Skocz do zawartości
technicsPL

Bardzo bardzo dziwny problem z płytą główną - co to może być?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od dłuższego czasu mam bardzo ale to bardzo dziwne problemy z płytą główną, takich problemów na pewno jeszcze nie miał nikt, ponieważ problem pojawia się w różnych odsłonach !

 

szybka specyfikacja:

fx-8350  @ 4.5 ghz

gtx 760,

zasilacz Corsair RM 750 wat certyfikat GOLD.

płytka Asus m5a99FX pro r2.0

2 x 4gb ram kingston hyper x blu. cl9 (płyta ustawia je jako cl11 tymczasowo, mniejsza o to)

dysk systemowy ssd kingston ssdnow300, ten piewszy firmaware jeszcze bez asynchronicznych kości.

samsung 750 gb, wd blue 1 tb.

klawa mechaniczna roccat tkl pro

razer chroma 7.1

logitech g9

 

 

Na komputerze był zainstalowany system 8.1 pro 64 bit pod koniec roku 2014. System bez problemów non stop się odpalał, urządzenia usb włączały się zawsze na start systemu, stacja dvd zawsze funkcjonowała.

 

Od około początku roku 2016 zaczęły dziać się różne rzeczy, przy odpalaniu kompa po wejściu w system nie działa myszka (nie świeci się) i słuchawki usb, po ponownym uruchomieniu działała myszka ale za to nie świeciła i nie działała klawiatura, po ponownym uruchomieniu działały słuchawki i klawiatura (bez myszki)

I ciągle w kółko coś działało a coś nie, po 10 uruchomieniu wszystkie z 3 urządzeń działały wiec już wtedy nie ryzykowałem i odkładałem problem (na dziś !)

Parę razy w tygodniu działy się takie rzeczy. ALE sprzęt podczas botowania zawsze sie świecił, tylko w trakcie wejścia w system przestał świecić lub działały tylko nie które urządzenia. Ale gdy już klawiatura odpaliła się z systemem wyłączona, to ponowne wepniecie w ten sam port lub inny nic nie dawało, po prostu jakby płyta główna odcinała zasilanie podczas logowania do systemu,

 

Pomyślałem więc że mam zasyfiony system, że to wina sterowników lub systemu powoduje takie świrowanie tego sprzętu.

 

Więc pomyślałem przejdę na test na windows 10, pobrałem pierwszy lepszy win 10 na test ! zainstalowalem, bootowanie z plyty DVD wszystko się powiodło, system się odpalił niestety był to zasyfiony system trojanami i adware (reklamy coprocinus czy jak one się zwą)  który od razu zaczal instalować 15 programów, więc od razu płytka z windowsem 8.1 PRO - tym windowsem który półtorej roku chodził bez zarzutu i bez świrowania.

 

No i tu zaczęły się problemy, Jak wiadomo partycja SSD skonwertowana do GPT bo inaczej się nie da, boot UEFI z biosa uefi wystartowany jak zawsze, plyte widzi, napęd widzi. bootuje normalnie JAK ZAWSZE, ładuje sie instalator i beng ! Stoi w miejscu ! mija 40 minut i nic, (normalnie trwa to 2 minuty) Więc wyłączyłem komputer i na nowo, znowu boot, odpalił się tym razem poszło, ale instalacja stanęła na 90 procent, minęła godzina nic, wyłaczyłem komputer i znowu na nowo boot, wyjąłem pierwsza kość ram, wlozylem drugą jako pierwszą i tylko na jednej kości 4 gb puściłem boota, złapało, i znowu to samo, zatrzymało się w innym miejscu i nic.

 

Wkurzyłem się wzialem plyte z windą 7 64 bit ultimate, odłączyłem dyski twarde, tylko ssd podłączony systemowy, skonwertowalem go do MBR puściłem boota, wiadomo bez uefi, złapał, zaczal sie ładować i na końcu instalacji stanął w miejscu, niebieski kursor kółeczko kręcił się, myszką można było ruszać, ale instalacja stała w miejscu, minęła godzina i nic, instalacja stoi.

 

Wyłączyłem kompa, spowrotem konwert do GPT, plytka DVD z windows 8.1 pro, startuje, bootuje uefi. i znowu instalator stoi w miejsu.

 

Przełożyłem na płycie zworki do RTC RAM CLEAR, uprzednio zapisalem ustawienia biosa w biosie Profil1.

 

Odpaliłem kompa, wszedłem w bios, przywróciłem stare ustawienia, puściłem win 8,1 pro, uefi, zbootował się poszedł na raz, wszystko momentalnie, zainstalował się w pare minutek, pulpit, sprzęt, wszystko działało, myszka klawiatura słuchawki, wszystko świeciło, dla pewności uruchomilem ponownie, nadal wszystko po wejsciu do systemu świeciło i działało.

