Skocz do zawartości
Defir

Laptop na studia, do 2500zł.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

 

potrzebuję laptopa do zastosowania na studia, w cenie do 2500zł. Studia inżynierskie więc będzie wykorzystywany do programowania, pracy w Matlabie, Simulinku, LabView itp. (najlepiej jakby miał dysk SSD i co najmniej 8GB ramu). W dodatku na tyle wytrzymały żeby można go było nosić na zajęcia bez obawy że się rozwali. Poza tym wymiary ekranu najlepiej do 15.6 cali, waga nie ma znaczenia. Miło by było jakby można było w coś na nim pograć, ale to już zastosowania drugorzędne.

Ważne - bez wgranego systemu operacyjnego.

 

Chyba wspomniałem o wszystkim co ważne. Z góry dzięki za pomoc, pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że się orientujesz, że wg prawa microsoftu - oprogramowanie z DreamSparka dla studentów nie można instalować na 'gołym sprzęcie' tylko możliwa jest aktualizacja systemu, który już standardowo jest na nim zainstalowany?

Poleciłbym Ci w okolicach tej ceny:
Acer E5-571G i5-5200U/8GB/1000/DVD-RW/Win8 GF840M FHD

Na pewno na duży plus:
- niezłe wykonanie, dobrze spasowana obudowa
- matryca fullHD matowa - większy obszar roboczy, do Twoich zastosowań to ważna sprawa i temat przewodni wg mnie:
http://mobilq.pl/bloq/wp-content/uploads/2012/11/porownanie-hd-fullhd1.jpg

- pojemna bateria 6-komorowa 5000mAh - pozwala na długą pracę bez zasilania, ułatwi Ci to mobilność i pracę w terenie/poza domem.

 

Procesor i5ulv Broadwell'a ma wydajność porównywalną do i5ulv Skylake'a - róznica to kilka procent.
Tak samo jak wydajność GF840M to róznica kilku procent tylko w stosunku do GF940M, który jest jej re-brandem, rdzeń ten sam, OC taktowania, wydajność porównywalna.
Tutaj na duży plus - w cenie dostajesz system operacyjny oryginalny - wart ~350zł w wersji OEM osobno. Opłacalna inwestycja.

Z renomowanej amerykańskiej marki:
Dell Inspiron 5558 i5-5200U/8GB/1000 FHD GF920M

Procesor jak wyzej, grafika trochę słabsza. Dobrej jakości matryca, także FullHD matowa, wg testów jest to jednak IPS - bardzo dobre kąty widzenia i kontrast, niższa jednak niż standardowe luminacja. Dobre wykonanie, wyższa seria inspirona. Serwis typu domowego od dell'a - naprawa u Ciebie na miejscu przez serwisanta. Brak jednakże już systemu.

 

Ewentualnie z większych:
Lenovo Z70-80 i5-5200U/8GB/1000/DVD-RW GT840M FHD IPS

Bardzo dobra jakościowo matryca, 'pełny IPS' - najlepsza jakościowo gdzieś do ponad 3,5 tys. Kadłub wzmocniony aluminium. Podzespoły na poziomie w tej cenie.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że się orientujesz, że wg prawa microsoftu - oprogramowanie z DreamSparka dla studentów nie można instalować na 'gołym sprzęcie' tylko możliwa jest aktualizacja systemu, który już standardowo jest na nim zainstalowany?

Że co?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.dreamspark.com/Student/Direct-EULA.aspx

 

 

Your DreamSpark Direct Subscription includes certain Windows operating system products. You may install these products only on a computer that is already licensed to run a full version of a Windows operating system on it, as evidenced by a valid Certificate of Authenticity (COA) for a Windows operating system affixed to the computer.

W jakim aspekcie?

