Skocz do zawartości
rafluk75

Modernizacja - Skylake w miejsce i5-750; GTX 1060 czy 1070 ?

Rekomendowane odpowiedzi

Planuję zmodernizować komputer z mojej stopki. Zastanawiam się nad czymś takim:

 

1. Procesor:  i5-6400 / i5-6500

2. Płyta: Gigabyte GA-B150-HD3P, B150, DDR4, ATX

3. Pamięć: DDR4 Corsair Vengeance LPX, DDR4, 2x8GB, 2133MHz, CL13

4. Karta grafiki: ASUS GeForce GTX950 2048MB 128bit DirectCu II Strix

5. SSD (w miejsce Intel'a X25-M G2 80GB): Crucial MX200 250GB / Samsung 850 EVO 250GB

 

Przeznaczenie komputera:

40% internet, 40% obróbka foto/video, 20% rozrywka (filmy, muzyka, gry)

 

Czy warto obecnie zamieniać GTX260 na GTX950 czy może poczekać na nową architekturę?

 

Czy zostawić zasilacz ze stopki, czy może warto wymienić na nowszy wspierający stany C6, C7 w procesorze?

Jeśli warto wymienić, to na jaki?

 

 

Edytowane przez rafluk75

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jakie gry grasz / będziesz grał ?

 

Może integra z CPU wystarczy ci na razie .

 

GTX260 to stara i prądożerna karta , integra z I5 6xxx powinna być od niej lepsza .

 

Co do PSU - zależy ile ma lat , jak nie będziesz używał systemów oszczędzania energii to może być jak nie jest mocno zużyty .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o gry to okazjonalnie jak mam czas. Obecnie bawię się w serię Crysis.

Gram też w Starcrafta 2, czasem jakaś Fifa.

Planuję również zagrać w Wiedźmina 3 i Fallouta 4 po modernizacji komputera.

 

Ze względu na stary monitor gram obecnie w rozdzielczości 1280x1024, ale planuję również na dniach wymianę na 24" więc w grę wchodzi FHD.

Aczkolwiek nie zależy mi na ustawieniach ultra, wystarczą przyzwoite, aby pograć.

 

W sumie mógłbym przeczekać na zintegrowanym HD530, ale nie wiadomo jak długo to potrwa.

Nie ma oficjalnych informacji kiedy będą premiery kart z nowymi GPU.

 

Zasilacz OCZ ModXStream Pro 600W kupiony w 2010r. łącznie z zestawem ze stopki, więc ma 6 lat.

Nie był specjalnie katowany, nie licząc podkręconego i5-750 przez 1 rok (3,6-3,8GHz).

Od czasu jak pożyczyłem znajomemu Mugena do testów jadę na ustawieniach stockowych z boxowym chłodzeniem do dzisiaj.

GTX260 jedzie na standardowych ustawieniach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki właśnie jest mój pierwotny zamysł. Kupić teraz GTX950, a za rok jak już będą nowe GPU i ceny się ustabilizują wymienić ewentualnie na nowy model.

 

Kwestia czy siedzieć na w/w zasilaczu OCZ, czy też go już teraz wymienić.

Wg mnie nie powinien sprawiać kłopotów, a C6/C7 procesora wyłączę w biosie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie widziałem tą promocję na GTX960, różnica teraz to ok. 80zł w stosunku do GTX950, a ciut wydajniejszy. Właśnie się zastanawiam, bo z 60szt. zostało w promocji tylko 19szt. :)

 

Platformę zmieniam gdyż zamierzam zaktualizować system z Win7 na Win10, ale już na nowej płycie głównej.

 

@Keepie

No niby 6 lat to trochę czasu jest, a ten OCZ to jakąś padaką też nie jest, w dodatku modularny więc mi go trochę szkoda. Komputer pracuje cały czas stabilnie, nic się nie dzieje. Sam nie wiem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Platformę zmieniam gdyż zamierzam zaktualizować system z Win7 na Win10, ale już na nowej płycie głównej.

 

Taki właśnie jest mój pierwotny zamysł. Kupić teraz GTX950, a za rok jak już będą nowe GPU i ceny się ustabilizują wymienić ewentualnie na nowy model.

Tu rodzi się pytanie, czy wtedy 10 ci się aktywuje ponownie, tj. po zmianie grafy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się orientuję to ważna jest chyba płyta główna do aktywacji. Grafika nie powinna wymusić ponownej aktywacji.

 

Zresztą to tylko mój zamysł na wymianę grafiki po roku na nowy model.

Jeśli obecnie kupiony GTX950 lub GTX960 będzie jeszcze za rok wystarczał to posiedzę na tym dłużej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie karty graficznej mam taką wątpliwość:

 

Czy 2GB pamięci w GTX950/GTX960 będzie wystarczające do grania w FullHD?

