Skocz do zawartości
srebrnylis

komputer: 3D, CC 10 000zł do oceny

Rekomendowane odpowiedzi

hey!

Po długich i żmudnych poszukiwaniach w przyszłym tygodniu zamawiam komputer. Oto mój zestaw, co sądzicie?

Każda rada cenna zanim wydam ~10 000zł. 

Pracuję w modo i w Adobe. Obecnie laptop i7 i 8gb ramu - laptop - wymięka notorycznie przy każdym projekcie 3d.

 

Obudowa - PHANTEKS Enthoo Evolv ATX

Zasilacz - EVGA SuperNOVA 750 P2, 750W, 80 PLUS Platinum

Procesor - Core i7 5820k

Mobo - ASUS SABERTOOTH X99

CPU cooler - Noctua NH-D15

Pasta - ????

RAM - 64GB HyperX DDR4 4x 8GB 2133MHz Cl14 Fury Black

SSD - Samsung 850 PRO 256GB SATA3

HDD - HGST 2TB Ultrastar 7K6000

Grafika - MSI gaming GTX 970 z Twin Frozr V

Klawiatura, mysz - Dell KM714 (580-ACIU)

 

 

 

OPCJE (ZAMIENNIE Z POWYŻSZYMI) co do reszty to jestem raczej pewien.

 

RAM - 32GB HyperX DDR4 8x 8GB 2133MHz Cl14 Fury Black

bo zastanawiam się cz 64GB to nie za wiele...

 

Dysk SSD M.2 - Samsung 950 Pro 256GB PCIe 3.0

demon, ale 850 pro ma 10 lat gwarancji. Przy M.2 fajnie że kable się nie plączą.

 

HDD - Dysk Toshiba E300 Low-Energy 3.5 3TB

5400rpm to dla mnie zaleta, nieznane MTBF a HGST ma 2mln h

 

Grafika - MSI gaming GTX 660 z Twin Frozr V

nie gram i zastanawiam się czy potrzebuję 970, za rok dwa będą w tej cenie pewnie fajne Nvidia Pascal

 

Klawiatura + mysz - Microsoft Sculpt

znacie jakieś zestawy z klawiaturą jak w lapku?

 

 

Monitor: Eizo CX271 lub coś 4k/5k np. Dell UP2715K, Dell P2715Q.

 

Już kiedyś o to pytałem. Pytam ponownie: Czy warto płacić 5000zł za EIZO z 2560 x 1440 w przededniu powszechnienia 4k?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do powszechnienia 4k jest dalej niż zapewne uważasz.

 

Ja bym dał:

- normalny SSD na SATA, raczej 500 niż 250, nie musi być PRO, Gaming, czy co tam marketing ostatnio wytworzył

- szybszy RAM, na start 4x8 z opcją rozbudowy

- o ile istnieje to 650W P2 zamiast 750.

 

GTX 970 skoro nie grasz bym nie brał. Tylko właśnie coś w rodzaju 660Ti-670.

Edytowane przez adashi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Microsoft Sculpt

jakieś takie dziwadło i po co to?  normalna nie wystarczy?

 

grafa 950 to raczej max jak nie grasz i zasilacz 550W markowy też bedzie az nadto

 

ij jak wyze ssdek 500GB zamiast wynalazku na m2

 

a ta płyta gł to żart? po co takie cóś

 

cooler też przesada [buda to samo]

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

adashi, tesel 

Dzięki za Wasze opinie.

Ram - są szybsze (MHZ) ale wtedy gorsze CL więc pewnie podobnie to wypada. Ogładałem testy gdzie RAM ma niewielkie znaczenie - w niektórych grach potrafi dać kilka klatek - ale co komu za różnica czy ma 55 czy 59 klatek.

Zasilacz 650 - niestety wycofany, pozostaj 750 ze względu na gwarancję.

 

Czasem coś w tam może zagram :P ale raczej marginalnie. Karta swoje też robi w aplikacjach 3d, ale tutaj pewnie nie macie wiedzy, bo jest to niszowe zastosowanie.

 

OK, odpuszczam Sculpt, też mnie razi te udziwnienie.

 

Płyta - zależało mi na solidnej konstrukcji - dobrych komponentach.  Asus - ponieważ maszyna będzie działać pod MAC OS i Windows.

 

Obudowa - no cóż jest solidna i wygląda OK. Co polecasz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skoro CUDA wykorzystasz to moze quadro [sprawdz czy aby na pewno wykorzystasz kartę dla zwykłych ludzi bo ostatnio to robią programy pod karty profesjonalne-te same bebechy tylko cena z kosmosu, jak tak to może warto by brac coś naprawdę mocnego]

 

z ta gwarancją to bym nie przesadzał

co do ramu to bralbym jak najszybszy bo to zawsze lepiej mieć te 59 klatek niż marne 55 chociaż takie http://www.morele.net/pamiec-g-skill-ddr4-64gb-8gbx8-2800mhz-cl15-octa-kit-f4-2800c15q2-64grk-723140/

 

płyta http://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-x99-extreme6-x99-quadddr4-3000-oc-sata3-usb-3-0-gblan-raid-sli-crossfire-atx-660979/

 

buda http://www.morele.net/obudowa-silentiumpc-gladius-x60-pure-black-spc095-633083/

 poco przepłacać skoro jest wystarczająca 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Nemayu

Co do obudowy to w sumie ta co podał jest dobra, ale jeśli ciąć koszty to Define R5/Define S. Tańszych bym nie brał.