Edytowane przez wmk
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za pytanie "że co?" dostałem dwa minusy... brawo chłopaki :D

 

Aż się jutro zapytam jak to działa. Czyli jak mam na czysto postawiony system na PCcie to jest pirat, a jak mam zwirtualizowany przy pomocy Hyper-V to już nie. Ciekawe :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytam waszą dyskusję, panowie, i tak sobie myślę, że nie mam ochoty dokładnie przeglądać regulaminu dreamsparku dla studentów i dydaktyków, szukać kruczków, zastanawiać się czy mogę czy nie mogę, więc chyba po prostu skuszę się na tego Acera E5-571G. W każdym razie dziękuję za pomoc i wszystkie odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj całość. STEM lab(s) czyli w mniemaniu naukowych 'ćwiczeń' laboratoryjnych:
https://www.dreamspark.com/Institution/STEM.aspx

w STEM department - czyli tak jakby na sprzęcie uczelnianym. Dalej masz napisane po tym co pogrubiłeś:
- że fizycznie sprzęt musi być umieszczony w STEM department
- produkty są używane do wspomagania STEM learning teaching researching 

- i nie są powszechnie używane do czynności jak - przeglądanie stron internetowych/dostęp do e-maila i innych aktywności NON-STEM.

W innych przypadkach musi być zgodność COA.

Głupota, ale tak jest.

Edytowane przez wmk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wmk, fajnie że o tym wspominasz, bo sporo osób nadal o tym nie wie, ale podane przez Ciebie źródło odnosi się do instytucji (uczelni). Studenci mają nieco inne warunki licencji, co nadal nie zmienia faktu, że to nie jest darmowy windows i tak jak wcześniej pisałeś, trzeba traktować to jako uaktualnienie do najbogatszej wersji. Oczywiście komercyjne zastosowania są wykluczone :)

 

 

 

Za pytanie "że co?" dostałem dwa minusy... brawo chłopaki  :D

 

Aż się jutro zapytam jak to działa. Czyli jak mam na czysto postawiony system na PCcie to jest pirat, a jak mam zwirtualizowany przy pomocy Hyper-V to już nie. Ciekawe  :)

 

 

Tak to niestety w tym dziale bywa, że są tutaj ludzie, którzy po prostu lubią oceniać negatywnie.

Edytowane przez 410N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Defir przejdź się do sklepu i obejrzyj Della i Acera (podane wyżej). Od razu mówię, że ten Acer jest z beznadziejnego plastiku ;)

 

 

Tak to niestety w tym dziale bywa, że są tutaj ludzie, którzy po prostu lubią oceniać negatywnie.

Jakoś mi na tym szczególnie nie zależy ale pokazuje ludzką głupotę :)

 

 

 

Licencja, licencją i tak każdy wie jak się tego używa ;) Głupi M$ nie będzie mi mówił gdzie mam jego system instalować a gdzie nie :P

Co do

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Licencja, licencją i tak każdy wie jak się tego używa ;) Głupi M$ nie będzie mi mówił gdzie mam jego system instalować a gdzie nie :P

 

Skoro zamierzasz łamać postanowienia licencyjne, to tak jakbyś korzystał z pirackiej wersji, więc po co Ci dreamspark? Od razu zawitaj na zatokę, zamiast prosić się o utworzenie konta w systemie i tracić czas :D

 

Dobra, koniec z tym offtopem, bo zaraz wpadnie jakiś moderator i nam da karę na komputer :v

Edytowane przez 410N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie odświeżyć temat. Z tego co się zorientowałem to wszystkie podane przez was linki był do sklepu x-kom. Znacie może jakieś inne godne polecenia sklepy z laptopami? Najlepiej stacjonarne w Krakowie, ew. internetowe też mogą być. We wspomnianym x-komie próbuję kupić lapka od miesiąca i chyba w końcu dam sobie z nimi spokój...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A w czym problem z xkomem?

