Skocz do zawartości
goracyi

Komputer tak zwany VR-Ready potrzebny do 6k zł

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

potrzebuję pomocy przy "zbudowaniu" porządnej maszyny do pracy/rozrywki. Tak jak w temacie głównie potrzebuję sprzęt, który można uznać jako VR-Ready czyli taki który bez problemu da sobie radę z programami dla Ocuclus Rift, HTC Vive, SteamVR itp. Potrzebne jest do programowania takich gier/aplikacji dla Virtual Reality. Co do gier poza VR to jak będą chodzić na najwyższych ustawieniach takie gry jak Overwatch, Battleborn, StarCraft 2, Star Wars: Battlefront, Wiedźmin 3 i Dark Souls 3 + możliwość streamowania ich to wystarczy XD (niskie wymagania wiem).

Brałem pod uwagę coś takiego:

  • Intel Core i7-6700K albo Intel Core i5-6600K
  • Gigabyte GA-Z170X-Gaming 3
  • XFX Radeon R9 390X 8GB albo GIGABYTE GeForce GTX 980Ti 6GB WINDFORCE 3X OC EDITION
  • Corsair 2x4GB Vengeance LPX DDR4-3000
  • Samsung 850 Evo 500GB
  • Toshiba 2TB
  • Phanteks Enthoo Pro
  • EVGA Supernova 650 GS
  • Thermalright True Spirit 140 Rev. A
  • Samsung SH-224FB 24x DVD Burner
  • Microsoft Windows 10 Pro
Będę wdzięczny za rady i propozycje :)
Pozdrawiam
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie masz budżetu na komputer o opisywanych wymaganiach po prostu, i to dość zdecydowanie nie masz. No chyba, że to chodzi o "marketowe VR-ready".

Edytowane przez adashi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź ale z całym szacunkiem nic mi to nie mówi. Tzn. że sprzęt który wypisałem jest za słaby czy też za 6000 nie ma możliwości otrzymania sprzętu który ruszy VR?

Tak jak pisałem głównie chodzi o VR i programowanie w nim reszta schodzi na drugi plan.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za mało funduszy jak myślisz o 980Ti i do tego jeszcze dysk SSD za przeszło 700 zł

. Procek za 1.5 karta za prawie 3K. Zapomnij. Jak myślisz o tym całym VR to poczekaj aż to się pojawi i dopiero dobieraj do tego sprzęt. Do tego czasu aż sprawa się że tak napisze narysuje to wyjdą nowe karty graficzne od Nvidii i AMD.

 

 

Programowanie w VR ? A co Ty masz na myśli pisząc "progrramowanie" Co masz tam zamiar z tymi googlami programować ? Tym bardziej powinienieś poczekać aż pojawi sie odpowiedni soft do tych celów i wymagania. Czy lepiej i7 6700K a może nawet 5820K. Chyba że myślisz o programawniu dla zabawy. Nie zmienia to faktu że lepiej poczekać. Przynajmniej z zakupem karty graficznej. Co do reszty to pozostaje kwestia wyboru procesora. Czy potrzeba dużej ilośći wątków czy wystarczą 4 rdzenie i zwykły i5.

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trudno powiedzieć co masz na myśli pisząc "programowanie VR". chcesz tworzyć nakładki na istniejące gry? Pisać nowe? Potem je testować?

 

Tak czy inaczej będzie potrzebny większy SSD, bo jak sobie wyobrażasz doczytywanie tekstur z dysku w czasie testów? A taki próbny materiał to mogą być setki gigabajtów.

 

Nie piszesz w jakiej rozdzielczości grać zamierzasz, ale zapewne nie w FHD jeśli zamierzasz się bawić w VR. Nawet do grania w wymaksowanych ustawieniach powyżej FHD pojedyncza 980Ti może być w niektórych grach za mało. A co dopiero mówić o dwóch strumieniach, które musza być dobrze skorelowane ze sobą w Oculusie. A jeszcze jako twórca będziesz potrzebował znacznie lepszego sprzętu niż potencjalny odbiorca końcowy, czyli 2x980Ti wskazane jeśli brać pod uwagę karty będą ce obecnie w sprzedaży.

 

RAM 8 GB - no proszę Cię. Pomnóż sobie to przez cztery żeby coś sensownie porenderować do tych gierek, które zamierzasz tworzyć.