Po co przepłacać? Żeby było ciszej i ładniej i żeby się nie pokaleczyć...

 

Co do zasilacza to obczaj RM650i/RM750i. Elektronika najwyższej jakości, jeden z najcichszych zasilaczy, bardzo dobre ripple control, 7 lat gwarancji. Różnica między platinum, a gold jest głównie przy niskim obciążeniu, w tym konkretnym przypadku różnica wydajności wynosi całe +/-1%. Dodatkowo platinum potrafią wyprawiać cuda żeby osiągnąć taką wydajność jaką osiągają i można spodziewać się "dziwnych" dźwięków dochodzących z zasilacza.

W ramach porównania(nie znalazłem 750w testowanych przez jedną osobę)

http://www.jonnyguru.com/modules.php?name=NDReviews&op=Story3&reid=444

http://www.jonnyguru.com/modules.php?name=NDReviews&op=Story3&reid=441

 

http://www.jonnyguru.com/modules.php?name=NDReviews&op=Story6&reid=446

http://www.jonnyguru.com/modules.php?name=NDReviews&op=Story3&reid=445

 

Robak na radiatorze :]

 

Co do klawiatury i myszy. Mnie osobiście nie przekonują zestawy klawiatura+mysz. 

 

Pasta:

Arctic MX2-> kilkuletnia trwałość, czyli montujesz chłodzenie i zapominasz, wydajnościowo też dobra.

Edytowane przez Nemayu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przeciez jak złozy kompa to buda i tak w kącie bedzie stała więc po co przepłacać

 

jak lubi ciszę to musi się z resztą komponentów nagimnastykować

 

ps

pokaleczyć? nie przesadzajmy jak ktos myśli nad tym co robi to mu nic nie grozi

 

może takie coś

1 Obudowa SilentiumPC Gladius X60 Pure Black (SPC095) 275,00 zł 
2 Płyta główna ASRock X99 EXTREME6, X99, QuadDDR4-3000+(OC), SATA3, USB 3.0, GBLAN, RAID, SLI, CROSSFIRE, ATX 1099,00 zł 
3 Pamięć G.Skill DDR4 64GB (8GBx8) 2800MHz, CL15, Octa-Kit (F4-2800C15Q2-64GRK) 1829,01 zł 
4 Chłodzenie CPU Thermalright True Spirit 140 Power 214,91 zł 
5 Procesor Intel Core i7-5820K LGA2011 64bit 3.3GHz 140W 15MB BOX (BX80648I75820K) 1639,00 zł 
6 Dysk Western Digital Red 2TB 3.5 SATA 6GB/s 64MB (WD20EFRX) 425,00 zł 
7 Dysk SSD Samsung 850 EVO 500GB SATA3 (MZ-75E500B/EU) 699,00 zł 
8 Zasilacz EVGA SuperNOVA GS 650 80 Plus Gold (220-GS-0650-V2) 488,76 zł 
9 Napęd LG SuperMulti GH24NSD1 RBBB 50,00 zł 
10 Karta graficzna EVGA GeForce GTX980TI 6GB GDDR5 (384Bit) HDMI, 3xDP, DVI, BOX (06G-P4-4993-KR) 2949,01 zł 
10157,45 zł

skoro cuda beda wykorzystane

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Nemayu

Zasilacz na RM550X, obudowa na Define S, cena się nie zmienia i jest lepiej.

albo dopłacić do RM750i i Define R5, ale w tym przypadku Define S jest raczej lepszym wyborem z powodu dysku 3,5 cala. W define S zamontujesz go na ściance, a w R5 trzeba zamontować klatkę na dyski.

 

Co do gimnastykowania... Sama obudowa da mu spadek głośności. Gimnastykować może się później :P W tym Gladiusie gimnastykowanie musiałby zacząć od zakupu mat za około 100zł.

 

Oprócz bitumboxa i dodatkowych wentylatorów niewiele da się zrobić.

Edytowane przez Nemayu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za Wasze rady!

 

tesel 

Nie planowałem budżetowo quadro. Dzisiejsze karty są tak mocne - to ma w ogóle sens? Wydaje mi się że GTX 960/970 będzie pomykał w viewporcie aż miło. W PS i AI już teraz na lapku doś dobrze to działa, ale praca w 3d jest mało komfortowa.

 

Nie potrzebuję tak drogiej karty graficznej jak wpisałeś. Nawet rozwważam zmianę z GTX 970 na GTX 960. Karta ma pracować wydajnie w viewporcie 3d. Czasem akcelerować pracę np. w illustratro. Używam renderingu CPU. No czasem w coś zagram.

 

 

Płyta ASRock X99 EXTREME6. 

Podoba mi sie opcja wyłączenia dysku HDD. Ogólnie fajne funkcjonalności.

"Najlepsze platynowe kondensatory 12K z żywotnością co najmniej 12000 godzin" - to daje 2,5 lata pracy po 12h dziennie! Pomylili się o jedno zero czy chwalą się kiepskim 

 

parametrem? Na stronie Asrock - jest ta sama informacja.

