Jump to content
Eladril

Dobór ramu na starszym sprzęcie

Recommended Posts

Witam. Jestem pewien że podobne pytania były zadawane, ale wiadomo jak to w świecie elektroniki, wiele rzeczy ulega zmianie.

 


 

Chciałbym dołożyć drugą. Czy musi być taka sama? Albo inaczej: jak bardzo zbliżona musi być? Najtańsze kości różnią się od niej parametrami dość znacznie, a zależy mi aby nie przepłacać, bo do końca roku planuje kupić nowy zestaw.

 

P. główna to b75ma-e33

Edited by Eladril

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co do zasady druga może być dowolna, z tym że jeżeli "nominalnie" będzie mieć gorsze parametry niż ta, obie zwolnią do tych wolniejszych parametrów. Czyli powinieneś brać pod uwagę kostki nominalnie 1600CL9 lub szybsze. Unikać wynalazków typu 1600CL11 czy kości 1333CL9.

 

Możesz kupować gołe moduły, radiatory na tego typu pamięciach czy inne tam migające diody to tylko marketing. Zawsze jest pewne znikome prawdopodobieństwo, ze dwie kości nie będą razem ze sobą działać dobrze na konkretnej płycie i nie da się tego przesądzić na 100%.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

W porządku. Mam pytanie co w przypadku napięcia, które będzie różne, chyba że dołoże do modułu 1.65v tak jak stary - słabo dostępne, nie myślałem przyszłościowo kupując go. W biosie uefi pokaże się opcja zmiany napięcia dla każdej kości z osobna? 

Edited by Eladril

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie. Napięcie będzie podawane takie samo na obie kości. Ale bez problemu możesz brać kości 1.5V i dać na nie 1.65V. Ewentualnie możesz teraz sprawdzić czy ta obecna kostka nie działa przypadkiem na 1.5V, bo jest to wysoce prawdopodobne. Ewentualnie gdyby nie działała, schodząc stopniowo z napięciem ustalisz sobie na jakim najniższym jest full stable i takie napięcie podasz na obie kości w biosie.

 

Jeżeli kości będą miały niezgodne profile XMP nie próbuj ich ustawiać, bo mogą być jaja, tylko ręcznie w biosie wprowadź parametry.

Edited by adashi
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gdy kupowałem komputer, miałem z nim problemy i doszedłem własnie do tego że domyślne niskie napięcie je powodowało, więc jest to istotne żeby takie samo pozostało. Skok z 1.5v do 1.65v wydaje sie wysoki, szczególnie dla taniej kostki, ale jak mówisz że ok to spoko. 

 

Co do profilu XMP to w uefi mam tak, że po prostu go włączam i nic więcej nie robie (a domyślnie wyłączony jest, też). Ramy które sobie upatrzyłem chyba w ogóle go nie mają, więc moge tylko zgadywać jak to będzie wyglądać (https://www.morele.net/pamiec-goodram-play-4gb-1600mhz-ddr3-cl9-gy1600d364l9s-4g-662885/)

Edited by Eladril

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak Ram nie ma profilu XMP to ustawiasz wszystkie parametry ręcznie (auto nie polecam, zawyży by zachować margines bezpieczeństwa). Ja mam dwie kości HyperX 1600mhz CL9 i dwie kości jeszcze z poprzedniego kompa OCZ Platinum 1333 CL7 i to jeszcze AMD Edition a pracują na platformie Intela :D Obydwa komplety 1,65v.

Oczywiście nie trzeba zgadywac, że u Intela OC ramu jest fajne i wszystkie kości zmusiłem do pracy na 1600MHz przy CL8 ;)

A jak ustawię CL9 to mogę schodzić z napięciem.

Więc możesz kupić kostkę jaka Ci się podoba i wyciskać dowolnie parametry przy których będzie banglać dual channel :)

 

Wysłane z mojego C6603 przy użyciu Tapatalka

Edited by SzczYpior_n1
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dual channel nawet nie przyszedł mi do głowy, hmm.. co do podkręcania to zawsze czytałem że zysk jest minimalny lub żaden, wyjątek jest gdy ktoś korzysta z zintegrowanej grafiki, w moim wypadku tak nie jest. Moją główną obawą było to że komp nie wstanie :P a jak ma działać odrobine wolniej, to mniejsza z tym już

 

Dziękuje wszystkim za wypowiedzi, poplusowane

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...


Aktualności

Artykuły×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.