Skocz do zawartości
POPADDY

Wysokie (?) stockowe napięcie i7 6700k

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jestem tutaj nowy, aczkolwiek sugerowałem się zestawami z Waszej strony w celu skompletowania nowego zestawu komputerowego.

Niemniej, przechodząc do sedna sprawy. Mój procesor to i7 6700k (Skylake). Odpaliłem AI Suite 3 (wraz z płytą ASUS Maximus VIII Ranger) i sprawdziłem podstawowe dane. Wychodzi na to, że są momenty, gdy napięcie CPU dochodzi do ~ 1.4 V. Podobne wartości widać w ASUS Uefi (BIOS).

Dodam tylko, że nie podkręcałem komputera (jestem laikiem) i po prostu pytam się, czy taka wartość jest "rozsądna", czy należałoby to sprawdzić? CPU-Z też odnotowuje CPU core voltage (momentami) ~ 1.39. W tym samym czasie, temperatura CPU nigdy nie przekracza 28 stopni.

Byłbym wdzięczny za ewentualną odpowiedź i porady.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez POPADDY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od aktualizacji Biosu. Mam ten sam procesor na płycie Asus Z170 Pro Gaming  i na start miałem ponad 1,3V. Teraz procesor ma na sztywno ustawione 1,3V jednak zdarza się że CPUz pokazuje 1,32 stabilnie smiga na 4,4Ghz. Podejrzewam że możesz ręcznie ustawić 1,3V ale lepiej żeby ktoś jeszcze się wypowiedział

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od aktualizacji Biosu. Mam ten sam procesor na płycie Asus Z170 Pro Gaming  i na start miałem ponad 1,3V. Teraz procesor ma na sztywno ustawione 1,3V jednak zdarza się że CPUz pokazuje 1,32 stabilnie smiga na 4,4Ghz. Podejrzewam że możesz ręcznie ustawić 1,3V ale lepiej żeby ktoś jeszcze się wypowiedział

Dziękuję za odpowiedź! Zdaje się, że BIOS mam najnowszy (grudzień 2015). Tak przynajmniej pokazuje AI Suite 3 od Asusa. Coraz bardziej zastanawiam się nad ustawieniem wartości odgórnie, manualne - o czym piszą wszyscy w internecie. Niemniej, nigdy czegoś takiego nie robiłem w poprzednich komputerach, a ponadto, wszyscy też piszą, że i7 6700k ma to stockowe napięcie ustawione bardzo wysoko pod auto - właśnie wszyscy piszą o wartościach powyżej 1.3 dochodzących do 1.4 V w czasie obciążenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie było tak samo. Płyta ASUS Z170-A  procesor 6700K ustawiony na 4.5 ghz. W auto mialem ponad 1.35v. Ustawiłem na sztywno 1.28v bez zmiany taktowania i jest stabilnie. Myśle że 1.3 v to aż nadto dla tego procka z OC do 4.5 ghz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. Już zabieram się do ściągania najnowszego pliku. Po updatecie powiem, czy sytuacja nadal ta sama.

 

Pozdrawiam!

EDIT: Ok, BIOS update'owany. Nadal występuję takie napięce - w tym momencie, BF4 i CPU-Z i Asus AI Suite 3 pokazują ok. 1.42 V. Co myślicie?

Edytowane przez POPADDY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co tu myśleć? Czytać ze zrozumieniem i wprowadzać w życie.

Proszę o więcej kultury (o której piszecie w regulaminie forum). Uszczypliwe komentarze proszę zostawić dla swoich znajomych. Czytam jak najbardziej ze zrozumieniem i skoro to jest sugerowane rozwiązanie, to najpewniej tak właśnie zrobię. Niemniej, bawienie się napięciami to ostatnia rzecz, jaką chciałem robić, stąd moje zapytanie, czy napięcie w okolicach 1.4 V jest bezpieczne dla procesora.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez POPADDY
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1,4V dla niepodkręconego procesora to dość wysoka wartość. Jeżeli jednak nie chcesz bawić się napięciami obciąż procesor np. OCCT i monitoruj temperatury np  CPUID HWMonitor. Jeżeli temperatura na procesorze nie będzie przekraczała 65 stopni powinno być dobrze. Jednak warto było by zbić napięcie bo po co go katować. Poczytaj może trochę o OC na YT są nawet filmiki instruktażowe krok po kroku, ogarniesz temat z napięciem i zyskasz trochę mocy, przy okazji "k" za które trochę dopłaciłeś nie będzie się marnować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1,4V dla niepodkręconego procesora to dość wysoka wartość. Jeżeli jednak nie chcesz bawić się napięciami obciąż procesor np. OCCT i monitoruj temperatury np  CPUID HWMonitor. Jeżeli temperatura na procesorze nie będzie przekraczała 65 stopni powinno być dobrze. Jednak warto było by zbić napięcie bo po co go katować. Poczytaj może trochę o OC na YT są nawet filmiki instruktażowe krok po kroku, ogarniesz temat z napięciem i zyskasz trochę mocy, przy okazji "k" za które trochę dopłaciłeś nie będzie się marnować.