 

Ogólnie pomnożysz budżet przez 2 lub więcej, to może się ludzie zaczną wypowiadać z jakimiś skonkretyzowanymi propozycjami. Nie pomnożysz, to możesz sobie zbudować tylko marketowe VR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Devil - pisząc programowanie mam na myśli nie tylko tworzenie gier ale również inne aplikacje. Co do softów no to jeżeli się zna C++, C#, Unity albo na Unreal Engine no to już są takie programy "wspomagające". Programowanie to mój zawód a tworzenie VR ma być hobby :)

adashi - eh... tak jak wyżej napisałem. Nie piszę w jakiej rozdzielczości bo raczej oczywiste to jest skoro wspomniałem o VR.
A co jest lepsze niż np. 2xGeForce GTX 980 TI 6GB VR EDITION?
No dobra no to mi powiedz jaki sprzęt jest dobry dla VR?

 

Napisałem "potrzebuję pomocy przy "zbudowaniu" porządnej maszyny do pracy/rozrywki." a nie "hej jestem ekspertem i wiem kur_a wszystko ale tak was robaczki zapytam o zdanie".

Powiedzmy że budżet nie gra roli co proponujesz?

Czy naprawdę marketowe VR jest tak złe w porównaniu do "prawdziwego VR"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę bez sensu są takie akademickie dyskusje "budżet nie gra roli", bo wystartowałeś od bardzo niskiego budżetu, ale niech tam.

 

Platforma LGA2011-3: i7 5960X do tego płyta główna z trzema slotami x16

 

64 GB RAM DDR4

 

SSD minimum 1TB, ewentualnie 3x500GB (być może będzie brakować ale ceny większych są już absurdalne), wystarczą zwykłe dyski na SATA3

HDD na archiwum materiałów minimum 2x4TB

 

Do testów i grania: dwie karty GTX 980Ti (a najlepiej czekać na premierę Pascali)

 

Do wspomagania obliczeń równoległych: czekać na premierę karty opartej na procesorze GP100 albo brać obecne rozwiązanie na Keplerze Tesla K80 lub budżetowo K40. Są też bardziej wyspecjalizowane karty z serii Tesla, ale chyba nie będą tu przydatne, zależy od specyfikacji softu.

 

Przez "marketowe VR" mam na myśli zestawy do konsumpcji VR w niezbyt wysokiej jakości, a nie tworzenia VR.

Edytowane przez adashi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wywalanie to by było gdybyś zamiast 980Ti brał Titany, a zamiast dysków SSD na SATA i HDD brałbyś Samsungi PM1633a 15-terowe.

 

Ale z dystansem podszedłem do tego "budżet nie gra roli". ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu chodzi o to że pewna sumę musisz przeznaczyć do tego celu. Co innego jakby chodziło o samo granie, ale skoro Ty bawisz się w jakiś rendering do VR i do tego jeszcz pracujesz pewnie w 3D to koszta rosną.  Na tym forum  ludzie zakładali tematy, co składali kompy do pracy za 15 tysiecy i więcej,  więc spodziewaj się,  że tyle trzeba będzie  przeznaczyć.

 

 

Wszystko zależy jak mocno będzie wykorzystany przez Ciebie ten sprzęt. Czyli jakie programy będą wykorzystane i jakie będą miały wymagania. Czyli ile rdzeni, ile ramu, jakie pojemności będą miały pliki na których będziesz pracował i jakie układy graficzne będą potrzebne.   Dalej jestem zdania by poczekać na nowe układy a teraz złożyć coś na obecnej platformie czyli Z170 lub X99. Dowiedz się jakie masz wymagania, ile chcesz naprawdę przeznaczyć. Poczytaj testy, tematy na naszym forum i sobie sam coś złożysz.. Mi cieżko stwierdzić co konkretnie potrzebujesz. Do gier na VR bym polecił mniej więcej coś takiego:

 

I5 6600K + ASUS Z170 PRO  + 16 GB DDR4 3000 CL15 + 500GB Samsung 850 EVO. Kupic to i jak obecnie nie grasz w nic tylko czekasz na VR to nie kupujesz na razie karty graficznej. Dopiero potem kupujesz coś pod VR. Ale że Ty chcesz jeszcze programować to sprawa jest bardziej złożona i tym bardziej powtórzę po raz nt'y że lepiej poczekaj. Chyba że Ci się pali i brakuje CI wydajności. Czyli wracamy do punktu wyjścia - czytanie testów, recenzji i wymagań tego czy innego programu i dobieranie odpowiedniego sprzętu.

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Intel Core i7-5820K 3.3GHz 6-Core
  • Noctua NH-U12S 55.0 CFM
  • MSI X99S SLI Plus ATX LGA2011-3
  • Kingston FURY 16GB (2 x 8GB) DDR4-2400 
  • Samsung 850 EVO-Series 250GB 2.5"
  • Western Digital Caviar Blue 1TB 3.5" 7200RPM
  • NVIDIA GeF​​orce GTX ​1​080
  • NZXT H440 (Matte Black) ATX
  • XFX XTR 750W 80+ Gold Certified Fully-Modular ATX

Co wy na to ?

Edytowane przez goracyi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...