Skocz do zawartości
Kidzi1

Wymiana płyty głównej i procka przy budżecie ~800zł. AM3+ czy FM2+ ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Postanowiłem troszkę odświeżyć kilkuletniego składaka, jednocześnie przeznaczając stare części na komputer dla syna.

Po intensywnych roszadach i małych zakupach mam następujące części pod 'nowy' zestaw : 

 

- SSD 128GB Goodram + 2x 500GB HDD SATA3

- 2x4 GB DDR3 Kingston HyperX 1866MHz

- R7 360 2GB OC od ASUSa

- zasilacz Zalman ZM-500 LX

 

Aktualnie chodzi to wszystko na wynalazku AsRocka N68-S UCC + Phenom II X2 560 (3,3GHz). To, w co zwykle gram (World of Tanks, World of Warships, Diablo 3, Starcraft, Battlefield 3/4, starsze NFSy, Sniper Elite 3) chodzi przyzwoicie, ale fullHD i max detale już widać, że procesor się krztusi. Nie gram w jakieś mega wymagające gry typu Crysis czy Wiedżmin 3, ale wiem, że wymiana płyty i procka mogła by znacznie poprawić wydajność. Próbowałem jeszcze rdzenie odblokowywać, ale uaktywnienie tej opcji w biosie uniemożliwia uruchomienie.

 

I tu dochodzimy do sedna sprawy. Budżet to ~800 zł, może uda się stówkę naciągnąć. Ten pułap raczej wyklucza intela, używki nie wchodzą w grę.

Mój wstępny wybór to płyta Asus M5A97 LE R2.0 + AMD X6 FX-6300 - daje to kwotę nieco ponad 800 zł. Wiem, że AM3+ to już nie najmłodsza konstrukcja, czy FM2+ jest bardziej przyszłościowa ?

Zastanawiałem się nad zestawem Asus A88XM-A + AMD APU A10 gdzieś pomiędzy 3,5 do 3,9 GHz.

 

Która platforma będzie wydajniejsza ? 4 rdzeniowy APU czy 6 rdzeniowy FX ?

 

Opcja jeszcze jest taka, żeby stopniowo tą wymianę zrobić. Wybierając płytę z AM3+ mogę najpierw kupić płytę (wsadzając w nią poczciwego Phenoma ;) ) i dozbierać np. na FX-8320, który już na pewno będzie wydajniejszy od 4 rdzeniowego APU.

 

Będę wdzięczny za wszelkie opinie. 

 

 

 

P.S. Asus występuje często gęsto u mnie, nigdy się na ich produktach nie zawiodłem, stąd takie typy :)

P.S.2 Dziękuję serdecznie za sugestie typu 'sprzedaj to i kup to' - chcę wykorzystać posiadane części.

Edytowane przez Kidzi1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpuść sobie AMD a FM2+ to już szczególnie .

 

Bierz albo używane I5 2xxx + płyta na H61 np. takie combo za 489 zł albo nowe I3 6120 + płyta na H110 z obsługą pamięci DDR3 .

 

Oba rozwiązania sporo szybsze niż pakowanie się w FX-a czy APU , w dodatku masz kartę od AMD a procek i karta od  nich to nie najlepsze połączenie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 Procesor AMD FX-4300 4 Rdzenie 3.8 GHz Piledriver Socket AM3+ bulk (FD4300WMW4MHK) 275,00 zł 
2 Chłodzenie CPU SilentiumPC Fera 2 HE1224 (SPC094) 98,00 zł
3 Płyta główna Asus M5A97 R2.0 AM3+ AMD970 4DDR3 RAID/USB3/GLAN ATX - (M5A97 R2.0) 305,01 zł 
678,01 wysyłka natychmiastowa

 

nic wiecej bym nie ładował [proca trzeba oczywiście podkrecić ;) ]

najlepsze opcje były wyżej 

ja bym szukał używek

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znalazłem i3 6120 - najbliżej tego jest i3 6100 - 3,7GHz, nówka jakieś 570 zł.

 

Chcecie mi powiedzieć, że taki 2-rdzeniowy i3 jest szybszy od fizycznych 6 rdzeni FX'a ... ? Ja wiem, że intel ma HT, ale zawsze było to dla mnie takie pseudopowielanie rdzeni .... Mam AMD od pierwszego Durona, stąd mój sceptycyzm :wink2: W cenie tego i3 można dostać FX-8320E, który spokojnie idzie na 4GHz .... 

 

Ja wiem, że liczy się moc pojedynczego rdzenia, ale miałem okazję zrobić ostatnio taki test - PvZ: Garden Warfare 2, świeża gierka, na Phenomie X2 zacinał się co chwila niezależnie od poziomu detali, w identycznej konfiguracji na Phenomie X4, taktowanie takie samo - płynnie, podmieniłem tylko procki.

