Skocz do zawartości
Bob1897

Modernizacja zestawu - do ok. 1000 zł

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Posiadam sześcioletni już komputer stacjonarny, złożony wówczas za 1500 zł (cena za sam box, bez peryferii). Przeglądając aktualne oferty zakupu całych zestawów (ceny mocno poszły w górę w ostatnich latach, czyż nie?), zorientowałem się, że dziś za 1500 zł kupię... tylko odrobinę lepszego kompa. Być może się mylę (dlatego proszę Was o pomoc:), ale wydaje mi się, że mógłbym zmodernizować aktualnie posiadany komp tak, by posłużył jeszcze kilka lat.

 

A służyć ma do: pracy (codziennie 8-10 h - przeglądarka, edytory, programy graficzne) i incydentalnie do pogrania w nową Fifę (jak jest czas).

 

Przedstawiam parametry kompa, przepisywane prosto z faktury zakupu:

- obudowa I-BOX Orion 910B (b/z)

- HDD Samsung 500G 16 MB cache SATA II F3

- Pamięć DDR III 4 GB (2x2GB) 1333MHz CL9 Goodram

- Płyta AsRock M3A770DE/AMD 770, DDR3, 1600

- Procesor AMD Athlon II X3 445/3.1 GHz, AM3

- Zasilacz Corsair 430W [CMPSU-430CXEU]

- PowerColor Radeon HD5770 1GB DDR5 DVI/HDMI

 

Co do dysku, spokojnie wystarcza mi to 500G, domyślam się, że w niskiej cenie nie mam co marzyć o SSD. Zapewne procesor i karta graficzna przydałyby się lepsze, chociaż 8 RAMu. Co do reszty, będę wdzięczny za Wasze podpowiedzi. Chciałbym wydać na tą modernizację do 1000 zł.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maks do tej płyty możesz założyć Phenom II X6. Karta graficzna? Jak nie grasz w gry, to nie zawracaj sobie głowy. Lepiej dokup 4 GB RAM i dysk SSD. Będziesz miał wtedy wydajny zestaw do typowo domowych zastosowań.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maks do tej płyty możesz założyć Phenom II X6. Karta graficzna? Jak nie grasz w gry, to nie zawracaj sobie głowy. Lepiej dokup 4 GB RAM i dysk SSD. Będziesz miał wtedy wydajny zestaw do typowo domowych zastosowań.

Jak zaznaczyłem obecnie mam RAM 2x2GB. Czy więc można dokupić do tej konfiguracji 4GB czy raczej nowe 8 (lub 2x4)?

Niby nie gram dużo w gry, ale jednak warto byłoby mieć taką możliwość. Jak wspominałem, lubię Fifę. Nie potrzebuję jakiegoś bardzo mocnego zestawu, ale taki optymalny, w rozsądnych pieniądzach.

Edytowane przez Bob1897

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz 2 opcje - modernizować to co jest albo złożyć nową platformę .

 

Jak chcesz podnieść wydajność to na początek dodaj SSD - czy to 120GB czy od razu szybszy 250GB .

 

Ram też się przyda , chyba że soft lubi CPU to zmień też procka ale nie na X6 .

 

Phenom II X4 powinien wystarczyć .

 

Druga opcja to zmiana platformy na S1155 - I5 2xxx + płyta na H61 to koszt 400-500 zł .

 

Do tego SSD 250GB za ~330 zł i 4GB ram DDR3 .

 

I5 2xxx to zdecydowanie lepsza opcja niż pakowanie się w stare i niezbyt wydajne X6 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak modernizować to:

Phenom II X4 965BE takiego proca bym poszukał i podkrecił go [i chłodzenie do niego]

do tego ssdek [250/256GB]

i ram http://www.morele.net/pamiec-crucial-ballistix-tactical-ddr3-1600-cl8-8gb-blt2cp4g3d1608dt1tx0ceu-491985/

a stary bym sprzedał

i można by pomyśłeć nad wydajniejszą grafą

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję panowie za rady. Jesteście bardzo szybcy :)

 

Skłaniałbym się ku modernizacji jednak, dając jeszcze jedną szansę płycie. Podsumowując Wasze porady:

- procesor Phenom II X4 965BE

- RAM Crucial Balistix 8 GB

- Dysk SSD 250

- Karta Radeon R7 250

 

Z tym, że sumując te rzeczy robi się już grubo ponad 1000 zł. Czy dałoby się jakoś przyoszczędzić na tym jeszcze? Może polecacie jakiś konkretny sklep? Nie wiem też czy jest szansa sprzedać stare podzespoły (czy ktoś kupuje takie rzeczy). Są sprawne, komp cały czas pracuje.