 

Minęło parę godzin, zainstalowałem oprogramowanie do słuchawek, steam, origin,uplay, chce zainstalowac z plyty mojego oryginalnego FAR CRY 4 wkładam w napęd DVD a tu napędu nie wykrywa !!

 

Nie ma go w mój komputer, ale fizycznie działa, napęd się wysuwa i wsuwa, nie było przy nim nic grzebane.

 

Postanowiłem uruchomić ponownie komputer, no i wuala !! w boot nie ma tego napędu nawet, podczas bootowania moje urządzenia świecą, a po wejściu w system przestają i nie działają, myszka klawiatura sluchawki, wszystko jakby OFFLINE, wyciągam kable z tyłu płyty USB i wkładam je w inne różne porty, nie ważne czy usb 3.0 czy 2.0, czy te czerwone porty usb,

Po prostu jakby odcięte zasilanie tylnych USB w płycie głównej !

Dopiero po 10 Restarcie działały znowu wszystkie 3 urządzenia. !!

 

Czym to jest spowodowane ?

 

Osoba która potrafi to rozwiązać zasłuży na nagrodę NOBLA.

 

Jestem już totalnie bezradny, a złożyłem już kilkadziesiąt komputerów,

 

Na życzenie mogę powrzucać zdjęcia ustawień z biosa z tych najpopularniejszych opcji jak CSM boot itd itd, Mam też filmik 800 MB  (6 minut) jak właśnie zachowuje się odpalanie urządzeń - słuchawki, klawiatura, myszka.

 

Od razu przypomnę że taktowanie zegara, timingi RAM, szyna FSB i napięcia przywrócone są do domyślnych czyli AUTO, i czy są podkręcone czy domyślne nie zmienia to faktu tego problemu wyżej opisanego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam podobny problem tyle że na asus x99 i. I 7 5820k to wszystko pod win 10. Pro 64 bit .

Na USB mam myszkę klawe mikrofon i kamerkę i jak mam 3 urządzenia to jest ok a jak 4 to coś się wyłącza samo zazwyczaj Mława bądź kamerka .

Nie jesteś sam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mogłeś tego opisać jakoś bardziej zwięźle? Naprawdę ciężko czyta się takie "wypracowanie" i pewnie niejeden odpuści po kilku linijkach.

 

Rozumiem, że problem jest z tym, że urządzenia podpięte pod USB są zasilanie "losowo". Zachowanie jest podobne do sytuacji, gdy do pasywnego huba USB podłączy się kilka urządzeń, które łącznie przekraczają możliwości zasilania z 1 portu USB.

Może masz problem z zasilaniem?

 

Spróbuj podłączyć inny zasilacz lub skorzystaj z aktywnego huba USB (podłącz do niego wszystkie urządzenia i podłącz huba do jednego z portów na płycie).

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam podobny problem tyle że na asus x99 i. I 7 5820k to wszystko pod win 10. Pro 64 bit .

Na USB mam myszkę klawe mikrofon i kamerkę i jak mam 3 urządzenia to jest ok a jak 4 to coś się wyłącza samo zazwyczaj Mława bądź kamerka .

Nie jesteś sam

 

 

O kurcze to starszna lipa skoro masz 12 wątkową i7 dobrą płytę i takie coś się dzieje, a dopiero co sobie powiedziałem że jak problem sam nie zniknie to next wybór do biura będzie INTEL, ciągłem cały czas na AMD bo chciałem zobaczyć kiedy skończą się jego możliwości, zakupiłem bardzo dobry zasilacz i płytę główną jak widać w opisie bo byłem ciekaw czy sprzęt z wyższej półki zapewni mi jakiś dłuższy komfort bezawaryjności, ale skoro ty masz tak potężną i7 z płytą asus i masz to samo to ja zaczynam wątpić what the fu*ck is going on here ?! CZy to wina Asusa ? Wina jakiegoś microchipa, jakiegoś bardzo drobnego elementu na płycie który odłącza zasilanie na USB po wejściu w system. Oddanie płyty na gwarancje niczego nie da, serwis odpali płytę złapie urządzenia wskazujące za pierwszym razem i koniec testu, sprzęt wróci do mnie w takim samym stanie ! Zasilacza wymieniać nie będę bo to corsair w pełni pasywny i modularny z certyfikatem GOLD, to nie zwykły zasilacz za 200 zloty. Czytałem o jakichś zworkach na płycie które odłączają zasilanie usb po wyłączeniu płyty głównej (tzw świecący sprzęt po wyłączeniu kompa) Ale tutaj nie ma takich zworków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie wszystko działa, od 2 dni przy każdym włączeniu wszystko się włącza. A czy to nie przypadkiem wina za dużego prądu przez porty tylnie ? Klawiatura mechaniczna i każdy guzik ma diodę na maxa świecącą, bardzo prądożerne słuchawki na usb i stara myszka optyczna G9. Może to wina zbyt dużego prądu na usb?