W tym, że po wpłacie przy zakupie przez internet zanim wzięli się do realizacji zamówienia trochę czasu minęło (dokładnie ile nie pamiętam, ale przesyłka została nadana dopiero po skontaktowaniu się z nimi i zapytaniu "gdzie jest moja przesyłka"). Potem laptop przyszedł, ale uszkodzony (raczej nie z winy kuriera, bo paczka była nienaruszona), i to tak że jakby tylko ktoś sprawdził przesyłkę przed wysłaniem to by zauważył... Potem oczywiście reklamacja, po tym jak dostali sprzęt do momentu rozpatrzenia reklamacji minął tydzień, potem dostałem telefon z pytaniem czy może zamiast zwrotu pieniędzy nie wolałbym czegoś innego kupić w ich sklepie. Po odmowie na przelew czekałem kolejne 5 dni. Ostatnio (we wtorek) miałem trochę więcej czasu więc żeby nie bawić się znowu w przesyłki i ewentualne zwroty poszedłem do sklepu stacjonarnego (szczególnie, że mi się budżet zmienił więc wasze rady się odrobione zdewaluowały). W sklepie sprzedawca doradził mi albo MSI CX61 (procesor i5-4210M, 8GB RAMu, 500GB HDD, geforce 940M) albo ASUSa R556LJ-XO165T-8 (procesor i7-5500U, 8GB RAMu, 1TB HDD, geforce 920M), a że nie mieli ich akurat na stanie to facet powiedział, żeby zamówił oba, one przyjdą do sklepu, obejrzę je i wybiorę ten który mi będzie bardziej pasował. Powiedział, że to nie problem i że przesyłka będzie na następny dzień, najpóźniej w czwartek. W czwartek dostaję telefon, że przesyłki jeszcze nie ma, ale w piątek to już na 100%, żebym już czas rezerwował bo ona już prawie jest dostarczona. Dzisiaj dzwonią znowu, że przesyłka już jest zapakowana, już czeka w magazynie na dostarczenie, ale no niestety dzisiaj jej nie dostarczą więc będzie na wtorek...

Taka jest moja historia użerania się z X-KOM. Nie wiem czy to u nich normalne, czy może ja mam wybitne szczęście, w każdym razie jeszcze nigdy w żadnym sklepie nie miałem tylu problemów więc czuję się trochę zdenerwowany i zniecierpliwiony całą sytuacją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie odświeżyć temat. Z tego co się zorientowałem to wszystkie podane przez was linki był do sklepu x-kom. Znacie może jakieś inne godne polecenia sklepy z laptopami?

Oczywiście, że są inne sklepy tylko w/w koledzy spamują po forach feflinkami do X-kom bo pewnie mają z tego jakiś bonus. Jak najedziesz na link to zobaczysz że wygląda on tak: <jakiś link do laptopa na x-kom>partnerid=100698762&sm12=MjM=&ts=1456153213&token=93dd1e74b0430e579899f019af54102d

 

;)

 

Poszukaj tych samych modeli na czymkolwiek innym, oferującym odbiór osobisty. Np. jak cena jest odpowiednia to zamów do sklepu Euro-AGD (przykład) i przyjdź, obejrzyj, pooglądaj. Jak pasuje to możesz kupić ;)

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Poszukaj tych samych modeli na czymkolwiek innym, oferującym odbiór osobisty. Np. jak cena jest odpowiednia to zamów do sklepu Euro-AGD (przykład) i przyjdź, obejrzyj, pooglądaj. Jak pasuje to możesz kupić ;)

No właśnie pytam o konkretne sklepy bo już szukałem z sklepach jak agito.pl, morele.net, saturn, Euro-agd i wszędzie albo te 2 laptopy o których pisałem są droższe, ale w gorszej wersji albo bez systemu operacyjnego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo zrobiłeś to jak sierotka.

