyli trochę sztucznie przyspieszony VA, który ma konkurować z IPSem właśnie, i ma łączyć zalety VA z szybkością IPS.

 

Ja na Twoim miejscu brałbym coś na IPS. TN 144Hz jest szybki, PODOBNO w innych zastosowaniach niż gry też widać różnicę, ale IPS ma na pewno lepsze odzwierciedlenie kolorów i te 60Hz @FullHD w 98% wystarcza. Jeśli nie jesteś jakimś zapalonym pro-gejmerem to IPS będzie lepszym rozwiązaniem. Tylko do 1000zł znowu jakiegoś dużego wyboru nie ma, bo moim zdaniem najlepszy IPS w "około 1000zł" kosztuje 1150zł. Ale moim zdaniem warto dopłacić. Mowa o Dell U2415H.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po drugie VA ma lepsze "kolory" niż IPS,

 

!? Nic z tych rzeczy. IPS zwykle miało lepszą fizyczną liniowość, co nie zmienia faktu, że elektroniką można wyrównać gammę i liniowość oddawania barw na xVA, praktycznie uzyskując nie gorsze rezultaty od elektronicznie równanego IPS . Jak myślałeś o gamucie, to są szeroko-gamutowe zarówno IPS jak i xVA . Pozostaje jeszcze kontrast, dzięki któremu kolory też wydają się lepsze - dzisiejsze IPS mają może już kontrast taki jak bardzo-stare xVA, ale z obecnymi xVA jednak przegrywają (nadal szukam IPS mającego kontrast statyczny nie gorszy od mojego 8 letniego PVA, czyli minimum 1500:1, przy zachowaniu szerokiego gamutu)

 

Czymś pomiędzy jest AMVA, czyli trochę sztucznie przyspieszony VA,

 

Co to jest "sztucznie przyspieszony"? Jeśli masz na myśli overdrive (RTC) to praktycznie każdy xVA,IPS są tak przyśpieszone. TN nierzadko również.

Ja na Twoim miejscu brałbym coś na IPS.

 

Też bym wybrał coś na IPS.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kyle w 99% zgadzam się, ale mówimy o kwocie 1000zł i:
- szerokogamutowe monitory to przynajmniej 2-3 razy tyle, a autor nie wymaga tego
- założę się że 90% kupujących taki monitor nawet nie pomyśli o jakiejkolwiek kalibracji

 

Dlatego staram się wybrać coś pośredniego. Bo ok, jeśli ktoś jest progejmerem i musi mieć te 144Hz to wybór jest prosty, TNka od BenQ i gra. Ale jeśli (tak jak w tym przypadku) autor ma nowy sprzęt i widać że nastawiony na granie, jednak nie jakieś mega hardcorowe to taki kompromis jest nawet wskazany.

 

Co to jest "sztucznie przyspieszony"? Jeśli masz na myśli overdrive (RTC) to praktycznie każdy xVA,IPS są tak przyśpieszone. TN nierzadko również.

Nie, nie. Chodziło mi o prędkość matrycy, a dokładnie myślałem o monitorach iiyama na AMVA+, które względem IPSa mają całkiem spoko kontrast, a są tylko trochę wolniejsze. Jak widzisz, autor zastanawia się nad 144Hz TN, stąd o tym napisałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jeśli (tak jak w tym przypadku) autor ma nowy sprzęt i widać że nastawiony na granie, jednak nie jakieś mega hardcorowe to taki kompromis jest nawet wskazany.

No dokładnie, dopiero rozpoczynam przygodę z grami komputerowymi i nie jestem nastawiony na jeden ich rodzaj ;). Jakie jeszcze ( prócz Dell U2415H ) moglibyście mi polecić? Bo póki co jeśli miałbym wybierać między tym Dell U2415H a tym co podawałem na początku to jestem za tym początkowym ze względu na cenę :P, a i nie wiem jak duża jest ta różnica w kolorach itd. Innymi słowy jakie jeszcze modele są godne uwagi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...