 

 

Pomyślę nad tym RAM. Muszę jeszcze obczaić listę ofincjalnie wspieranych modułów dla osatecznej płyty.

 

Obudowa SilentiumPC Gladius X60 dla mnie odpada ze względów estetycznych. 

Jak widzisz, raczej w zestawie są kompnenty które gwarantują dość cichą pracę.

Define R5 wyglądowo jest OK.

 

Jest gdzieś dostępna EVGA SuperNOVA GS 650 80 Plus Gold (220-GS-0650-V2) ?

 

Po co mi napęd w tych czasach?

 

 

 

Nemayu 

Z testów które podałeś wynika że zarówno EVGA jak i Corsair to solidne zasilacze. Wyniki porównywalne. Więc chyba warto brać EVGA dla gwarancji.

 

W sumie faktycznie może warto osobno kupić. Choc ten zestaw DELLa mi się w zasadzie podoba. Polecisz jakiesz klawiatury, myszy?

 

dzięki za namiary na pastę Arctic MX2 :)

 

"obudowa na Define S, cena się nie zmienia i jest lepiej." - tzn  Define S jest wg Ciebie lepszą niż PHANTEKS Enthoo Evolv ATX? Z jakiego powodu? w PHANTEKS Enthoo Evolv ATX przekszadza mi w zasadzie jedna rzecz - okno plexi.

 Obudowę planuję kupić na 10 lat lub nawet dłużej. Wymienić ewentualnie tylko wentylatory.

Jedyna obudowa jaka mi się naprawdę podoba to Streacom F12C - niestety wersja leżąca jest dla mnie mniej praktyczna. Taki klocek zajmuje większy footprint niż obudowa midi-tower.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Nemayu

Pisałem to odnośnie obudowy, którą podał tesel.

Zasilacze są porównywalne, a dopłacasz 200zł za 3 lata gwarancji. Jak dla mnie nie warto. To tak jakbyś dał się naciągnąć w sklepie na dodatkowe ubezpieczenie telewizora. Dodatkowo corsair link pozwala regulować wentylator w zasilaczu i podglądać zużycie prądu itp. Dodatkowo EVGA jak się rozkręcą to do cichych nie należą, ale u ciebie raczej będzie działał 100% pasywnie co z kolei powoduje nagrzewanie obudowy wewnątrz i teoretycznie skraca żywotność. W Corsair możesz ustawić powiedzmy 300RPM pod obciążeniem (domyślnie pewnie byłby wyłączony wentylator) i mieć spokój.

RM550X to oszczędność 367zł, ale brak corsair link i wentylatora fluid bearing.

Podobnie ma się to do obudowy. Dopłacasz za wygląd. Ciszej w niej raczej nie będzie-> brak wytłumienia paneli i plexi, a zabudowany zasilacz to mniej o 2 wentylatory.

Ludzie sprzedają na allegro Define R3 w idealnym stanie, a obudowa ma 5-6lat, więc 10 lat Define S/R5 wytrzyma. Fractal też sprzedaje części do obudów, więc w razie czego możesz wymienić cokolwiek w obudowie jakbyś cudem uszkodził.

 

Ten Supernova GS 650 to już jakościowo gorszy zasilacz od tego co podałeś i dość stary.

Ewentualnie pomyśl nad Supernova G2 albo superflower leadex dwie te same konstrukcje. GS nie bierz. Wentylatory w EVGA i superflower startują od 750RPM, czyli jak się włączą to na pewno usłyszysz.

 

Miałem Superflower platinum 550w i stanowczo wolę RM750i.

Edytowane przez Nemayu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc!

 

OK to obudowa Define R5 vs PHANTEKS Enthoo Evolv ATX

Dla mnie Phanteks wygląda jak Lord Vader :) To jest zaleta. Wadą jest plexi.

Gerneralnie jak patrzę na obudowy phanteksa to widać w nich kreatywną myśl - rozwiązuję problemy w nieszablonowy sposób (np montaż dysków 3,5" - rewlacja). R5 to dla mnie klasyka w idealnym wykonaniu. Mniej kreatywności.

 

Zasilacz:

Na forum max3d ktoś odradzał zasilacze corsair - ze względu na piszczące cewki (nie pisał konkretnego modelu)to mnie trochę zniechęciło.

 

Można w corsair 750i ustawić na sztywno te 300rpm? Niezależnie od obciążenia? To by było idealne rozwiązanie bo lekki powiew się przyda.

Nie patrząc na cenę - który Corsair radzisz brać? Corsair RM Series 750i, a może Corsair HX750i 750W ? Ten to już Platinum.

Sam posiadasz jak rozumiem 750i ?

 

>>a zabudowany zasilacz to mniej o 2 wentylatory.