A może jednak dołożyć do wersji GTX960 4GB ?

 

Kwestia taka czy te karty wykorzystają większą ilość pamięci, bo może te 4GB przydaje się dopiero przy GTX970/GXT980 i rozdzielczościach powyżej FHD...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po przemyśleniu zostanę jednak przy GTX950, gry to i tak dla mnie drugorzędna rzecz.

 

Zastanawiam się jeszcze na inną sprawą.

Płyta którą wybrałem posiada gniazdo M.2.

Z względu na to, że zamierzam wymienić systemowy SSD, to może warto kupić dysk ze złączem M.2 ?

Jeśli tak, to jaki polecacie?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość pablo27

Wiadomo,że GTX 960 jest nowszy i ma nowszą technologię niż 950.

 

Pierwsza cyfra w karcie,to generacja modelu,a druga to z każdą cyfrą wyżej nowszy wypust tzn... 950 jest najstarsza,potem 960 a nowsza jest 970.Najnowsza karta to 980 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup dysk ssd na sata. m.2 ma sens tylko przy drogich dyskach m.2 nvme.

No chyba że jesteś estetę i nie chcesz mieć przewodów po obudowie.

 

Podaj budżet to się wymyśli dysk. Opłacalne to od 330 zł dyski 240-256GB. 


pablo27, zanim zaczniesz pisać głupoty - zastanów się jakie to nowsze technologie ma 980 względem 960. Ze wszystkich wymienionych 950 jest najnowszą kartą, nowymi technologiami się jednak nie wyróżnia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@pablo27

Ty to tak na poważnie?

Seria GTX9xx jest oparta na takiej samej architekturze.

GTX980 jest najstarszą z nich, a im niższy numer tym bardziej obcięty układ względem pełnego 980.

 

@Klaus

Faktycznie poczytałem trochę i do moich potrzeb nie ma sensu pchać się w M.2

Kable w budzie mi nie przeszkadzają, są ładnie ułożone.

Pozostanę przy SATA3, zdecyduję się prawdopodobnie na Samsunga 950 Evo 250GB.

 

Widać, że pierwsza myśl jest zazwyczaj najlepsza :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na niespodziewane wydatki musiałem przesunąć modernizację komputera o 2 miesiące.

Teraz będę mógł już działać i chciałbym do końca kwietnia zamówić podzespoły. Doszedłem w międzyczasie do wniosku, że jednak wymienię zasilacz na nowszy model. Poniżej prawie ostateczna konfiguracja:

 
1. Procesor:  i5-6500
2. Płyta: Gigabyte GA-B150-HD3P, B150, DDR4, ATX
3. Pamięć: DDR4 Corsair Vengeance LPX, DDR4, 2x8GB, 2133MHz, CL13
4. Karta grafiki: GTX960 4GB --> tutaj jeszcze nie wiem: EVGA lub ASUS
5. SSD: Intel 535 240GB

6. Chłodzenie: Be Quiet! Pure Rock

7. Zasilacz: 

 

Zastanawiam się jedynie nad wyborem karty graficznej z tych powyższych.

 

Potrzebuję również porady jeśli chodzi o wybór zasilacza.

Najważniejsze dla mnie są modularne okablowanie oraz cicha praca.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sytuacji gdy W10 (ten z darmowego uaktualnienia W7/8/8.1) utracił aktywację MS nie potrafił dokonać aktywacji przez telefon czy innym magicznym sposobem. Zalecali ponowną instalację W7/8/8.1, aktywację tego systemu i aktualizację do W10. Jeśli taka sytuacja się przydarzy po lipcu 2016, tj po zakończeniu programu bezpłatnej aktualizacji do W10 (zapowiadano, że program ten będzie trwał 1 rok), nie będzie można przeprowadzić tej procedury.

 

Utrata aktywacji po zmianie karty graficznej jest niemal pewna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie to był jeden z powodów, który mnie skłonił do przesiadki na 1151 teraz, czyli przed lipcem. Ciekawe czy słusznie, bo tak do końca to nie wierzę, że skończy się program darmowej aktualizacji. Ale w sumie wolałem nie ryzykować, obecnie mam legalne Win7 ultimate. Co do wymiany karty graficznej można liczyć, że aktywacja to przeżyje, przy wymianie całej platformy padnie na 100%. Przy wymianie płyty lub procesora pada mi większość aktywacji programów, które mam legalne Statistica w pierwszej kolejności, muszę od nowa aktywację przeprowadzać, SPSS o dziwo czasem przeżywa. Przy wymianie karty graficznej, a odbywa się to u mnie 2-3 razy w roku nic nie pada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktywacja jest sprawą nieprzewidywalną. Przy W10 użytkownicy na tym forum zgłaszali np. utratę aktywacji po zabawie liczbą aktywnych rdzeni w biosie. Na W xp Home wykorzystałem limit aktywacji przekładaniem napędów dvd <=> cd-rw.

