Skocz do zawartości
Gość

Montaż msata w laptopie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

potrzebuje zamontować dysk msata w slocie msata w laptopie hp 4540s. jako drugi dysk.

Nie wiem jaki adapter muszę kupić, żeby ten dysk osadzić.

Jeśli ktoś się orientuje, to byłoby super.

 

zdjęcia laptopa :

 

post-194259-0-28815200-1457692983_thumb.jpg

 

post-194259-0-24304600-1457693021_thumb.jpg

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.notebookcheck.pl/fileadmin/_migrated/pics/DSC08493.jpg

http://h20564.www2.hp.com/hpsc/doc/public/display?docId=emr_na-c03502868

 

rymser, czy pod terminem "adapter" kryje się możliwość przykręcenia? ;)

 

Edit: Odrobina googlowania nie daje jednoznacznej odpowiedzi, czy laptop ten w ogóle obsługuje nośniki na msata (mini pci express i msata wyglądają identycznie, lecz nie zawsze jedno może pełnić rolę drugiego). Masz już dysk czy dopiero planujesz kupić?

Edytowane przez AragornPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AragornPL, dysk na msata już kupiłem, teraz chciałbym ten dysk zamontować w tym slocie ze zdjęcia, które załączyłem.

 

Numer modelu laptopa- B6N31EA

Taki jak tutaj

http://www.notebookcheck.pl/Recenzja-HP-ProBook-4540s.78320.0.html

 

A  jeśli nie można zamontować tego dysku w tym slocie, to czy można włożyć go to zewnętrznej obudowy i mieć na nim linuksa ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jeśli nie można zamontować tego dysku w tym slocie, to czy można włożyć go to zewnętrznej obudowy i mieć na nim linuksa ?

Przejściówka sata-msata i dysk ląduje w kieszeni usb bądź zamiast napędu. :)

 

@Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nagrywarki na razie nie chcę się pozbywać, ale dzięki za wszystkie linki.

 

Znalazłem taką kieszeń

http://www.morele.net/kieszen-mushkin-flux-na-dysk-1-8-msata-usb-3-0-at-enckit-729156/

 

i taką ale nie pisze, że na usb 3.0

http://allegro.pl/adapter-kieszen-na-dysk-msata-1-8-na-2-5-sata-usb-i6040890063.html

 

chyba pierwszą lepiej kupić ?

 

Czy linuks na dysku msata w kieszeni na usb3.0 to jest dobre rozwiązanie ?,

bo dysk mam sata 3, jak z prędkością transferu danych ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie chcesz się pozbywać nagrywarki to zawsze do nagrywarki można użyć kabla microSata do usb (nie koniecznie USB3.0), a ssd włożyć do kieszeni w miejsce napędu. Co jak co ale napędu używa się raz na jakiś czas, a ssd szkoda trzymać jako "przenośny"

Edytowane przez kapi89
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak tu go nie zamontujesz, to mini PCIe WWAN i wg HP nie obsługuje dysków.

można wiedzieć skąd ta informacja, bo pytałem na czacie hp, to nie odpowiedzieli tylko, żeby dzwonić do nich. także pewności nie mam.

 

 

Rozważałeś uzewnętrznienie talerzowca? ;)

 

@Tapatalk

 

hdd wewnątrz laptopa już zamieniłem na ssd, bo miał błędy.

 

jednak wstawię dysk zamiast napędu, jeśli nie da rady wstawić do tego slotu.

tylko napędy mają chyba złącze sata 2 ?

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miniPCIE nie obsługuje trybu sata, nvme ani nie masz fizycznie możliwości zamontowania tam ssd pod msata.

 

Mam tego notebooka i jedyne co możesz zrobić to zamontować hdd caddy w miejsce napędu optycznego i umieścić w nim drugi dysk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fizycznie msata i miniPCIe są identyczne, ale elektrycznie już nie. Jest kilka poradników, jak można przerobić styki dysku, ale działa to tylko z niektórymi gniazdami. Pamiętaj, że jest jeszcze bios, który musiałby obsługiwać dodatkowy dysk poprzez to gniazdo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miniPCIE nie obsługuje trybu sata, nvme ani nie masz fizycznie możliwości zamontowania tam ssd pod msata.

 

Mam tego notebooka i jedyne co możesz zrobić to zamontować hdd caddy w miejsce napędu optycznego i umieścić w nim drugi dysk.

masz B6N31EA ?