 

Jakoś 8 rdzeni 4 GHz do mnie bardziej przemawia :biggrin:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

popatrz testy procków na purpc - 8 rdzeni jest mało gdzie wykorzystywane  liczą się tylko 4 mocne rdzenie

 

ten fx z literką E nie ma czasem mniej pamieci cache? lepiej brać normalnego niż jakieś pocięte goowno

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, poczytałem (w sumie należało od tego zacząć ...). Nowsza technologia jednak góruje. Chyba faktycznie poszperam za tym i3 ...

 

Takie płyty znalazłem :

 

- ASUS H110M-K D3

- GIGABYTE GA-H110M-S2V DDR3

 

Jest trochę różnych AsRock'ów, ale siakoś nie mam zaufania do tej firmy ... Coś polecicie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żaden FX nie ma 6 czy 8 rdzeni , w FX-ach są tzw. moduły - każdy udaje 2 rdzenie , jedyne procki AMD z 6 rdzeniami to były stare Phenomy II X6 .

 

Gry i inne programy nie zawsze poprawnie działają na tych pseudordzeniach .

 

Zreszta ilość rdzeni / modułów to nie wszystko - liczy się wydajność samej architektury , niestety ale AMD od dłuższego czasu jest z tym w lesie , do tego liczy np. się rodzaj i ilość cache oraz opóźnienia / prędkość cache ( przykład stary X2 na rdzeniu Brisbane G1 - miał cache taktowaną połową zegara CPU przez co był wolniejszy niż identycznie taktowany X2 na rdzeniu Windsor ) .

 

A co do HT - w obecnej postaci ta technologia jest bardzo dobra , w wielu zastosowaniach daje to niezłego boosta - owszem HT nie zastapi fizycznych rdzeni ale jest dobrą ich namiastką .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję jeszcze raz za dobrą radę :biggrin:

 

Za ok. 750 zł zanabyłem ASUS H110M-K D3 oraz Core i3-6100.Do tego założyłem już kilkuletniego SilentiumPC Spartan HE923 - boxowy cooler i3 pewnie by dał radę, ale teraz jest cisza :smoke:

W/g indeksu Win7 wydajnościowo nieco odstaje pamięć RAM - tymczasowo mam założone OCZ Obsidian DDR3 2x2GB 1600MHz CL9 LV, docelowe pamięci 1866MHz założę przez święta, aczkolwiek jakiś dużych skoków wydajnościowych już się nie spodziewam.

 

Miałem problem z instalacją Win7 z USB - instalator trochę wariuje z powodu obecności USB 3.0, musiałem podpiąć napęd optyczny na SATA i poszło z płyty (choć w domu mam ze 4 nagrywarki, wszystkie na PATA - ta płyta nie ma, więc znowu kombinacje)

 

System uruchamia się poniżej 10 sekund, wcześniej po przesiadce na SSD też szybko się uruchamiał, ale nie aż tak :biggrin:

Dzisiaj zrobię test nowego NFS'a - 10h wersja próbna do testów jak znalazł. Jak to będzie chodzić, to wszystkie moje gry będą ładnie chodzić.

 

:twisted2:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Dziękuję jeszcze raz za dobrą radę :biggrin:

 

Za ok. 750 zł zanabyłem ASUS H110M-K D3 oraz Core i3-6100.Do tego założyłem już kilkuletniego SilentiumPC Spartan HE923 - boxowy cooler i3 pewnie by dał radę, ale teraz jest cisza :smoke:

W/g indeksu Win7 wydajnościowo nieco odstaje pamięć RAM - tymczasowo mam założone OCZ Obsidian DDR3 2x2GB 1600MHz CL9 LV, docelowe pamięci 1866MHz założę przez święta, aczkolwiek jakiś dużych skoków wydajnościowych już się nie spodziewam.

 

Miałem problem z instalacją Win7 z USB - instalator trochę wariuje z powodu obecności USB 3.0, musiałem podpiąć napęd optyczny na SATA i poszło z płyty (choć w domu mam ze 4 nagrywarki, wszystkie na PATA - ta płyta nie ma, więc znowu kombinacje)

 

System uruchamia się poniżej 10 sekund, wcześniej po przesiadce na SSD też szybko się uruchamiał, ale nie aż tak :biggrin:

Dzisiaj zrobię test nowego NFS'a - 10h wersja próbna do testów jak znalazł. Jak to będzie chodzić, to wszystkie moje gry będą ładnie chodzić.

 

:twisted2:

 

 

Indeks wydajności Windows to sobie można wsadzić... Zrób porządne testy...

 

Zdecydowanie polecam dołożenie ramu... 4GB to teraz już trochę mało...

Edytowane przez SpiderMAN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

R7 360 2GB OC (Pi razy drzwi taki gtx 750Ti) i najnowszy Need for Speed w FHD

 


 

spodziewaj się 30-40 FPS.

Edytowane przez NostradamuSek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za 2 dni będzie 2x4 GB DDR3 Kingston HyperX 1866MHz, na razie musi starczyć

odwołaj to zamówienie bo procek obsługuje max 1600 ram

w dodatku niskonapięciowe

po drugie jak się bierze skajlaka to tylko z ramem ddr4  :plum:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...