Skocz do zawartości
Domin0x

Jaką pamięć RAM mogę dokupić

Rekomendowane odpowiedzi

Chcę dokupić do PC jedną kość RAM.

Mam na razie jedną -  DDR4, 4GB, taktowanie 1333 MHz (nie pamiętam nazwy producenta)

 

I teraz pytanie: jaką kość należy dokupić tak żeby nie było problemów:

 

1) czy kości muszą/powinny być od jednego producenta?

2) czy kości muszą posiadać tyle samo pamięci, czy też mogę mieć konfiguracje np. 4+8 GB?

3) czy kości muszą mieć pozostałe parametry takie same (częstotliwość,timingi i inne)?

 

Płyta głowna to ASUS H81M-K H81.

 

Zrzuty ekranu z programu CPU-z: http://imgur.com/CyGyXCQ , http://imgur.com/CBpwXru

Edytowane przez Domin0x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomyliłeś się ;) Masz DDR3.

1) Kości nie muszą być tego samego producenta. Kupuje się identyczne, bo ładnie wyglądają ;)
2) Kości mogą mieć różną pojemność - chyba, że chcesz uruchomić je w dual channel. Możesz mieć 4+8 GB RAM. Po prostu będziesz mieć 12 GB.
3) Najlepiej by było, żeby parametry były identyczne... ale nie muszą być. Najbardziej liczy się typ pamięci - czyli u Ciebie DDR3. Tak czy siak pamięć ustawi się automatycznie w tryb w jakim obydwie kości będą działać. 

Według komputera jesteś posiadaczem pamięci: 
GoodRAM 4GB DDR3 DIMM 1600MHz CL9 (GY1600D364L9/4G) 
Czemu ona chodzi  na 1333 MHz? Masz Pentium'a? Jeśli zamierzasz zmienić w przyszłości procesor to nie kupuj pamięci 1333MHz tylko 1600MHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Nokitel_2160

 

Taktowanie kości DDR podawane jest na 2 sposoby :

 

Taktowanie rzeczywiste ( to co widać na zdjęciu nr. 2 ) - z reguły pomijane w oznaczeniach kości .

 

Taktowanie efektywne - 2x wyższe ( widoczne na zdjęciu nr.1 m.in. we wpisach JEDEC ) , to taktowanie występuje w 99% oznaczeń kości .

 

I tak dla ramów 1 333 mhz rzeczywiste taktowanie wynosi 677 mhz , dla ramów 1 600 będzie to 800 mhz itp.

 

Wynika to z samej budowy ramów typu DDR .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Nie muszą ale najlepiej kupić tego samego

2. Nie muszą, nie ma to jakiegoś szczególnego wpływu na wydajność

3. Najlepiej takie same, jeśli dokupisz pamięć o lepszej wydajności to i tak będzie ona pracować wolniej, czyli z maksymalną wydajnością słabszej pamięci :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, podczepię się pod watek.

 

Otóż tez myślę nad kupnem dodatkowego RAM-u, tylko, że w temacie jestem zielony zupełnie. Posiadam płytę główną 

ASRock Z87 PRO3 s1150 i dwie kości pamięci Team Group Vulcan Gold - DDR3-1600 CL9 - 8 GB (2x4GB). Chciałbym dokupić kolejne dwie kości: http://www.morele.net/pamiec-crucial-ballistix-16gb-2x8gb-ddr3-1600mhz-1-5v-bls2cp8g3d1609ds1s00ceu-472802/ . W związku z tym mam pytania: 

1. Czy one będą działać w trybie Dual Channel? I jak je podłączyć, żeby działały?

2. Czy w tej cenie są jakieś lepsze pamięci o tych samych parametrach?

​3. Czy warto w ogóle kupować tyle pamięci? Może lepiej kupić 2x4GB w tej samej cenie? Chcę je kupić ze względu na to, że przy dwóch grach (Wiedźmin 3 i Ark: Survival Ecolved) wyskakiwał mi komunikat, że brakło RAM-u.

