Skocz do zawartości
MaciekCi

PC Refresh - CPU/mobo/ram/akcesoria

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Zdecydowałem się odświezyć swojego PCta i zamienić i7 930 na coś nowszego. 

 

CPU: i7 5775C

Mobo:

 

Propozycja 1 - Krait wygląda trochę biednie, ale nie wiem. ;)

Propozycja 2

Propozycja 3

 

Płyta dobrze jakby miała stare PCI (mam Audigy 2 ZS, która daje radę. ;) ) , M.2 koniecznie, no i nie wiem, czy coś mi się jeszcze przyda. Wiadomo, że OC to priorytet, ale to chyba kazda na Z97 się zachowa tak samo.

 

RAM: Tutaj mam pustkę, wiem, ze DDR3 a więc dobrze jakby latały wysoko. Czy G.skilla, corsairy czy kingstony - nie wiem, jakieś rady? ilość 32GB albo 64.  

 

Dysk: Samsung 950 Pro M.2 256GB

 

Chłodzenie: Noctua NH-D15

 

Pasta: Gelid GC-Extreme 

 

 

--------------- Opcja 2 --------------

 

CPU: i7 5820K 

 

Tylko tutaj się zastanawiam, czy nie ograniczę się czymś głupio. 5775C ma mocniejsze rdzenie niż ten 5820K. Więcej słabszych, czy mniej szybszych. ;) Oto jest pytanie. Z drugiej strony 5820K jest lutowany więc może uda się wiećej z OC wyssać... Nie wiem, mam dylemat - kto poradzi? Jeśli tak, to rownież porposzę o poradę co do mobo i ramu... 

 

 

Jakieś rady, zastrzeżenia, uwagi? Z góry dzięki za pomoc! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co dokładnie robisz na kompie ?

 

Patrząc po tym ile ramu chcesz to może się okazać że 5820K może sprawdzić się lepiej - może i ma słabsze rdzenie ale ma ich więcej , do tego ma więcej cache oraz kontroler 4-kanałowy .

 

A jak chcesz więcej jak 32 GB ramu to tylko 5820K i LGA 2011-3 wchodzą w grę , Haswell/Braodwell maksymalnie obsłużą 32 GB .

 

Inna kwestia to iGPU - 5820K nie ma w ogóle integry , więc jak zamierzasz jej używać to będzie kiepsko - musiał byś tutaj kupić dodatkowo kartę .

 

Plusem LGA 2011-3 jest nowszy ram oraz moduły 16GB , na 115x masz tylko 8GB na moduł .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Główne zajęcia na komputerze:
-Photoshop
-Gry
-3Ds Max

Przy czym wszystko to już jest teraz rozrywką (nie utrzymuję się już z PSa) a więc wszystko można traktować hobbystycznie. Więcej jednak od robienia zdjęć i modelowania myślę, że gram. Dodatkowo mogę poczekać te 20 sekund dłużej na zaaplikowanie filtrow, czy rendering, a jednak niższe FPSy w grach mogą być dokuczające. Nie wiem, głośno sobie myślę. Z drugiej strony może coraz więcej gier będzie obsługiwało więcej niż 4 rdzenie, a więc... 

 

Ilość ramu podyktowana była chęcią wirtualizacji (rownież dla zabawy/hobbystycznie), nie będę płakał jeśli będzie 32GB zamiast 64GB. Po prostu teraz przy Photoshopie niejednokrotnie zapchałem 12GB ramu, wolę po prostu mieć zapas. 

 

iGPU w ogóle mnie nie interesuje, mam GF 980. 

 

No wlaśnie DDR4 mnie kusi, bo jakakolwiek modernizacja to będę mógł przeżyć z tymi 32GB DDR4, a idąc w DDR3 to zamknę sobie furtkę. Chociaż z drugiej strony, i7 930 mam już 6 rok i fajnie, jakbym kolejne CPU mógł tyle "przekisić" a wtedy może DDR5 ?

 

Dzięki wielkie reyden, problemem jest to, ze nie mogę mieć 6700K, wyeliminowałby mi problem ramu. ;) 5775C albo 5820K jedynie ... 
EDIT: Chociaż jutro będę miał info, może uda mi się dorwać 6700K , więc jakieś sugestie? 