 

Podczas tego formata systemu nie instalowałem żadnych sterowników, ani do klawiatury, ani do myszki, tylko do słuchawek bo musiałem ustawić sensivity mikrofonu i resztę, zobaczymy jak długo to podziała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też na obecnym Asusie miałem kiedyś szopkę z usb. O dziwo podejrzewam, że było to po aktualizacji sterowników grafiki!

Wyglądało to tak, że losowo - raz dziennie lub raz na tydzień znikały wszystkie usb, a więc klawiatura i myszka także. Trzeba było twardo resetować. Po resecie wszystko już elegancko chodziło do następnego razu. 

Pomogło dopiero synergistyczne działanie wielu czynników: aktualizacja biosu płyty, chipsetu, sterowników usb, sterów grafiki, cofnięcie aktualizacji windowsa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O dziwo szopki, popytałem parę znajomych którzy zajmują się tym kilkadziesiąt lat, powiedziano mi że to może być zasilanie na usb, każdy port lub para portów ma tam limit 500 aH (ampero godzin czy coś) i mam pokombinować z portami usb żeby każdy podłączyć pod inną parę usb żeby nie robiło się zwarcie, może być że jakiś ze sprzętu jest wadliwy i robi zwarcie na usb, zauważyłem też że jak włączy się komputer to przeważnie działa klawiatura a myszka i słuchawki po wejściu w system się wyłączają, LECZ włączą się po 2 minutach, ale mimo tego że się zaświecą to nie kiedy myszka nie działa, próbowałem zmieniać wejścia sprzętu na usb to nic nie daje, losowo sprzęt się włącza i wyłącza. Teraz mam tak że klawiatura się włączy od razu a pozostałe sprzęty włączają się dopiero po paru minutach, dlatego usypiam komputer a guzik na pokrywie ustawiłem jako USYPIANIE, dzięki usypianiu sprzęt działa i od razu się włącza, ale nie zawsze komputer chce zasnąć, wentylatory swiecą, klawiatura i reszta sprzętu się wyłączają ekran gaśnie a komputer nadal działa lecz brak sygnału na monitor, ale to tylko raz na parę dni od kiedy zaczalem go usypiać, po prostu wszystko jest losowo, nic w tym komputerze nie trzyma się kupy, ze złości chciałem tego kompa [ciach!]ć i kupić nowego na i7 6700K (po prostu wyrzucić kasę na nowego kompa - a przecież mam różnie działającego) ale na innym forum napisały mi osoby które mają i5 i i7 4 generacji którym dzieje się to samo co mi, ja już na prawdę nie wiem o co chodzi z tym sprzętem , może wyciągnę ze strychu stary komputer, starą zżółkniętą klawiaturę, myszkę na kulkę pod ps2 zainstaluję windows 98 i będę z niego korzystać kolejne 15 lat bez awarii i takich szopek wtf ?

Zasilacz nie ma z tym nic wspólnego bo podłączałem go pod inne komputery z moim obecnym sprzetem usb i wszędzie normalnie wszystko się włącza.

A płyta główna działa, po prostu sprzęt losowo się włącza, oddając na reklamację serwisant podłączy myszkę swoją zapewne na ps2 i klawiaturę jakąkolwiek zobaczy że wszystko działa i będę czekać 2 miesiące na powrót tej płyty więc to nie ma sensu, tutaj wina będzie leżeć w portach usb, zmieniałem wejscia usb na około 80 różnych możliwości, za każdym uruchomieniem inaczej sprzęt losowo się włącza, często jest tak że połowa sprzętu już wogole sie nie włączy nawet po 20 minutach. A w innym komputerze ten moj obecny sprzet na usb normalnie się włącza, coś tu jest pokręcone z zasilaniem usb i limitem ampero godzinowym na porty.

Edytowane przez technicsPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbujcie najnowszy bios do Asus x99. 2101v Ja zmienialem na najnowszy bo miałem problem z ram dodałem 16gb do 16gb i czeski film się zrobił bios raczej pomogły od 5 dni jest spokój ddr 4 chodzą na 3000mhz cm 15-17-17-35 1.4v

 

Wysłane z mojego HTC One mini 2 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już to nie amperogodzin(Ah-jednostka pojemności akumulatora) tylko miliamperów (mA-jednostka natężenia prądu). Ci Twoi znajomi mogą mieć rację że któreś urządzenie podłączone pod USB powoduje zwarcie, oprócz tego możliwy jest problem z portami/kablami USB obudowy i wreszcie może to być uszkodzony mostek południowy płyty głównej(na to wskazywały by problemy z napędem, ale wtedy to i z dyskami były by szopki). Jakie masz ostrzeżenia/błędy w dzienniku Windows? Jaki jest status SMART dysków? Szczególnie ważne sprawdzić parametr C7 - CRC error count. 

Edytowane przez Oktawian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...