 

A może 2-ga opcja - złożyć cały nowy zestaw i sprzedać stary w całości? Jak myślicie? I na ile wycenić ten stary?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

R7 250 to padaka , nic innego jak HD7730 - nie wiele lepszy niż twój stary HD5770 , może nawet gorszy .

 

Jak już chcesz lepszą kartę to R7 250X minimum aka HD7770 GE bo to te same karty .

 

Opcja z I5 2xxx też warta jest rozważenia - procek sporo mocniejszy niż X4 965 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, pomysł, żeby kupić część rzeczy używanych uratowałby mój budżet. Mam pytanie apropos RAM (być może trochę naiwne). Mam 4 sloty - dwa niebieskie (w nich są obecnie 2 kości po 2 GB) i dwa białe - czy tam na pewno podłączę drugi komplet 2x2 GB RAM DDR3? Nie chcę zrobić wtopy.

 

Stwierdziłem, że może na początek kupię ten RAM i dysk SSD 250 (jaki polecacie dobry, a niedrogi?), a gdy to nie przełoży się na poprawę jakości pracy kompa, nabędę procesor i jakąś używaną kartę graf.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ramach prób podkręcania obecnie posiadanego sprzętu postanowiłem spróbować odblokować 4 rdzeń procesora.

 

Procesor AMD Athlon II X3 445/3.1 GHz, AM3

 

Udało się, komputer chodzi na 4 rdzeniach, w panelu zmieniła się nazwa na Phenom II X4. Niepokoi mnie jednak temperatura. Wg CPUID HWMonitor temp. na rdzeniach wynosi od 70 do nawet ponad 80 st. W BIOSie pokazuje 50 st. C, M/B 31 st. C. 

 

Proszę o poradę. Czy możliwe, żeby po odblokowaniu temp. w CPUID była zafałszowana? Czy praca z taką temp jest niebezpieczna dla komputera? Jak sprawdzić, czy komputer może pracować na takich parametrach?

 

zrzut CPUID http://imgur.com/VIwVpU0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obniż mu Vcore, powinien być stabilny przy 1,3-1,35V dla tego taktowania.

Inna sprawa, masz dość duże obciążenie cpu, jeśli komp był wtedy bez specjalnych zadań, jeden rdzeń ma 69% użycia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obniż mu Vcore, powinien być stabilny przy 1,3-1,35V dla tego taktowania.

Inna sprawa, masz dość duże obciążenie cpu, jeśli komp był wtedy bez specjalnych zadań, jeden rdzeń ma 69% użycia.

Właśnie, nie wiem czego powodem może być tak duże obciążenie CPU. Wróciłem do 3 rdzeni i temp. spadły do 29 st. A może powinienem dokupić nowe chłodzenie po przejściu na 4 rdzenie? Przypominam, że mój komputer ma już 6 lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Przy 3 rdzeniach też coś jedzie ci tak ostro po którymś rdzeniu?

2. Próbowałeś ustawić ręcznie Vcore na 1,3V?

3. Jakie Vcore masz przy 3 rdzeniach?

 

Tak wygląda praca na 3 rdzeniach:

http://imgur.com/WI9L70p

 

Próbowałeś ustawić ręcznie Vcore na 1,3V? - Niestety nie wiem, gdzie można ustawić taki parametr? W BIOSie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prz 3 rdzeniach Vcore też jest przesadzone, pzynajmniej wg screena.

 

Vcore zmienisz w biosie.

 

Po włączeniu ACC możliwe są błędne odczyty temp. rdzeni. Bios powinien pokazywać temp cpu z osobnego czujnika (płyty lub cpu, nie pamiętam już).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prz 3 rdzeniach Vcore też jest przesadzone, pzynajmniej wg screena.

 

Vcore zmienisz w biosie.

 

Po włączeniu ACC możliwe są błędne odczyty temp. rdzeni. Bios powinien pokazywać temp cpu z osobnego czujnika (płyty lub cpu, nie pamiętam już).

Jak wspominałem, na 4 rdzeniach w Biosie temp. była 50 st. C, M/B 31 st. C.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, to dla porównania potrzebna jest temp w biosie przy 3 rdzeniach. 

W biosie temp potrafią być znacznie wyższe niż w systemie bez obciążenia. Nie wiem co komp tam robi ale tak się zdarza. To tego w biosie komp lata najczęściej z pełnym napięciem i taktowaniem.

