Jump to content
shatsu

Nieaktywna karta graficzna

Recommended Posts

Witam,
Nie mam tego jak sprawdzić na 100%, ale wydaje mi się, że przy dużym obciazeniu dodatkowa karta graficzna w laptopie (Lenovo g510) nie odpala sie, albo jest nie wydajna.

 

Mój laptop:
-Intel Core i7-4700MQ 2.4 GHz
-12GB RAM
-Zintegrowana karta graficzna Intel HD Graphics 4600
-Dodatkowa karta graficzna AMD Radeon R7M 265

-win 8.1

Po kupnie laptopa większość gier działała na przyzwoitym poziomie, np GTA V, CS:GO, Rust. Od jakiegoś czasu jest znaczny spadek wydajności, w gta nie da się grać, FPS w CSie około 60, Rust około 20. Wcześniej w CSie miałem średnio po 120.
Były robione 2 formaty, windows 10, teraz z powrotem 8.1. Wszystkie sterowniki instalowałem. Raz ręcznie ze stron producentów, potem program Slim Driver. Mam AMD Crimson (dawny Catalyst), AMD Gaming Evolved. Ustawione na konkretne aplikacje, że ma sie odpalać radeon. Nawet zasilanie ustawione na "wysoka wydajność. Skończyły mi się już pomysły co mogę zrobić, jakieś propozycje?
Załączam zrzut ekranu z GPU-Z (podczas grania w CSa), gdzie widać, że karta teoretycznie pracuje, ale tego nie czuć.
Laptop jest jeszcze na gwarancji, ale nie wiem czy to przyjmą, bo karta działa jakby nie patrzeć.

jtrozm.jpg

Edited by shatsu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z tych zrzutów GPU-Z wygląda, że to Radek jest używany, a nie integra. Sprawdź temperatury/taktowanie proca, jeśli laptop trochę już pochodził to może chłodzenie się zapchało, procek przegrzewa się i spowalnia. Rozumiem, że sprawdzałeś wydajność przy podłączonym zasilaczu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Procesor i grafika na tym samym radiatorze to się wzajemnie nagrzewa, a integra w tym samym kawałku krzemu co rdzenie procesora i układ zasilania/rozdzielnika napięcia to się nagrzewa.

To akurat wiem bo widziałem disassembly 510. Intryguje mnie bardziej 60% - tu jest albo jakiś throttle albo limiter ( Vsync? )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tempy wyglądają OK, możesz jeszcze sprawdzić czy czasem taktowanie nie spada na procku po dłuższym obciążeniu, ale wątpie w to. Z reczy, które jeszcze przychodzą mi do głowy to sprawdź jeszcze czy w sterach od Radeona nie masz czasem wymuszonych jakiś efektów (AA, VSR) "na sztywno" (wszystko powinno być na default, czy tam "application select) poza tym to co inni już pisali - opcje zasilania.

 

To akurat wiem bo widziałem disassembly 510. Intryguje mnie bardziej 60% - tu jest albo jakiś throttle albo limiter ( Vsync? )

Procek może też nie nadążać z karmieniem grafiki, ale w tym przypadku to zdaje mi się, że użycie spadało (jak spojrzysz na "wykres" użycia to widać, że wcześniej grafa obciążona na 100%), jak kolega alt-tabnął z CSa na GPU-Z. Edited by ent

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wszystkie ustawienia są na "użyj ustawienia aplikacji".
Co do tego spadku na 60%  - tak jak napisane wyżej, przy alt tabowaniu spadło. MSI afterburner też pokazuje zużycie 100%.
Zainstalowałem nawet stare sterowniki, te które dostałem na płycie przy zakupie laptopa. Kiedyś przy nich dobrze to działało, ale teraz jest tak samo jak i przy nowych sterownikach.
Zasilanie, opcje przełączania grafiki - wszystko ustawione na wysoka wydajność.

Edited by shatsu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...


Aktualności

Artykuły×
×
  • Create New...