Nie zrozumiałem tego zdania. Możesz wyjaśnić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widziałeś tę FD Define R5 z bliska? Idealna to ona nie jest. Szczególnie kiepski jest regulator obrotów wentylatorów i zatrzaski (zawiasy) przednich drzwiczek. Prawdą jest, że jest rekordowo cicha i chłodna jak na tak zabudowaną obudowę.
Piszczące cewki mogą się trafić każdemu producentowi, ewentualnie konkretnemu egzemplarzowi albo modelowi. Mnie żaden Corsair nie piskał.
Z resztą... i tak większość "producentów" przykleja tylko swoje logo na Seasonic i udaje, że coś produkuje :P


XFX XTR kupisz i będziesz mieć Seasonic G z kilkoma bajerami np. tryb pasywny - też dobrze działają i są tańsze od Corsair'ów ;)

Enermax robi fajne (drogie) zasilacze. Jak będę przy kasie to jakiegoś Platimax'a sobie fundnę :D Na razie jest Seasonic G ;)
Jeśli chcesz ciszy absolutnej to wybierz zasilacz pasywny np. Silverstone NJ520, Seasonic 520FL albo Enermax Digifanless - inaczej zawsze na najwyższym obciążeniu będzie słychać szum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widziałeś tę FD Define R5 z bliska? Idealna to ona nie jest. Szczególnie kiepski jest regulator obrotów wentylatorów i zatrzaski (zawiasy) przednich drzwiczek. Prawdą jest, że jest rekordowo cicha i chłodna jak na tak zabudowaną obudowę.

Zgadzam się w zupełności jeśli chodzi o regulator obrotów i zatrzaski przednich drzwiczek Mam tego Fractala i prawdę mówiąc CM690 III była cichsza i chłodniejsza, jak dla mnie jedynym mankamentem CM690III były padające front USB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z wyciszonymi obudowami jest jeden problem - mocno się nagrzewają i trzymają ciepło.
Co Ci z tego wygłuszenia, skoro wentylatory muszą mocniej pracować?
Wychodzi na to, że jeden problem naprawiasz a powodujesz inny :(
Miałem Define R5 przez chwilę i po zastanowieniu zamówiłem zwykłą obudowę bez wygłuszenia za to z drogim i podobno dobrym hubem PWM. Liczę na to, że będzie lepiej tracić ciepło a wentylatory nie będą zmuszone osiągać wysokich prędkości czyli będzie ciszej. Wentylatory Maelström też wydają się niezłe, chociaż sprawdzę to dopiero za kilka dni. Jeśli zamontujesz w obudowie jakiegoś wyjca to żadne wygłuszenie temu nie zaradzi.
Aaaa tak. Zapomniałbym o debilnym koncepcie z brakiem górnego filtra w Define R5. Najgorsze, że kształt otworu wentylacyjnego jest nietypowy i żeby go zakryć trzeba pociąć 3 filtry 140 x 280 mm. Aż tak drogo kosztowałaby produkcja magnetycznego filtra do tych obudów? Fractal by od tego zbankrutował? :( Mimo światowej krytyki na forach internetowych FD nic z tym nie zrobił od miesięcy. Nawet nie zapowiedzieli, że będzie opcja dokupienia filtra. Lepiej! Wypuścili kolejne dwie obudowy z tak samo sknoconym topem :) No po prostu geniusze :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Nemayu

Srebrnylis, dokładnie nie wiem bo się nie bawiłem jeszcze.

http://www.tomshardware.com/reviews/corsair-rm750i-power-supply,4223-5.html

Tutaj masz wykres prędkości wentylatora w RM750i i screeny z corsair link. Przy twoim obciążeniu wentylator się albo nie włączy albo wejdzie na minimalne obroty(przy 375W), a mi chodziło o to żebyś go zmusił do włączenia wcześniej, np. przy poborze 200W. Nie wiem jakie są minimalne obroty, ale po wciśnięciu przycisku do testu wentylatora brzmiał na mniej niż 500RPM, a wydaję mi się, że gdzieś wyczytałem, że startuje od 300RPM. Jeśli chcesz mogę popołudniu podpiąć kabel od corsair link i przetestować dokładniej jak to działa.

 

Co do piszczenia zasilacza->każdy piszczy bardziej lub mniej. Miałem superflower leadex platinum 550W (to samo co evga P2)i minimalnie piszczał, RM750i piszczy bardzo podobnie, ale przypominam, że jest to piszczenie, którego normlanie nie słychać. Trzeba się nachylić nad zasilaczem żeby cokolwiek usłyszeć. Dla porównania Miałem Cooler Master G650M przez całe 2 dni i piszczał, syczał i jazgotał (zwróciłem), CX430 popiskiwał i w ciszy było go już słychać (minimalnie, ale było). W opisie RM750i zarzekają się, że dobierają komponenty, które są możliwie jak najcichsze i dodatkowo wszystko oklejają by zminimalizować drgania, więc ja bym się nie bał(jeśli akurat trafisz wadliwy, który będzie hałasował najwyżej go zwrócisz, a to może się zdarzyć z każdym zasilaczem, każdej marki-> superflower i g650m oba miały też skopane terkoczące, buczące i szurające wentylatory).

 

Co do Define R5. Jeśli chodzi o filtr na topie wystarczy postawić moduventy na jakiejś podstawce (np. gumowe kołki od wentylatora), by zapewnić wylot powietrza, zablokować kurz i jeszcze nie rezygnować zupełnie z wyciszenia) Jeszcze nie znalazłem na necie fotki żeby ktoś w niestandardowy sposób zamontował moduventy w Define R5, a to była moja pierwsza myśl, gdy je zobaczyłem i póki co u mnie moduvent leży na kołkach od wentylatora i sprawdza się to bardzo dobrze, ale docelowo planuje zamontować go jakoś inaczej.