Dziękuję za fajną i sensowną odpowiedź! Postaram się to ogarnąć i zbić jednak to napięcie, bo sam procesor zdaje się być materiałem na kilka lat, tak jak i płyta, więc warto to zrobić. Bardzo dziękuję za odpowiedzi! Mam tylko jeszcze jedno pytanie do Ciebie. Czy obniżenie napięcia manualnie jest równoznaczne z ustawieniem go sztywno na konkretną wartość, czy można też ustawić maksymalną wartość, np. 1.25 V i dodatkowo ustawić, że w czasie spoczynku/mniejszego obciążenia będzie ona opadać jeszcze niżej (tak jak teraz na auto)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz filmik gdzie jest wszystko ładnie wytłumaczone co prawda płyta MSI ale zasady te same

Przy okazji sprawdziłem u siebie na 4,4 Ghz 1,28V na sztywno i przechodzi test OCCT. Jeżeli chodzi o te napięcia to tak naprawdę ile osób tyle opinii możesz najpierw ustawić na sztywno jak będzie stabilnie pobawić się offsetem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ooo właśnie natrafiłem na ten temat i sprawdziłem u siebie póki co max 1.364v a nic nie kręcone ... Faktycznie Auto ostro jedzie z VCore.

 

Edit:

 

Ok Offset -0.050 i max co widzę 1.296v, może być - swoją drogą pierwszy raz w życiu użyłem offset na minus :P

Edytowane przez Mardok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czas działa na naszą niekorzyść [;

Hehe co racja to racja! Jeszcze jakiś czas temu taki pomysł jak obniżanie napięcia CPU na pewno nie przyszedł by mi do głowy ;)

Edytowane przez Mardok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, panowie jakie jest stokowe napięcie vcore dla 6700k.

Otóż mam płytę GA-170X-Gaming7 bios w wersji F7.

Bios z automatu wali po 1.35v na odczytach np z Aidy w stresie, sam zjechałem ofsetem na minus 0,100V, dzięki czemu mam w stresie około 1.25V i się nie wysypuje na stokowych zegarach, nie bardzo rozumiem, czemu bios daje  aż tak wysokie napięcia, mam wgrany F7. W takim ustawienie minimalne napięcie Vcore ma 0.22V, czy minimalne napięcie ma jakiś szkodliwy wpływ na CPU? Np po przez częste skoki do wysokiego? Może mi ktoś ten problem objaśnić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ustawiam ofset, rosną wahania napięć, minimalne w idlu 0.22V do 1.248V w stresie, czy te wahania mają jakiś skutek uboczny dla CPU, czy lepiej ustawić na sztywno w takim razie jak koledzy wyżej.

 

Tak ma być, jest to sutek funkcji oszczędzania energii. Swoją drogą mówisz że dałeś aż -0.100v - muszę u siebie sprawdzić co mój CPU na to powie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe jak się da to czemu nie próbować zwłaszcza jak przy okazji temp. też idą w dół ;)

 

Edit:

 

Właśnie wróciłem do domu i testuję sobie -0.120v i jak na razie testy idą - kurcze tak to się jeszcze nigdy nie "bawiłem" :D (max VCore 1.216v)

Edytowane przez Mardok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.208 ;) od zeszłej środy i stabilnie, niżej się nie da u mnie, chyba, że jakieś opcje trzeba dać na on lub off

Osz Ty! :P A tak na poważnie to ja na swoim -0.120v też jadę od środy i zero problemów ale może jutro spróbuje jeszcze -0.130v - najwyżej nie pójdzie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...