4. Coś jeszcze powinienem wiedzieć na temat RAM-u? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ftp://europe.asrock.com/Manual/Z87%20Pro3.pdf

 

Te same kości w A1, B1 i A2,B2.

 

Nie ma lepszych w tej cenie, hmm, a raczej ja nie znam

 

Mógłbyś co prawda kupić:

 

http://www.morele.net/pamiec-crucial-tactical-ddr3-16gb-1600-2-8gb-blt2cp8g3d1608dt1tx0ceu-506227/

 

Tyle, że i tak zrównają do wolniejszych, czyli Twoich CL9.

 

Czy warto kupić? Hmm, zawsze możesz zostawić 2x8 i stare sprzedać.

 

16GB RAMu do gier, to sporo na dziś i wątpię byś sam to w inny sposób wykorzystał, na upartego możesz wziąć 2x4GB.

Edytowane przez NostradamuSek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie klikam w załączone linki i mam nieodparte wrażenie że pamięci z tego linku:

http://www.morele.net/pamiec-crucial-ballistix-16gb-2x8gb-ddr3-1600mhz-1-5v-bls2cp8g3d1609ds1s00ceu-472802/

i te z tego linku: http://proline.pl/?p=BLS2CP8G3D1609DS1S00CEU to te same kości - tylko Morele "sport" zgubiło w opisie. Swoją drogą nieźle poszły w górę. Dziś 309 zł.

 

A przy okazji bez zakładania nowego tematu (mam nadzieję, że Autor się nie obrazi) - konfiguracja w stopce chciałbym zwiększyć RAM do 16 GB czy:

- lepiej spróbować sprzedać to co mam i brać te same kości ale 2x8,

- jak wyżej ale kupić 2x8 1866Mhz lub 2133Mhz,

- dokupić drugi komplet 2x4?

Edytowane przez Jacekk44

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Odświeżę wątek, bo mam kilka dodatkowych pytań.
Chcę dokupić Ramu do istniejącego zestawu. Posiadam 2x4GB Kingstona DR4 (screen-y w załączniku) A teraz pytania:

1. Czy szukać pamięci z wyższym taktowaniem czy takim samym (XMP 2666)?

2. Czy szukać z CL-em niższym, czy wyższym?

Aktualnie mam pamięci ustawione na "oszczędnym" (czyli bez XMP) ale nie wykluczone, że kiedyś będę XMP używał (bądź potrzebował), więc proszę wziąć to też pod uwagę.

CPUZ Mem1.jpg

CPUZ Mem2.jpg

PS. Płyta to Asus Z170 Pro Gaming + i5 6600k

PS2. Czy pamięć https://www.ceneo.pl/52544698 będzie współgrać z moimi? zwłaszcza w trybie JEDEC?

Edytowane przez Murlis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukaj z wyższym taktowaniem - teraz spokojnie można kupić 3000-3200 CL 15-16 po taniości (im niższe CL tym lepiej) -  w dużym uproszczeniu wydajność pamięci najlepiej określa stosunek Cześtotliwość/CL - im wyższy tym lepiej.

I po zakupie ustaw XMP - inaczej jakiekolwiek szybsze pamięci są bez sensu i można kupić najtańszy paździerz i płytę bez Z.

Te co masz obecne najlepiej sprzedać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.01.2020 o 16:32, Murlis napisał:

Aktualnie mam pamięci ustawione na "oszczędnym" (czyli bez XMP) ale nie wykluczone, że kiedyś będę XMP używał (bądź potrzebował), więc proszę wziąć to też pod uwagę.

PS. Płyta to Asus Z170 Pro Gaming + i5 6600k

nie ma to jak zamulać sobie procka wolnymi pamięciami [przy takiej płycie]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Murlis napisał:

Hmm...

A dałoby rade coś dokupić do tych co mam?

I co miałeś na  myśli: "można kupić najtańszy paździerz i płytę bez Z." ??

Da ale jest to działanie pozbawione sensu.

Płyty Z pozwalają na podkręcanie procka i wykorzystanie szybszych pamięci standard Intela - więc jak się z tego nie korzysta to lepiej następnym razem kupić najtańsze H czy B

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...