Skocz do zawartości
Mardok

Overclocking DDR4

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam dziś trochę wolnego to postanowiłem pomęczyć swoje kości DDR4, i tu mam małe pytanie do kogoś z pamięciami na 2600MHz lub wyżej - jakie macie V ustawione dla CPU VCCIO Voltage oraz CPU System Agent Voltage? U mnie na domyślnych napięciach jest ściana na 2500MHz i ani jednego MHz więcej a zwiększenie V o kilka % nie daje żadnego efektu. Zastanawiam się czy V trzeba podbić aż do poniżej podanych wartości aby w ogóle móc pójść dalej ...
 

We learned that the VCCIO/System Agent voltage are both important for memory clocking on the Z170 platform. We found that when running this particular dual-channel kit of memory at DDR4-3400 or higher that we needed to bump up the CPU VCCIO Voltage to 1.250V from 0.968V and the CPU System Agent Voltage to 1.300V from 1.056V. Increasing the voltages higher than this doesn’t appear to help memory overclocking, so we don’t suggest trying higher than that.

http://www.legitreviews.com/ddr4-memory-scaling-intel-z170-finding-the-best-ddr4-memory-kit-speed_170340


Jak znajdzie się ktoś miły kto by mi odczytał te wartości z BIOSu byłbym wdzięczny ;)

Pozdrawiam.

Edit:

 

Cóż jednak trzeba ostro te napięcia podbić ... To sobie podarowałem i ustawiłem na co dzień tak CL12-13-13-31 @ 1.2v 2500MHz i starczy :)

Edytowane przez Mardok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2x16GB mocno obciąża kontroler więc trzeba będzie sporo podbić vccio i vccsa.

 

Ustaw na początek 1.2v dla obu. Na pamięć możesz ustawić 1.45-1.5V

Edytowane przez Boru91

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2x16GB mocno obciąża kontroler więc trzeba będzie sporo podbić vccio i vccsa.

 

Ustaw na początek 1.2v dla obu.

Heh dziwne te DDR4, 2500MHz lata na domyślnym V a do 2533MHz już prawie 1.300v trzeba ustawiać ... Cóż kości po 16GB faktycznie nie lubią się z kontrolerem. Wszystko na napięciu RAM na 1.200v bo zmiana tego w ogóle nic nie daje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Max dla vccio to 1.25v a dla vccsa 1.3v.

Nie to,że się nie lubią,ale bardzo mocno go obciążają.

2600mhz powinny zrobić na luzie chyba,że trafiłeś na mega padaki. Sprawdzałeś z vmem 1.45-1.5v ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem polega na tym że zmiana VMEM nie jest konieczna, to VCCIO mnie trzyma, mam jakąś dziwną ścianę na 2500MHz i powyżej tego komputer nie chce bootować. Dla przykładu ustawiam 2500MHz 14-14-14-25 na VMEM 1.2v wszystko inne na AUTO i pięknie działa, zmieniam na 2533MHz i nie wstaje a jak zmienię BCLK na 105 i pozostawię 2500MHz na ramie co daje ~2633MHz i wszystko pięknie wstaje ale VCCIO mi płyta sama ustawia na 1,31v! W związku z tym podarowałem sobie takie zabawy z napięciami i póki co jak pisałem wyżej zostaję przy CL12-13-13-31 2500MHz na domyślnych napięciach.

 

Może dzisiaj to jeszcze pomęczę ale póki co doszedłem jedynie do tego że póki nie "wytargam" VCCIO bardzo wysoko to nic z tego nie będzie ... Jak przeglądałem internet to ludzie zazwyczaj testowali na kościach 2x4, 4x4, 2x8, 4x8 itp prawie w ogóle zestawów 2x16 no cóż mam tylko 2 gniazda w płycie ;)

 

Edit:

 

Bądź tu mądry i pisz wiersze ... Olałem 2533MHz, olałem 2600MHz dowaliłem 3000MHz 15-18-18-35 i wstało i działa na VMEM 1.200v :D

 

GwZERbD.pngpYGPBlc.png

 

3100MHz 15-18-18-35 @ 1.250v

uk6R3zd.pngvFE7SrW.png

 

Idą jeszcze na 3200MHz 15-18-18-35 @ 1.250v ale stres test już się wysypuje na tych ustawieniach ;)

tHWzEw6.png

 

Swoją drogą jakieś zalecenia co do minimalnego czasu tego testu stabilności (bo widziałem że większość w AIDA64 ram testowała)?

 

I chyba tak sobie zostawię na co dzień:

 

3100MHz 15-18-18-35 @ 1.250v

VCCIO 1.122v

VCCSA 1.200v

 

Choć nie powiem 3200MHz korci trochę zwłaszcza że zapas na VMEM jeszcze mam :P

Edytowane przez Mardok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podbijając vmem wytargasz lepsze timingi.

Dziwne,że na mniejszych dzielnikach nie wstaje ;) Generalnie to widać,że intel poprawił kontroler skoro 2x16GB się dobrze kręci ;)

Dowal 1.45v i zobacz ile da się obniżyć timingi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podbijając vmem wytargasz lepsze timingi.