 

Ustaw napięci Vcore z palca na 1,3V. Jak będzie niestabilne to daj 1,35V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, to dla porównania potrzebna jest temp w biosie przy 3 rdzeniach. 

W biosie temp potrafią być znacznie wyższe niż w systemie bez obciążenia. Nie wiem co komp tam robi ale tak się zdarza. To tego w biosie komp lata najczęściej z pełnym napięciem i taktowaniem.

 

Ustaw napięci Vcore z palca na 1,3V. Jak będzie niestabilne to daj 1,35V

Temp w Bios na 3 rdzeniach: 44 st M/B 35 st.

 

Uaktywniłem ponownie 4 rdzeń i obniżyłem VCore do 1.300

Po tej zmianie wyniki jak poprzednio - temp. w Bios ok. 51 st., ale wg CPUID HW Monitor ok 70.

http://imgur.com/N0PldhU

 

Jakim jeszcze programem mogę sprawdzić tempertatury? Tak by były wiarygodne - nie ufam temu CPUID. Jakie byłyby objawy, gdy procesor się przegrzewał?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po odblokowaniu rdzenia czujniki mogą szaleć. Najprościej dotknij chłodzenia jako x4 i to samo w opcji x3. Przy takim rozjezdzie temperatur o jakim piszesz poczujesz to dlonia. Jak nie to czujnik szaleje. No i warto zaktualizować bios. W zasadzie trzeba.

Edytowane przez Szawel
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CPU podaje temp cpu mierzoną przez czujnik w sockecie.

CPU 0 to odczyt z diody procesora, które wariują po użyciu ACC.

Stabilność > OCCT. W trakcie testu potwierdzi ci się, czy CPU w HWINFO to rzeczywiście temp cpu.

 

Bios może poprawić ale nie musi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CPU podaje temp cpu mierzoną przez czujnik w sockecie.

CPU 0 to odczyt z diody procesora, które wariują po użyciu ACC.

Stabilność > OCCT. W trakcie testu potwierdzi ci się, czy CPU w HWINFO to rzeczywiście temp cpu.

 

Bios może poprawić ale nie musi.

Pograłem 20 minut w Fifę, która przed odblokowaniem rdzenia cięła się. Teraz działa płynnie. Po tych 20 minutach CPUID pokazało 79 stopni. Hmm. Jutro zrobię ten test OCCT.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłodzenie jest dość słabe, możliwe że zakurzone, pasta pewnie jeszcze fabryczna. Temp. będą wysokie. Jeśli na czujniku CPU, tym na którym na screenie jest 36 st C miałeś 79 st C, to nieciekawie. Ja zabijałbym jeszcze w dół napięcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłodzenie jest dość słabe, możliwe że zakurzone, pasta pewnie jeszcze fabryczna. Temp. będą wysokie. Jeśli na czujniku CPU, tym na którym na screenie jest 36 st C miałeś 79 st C, to nieciekawie. Ja zabijałbym jeszcze w dół napięcie.

Nie nie, podałem dane z CPUID. Teraz, podczas zwykłej pracy wciąz pokazuje 69-70 st. Natomiast HWInfo pokazuje - w tym CPU, o którym mówisz - teraz 43 st.

 

Może po prostu powinienem dokupić jakieś dodatkowe chłodzenie? Doradzicie, co by tu zdało egzamin w niewygórowanej cenie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bios może poprawić odczyt temp. Ale nie musi. Na początek zmieniłbym samą pastę bo to groszowy wydatek. Co do chłodzenia to coś z polecanych w granicach 100zł powinno być ok. Pytanie jak masz wentylowaną puszkę.

Edytowane przez Szawel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opiszę co podziałałem, dzięki Waszym poradom:

- odblokowałem 4 rdzeń procesora i obniżyłem napięcie do 1.300

- wymieniłem pastę w procesorze i karcie graficznej

- dokupiłem i dołożyłem używany ram 2x2 GB (identyczny jak mój)

- zakupiłem dysk SSD GoodRam CX 100 120 GB

- zainstalowałem Windows 7 64 bit Ultimate na nowym dysku, pozostawiając stary HDD w komputerze

- dołożyłem mały wiatraczek do chłodzenia

 

Jeszcze za wcześnie, by ocenić czy będzie widoczna poprawa. Na razie komputer działa szybciej, gry, które wcześniej cięły (FIFA 15 i 16) działają. Zobaczę jak będzie ze stabilnością przy dłuższym użytkowaniu pod obciążeniem. Na razie koszt wszystkich operacji nie przekroczył 300 zł.

Jeszcze raz dzięki za Waszą pomoc.

Edytowane przez Bob1897

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...