Co do drzwiczek. Miałem dwie define R5 (pierwsza była uszkodzona) W pierwszej drzwiczki działały idealnie zatrzaskiwały się tak jak trzeba, ale w drugiej górny zatrzask prawie wcale nie chwyta i otwierając je robi się to trochę krzywo najpierw góra później dól, a dotykając obudowy drzwiczki trzeszczą(o to wam chodzi?).

Co do nagrzewania obudowy wygłuszanej... Miałem Gladius M40 nagrzewał się głównie tył obudowy przy wylocie wentylatorów, w Define R5 jest tak samo, a temperatury są nawet niższe (póki co 4 wentylatory ustawione na 500-600RPM mniej nie mogę ustawć:/, w gladiusie miałem 5), więc skąd się wzięły te wysokie temperatury i wysokie obroty wentylatora? Skoro nawet 2 fabrycznie zamontowane wentylatory dają bez problemu radę?

 

Kontroler obrotów jest zbędny. Od tego jest płyta główna.

 

Wg mnie lepiej jakby Fractal dodawał do obudów ramkę do moduventów, którą umieszczałoby się między moduventem, a obudową i z jednej strony po prostu nie było by ścianki albo byłby filtr, a ramka mogłaby być montowana wykorzystując mechanizm mocowania od moduventów. Mając drukarkę 3D można by coś takiego stworzyć albo zlecić komuś kto rzeźbi w drewnie^^

Edytowane przez Nemayu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z wyciszonymi obudowami jest jeden problem - mocno się nagrzewają i trzymają ciepło.

Co Ci z tego wygłuszenia, skoro wentylatory muszą mocniej pracować?

Wychodzi na to, że jeden problem naprawiasz a powodujesz inny :(

Miałem Define R5 przez chwilę i po zastanowieniu zamówiłem zwykłą obudowę bez wygłuszenia za to z drogim i podobno dobrym hubem PWM. 

W moim przypadku Define pozostanie na dłużej :D Korzystam z grafiki zintegrowanej w 5675C więc temperaturki nie są tragiczne (choć w CM690II było lepiej) i wystarczą dwa firmowe wentylatory . Podoba mi się wygląd i ilość miejsc na dyski, a z CD korzystam rzadko więc i kiepskie zatrzaski nie przeszkadzają tak bardzo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Używam renderingu CPU. 

 
dzięki za namiary na pastę Arctic MX2 :)

czyli wiencej rdzeniów ;) a grafa pokroju 960 wtedy

http://www.morele.net/procesor-intel-core-i7-5960x-lga2011-64bit-3ghz-140w-20mb-box-bx80648i75960x-660964/

intel za niego nieżle zdziera, albo xeony

co do pasty to zobacz jeszcze GELID GC Extreme

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z wyciszonymi obudowami jest jeden problem - mocno się nagrzewają i trzymają ciepło.

Co Ci z tego wygłuszenia, skoro wentylatory muszą mocniej pracować?

Wychodzi na to, że jeden problem naprawiasz a powodujesz inny :(

 

 

Faktycznie można tak to podsumować - wyciszenie powoduje podnoszenie RPM i różnica się zaciera. Jednak jest pewne zjawisko, które sprawia, że jednak lepiej wybrać obudowę wyciszoną, a mianowicie pisk elektroniki.

 

Co do piszczenia zasilacza->każdy piszczy bardziej lub mniej.

 

O, widzę nawet kolega się z tym o czym pisałem (pisk elektroniki) spotkał. Przy okazji dodam: im cichszy PC, tym pisk elektroniki łatwiej usłyszeć, bo nie jest zagłuszany szumem wentylatorów/talerzowych HDD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wam za udział w dyskusji.

 

A co sądzicie o obudowach Nanoxia deep silence?

Co sądzicie o chłodzeniu w boudowie Streacom F12C - gdyby tak zamontować Noctuę z wentylem na górze wydmuchującym ciepło do góry przez te kratki?

 

 

Nokitel_2160 

nie miałem okazji wiedzieć R5 z bliska.

Nie chcę całkowicie pasywnego zasilacza - chłodzenie dla elektroniki - to większa szansa na bezawaryjną pracę. Poza tym zasilacz wyrzuca swoje ciepło poza obudowę.

 

Jaki Hub PWM używasz?

 

Nemayu 

Zdecydowanie jestem za tym, aby wentylator chodził na 300RPM - hałas żaden a lekkie chłodzenie będzie. Co prawda, zasilacz nie będzie mocno obciążony. Robiłeś jakieś testy na swoim zasilaczu?

 

>> Kontroler obrotów jest zbędny. Od tego jest płyta główna.

Nie jestem ekspertem, ale manualna kontrola (RENER, Gry - max, pozostałe - low) lub automat nie byłby zły. Nominalnie wentylatory w obudowie chyba nie zawsze mają zmienną prędkość? Czy zależy to od wentylatora i podpięcia pod określone złącze na płycie?

 

 

tesel 

Pomyślę o zmianie procka jak wyjdą Broadwell-e a potem jak stanieją.

i75960x - za drogi. xeony odpadają już myślałem o nich.