 

ja się zasugerowałem tym artykułem

http://www.purepc.pl/notebooki/test_hp_probook_4540s_notebook_do_biura_i_domu?page=0,1

 

gdzie pisze, że jest miejsce na dysk msata. Tylko, że to inna konfiguracja, więc może to zależy od modelu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie było i nie ma w tym modelu msata. Jest tylko miejsce na WWAN oprócz slotu na kartę wifi.

 

Jedyna opcja to podłaczenie dysków pod fabryczne porty sata czyli main hdd oraz port napedu optycznego. Praktycznie w każdym lapku jaki trafia w ręce robię combo ssd+hdd wyrzucają napęd optyczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Praktycznie w każdym lapku jaki trafia w ręce robię combo ssd+hdd wyrzucają napęd optyczny.

To zależy od preferencji. U mnie ODD pozostał a ssd trafił w miejsce hdd. Dla mnie hdd to jednak urządzenie delikatne i nie widzę dla niego miejsca w sprzęcie przenośnym, jakim jest laptop. HDD można ubić nawet zamknięciem pokrywy, jeśli laptop robi jakieś ostatnie zapisy na hdd w momencie zamykania. Jeśli miałby to być laptop "stacjonarny", który 99% czasu stoi na jednym i tym samym biurku, dopuściłbym hdd + ssd, bo często jest to wtedy podstawowy komp w domu a zdjęcia, filmiki trzeba gdzieś pomieścić, zachowując w miarę łatwy dostęp do nich.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zależy od preferencji. U mnie ODD pozostał a ssd trafił w miejsce hdd. Dla mnie hdd to jednak urządzenie delikatne i nie widzę dla niego miejsca w sprzęcie przenośnym, jakim jest laptop. HDD można ubić nawet zamknięciem pokrywy, jeśli laptop robi jakieś ostatnie zapisy na hdd w momencie zamykania. Jeśli miałby to być laptop "stacjonarny", który 99% czasu stoi na jednym i tym samym biurku, dopuściłbym hdd + ssd, bo często jest to wtedy podstawowy komp w domu a zdjęcia, filmiki trzeba gdzieś pomieścić, zachowując w miarę łatwy dostęp do nich.

 

Oo 8 lat tak robie stosujać dyski hgst i nie miałem jeszcze żadnego problemu a każdy działa do dzisiaj, może dlatego że one w większości czasu są uśpione bo to tylko magazyn danych, z którego nie korzysta się nie wiadomo jak czesto. Oczywistym to jest, że jest to kwestia preferencji i wygody, ja w ogóle nie uzywam ODD bo nie mam w ogóle takiej potrzeby. Równie dobrze innym mogą padać dyski, ja się z tym nie spotkałem bo fabryczny dysk hdd chowam zawsze do pudła i wstawiam 1TB, który jeszcze mnie nie zawiódl. W Vaio miałem jakiegoś Seagate to umarł zanim zdążyłem kupić kieszeń, z HGST nigdy jeszcze nie było problemów.

 

Bardziej mi chodziło o to, że hdd + hdd caddy to najpopularniejsze rozwiązanie dla kogos, kto chce zainstalować w lapku ssd a te zwykle mają mniejszą pojemność niż fabryczne hdd więc aby za dużo nie tracić, stosuje się kieszeń w miejsce napędu optycznego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem tą kieszeń, którą zalinkował Klaus.

 

Z innych spraw to kabelek od karty wifi się oderwał ale działa, bo jest dociśnięty klapą serwisową.

 

Dziękuję za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

włożyłem ten dysk w miejsce napędu, jest widoczny w  menedżerze urządzeń i inne programy jak speccy, cristaldiskinfo też go pokazują.

 

Natomiast nie ma opcji wybrania dysku po wejściu do biosu, tylko uruchamia się "stary" dysk z windowsem.

 

Jak po włączeniu lapka uruchomić dysk który jest w miejscu napędu ?

Próbowałem zmieniać opcje w biosie ale nic to nie dało.

 

laptop hp 4540s

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W biosie HP mozna poustawiać bez problemu kolejność bootowania. Może masz ustawione konto Goscia do biosu i nie możesz wykonywać zmian lub masz ograniczone opcje?

Dodatkowo, przy bootowaniu naciskasz Esc i masz menu, w którym wybierasz albo wejście do biosu, albo managera bootowania, albo recovery, albo testy etc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie, nadal nie mogę uruchomić lapka z nowego dysku. Potrzebuję info jak ustawić bios, żeby była opcja wyboru drugiego dysku.

