Skocz do zawartości
aqualord

Problem z wyświetlaniem tekstu na dodatkowym ekranie (HDMI)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam problem z wyświeltlaniem tekstu na ekranie podpiętym po HDMI do laptopa.

Tekst nie jest ostry, natomiast z samym obrazem nie ma raczej problemu.

Laptop: Lenovo Y50-70.

Grafika: HD 4600 + GeForce 860MX.

Windows 10

Problem mam od czasu kiedy pierwszy raz podłączyłem ekran zewnętrzny. Dzisiaj natomiast zauważyłem, że problem ten pojawia się prawdopodobnie nie na wszystkich monitorach. Wychodzi na to, że problem ten występuje na monitorach z ratio 16:10, natomiast na 16:9 nie ma tego problemu.

 

 

Rzeczy które juz sprawdziłem i nie pomogły:

- Różne kable HDMI

- Próba podłączenia kablem HDMI - DVI

- Ustawienia ClearType

- Różne rozdzielczości

- Różne monitory

- Kalibracja kolorów

- Przeinstalowanie sterowników

- Starsza wersja steroników karty graficznej.

- Zmiana ustawień w samym monitorze (np. regulacja ostrości)

 

Co można z tym zrobić? Ktoś ma pomysł? Czy coś może być uszkodzone (np. wyjście HDMI? - ale to raczej nie bo na ekranach 16:9 tekst wyświetlany jest prawidłowo)

 

Pozdrawiam,

aqu

Edytowane przez aqualord

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 95%+ to kwestia drivera karty grafiki. Pozostałe 5% to kwestia biosu/firmware  karty (o ile to nie karta zintegrowana).

Edytowane przez adashi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki strzał na ślepo, nie wiem czy to coś zmieni.

 

 

Panel sterowania nvidia -> dostosuj rozmiar i pozycję pulpitu -> wykonaj skalowania na - procesor graficzny

 

ewentualnie próby zmiany opcji skalowania

 

 

 

 

 

Cytaty z zagranicznych for:

 

 

 

 

Press the "Source" button.
Highlight the HDMI input.
Press "Tools" -> Edit Name -> And then simply using the scrolling (up & down keys on ur remote), select "PC" or "DVI PC" for your HDMI. And voila you have crystal clear text just as on DVI.

 

 

 

Menu > Setup & Reset > PC/AV Mode > PC

 

 

 

 

Jeszcze link

 

 

http://www.urtech.ca/2014/10/solved-how-to-fix-fuzzy-text-on-second-screens-connected-to-surface-3-tablet-or-any-high-resolution-computer/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mam nadzieję, że coś zadziała

Edytowane przez Kamil_NN
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posprawdzałem, wydaje się, że po ustawieniu skalowania na 100% obraz wygląda ok, ale wyświetlacz w lapku to UHD na 15 calach, a w tej sytuacji, nie da się pracować na ekranie wbudowanym.

 

Te ustawienia, to gdzie powinienem znaleźć? W Panelu NVidii? 

"Press the "Source" button.

Highlight the HDMI input.
Press "Tools" -> Edit Name -> And then simply using the scrolling (up & down keys on ur remote), select "PC" or "DVI PC" for your HDMI. And voila you have crystal clear text just as on DVI."

 

U mnie wygląda to tak 

http://zapodaj.net/42389ece647f7.png.html

 

Jak dostać się do tych opcji? Wydaje mi się, że jest to kwestia, że to zintegrowana grafika wyświetla na zewnątrz (a więc HD 4600).

 

Tej opcji: "Menu > Setup & Reset > PC/AV Mode > PC" też nie mogę znaleźć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli chodzi o opcje samego monitora w jego wewnętrznym menu (Akurat tutaj jest podpięty LG W2252).

 

A gdzie te opcje można znaleźć?
Panel sterowania nvidia -> dostosuj rozmiar i pozycję pulpitu -> wykonaj skalowania na - procesor graficzny

 

Zobacz mojego screenshota, z poprzedniego posta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę monitor posiada tylko wejścia D-sub oraz DVI, rozdzielczość nominalną 1680x1050 i jego wewnętrzne menu jak i samo urządzenie jest dosyć ubogie.

 

 

Spróbuj na start przywrócić opcję skalowania żebyś na matrycy komputera był zadowolony a następnie ustaw taką samą rozdzielczość na obu urządzeniach, najlepiej chyba nominalną monitora.

 

Co do: "A gdzie te opcje można znaleźć?

Panel sterowania nvidia -> dostosuj rozmiar i pozycję pulpitu -> wykonaj skalowania na - procesor graficzny"

 

 

Dawno nie miałem laptopa w rękach, jakiś mocno ubogi ten twój panel sterowania nvidia, nie ma jakichś opcji zaawansowanych?

 

Wydaje mi się, że w laptopach takich opcji raczej nalezy szukać gdzieś we właściwościach grafiki intel czy coś takiego(PPM na pulpicie)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kamil, monitor ma inne proporcje ekranu 16:10, a wyświetlacz laptopa 16:9.

Więc jednakowa rozdzielczość się nie sprawdzi.

Co do modelu to sprawdzilem jest to dokladnie W2252V i ta wersja ma wejści DVi oraz HDMI - sprawdzalem obydwa.

 

Menu NVidii jest ubogie i wlasnie chcialbym wiedziec czemu :)

 

Klaus, chodzi o rozdzielczość i kolory?

Niestety nie jestem przy tym kompie w tej chwili, ale 1680x1080 oraz 32 bitowa paleta kolorów o ile dobrze pamiętam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To rozumiem, że na monitor podajesz jego natywną rozdzielczość, tj. np 1680 x 1050.

Wyłącz wszelkie skalowania, jeśli tego rodzaju funkcje masz. W ustawieniach grafiki czasami jest coś o TV, traktowaniu urządzenia jako tv... Jak znajdziesz coś, wyłącz tę funkcję, jeśli to możliwe.

Poszperaj w funkcjach zaawansowanych nvidii i intela.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukałem już tych funkcji - niestety nie widziałem. Ktoś się spotkał z tymi ustawieniami w Panelu sterowniczym nVidii czy tez Intela?

Tak rozdzielczość natywna 1680 x 1050. Funkcje skalowania mam powyłączane na ekran 22 cale zewnętrzny, natomiast wbudowany 225% - UHD 15 cali. Jak wyłączyłem w ogóle skalowanie wczoraj to wydaje mi się, że się ostrość na zewnętrznym ekranie poprawiła, ale wtedy nie można pracować na wbudowanym (wszystko jest za małe).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...