Jeśli odbierasz sprzęt w punkcie - to zamawiasz go do sklepu. Nie wpłacasz pieniędzy, tylko czekasz na informację jak będzie w sklepie. Następnie jak dostaniesz info że już czeka na odbiór (SMS-em/e-mailem) idziesz do bankomatu/banku, wypłacasz gotówkę (w sklepie płatność kartą u nich wiąże się z prowizją dla pośrednika płatności, więc sami Ci odradzą bo oni z tego i tak nic nie mają. Idziesz do sklepu z gotówką - podajesz nazwisko zamówienia, wyciągają Ci laptop, prosisz o wypakowanie, wypakowuje Ci go pokazuje patrzysz czy wszystko się zgadza, wtedy dopiero płacisz na miejscu.

W życiu nie miałem takich problemów, kupuję powyższym sposobem od xxx czasu u nich.

Co do wyboru, lepszą wersją Asus'a R, jest:
ASUS R556LB i5-5200U/8GB/1TB/Win10 GT940M

Jest to lepsza konfiguracja ze sporo mocniejszą kartą graficzną. Aktualnie jest na nią promocja, gdzie przy wpisaniu kodu promocyjnego w koszyku - laptopy2016 dostajesz na niego rabat -150zł. Wtedy dorzucić możesz - Samsung 250GB 2,5'' SATA SSD Seria 850 EVO jest to dysk SSD bardzo dobrej jakości, markowy jeden z lepszych aktualnie na rynku osiągami, z 5-letnią gwarancją producenta. Jest lepszy od tych standardowo montowanych w laptopach przez sklep z nadwyżek magazynowych. Wystarczy, że dopiszesz w uwagach do zamówienia prośbę o montaż, a sklep przed wysyłką Ci go zamontuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj to już raczej Wielka Sobota niż Piątek. Jakoś mnie to nie bawi, tak samo jak wrzucanie mnie do jednego wora z osobnikiem wyżej.

Sierotka, bo z własnego przekonania wiem, że sprzedawca który otrzymał wpłatę na konto nie kwapi się do wysyłki sprzętu tak szybko, jak sprzedawca który chce zarobić na sprzęcie i czeka na wpłatę - więc wysyła sprzęt szybko aby zakończyć transakcję i żeby otrzymać zapłatę za towar (nie mówię tu o zakupie przez internet, gdzie czekamy na kuriera i odbiór laptopa w domu, ale o odbiorze laptopa w punkcie tak jak to zrobił autor - gdzie skoro korzysta z takiej formy odbioru, lepiej dokładnie zapoznać się z egzemplarzem na miejscu i dopiero zapłacić). Fakt faktem, sklep o takiej renomie nie powinien tak robić i wszystko powinno być dograne na czas i miejsce w racjonalnym czasie. Nic więcej do powiedzenia w tym temacie nie mam, oczywiście spam jak wyżej mile widziany zawsze.

 

Wesołych Świąt.

Edytowane przez wmk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupowałem tam 3 razy laptop i nigdy takich problemów :)

W życiu nie miałem takich problemów, kupuję powyższym sposobem od xxx czasu u nich.

Fałsz i obłuda. Podszywacie się pod zadowolonych klientów, gdy rzeczywiście jesteście tutaj przede wszystkim naganiaczami tej sieci/sklepu, partnerami handlowymi czy jak się to zowie.

Z zaistniałej sytuacji powinniście zadbać o to, by winny doniósł w zębach autorowi tematu sprzęt w odpowiednim stanie. Przeprosić go za zaistniałą sytuację. W końcu to wasz klient. Tym czasem dowiaduje się od was, że zachował się jak sierotka. Tak się nigdy nie można zwracać do klienta. 

 

Bo zrobiłeś to jak sierotka.