 

 

Przy wymianie karty graficznej, a odbywa się to u mnie 2-3 razy w roku nic nie pada.

A tego nie wiem czy możesz być pewien. Musiałbyś po zmianie karty odciąć net i sprawdzić czy system aktywny czy nie. Jeśli masz kompa podłączonego do internetu, mógł się ponownie aktywować bez Twojej wiedzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę offtop się robi, ale jeśli sklonujesz sobie Windows 10 aktywowany na takim sprzęcie, to jeśli dasz pełne przywracanie (tak jakby system instalował się na nowo tylko już aktywowany) to czy dalej będzie aktywny klucz? Ciekawi mnie to bo tak na laptopie zrobiłem, mam Win7Pro i zaktualizowałem go do Win10. Zmniejszyłem partycję do tych 20-paru GB i trzymam to na osobnym dysku (na laptopie mam Linuxa). Kiedyś jak kupię większy SSD to postawię oba systemy. Tylko czy wtedy dalej Win10 będzie aktywny? Taki sam patent chcę na PCie zrobić.

 

Ja wiem, że to takie gdybanie ale ciekaw jestem na jakiej zasadzie są przyznawane te klucze. Jak wyciągniesz z aktualizowanego z Win7 na  Win10 klucz systemu to są dwa różne klucze. Wynika stąd, że taki klucz nie jest przypisywany do płyty (biosu jak kto tam woli) tylko generowany na podstawie systemu bazowego.

 

PS. Dalej nie kumam co ma karta graficzna do aktywacji systemu, skoro wystarczy przeinstalować sterowniki (albo nawet i nie).

Edytowane przez Bonusso3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A faktycznie, mogło się to odbyć online bez mojej wiedzy, wnioskowałem z zachowania tych innych programów, które aż tak online'owe nie są. Będę musiał się zastanowić przed lipcem jak to wszystko ogarnąć (jeszcze nie dotykałem aktualizacji tego systemu, Win10 mam na laptopie), czy właśnie kilka razy na różnych konfiguracjach się spróbować uaktualnić z tego samego Win7 i porobić sobie obrazy (przynajmniej 1x z Radeonem i 1x z nVidią) czy tylko raz jednak. Bo jak się to skończy tym, że za chwilę będę miał płacić za Win10 bo mi nagle po uaktualnieniu Microsoft "zabierze" pudełkową licencję na Win7 to kierunek Zatoka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Tylko czy wtedy dalej Win10 będzie aktywny? 

Jeśli będzie ta sama konfiguracja sprzętowa, system będzie w dalszym ciągu aktywowany.

Z tego co mi wiadomo, obecne systemy nie traciły aktywacji po klonowaniu ma inny nośnik, np hdd =>ssd.

 

 

PS. Dalej nie kumam co ma karta graficzna do aktywacji systemu, skoro wystarczy przeinstalować sterowniki (albo nawet i nie).

Aktywacja systemu jest przypisana do jakiegoś magicznego "identyfikatora sprzętowego", jeśli ten identyfikator się zmienia, system staje się nieaktywowany. Nie pytaj mnie, na podstawie czego i w jaki sposób ten identyfikator jest ustalany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się czy utworzyć nowy wątek dotyczący GPU, ale jest to w sumie kontynuacja zaplanowanej modernizacji więc odświeżam temat. A więc:

Parę miesięcy temu zmodernizowałem części bazowe i ostatecznie zdecydowałem się na odblokowany i5-6600K + Z170  :)

 

Jako, że obecnie sytuacja z nowymi modelami kart graficznych wydaje się stabilna postanowiłem teraz dokupić kartę.

Wstępnie od jakiegoś czasu nastawiałem się na GTX1060 - model MSI Gaming X 6GB, obecnie można dostać za 1415zł.

Biorąc pod uwagę, że zdecydowałem się na i5-6600K zamiast planowanego i5-6500 zastanawiam się czy warto dołożyć te 600/700zł do GTX1070 - modele Palit'a lub MSI

 

Na obecną chwilę gry w które gram lub zamierzam grać to tak jak wyżej pisałem: Wiedźmin 3, Fallout 4, seria Crysis, Fifa, Starcraft2.

Rozdzielczość: 1920x1200@60Hz

Edytowane przez rafluk75

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...