 

5775C vs 6700K vs 5820K 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zintegrowana karta dxwiękowa obsługuje mi dźwięk w łazience. ;) Karta dźwiękowa na GPU obsługuje salon, a więc i tak potrzebuję dodatkowej audio... Będę mogł pomyśleć nad przepięciem audigy do łazienki w przypadku alc1150, ale dodatkowa dźwiękówka musi być... :)

 

Jeśli fajna płyta na Skylake'a nie będzie mieć PCI to zmienię audigy na aima sc808. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu nawet nie ma się nad czym zastanawiać, jeśli chodzi o 5775C vs 5820K:

- 6 rdzeni (5820K) vs 4 rdzenie (5775C);

- kosztują prawie tyle samo;

- Z97 to martwa platforma, a na X99 mają jeszcze Broadwelle-E wypuścić;

- 5775C to max OC w okolicach 4.2 GHz, 5820K poleci znacznie wyżej (4.5 średnio);

Nie wspominając już o takich rzeczach jak przylutowany IHS i quad zamiast duala. Przy takich kryteriach jakie masz to na pewno nie tknąłbym Broadwella.

 

Jak miałbyś wybierać między 5820K a 6700K, to warto się pozastanawiać, ale ja wybrałbym 5820K. Pewnie wyjdzie trochę drożej, ale ma 6 rdzeni.

 

No i zapomnij o płycie z portem PCI, nie znam żadnej na Z170/X99, która takie coś posiada. Możesz próbować używać takich o wynalazków:

http://www.ebay.com/itm/PCI-E-express-X1-to-dual-PCI-riser-extend-adapter-card-with-1M-USB3-0-cable-/321384965676?hash=item4ad409662c:g:3GYAAMXQrhdTVPhS

Edytowane przez ent

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie teraz jest opcja na 6700K, więc mam spory dylemat, czy starsze 6 rdzeni, czy nowsze 4...
 

No i zapomnij o płycie z portem PCI, nie znam żadnej na Z170/X99, która takie coś posiada. Możesz próbować używać takich o wynalazków:
http://www.ebay.com/itm/PCI-E-express-X1-to-dual-PCI-riser-extend-adapter-card-with-1M-USB3-0-cable-/321384965676?hash=item4ad409662c:g:3GYAAMXQrhdTVPhS

 

Badum tsss... ;)

 

http://www.morele.net/plyta-glowna-msi-z170a-krait-gaming-intel-z170-ddr4-sata3-usb-3-1-atx-7984-006r-764688/

 

Tylko pionowe ułożenie wtyczki zasilania i SATA może doprowadzić do szału... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, zwracam honor :-), nawet sporo tych mobo na Z170 z PCI, chyba na to nigdy uwagi nie zwracałem i stąd wydawało mi się, że nie robią ;-)

 

Pomiędzy 6700K a 5820K nie ma takiej wielkiej różnicy jeśli chodzi o wydajność w grach to Skylake, będzie nieco szybszy:

http://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2016-what-is-the-fastest-gaming-cpu

We wszystkim co korzysta z dodatkowych rdzeni 5820K będzie sporo lepsze. X99 kosztować będzie na bank parę stów więcej (procek droższy, mobo droższe, no i jeszcze dźwiękówkę chyba będziesz musiał zmienić, bo o ile na Z170 coś ze zwykłym PCI się znajdzie, jak samo pokazałeś, to na X99 raczej nie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki ent, ostatecznie zamówiłem Skylake. Także temat trochę do przepisania. Prosiłbym Was o poradę, bo zgubiłem wątek z :

1) Płyta główna - fajnie jakby miała to PCI, ale jeśli plyta bez PCI oferuje coś lepszego/ciekawego to mogę olać PCI i zainwestować w tego aima.

2) Pamięci RAM - niechaj będzie 32GB DDR4, tylko... za moich czasów nie robilo dużej różnicy jeśli pamięci były 1333MHz bo spokojnie można było z nimi polecieć do 1866MHz - jak jest teraz? Warto pakować się w szybsze ramy, czy słabsze również da się wykręcić i ostatecznie będą na tym samym zegarze? Firma? Model? Nie chcę być paziem i szukać "cena malejąco" z przekonaniem, że droższe, tym lepsze bo czasem można się zdziwić. ;)

 

3) Dysk chyba bez dyskusji ? Samsung 950 Pro M.2 kosi konkurencję.

4) Noctua DH15 - tutaj chyba również bez dyskusyjnie najlepsze chłodzenie? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3) Dysk chyba bez dyskusji ? Samsung 950 Pro M.2 kosi konkurencję.

