Skocz do zawartości
4PCod

Checking NVRAM

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, składam z resztek PC dla ciotki - Płyta Asrock 775Twins-HDTV, Pentium D 815, 2x2GB RAM. Wszystko było dobrze do czasu, aż uznałem że przydała by się karta graficzna ponieważ zintegrowana muliła.
Kupiłem Geforce GT240 i po zamontowaniu dostaje komunikat Checking NVRAM, który nawet po kilkunastu minutach nie znika.
Bios najnowszy ze strony Asrock, sprawdzałem również GTX 580 i nie ma zawieszającego się komunikatu o sprawdzaniu NVRAM.
Podpinałem inny mocniejszy zasilacz  oraz resetowałem bios i nic.

Czy ktoś zna jakieś rozwiązanie?

Pozdrawiam
A

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cytat z innego forum :

 

 

Podczas przeprowadzania procedury POST (Power On Self Test) komputer wykrył zmiany zawartości pamięci NVRAM w stosunku do ostatnio zapisanego stanu. Pamięć NVRAM (Non-Volatile Random Access Memory) stanowi część struktury BIOS-u i gromadzi informacje, które w żadnym wypadku nie mogą ulec utracie po wyłączeniu zasilania komputera. W układzie NVRAM są przechowywane m.in. dane ESCD , czyli parametry wymagane przez systemy operacyjne obsługujące Plug and Play, aby otrzymywać informacje o przydziale przerwań tuż po włączeniu komputera - czyli jeszcze przed uruchomieniem systemu operacyjnego.

W odróżnieniu od pamięci CMOS pamięć NVRAM nie wymaga zasilania, nie czerpie zatem energii z baterii umieszczonej na płycie głównej.

Zmiany w pamięci NVRAM mogą być spowodowane wieloma czynnikami, np. zmodyfikowaniem danych przez program tuningowy, który potrafi ingerować w mechanizm zarządzania pamięcią i konfigurację przerwań. Przyczyną może być również atak złośliwego wirusa.

Przeważnie jednak zmiany wprowadza Windows, zapisując dane w pamięci NVRAM po zainstalowaniu nowego sprzętu. Opisywany komunikat pojawia się podczas restartowania systemu, a także podczas kolejnego restartu po wgraniu odpowiednich sterowników.


Rozwiązanie 1. Jeśli komunikat pojawia się podczas każdego uruchamiania systemu, może na płycie jest ustawiona zworka, która służy do usuwania zawartości z pamięci NVRAM. Sprawdź w instrukcji płyty głównej, gdzie znajduje się ta zworka i jak ją przestawić we właściwą pozycję.

Rozwiązanie 2. W niektórych przypadkach sprawcą zamieszania bywa uaktywniona funkcja Clear NVRAM w ustawieniach BIOS-u AMI (zazwyczaj jest umieszczona w menu Advanced CMOS Setup). Powoduje, że zawartość pamięci NVRAM jest usuwana podczas uruchamiania systemu. Zastosowanie tej funkcji jest konieczne tylko w przypadku, gdy błąd w pamięci NVRAM uniemożliwia uruchomienie systemu.

Rozwiązanie 3. Aktualizacja BIOS'u

 

Do tego zrestartuj bios , najlepiej za pomocą Clear CMOS .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...