Skocz do zawartości
bercik_bercik

Problem podczas OC i5 6600K

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mój sprzęt:

- i5 6600K

- MSI Z170A Gaming M3

- MSI GTX 970

- 2x4GB G.Skill 3000Mhz CL15

 

Pierwszy raz podkręcam procesor, wzorując się na filmie Blacka z YT.

Zmieniam w BIOSie:

- CPU Ratio na 45

- CPU Ratio Mode na Fixed

- XMP na Enabled

- CPU Core/GT Voltage Mode na Override

- CPU Core Voltage na 1.35

Po tych zmianach zapisuje i restartuje komputer. Loguję sie do windowsa, robię test w Cinebench - bez błędów, potem robię test w Realbench przez 15 min - bez błędów. Następnie chcę ponownie wejść do BIOSu więc restaruję komputer. Ten się jednak nie uruchamia ponownie tylko zaczyna uruchamiać się i po 3 sekundach wyłączać, i tak cyklicznie. Wyjęcie jednej kości RAM powoduje w końcu uruchomienie komputera. Pojawia się ostrzeżenie o mianie RAMu i wchodzę do BIOSu. Ustawiam wszystko tak jak było przed zmianami, włącznie z wyłączeniem XMP. Po tym komputer się restartuje normalnie. Co może być przyczyną lub co robię nie tak?

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro wyjmujesz jedną kostkę pamięci ram i komp odpala normalnie, to spróbuj zrobić OC na jednej kości pamięci i wtedy zobaczysz czy wchodzi prawidłowo do biosu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaktualizowałem BIOS i wyłączyłem Intel C-State. Następnie po restarcie zmieniłem na 4.5GHz i 1.35V ale nie włączałem XMP. Windows normalnie sie załadował, potem znowu wziąłem restart i zrestartował sie normalnie. Wyglada na to że jest cos nie tak z XMP po podkręceniu?


Zmieniłem ustawienia tak jak poprzednio na 4,5Ghz i 1.35V ale w seksji DRAM Settings zmieniłem DRAM Frequency z auto na 3000, nie włączając XMP. Po zapisaniu od razu zaczął sie włączac i wyłączac cyklicznie, nawet bez wejscia do windowsa. Czy dobrze to odczytuje że po zmianie taktowania procesora, pamięć nie chce chodzić na 3000MHz ?

 

Może w tej sekcji DRAM Settings trzeba inaczej coś ustawić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trudno mi cokolwiek stwierdzić heh OC to długa zabawa czasem trzeba się pomęczyć i posprawdzać wszystkie opcje. Spróbuj wyłączyć profile XMP i poustawiać RAM ręcznie, w tym zaczynając od niższych taktowań. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi dokładnie o te napięcia które napisałeś. Kontroler pamięci jest zintegrowany w CPU. Poradniki zalecają maksymalnie 1,35V dla VCCIO(CPU IO Voltage) i tyle samo dla System Agent (VCCSA, CPU SA Voltage). Napisz jak u Ciebie płyta ustawia te napięcia, bo zdarza również się że płyty zawyżają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawienie zbyt wysokich wartości tych napięć również powoduje błędy. Ty dowaliłeś od razu maksymalną zalecaną wartość. Popróbuj spokojnie pośrednich wartości, nawet zacznij od mniejszych niż płyta domyślnie ustawia. Na początek ustaw IO Voltage=1,15 oraz SA Voltage = 1,20. Jak nie pomoże to zwiększaj małymi krokami i testuj.  1,3V raczej nie przekraczaj bo z reguły nie ma takiej potrzeby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem 4,5GHz i 1,35V na CPU i sprawdziłem W OCCT i było stabilnie. Maksymalne taktowanie pamięci przy którym sie uruchamia to 2700MHz i 1.35V. Potem ustawiłem na 3000MHz i IO Voltage=1,15 oraz SA Voltage=1,20 i nie uruchamia sie. Zwiekszałem co 0,05 az do 1,3 i dalej sie nie uruchamia. 

Edytowane przez bercik_bercik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...