Skocz do zawartości
Washi

Monitor do pracy z tekstem (najważniejszy komfort dla oczu), 24-27 cali, max 1500 zł

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Szukam monitora głównie do pracy z tekstem w rozmiarze 24-27 cali (16:9 mi odpowiada, nie potrzebuję 16:10), który oferuje największy możliwy komfort dla oczu. Żadnego migotania, srebrzenia, rekleksów itp.

 

Po pracy lubię też sobie w coś zagrać czy obejrzeć film, ale to nie jest główny cel, więc szybkość nie jest najważniejsza. Nie zależy mi też na odwzorowaniu kolorów, bo i tak ustawię sobie ciepłe barwy, żeby nie męczyć oczu.

 

Aha, jeśli 27 cali, to musi mieć też możliwość montażu na ścianie.

 

Zastanawiam się nad BenQ GW2760HS.

Wcześniej brałem pod uwagę iiyama X2483HSU-B2, ale to mnie odstraszyło:

 

Proszę o sugestie.

Edytowane przez Washi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja sam chcę kupić monitor możliwie najlepiej wyświetlający tekst i celuję w ekrany o wysokim zagęszczeniu pikseli. Tylko w ten sposób można uzyskać gładkie i zarazem ostre litery. Do 1500zł spkojnie coś wybierzesz z monitorów 24-25" 2560x1440 na IPS. Natomiast co do srebrzenia - osobiście go nienawidzę (spotkałem się z nim na starej matrycy MVA), jednak na w miarę nowych IPS (np. LG 22MP55) go praktycznie nie widzę przy patrzeniu w miarę na wprost.

 

Co do problemu z iiyama X2483HSU-B2, to sądzę jest to związane z czasem reakcji i precyzją dostrojenia overdrive. Jeśli ten model ma możliwość ustawiania intensywności overdrive, to pewnie dałoby się problem zminimalizować/wyeliminować. Inna sprawa, że 1920x1080 na tak dużym (w stosunku do tej rozdzielczości) ekranie jak 24", to niska gęstość pikseli

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eizo EV2450. Nie ma nic lepszego w tej półce cenowej i to nie tylko do biura i dla oczu. Monitor również sprawdza się dobrze w graniu i filmach. Tego benqu nawet nie bierz pod uwagę. Dla oczu nie będzie tak przyjazny jak Eizo. Do filmów nie nadaję się pomimo lepszej czerni, a to z powodu słabych kątów widzenia. Już linkowałem jeden filmik w temacie o monitorach przed chwilą co się dzieje na matrycach VA http://forum.purepc.pl/topic/371524-24-120144hz-dobry-kontrast-czer%C5%84-i-design/

 

Poziom "srebrzenia" w tym monitorze jak najbardziej akceptowalny. Czerń jest na wystarczająco dobrym poziomie jak również równomierność podświetlenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@lukadev Pod jakim wzgl. ten EIZO EV2450 jest lepszy od Dell U2515H?

http://www.skapiec.pl/site/cat/12/comp/12502197


jak nie chcesz srebrzenia to kupuj VA i tyle

 

Przesadzasz z tym srebrzeniem. Miałem dawno temu MVA (albo A-MVA), były to czasy kiedy VA osiągało kontrasty rzędu 1000:1 (tyle co dzisiejsze IPS) i strasznie to srebrzyło, w sposób przeszkadzający przy normalnym uzywaniu. Jednak na dzisiejszych IPS (przynajmniej na dwóch różnych modelach LG które mamy w pracy) tego srebrzenia przy normalnym używaniu nie widzę. Zmierzam do tego, że obecnie poziom srebrzenia na IPS jest na praktycznie bardzo niewielkim poziomie.

 

Swoją drogą mam teorię, że poziom srebrzenia maleje wraz ze wzrostem kontrastu matrycy (a dodam, że w tym Dell U2515H zmierzyli kontrast nawet ponad 1000:1).

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Równomierność podświetlenia, mniejsze srebrzenie. W Dellu częściej bywają większe problemy z tym.  Do tego Eizo ma więcej opcji poprawiającch komfort pracy biurowej.

 

A o tym Dellu zapomniałem w sumie. Raczej myślałem o monitorach FullHD i tutaj ten Eizo nie ma konkurencji szczególnie jeśli chodzi o pracę biurową.

 

I fakt ten Dell również może nadać się bardzo dobrze do pracy z tekstem. Jego największą zaletą jest większa rozdzielczość. W grach będzie wymagana lepsza karta graficzna ze względu na wyższą rozdzielczość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Równomierność podświetlenia, mniejsze srebrzenie.

 

Trzeba by porównać pomiary, bo tak w ciemno, to nie byłbym tego pewien. Co do srebrzenia, to też bez porównania, nie widzę podstaw by spodziewać się niższego srebrzenia w EIZO.

Do tego Eizo ma więcej opcji poprawiającch komfort pracy biurowej.

 

 

W moim EIZO też mam takie opcje i ich nie używam ... bo i po co? Raczej mnie te czujniki światła wpieniały. Lepiej sobie samemu ustawić obraz, a nie liczyć na te automaty (np. ten czujnik jasności, który zmienia jasność w takt zmiany jasności w pokoju), które jak dla mnie się nie sprawdziły.

Raczej myślałem o monitorach FullHD i tutaj ten Eizo nie ma konkurencji szczególnie jeśli chodzi o pracę biurową.

 

 

Mam EIZO z podobnej wielkości pikselem co FHD na 24" i chętnie wymieniłbym go na coś gęściejszego do tekstu.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwestie równomierności podświetlenia to po części z testów, ale głównie z opinii na forach. No ale nie ma tu jakiejś przepaści. Raczej niewielkie różnice. Po prostu częściej potrafią się trafić takie nierównomiernie świecące wtedy trzeba wymieniać na następny monitor. Eizo też się trafiają takie gorsze "modele", ale jednak rzadziej. Niestety nie ma co oczekiwać cudów po monitorach za 1-1.5kpln.

 

No ale nie ma co debatować jeśli ma to być 1440p. Do textu i nie tylko wyższa rozdzielczość to bardzo przydatna sprawa to zdecydowanie Dell jeśli Full HD to Eizo.

Edytowane przez lukadev

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

temat już nieco leciwy, ale stoję przed wyborem monitora 24" i po wielu analizach skłaniam się ku EV2450 (obecnie też posiadam S1931 na PVA od tego producenta).

Ale może jest coś jeszcze innego godnego polecenia w podobnym zakresie cenowym? Niestety chwalony tu i ówdzie Dell U2515 nie ma już na rynku; są U2414H, U2415, czy U2417H choć nie wiem jak wypadają na tle EV2450. Jedynie U2415 ma rozdzielczość 1920x1200, ale czy jest to odczuwalne w stosunku do FHD w czasie użytkowania? Poza tym nie widzę specjalnie różnic między tymi trzema Dell'ami.

No i jest jeszcze EIZO FS2434 w niemal tej samej cenie co EV2450, ale ten podobno głównie pod gry, na czym aż tak mi nie zależy. Przeznaczenie komputera mógłbym uporządkować w następujący sposób: głównie praca biurowa (czasem grafika), dalej internet, filmy, następnie gry typu Farming Sim., Flight Sim., FIFA, wyścigi samochodowe, Tomb Raider.

Reasumując...z tej piątki powyżej, co byłoby optymalnym wyborem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...