 

daję moje ustawienia

post-194259-0-14184000-1460044663_thumb.jpg

post-194259-0-15859700-1460044724_thumb.jpg

post-194259-0-70249500-1460044846_thumb.jpg

post-194259-0-84070400-1460044893_thumb.jpg

post-194259-0-89539300-1460044944_thumb.jpg

post-194259-0-20819500-1460044989_thumb.jpg

post-194259-0-19325200-1460045033_thumb.jpg

post-194259-0-53511700-1460045084_thumb.jpg

post-194259-0-18771100-1460045130_thumb.jpg

 

strzałka pokazuje aktualna zakładkę.

 

zdjęcia 351,352,353 to boot options w zakładce system configuration

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśnie legacy boot order jest chyba nieaktywne, próbowałem zmieniać w tej opcji kolejność ale bez skutku, trzeba chyba inne opcje najpierw pozmieniać, które też są nieaktywne.

 

potrzebuję konkretnych wskazówek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak wybieram notebook hard drive ze zdjęcia 7 (354) to startuje "stary" dysk a właśnie w tym oknie powinny być widoczne dwa dyski, tak mi się wydaje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak wybieram notebook hard drive ze zdjęcia 7 (354) to startuje "stary" dysk a właśnie w tym oknie powinny być widoczne dwa dyski, tak mi się wydaje.

 

 

Dlaczego nie wepniesz nowego dysku w główny port sata w miejsce fabrycznego dysku tylko na sile chcesz bootować z kieszeni?

 

U mnie w HP nie ma takiego problemu, w boot managerze mam do wyboru zarówno główny dysk, dysk w kieszeni i wszystko inne co jest bootowalne i wykryte po uruchomieniu przez bios.

Masz tu album ze screenami: http://imgur.com/a/8ee9y

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie da się przełożyć dysków, bo ten w kieszeni jest na msata. Poza tym to nic by nie dało, bo jak się montuje dwa dyski, to obydwa powinny być dostępne.

 

Może w security trzeba coś zmienić, np:

post-194259-0-01930500-1460114708_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyjąłem stary dysk z portu sata i zainstalowałem system na tym dysku w kieszeni ale nie ruszył. Wywaliło napisy, najpierw jeden, który szybko znika a potem to

 

post-194259-0-39641800-1460277924_thumb.jpg

 

chyba ten bios nie daje możliwości botowania z kieszeni

 

jaką masz wersje biosu, bo ja F.60 A ?

nie wiem o co chodzi z tym kontem gościa do biosu ?

czy to może mieć znaczenie, że oba dyski są ssd ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyjąłem stary dysk z portu sata i zainstalowałem system na tym dysku w kieszeni ale nie ruszył. Wywaliło napisy, najpierw jeden, który szybko znika a potem to

 

attachicon.gifDSC00362.JPG

 

chyba ten bios nie daje możliwości botowania z kieszeni

 

jaką masz wersje biosu, bo ja F.60 A ?

nie wiem o co chodzi z tym kontem gościa do biosu ?

czy to może mieć znaczenie, że oba dyski są ssd ?

 

A ty nie masz czasami kieszeni ze zworką do przełączenia?

Jeżeli można bootować z napędu dvd to i można bootować z kieszeni, to są urządzenia sata więc powinno to być możliwe bez jakiegokolwiek problemu. Może masz jakaś dziwną i niekompatybilną kieszeń?

Ja mam to co w sygnaturze i zupełnie inną wersję biosu.

Jeżeli dyski są sprawne to nie ma to znaczenia, dla komputera to jest urządzenie sata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda kieszeń, zworki i nic co by można przełączyć czy włączyć nie odnajduję.

post-194259-0-38921600-1460385888_thumb.jpg

post-194259-0-53816800-1460385955_thumb.jpg

 

jak włożę nagrywarkę to jest w opcjach

 

post-194259-0-50252400-1460386074_thumb.jpg

 

a to jest po włączeniu i esc

post-194259-0-48890700-1460386206_thumb.jpg

 

jak włożę ten dysk msata w kieszeni, to jest to ze zdjęcia 345.

dysk jest nowy, nie był otwierany

kieszeń kupiłem tą http://allegro.pl/show_item.php?item=5999499145

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...