4) Noctua DH15 - tutaj chyba również bez dyskusyjnie najlepsze chłodzenie? 

Kosi wydajności i ceną. Czy sensem zakupu? Rozumiem, że będziesz miał tego 950 Pro i jakiś inny ssd 1TB na gry, pliki? Bo hdd raczej tam nie będzie w budzie, skoro DH15 ma odpowiadać za komfort chłodzenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc to planowalem HDD, który i tak będzie się uruchamiał tylko jeśli będę z niego korzystał, a więc w przypadku gry to bez znaczenia bo dźwięki i GeForce będą znacznie głośniejsze niż ten HDD.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie:

 

MSI Z170A GAMING PRO

 

czy

 

Asus Z170-A

 

Jakieś ciekawe różnice, których nie zobaczę w broszurkach? Na konkurencyjnym portalu na tym MSI wykręcili 4.4GHz a na Asusie 4.5GHz ... traktować to jako realny pomiar czy raczej kwestia sztuki/szczęscia/whatever? 

 

Pytanie nr 2:

 

http://www.agito.pl/pamiec-g-skill-ripjaws4-ddr4-4x8gb-3000mhz-cl15-15-15-xmp2-black-f4-3000c15q-32grk/pd/DFCH5MBBM/

czy

http://www.agito.pl/pamiec-g-skill-ddr4-4x8gb-2400mhz-cl15-ripjaws4-xmp2-black-pl-1028073-f4-2400c15q-32grk/pd/D8DTKMBBM/

 

bardziej mi chodzi o to, czy to te same pamieci tylko inaczej ustawione? czy jednak 3000mhz polecą wyżej niż te 2400mhz ? 

 

albo opcja "budzetowa" 2666mhz:

http://www.agito.pl/pamiec-hyperx-ddr4-4x8gb-2666mhz-cl15-fury-black-pl-1062315-hx426c15fbk432/pd/D0CWKMBBM/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bardziej mi chodzi o to, czy to te same pamieci tylko inaczej ustawione? czy jednak 3000mhz polecą wyżej niż te 2400mhz ? 

jak mogą być te same skoro różnią się taktowaniem przy tym samym cl

 

czy polecą wyżej - 2400cl15 musiałby utrzymac taktowanie do 3000 przy tym samym cl - wątpię aby to osiągneły

 

http://www.morele.net/pamiec-g-skill-ripjaws-v-ddr4-32gb-8gbx4-3200mhz-cl16-1-35v-f4-3200c16q-32gvk-707302/

789zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak mogą być te same skoro różnią się taktowaniem przy tym samym cl

 

czy polecą wyżej - 2400cl15 musiałby utrzymac taktowanie do 3000 przy tym samym cl - wątpię aby to osiągneły

 

http://www.morele.net/pamiec-g-skill-ripjaws-v-ddr4-32gb-8gbx4-3200mhz-cl16-1-35v-f4-3200c16q-32gvk-707302/

789zł

 

A tam wiesz, może producent po prostu zmienił taktowanie? ;) Tak czy inaczej, dziękuję, ramy zakupione te, które wrzuciłeś.

 

 

Ostateczny konfig:

 

-6700K

-Asus Z170-A

-G.skill Ripjaws 5 3200MHz 32GB

-Samsung 950 Pro 256GB M.2

-Seagate Barracuda 3TB

-Noctua DH15 

 

Teraz jedynie jeszcze zrobić poprawnie skalp na Skylake... ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

noctua to trochę przesada ;)

 

Czemu? ;) Mój Zalman cnps10 flex już nie ogarniał i7 930 @ 4.3GHz, co prawda tam jest lut, ale może po skalpie zacznie mieć to sens. ;) Ciekawe ile jeszcze wykręcę tą sztukę SKL, ale imho chłodu nigdy za mało, a znaleźć coś pomiędzy zalmanem o noctuą ... po co bawić się w półśrodki? ;) Druga sprawa, że nie wykluczone, że jak wejdzie nowa seria EP to się zmieni CPU i mobo, bo wszak Ramy już będą pasować (dzięki za odradzenie Broadwella) a wtedy z lutowanym rdzeniem noctua zacznie mieć sens. 

 

 

950Pro nieźle zamiata! A w tym zestawie to tylko HDD będzie słychać, u mnie HDD opuścił obudowę 3h po złożeniu komputera  ;)

Jeszcze GTXa 980 słychać. ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...