Dziwne,że na mniejszych dzielnikach nie wstaje ;) Generalnie to widać,że intel poprawił kontroler skoro 2x16GB się dobrze kręci ;)

Dowal 1.45v i zobacz ile da się obniżyć timingi.

Sam się zdziwiłem ... Już myślałem że trafiłem na jakieś "straszne padaki" a tu w akcie desperacji daję 3000MHz i wszystko wstaje i działa ;) Póki co muszę je jeszcze ustabilizować bo AIDA64 niby idzie ale FF mi się wyłączył 2x więc póki co testuję bardziej lajtowe ustawienie 3000MHz 15-18-18-35 @ 1.260v i jak na razie zero problemów - jak tak będzie dalej to będę stopniowo podnosił tak do 3200MHz jak się uda :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zostawił 3000mhz i pobawił się timingami. Oczywiście z większym vmem. Jak to kości microna to max 1.5v

W sumie może masz racje bo VCCIO oraz VCCSA są mniejsze na 3000MHz niż na 3200MHz - dobra póki co testuj 15-15-15-35 jak będzie ok to może nawet z CL14 spróbuje powalczyć ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie sprawdzisz to się nie dowiesz. 1.45v możesz śmiało dać. Nie ma co się bać najwyżej będzie niestabilnie i wrócisz do stabilnych ustawień ;)

Tu nie chodzi o to czy się człowiek "boi czy nie boi" - mam takie "zboczenie" że lubię niskie napięcia, czyli "nie świeci się na czerwono w biosie" :P Chyba przesadziłem z cudzysłowami tym razem, ale jest poniedziałek rano proszę mi wybaczyć ;) Natomiast wracając do tematu to w testach wychodzi na to że MHz dają więcej niż CL i koledzy - więc chyba jednak będę atakował 3200MHz na okolicach CL15.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdy przeglądałem testy ramu jaiś czas temu, nasunął mi się wniosek, że MHz podbijały max fps w grach, cl podbijało minimalny fps. Chociaż możliwe, że źle coś zinterpretowałem ;)

 

Hm tego akurat nie doczytałem, ciekawe - choć jako że nie posiadam karty graficznej to w sumie cała ta zabawa to tylko "dla sportu" ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Właśnie skończyłem przeglądać (dzięki za linki!) i faktycznie DDR4-3200 16-16-16-39 wypada prawie wszędzie najlepiej. Ram wstawał na 3200MHz 15-18-18-35 @ 1.250v więc może na 3200MHz 16-16-16-39 @ v1.300v uda mi się go ustabilizować. Cóż w tygodni z czasem raczej kiepsko ale coś spróbuję powalczyć ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcę sobie spokojnie wybadać jak się skalują - póki co leci AIDA64:

 

3200MHz 16-16-16-39 @ 1.280v ~ 5min i error

3200MHz 16-16-16-39 @ 1.300v ~ 3min i error

3200MHz 16-16-16-39 @ 1.320v ~ 30s i error

 

Cóż im większe VMem tym szybciej się wysypują ...

 

Dobra inne podejście:

 

3100MHz 16-16-16-39 @ 1.260v ~ 33min bez błędu to wyłączyłem

 

I6KigJT.png

k6C665K.png

 

Wychodzi z tego że dla 3200MHz to VCCIO oraz VCCSA za małe ale tego nie chcę dźwigać (no póki co) więc zostaje 3100MHz i zabawa jak nisko o opóźnieniami można zejść ;)

 

Edit:

 

Natomiast co do napięcia VMem dodam tylko takie info które jest w końcu stanowiskiem samego Intela to chyba wiedzą co mówią :P

 

“1.5v is the absolute max we allow for XMP certifications. However, good DDR4 memory will run at 1.35v up to 3200. Technically, no “safe” (guaranteed) OC over-voltage but 1.35v or lower is best.” – Intel

http://www.legitreviews.com/what-is-the-safe-voltage-range-for-ddr4-memory-overclocking_150115

Edytowane przez Mardok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie musiały się pamięci szybciej sypnąć od większego napięcia.

Przetestuj mniejsze taktowanie na takim napięciu czyli 1.320v...

Napisałem wyżej że udało mi się dojść co jest problemem, za małe VCCIO oraz VCCSA dla 3200 to sobie 3200 podarowałem i mam teraz 3100 co jak na 2x16 chyba nie jest źle ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki mały update, właśnie pozbyłem się (znaczy jeszcze mam w komputerze ale muszę oddać w środę) swoich pamięci HyperX Savage DDR4 2x16GB 2400MHz CL14 i zakupiłem sobie takie oto cudo G.Skill Trident Z DDR4 2x16GB 3200MHz CL14 no zobaczymy jak będzie tym razem :)

 

Ostatecznie pracowały na: HyperX Savage DDR4 2x16GB 2400MHz CL14 @ 3100MHz 16-16-16-39 v1.260v

Edytowane przez Mardok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...