 

Jeśli odbierasz sprzęt w punkcie - to zamawiasz go do sklepu. Nie wpłacasz pieniędzy, tylko czekasz na informację jak będzie w sklepie. Następnie jak dostaniesz info że już czeka na odbiór (SMS-em/e-mailem) idziesz do bankomatu/banku, wypłacasz gotówkę (w sklepie płatność kartą u nich wiąże się z prowizją dla pośrednika płatności, więc sami Ci odradzą bo oni z tego i tak nic nie mają. Idziesz do sklepu z gotówką - podajesz nazwisko zamówienia, wyciągają Ci laptop, prosisz o wypakowanie, wypakowuje Ci go pokazuje patrzysz czy wszystko się zgadza, wtedy dopiero płacisz na miejscu.

 

Ostatnio (we wtorek) miałem trochę więcej czasu więc żeby nie bawić się znowu w przesyłki i ewentualne zwroty poszedłem do sklepu stacjonarnego

Z powyższego zdania wynika, że autor tematu pierwszego zakupu dokonał na odległość z płatnością z góry i wysyłką. Dając sprzedawcy kolejną szansę pofatygował się już do sklepu.

Powinieneś więc go grzecznie przeprosić za sierotkę. Wiem, że tego nie zrobisz, bo wymaga to trochę honoru.

 

Sierotka, bo z własnego przekonania wiem, że sprzedawca który otrzymał wpłatę na konto nie kwapi się do wysyłki sprzętu tak szybko

Dlaczego więc współpracujesz ze sprzedawcą tak traktującym klientów?

 

Czas na przemyślenie w logu.

 

Wesołych Świąt.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że swoim pytaniem prawie ze wojnę tutaj rozpocząłem :D.

 

Klaus ma rację - pierwszy zakup był przez internet, a niestety takie zakupy dalej wiążę się z przysłowiowym zakupem kota w worku.

 

wmk - laptop który wrzuciłeś rzeczywiście ma lepszą grafikę, ale za to procesor słabszy (niskonapięciowy i5), a jeśli chodzi o matlaba to jednak procesor ma większe znaczenie niż grafika. Poza tym obsługuje tylko do 12GB ramu i ma 1 gniazdo pamięci, czyli ew. dołożenie ramu wiązałoby się z koniecznością kupna od razu 12GB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12GB RAM na studiach to "aż", a nie "tylko", poza tym ten model i7 nie różni się wiele od i5, lepiej zrobisz inwestując w SSD.

Teraz 12GB RAMu to "aż", ale jak będzie za 4-5 lat? A SSD zawsze mogę dokupić, a z procesorem w laptopie nie ma tak łatwo.

Edytowane przez Defir

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ty serio uważasz że za 2,5k kupisz dobrego laptopa z pełnym i5? Góra 3 lata i będziesz szukał następnego, bo ten rozleci się zaraz po gwarancji ;)

 

Serio, to aż jest zastanawiające, że mając 2,5k wymagasz, żeby laptop miał wszystko. Jak chcesz laptopa na dłużej to w tej cenie kupisz coś pokroju Lenovo ThinkPad E550, HP Probook 450 itp. ale na i3, 4-8GB RAM i bez SSD. Ale te laptopy mają szansę trochę podziałać.

 

Druga kwestia, nie wiem co Ty tam kodzisz w tym matlabie etc, ale jak jedziesz na wielu wątkach to ten i5 i i3 będą miały identyczną wydajność (i5 to taki i3 + boost), bo jak obciążysz wszystkie wątki to masz 2GHz vs 2,2GHz.

 

I ja bym nie brał laptopa bez SSD ;) To mija się z celem, chyba że ćwiczysz jogę czy tam inne. Nerwicy dostaniesz.

 

 

Za 2,5k, coś co ma działać to brałbym coś takiego: Klik!

Tylko musiałbyś zadać standardowy zestaw pytań bo cena na prawdę ok, a laptop jest na prawdę solidnym kawałkiem sprzętu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozważałeś sprzęt używany? Do Twojego opisu pasowałby jakiś ThinkPad, przykładowo T430. :D

Klaus, wreszcie temat panów z xkomu został poruszony na poważnie. Dobrze :)

Edytowane przez AragornPL
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...