Edytowane przez srebrnylis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Nemayu

post-205422-0-81060800-1456789350_thumb.jpg

W takim układzie powinno działać może nie najlepiej, ale na pewno nie będzie źle. Nie widzę żadnego powodu żeby miało to działać źle, ale jako, że strumień powietrza będzie musiał skręcić na tak małym dystansie o 90 stopni, by się wydostać z obudowy... może to mieć jakiś drobny wpływ na temperatury, a odwrócić ciągu nie można bo będzie ciepłe powietrze z karty graficznej wciągane z powrotem do obudowy. Zupełnie nie rozumiem czemu między kartą graficzną, a zasilaczem nie ma miejsca na wentylator. Możesz wyciąć otwór i zamontować tam dodatkowo kolejny wentylator i wtedy wg mnie będzie miodzio.

Ogólnie jak teraz patrze to nie da się w tej obudowie montować wentylatorów, czyli musiałbyś ją przerabiać. Dziwna strasznie. Według mnie nadaje się jedynie do chłodzenia wodnego (montujesz cooler tak jak na zdjęciu, a na nim 3 wentylatory wyciągające powietrze i wtedy wszystko jest tak jak trzeba.

 

Prędkością wszystkich wentylatorów da się sterować za pomocą napięcia. Nie wiem jak dokładnie to wygląda na innych płytach, ale wybrałeś Asus. Asusy mają Fan Xpert, czyli możesz ustawiać włączanie/wyłączanie wentylatorów zależnie od temperatury, automatyczna regulacja prędkości zaczynając od napięcia minimalnego przy którym wentylator się kręci(płyta sama je kalibruje) zależnie od temperatury czujnika na płycie głównej, który sobie wybierzesz, a możesz też zamontować własny dodatkowy czujnik. Wszystko można ustawiać w BIOSie lub w programie pod windows.

///EDIT: Ta płyta posiada Thermal Radar 2-> jeśli się nie mylę działa tak samo:

12:50

 

Dopiero teraz zwróciłem uwagę, że wybrałeś płytę z serii sabertooth. Płyta ta posiada zbędną zbroję, która izoluje płytę od przewiewu w obudowie i żeby się nie przegrzewała zamontowany jest upierdliwy mały wiatraczek. Przy domyślnych ustawieniach przy starcie i co 2 godziny będzie się rozkręcał do 100%, ale możesz to zmienić tak, że będzie się kręcił cały czas wolno, ale według mnie lepiej wziąć inną płytę bez zbroi albo ją zdemontować.

 

Co do zasilacza to po południu podepnę kabel od corsair link i napiszę co i jak.

 

///EDIT:

W corsair link dostępna jest jedynie opcja fixed 40%=696RPM lub więcej, czyli trochę się zawiodłem. Wentylatora samego w sobie przy tej prędkości nie słychać, ale szum powietrza wybija się ponad ten, który generuje mój PC(5 wentylatorów 140mm na 500-600RPM i gtx660 na 960RPM). Zwykła seria RM miała trochę bardziej przyjazną krzywą wentylatora(pomijając fakt, że wentylator włączał się za późno), ale elektronika w zwykłym RM trochę ssie.

W takim wypadku może poszukaj coś od BeQuiet, ale tam z kolei jest problem, że za szybko wentylator przyspiesza i raczej wyjdzie, że pod obciążeniem będzie nawet więcej niż 700RPM.

Przy okazji wyszło, że wydajność podczas gry w BnS wynosi 85-90% przy poborze 140W. W spoczynku podaje około 20W przy wydajności 58%. W occt psu test jest już ponad 220W i wydajność powyżej 91%.

Edytowane przez Nemayu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

płyta na 100% zostaje ta - za solidność, sterowniki. mega UEFI. Wiatraczek będzei chodził na minimalnych obrotach lub wcale. On ma chyba za zadanie zapobiegać kurzeniu się przestrzeni pod zbroją.

 

Obudowa ostatecznie PHANTEKS Enthoo Evolv ATX. Odpuśicłem sobię tę piękną aluminiową Streacom F12C.

 

Zasilacz.

W jaki sposób przełączasz tryb FIXED wentylatora? Jest fizyczny przełącznik na zasilaczu czy poprzez corsair-link? Powinni zrobić tryb hybrid - 300RPM do określonego poziomu i dalej RPM@temeratura/obciążenie.

20W? Taką moc pobiera Twój komputer w spoczynku? Sprawnośc jest prawidłowa wg charakterystyki:

http://www.tomshardware.com/reviews/corsair-rm750i-power-supply,4223-5.html

Ale aż mi się nie chce wierzyć że to jest tak mała wartość.

 

Na Tomshardware wykresy nie mówią mi jednoznacznie czy RPM jest wysterowane skokowo czy regulowane płynnie

http://www.tomshardware.com/reviews/corsair-rm750i-power-supply,4223-5.html

http://www.tomshardware.com/reviews/evga-supernova-650-p2-power-supply,4364-5.html

 

Jesteś w stanie to ocenić w swoim RPM750i ? Zadam też pytanie na TomsHardware.

//EDIT - informacja z formu THW - EVGA nie ma płynnej regulacji: przechodzi z 0RPM bezpośrednio na okolo 600RPM.

 

 

Z dyskiem HDD mam zagadkę:

Przejście z HGST 3TB Ultrastar 7K4000 na Toshiba E300 Low-Energy 3.5 3TB da 460zł oszczędności. Ze względu na niższe RPM (5400z zamiast 7200) wolę Toshibę. Oboje producenci mają dobrą opinię wg testów ale HGST lepszy odsetek awaryjności.
HGST ma również imponujące MTBF 2000000 godz. Tohshiba nie podaje MTBF.
 
Co radzicie?
Edytowane przez srebrnylis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze z RAMem wybór:

http://www.morele.net/pamiec-corsair-ddr4-vengeance-lpx-64gb-2133mhz-8x8gb-cl13-cmk64gx4m8a2133c13-702052/

http://www.morele.net/pamiec-corsair-vengeance-lpx-black-ddr4-2400-cl14-64-gb-cmk64gx4m8a2400c14-700207/

Czyli DDR4 2333Mhz CL13 vs DDR4 2400Mhz CL14:    1557  vs   1638zł Czyli niecałe 100zł różnicy.

Które warto brać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nokitel_2160 

nie miałem okazji wiedzieć R5 z bliska.
Nie chcę całkowicie pasywnego zasilacza - chłodzenie dla elektroniki - to większa szansa na bezawaryjną pracę. Poza tym zasilacz wyrzuca swoje ciepło poza obudowę.
Jaki Hub PWM używasz?

Zanim kupisz koniecznie zobacz - front jest kiepski ;)

NZXT H440 wydaje się solidniejsze, ale tej z kolei ja nie widziałem z bliska :D

 

Możesz nawet chłodnice od procesora dać z nawiewem do wnętrza budy i to będzie działać, więc się nie stresuj pasywnym zasilaczem. Lepiej zastanów się czy on pociągnie cały sprzęt jaki zamontujesz w komputerze? Półpasywne PSU są pewniejsze ;)

 

Hub PWM jeszcze nie dotarł... Ma być podświetlany na niebiesko Phanteks na 12 wentylatorów. Jak to będzie działać? Powiem Ci jak wszystkie części komputera do mnie dotrą. Liczę na przyszły tydzień ;)

 

http://www.phanteks.com/PH-PWHUB.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo ja wiem, będzie jakaś różnica? Różnią się też CL.

ja nie o tych, bo to w zasadzie to samo

cos pokroju 3000MHz miałem na myśli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo ja wiem, będzie jakaś różnica? Różnią się też CL.

Więcej dają megaherce niż CL ;)

Jeśli nie masz zamiaru podkręcać to najzwyklejsze DDR4 2133 też będzie OK.

Chyba, że bawisz się w OC to nawet takie DDR4 2666 MHz będą za słabe ;)

Tylko czy jest sens, bo jeśli twój procesor tak się będzie skalował z pamięcią jak Skylake i7-6700K to szkoda sobie głowę zawracać ;)

 

http://www.legitreviews.com/ddr4-memory-scaling-intel-z170-finding-the-best-ddr4-memory-kit-speed_170340

 

p.s. RAM z niższym CL mocniej się nagrzewa ;)

Edytowane przez Nokitel_2160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Nemayu

Odnośnie pracy wentylatora. Może zdjęcie coś wyjaśni?

http://www.jonnyguru.com/modules/NDReviews/images/Corsair-RM750i/RM750i-002.jpg

Jak zmienię opcję na fixed to wentylator powoli się rozkręca, corsair link po kolei pokazuje 350-500-650-696RPM(czasem 704) (odświeżanie co pół sekundy/sekundę)

 

Podczas testu wentylatora (guzikiem na zasilaczu) RPM u mnie wynosi 450-500 (tak pokazuje corsair link i tak brzmi->na tyle też oceniałem podczas pierwszego testu bez corsair link. Myślałem, że da się ustawić 300RPM bo na tylu startował went w RM750 jeśli się nie mylę). Wygląda na to, że problem jest w samym corsair link. Może wysłanie ticketa do corsair coś da? I dadzą opcję poniżej 40% albo da się jakoś oszukać program? Warto poszperać.

 

Też się zdziwiłem, że pokazało 20W. Jak coś włączam to skokowo zaczyna odczytywać na linii 12V 0,5A->1A->1,5A->2A... i leci do 90W poboru ogólnego, ale po wystartowaniu programu spada z powrotem do 20W. Może kiedyś kupię/pożyczę miernik zużycia prądu i sprawdzę. Pamiętam, że w jakimś teście na necie zużycie w stresie prawie idealnie pokrywało się z tym co pokazywał profesjonalny sprzęt, ale w IDLE nie pamiętam.

post-205422-0-70546500-1456965092_thumb.png

post-205422-0-89100100-1456965100_thumb.png

na początku wgrałem najnowszą wersję i też nie dało się ustawić mniej niż 40% i zużycie energii też pokazywało identycznie. Spróbuje później jeszcze starsze wersję.

 

Co do zbroi w płycie głównej...

W teorii ma zapobiegać kurzeniu (może na pustyni albo w ekstremalnych warunkach), a w efekcie wentylator zaciąga kurz pod zbroję i co 2 godziny załącza się żeby go przedmuchać, ale raczej z mizernym skutkiem i robi irytujący hałas. Zbroja to same minusy.

Edytowane przez Nemayu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RAM
Serio warto zapłacić 1000zł wiecej za 3000mhz?
Wcześniej rozeznałem temat ramu i idea była mniej więcej taka "ram to ram - bierz najtańszy byle odpowiednią ilość". Lekko zmodyfikowałem tę teorię - patrząc jaki ram jest zalecany przez producenta płyty głównej. Na X99 - ram pracuje w trybie quad-channel, co też ma przełożenie na szybkość.
Ta 2400Mhz będzie problemem? Lepiej wziąć mniej ramu a szybszy?
 
Skoro RAM z niższym CL bardziej sie nagrzewa to skłaniam się ku DDR4 2400Mhz CL14
 
Wnioski po lekturze:
 
Krzywa wzrostu wydajności jest niemal płaska. różnica 2400mhz vs 3000mhz:
 - 3% w 3dmark 
 - 0% w handbrake
 - 1% w Metro,
 - 0% w GTA V
Testy syntetyczne (AIDA) pokazują wzrosty, ale nie przekłada się to na wydajność. Nie wiem jak w renderze, ale przypuszczam że rewolucji nie będzie. Ktoś wie?
Ich konkluzja "Our benchmarks show that the memory bandwidth increased, but there wasn’t a tangible improvement in system
performance with real applications."
 
Dodatkowo:
http://pclab.pl/art59350-5.html           Photoshop, Cinebench i Blender różnica ~0% DDR3 2133 vs DDR3 2666
http://pclab.pl/art59350-8.html           W grach kilka procent różnicy - w zasadzie pomijalne.
 
Nokitel_2160 
Czy częstotliwość RAM ma jakikolwiek wpływ na możliwości podkręcania CPU?
 
Czy warto dokładać 170zł na przejście z 2133 na 2400? Przy czym pogarsza się CL o 1... ?
 
Zasilacz
Nokitel_2160 
Zasilacz będzie pół-pasywny, EVGA P2 lub Corsair RM750i
 
Nemayu 
Aż się prosi aby zrobić profile: Fixed 300RMP or more, Fixed 600RMP or more.
Choć w sumie przy poborze rzędu: 15-30% w idle bezruch do dla niego i tak bułka z masłem.
 
Jak oceniasz głośność RM750i  w trybie fixed?
 
EVGA również ma tryb "fixed" ale wybiera się go fizycznym przełącznikiem w zasilaczu.
Edytowane przez srebrnylis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Nemayu

W corsair link dostępna jest jedynie opcja fixed 40%=696RPM lub więcej, czyli trochę się zawiodłem. Wentylatora samego w sobie przy tej prędkości nie słychać, ale szum powietrza wybija się ponad ten, który generuje mój PC(5 wentylatorów 140mm na 500-600RPM i gtx660 na 960RPM). Zwykła seria RM miała trochę bardziej przyjazną krzywą wentylatora(pomijając fakt, że wentylator włączał się za późno), ale elektronika w zwykłym RM trochę ssie.

Na pewno Corsair w trybie fixed będzie cichszy niż EVGA. Miałem Superflower Leadex Platinum 550W(ta sama konstrukcja co EVGA) w których montują lepsze wentylatory, a oprócz tego, że wentylator sam w sobie wydawał dźwięki(szuranie, pukanie, brzęczenie) to jeszcze kratka ma tak kijowy kształt, że szum jest o wiele głośniejszy niż powinien być(dla mnie włączenie wentylatora w tym zasilaczu było zupełnie nie do przyjęcia, bo to była po prostu tragedia). W RM750i jest to podobny dźwięk do tego jaki wydaję dowolny wentylator w mojej obudowie puszczony na 700RPM (a wentylatory celowo dobierałem tak żeby były możliwie najcichsze nie przesadzając z ceną i część z nich wyrzuciłem od razu po przetestowaniu mimo, że ludzie pisali, że są "bardzo ciche"-> tu niekoniecznie sprawdza się zasada droższe->lepsze). Jako, że moje wentyle działają na 500-600RPM to zasilacz się wybija ponad nie, ale nie jest to hałas. Ogromna część osób napisałaby zapewne, że nic nie słyszy(tak też mówią/piszą w recenzjach). Gdyby się dało sterować krzywą, by 700RPM załączało się dopiero pod obciążeniem to dla mnie byłoby spoko, ale jest tylko opcja fixed albo domyślna.

 

Zasilacz u mnie cały czas podaje temperaturę w okolicach 30 stopni niezależnie co robię, więc jest dobrze, ale i tak lepiej i taniej byłoby włączyć wentylator w zasilaczu, a wyjąć jeden z obudowy.

 

Nawet zacytuję samego corsaira z poradnika corsair link:

"The lowest setting is 40%, which equates to about 784 RPM. I can keep it like this and still not hear the fan. And the fan will still ramp up even faster automatically if needed. Let's turn it up even more to find out where I can start hearing the fan..."

Ja słyszę 700RPM, ale to ja.

 

Dodatkowo wentylator na domyślnych ustawieniach powoli się rozpędza ->nie wskakuje od razu na 700RPM jak to robi EVGA. Test jest robiony na serii AXi, ale RMi pewnie działa tak samo. Czemu mieliby robić to inaczej?

"After some time under load, we see our temperatures level out, an increase in the graphics cards' fan's RPMs and the PSU's fan leveling off just over 500 RPM."

Edytowane przez Nemayu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...