Skocz do zawartości
Gość

Jakie mobo pod LGA775/LGA1150?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

To mój pierwszy post na forum PPC i szukam pomocy, mam nadzieję, że ktoś mi pomoże :)

 

Posiadam PC o składzie:

- ASUS M2N

- Athlon 64 X2 6000+ 3 GHz

- GeForce GT 430 2 GB

- 4 x 2 GB DDR2-800 SDRAM (3 x (6-6-6-18 @ 400 MHz) (5-5-5-15 @ 333 MHz) (4-4-4-12 @ 266 MHz) i 1 x (6-5-5-18 @ 400 MHz) (5-5-5-18 @ 400 MHz) (4-4-4-12 @ 266 MHz))

- SSD: Crucial BX100 250 GB

- HDD: Seagate ST3500320AS 500 GB

 

I trzeba wymienić w nim mobo i procka. Znalazłem 8400, 52 zł na Allegro, więc niedrogo, potrzebuję tylko jakieś sensownej płyty do niego. Polecano mi szukać czegoś na P31. Później znalazłem info, że P31 to historia, P43 to kastrat i proponowali P35 (GA-EP35-DS3L). Co proponujecie do tego zestawu? A może macie jakiś lepszy pomysł na mobo + procek? Wymiana nie ma być mocno kosztowna, stara płyta jest już stara i lekko uszkodzona, więc trzeba wymienić na nową, a więc przy okazji można wymienić procka na Intela.

 

Budżet: oczywiście wydać jak najmniej, ale z 300-400 zł maks, przy czym te >300 zł to fajnie byłoby, gdyby to było już SATA 3, 8 GB ramu i wydajność na podobnym lub wyższym poziomie, chociaż nie wiem czy jest to w ogóle przy takiej kwocie możliwe.

 

Oczywiście propozycje, które nie do końca mieszczą się w ramach, jak najbardziej są też mile widziane, bo może będzie coś sensownego.

 

Aha, i dodatkowe pytanie, bo nie znam się na tym akurat. Jeżeli będzie wymiana procka, a więc i socketu, to radiator z chłodzeniem też będzie trzeba dokupić, czy to jest jakieś uniwersalne? Jeżeli będzie trzeba dokupić, to proszę też o tym pomyśleć przy wycenianiu.

 

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Kużdo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Klaus, dzięki za odpowiedź :)

Faktycznie jest to dobra oferta w tej cenie. Z tego co widzę, to jedyna oferta tej płyty, może masz jakieś jeszcze propozycje, bo nie wiem jak długo będzie aukcja, a szczerze powiedziawszy nie chcę się rzucać na pierwsze lepsze rozwiązanie, tylko poczekać jeszcze, może ktoś będzie miał inną propozycję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

P43 wcale nie jest takim kastratem jak piszą - wszystko zależy od konkretnej płyty , owszem ma to i owo powicinane ale jest nowszy niż P35 .

 

Sam mam płytę na P43 i w parze z E5200 działa świetnie .

 

Ale pakowanie się w S775 to mało sensowny pomysł , przy takim budżecie co masz idź w kierunku I3 21xx/3200 + płyta na H61/Q65 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może masz jakieś jeszcze propozycje, bo nie wiem jak długo będzie aukcja

Nie mam innej propozycji. Możesz szukać czegoś na H67/Z68/B75/H77. bEdą lepsze, nie wiem jednak czy w tej cenie dostaniesz.

Z zalet tej płyty - 1x sata 3 + 4 x sata2, 4 sloty na ram. H61 jest pod tym względem znacznie biedniejsze. Nie ma niestety usb 3.0. Ma też dość słaby dźwięk, grać gra, jeśli jednak masz większe wymagania co do dźwięku, możesz być rozczarowany.

bo nie wiem jak długo będzie aukcja

Eeee, a kiedy masz zamiar kupować? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@reyden, dzięki za odpowiedź :)

 

Nie mogę znaleźć żadnego i3 3200, więc nie wiem o jaki procek Ci chodziło, ale i3-2120, to dobra opcja.

 

A co myślisz o tej płycie: http://allegro.pl/plyta-glowna-dell-vostro-460-xps-8300-lga1155-i4911218630.html

Nie jest to, co prawda, H61/Q65, ale z tego co wyczytałem, to H67 jest nawet lepszy od H61. Czy to prawda? Procek znalazłem dosyć tani, więc kupno takiej płyty byłoby bardzo ok, tym bardziej, że z gwarancją, a to dla końcowego użytkownika (nie dla mnie), będzie dużym plusem. Wspiera 4 x DDR3, SATA III, PCI-E v 2.0 x16.

 

Czy może np.: http://allegro.pl/asus-p8h67-m-le-usb3-sata6gb-1155-ddr3-sfv-i5729844637.html, tylko, że kości musiałyby być po 4 GB. Ale ta płyta już oferuje USB 3.0, więc w sumie byłoby bardzo nice, a budżet nadal zamknąłby się w 300 zł na samą płytę + procesor, do tego dokupić ramy.

 

I o ramy też chciałbym zapytać. Co myślicie o Crucialach 4 GB CT51264BA160BJ [DDR3 PC3-12800 • CL=11 • Unbuffered • NON-ECC • DDR3-1600 • 1.5V • 512Meg x 64] ? Czy może jest coś tańszego, za czym powinienem się rozglądać? Czy może brać np. takie Kingstony?

 

Pozdrawiam.


Eeee, a kiedy masz zamiar kupować? 

W ciągu tygodnia/dwóch :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Asus drogi, bo nowy i z roczną gwarancją. A ten ECS ma już uszkodzoną grafę, to nie wiadomo czy nie padnie do końca, a gwary nie ma (i kasy na kolejną płytę też nie będzie). No nie wiem, nie wiem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie moje pieniądze, możesz wywalić za Asusa 200 zł ;)

 

 

A ten ECS ma już uszkodzoną grafę

Przepraszam, nie doczytałem bobola, sprawdzałem tylko specyfikację.

 

Masz zamiar używać zewnętrznej grafy czy integry?

Bez integry ciekawa jest jeszcze ta http://allegro.pl/plyta-glowna-msi-ms-7667-i3-i5-i7-s-1155-gw-fv-i6108501753.html  w dziwacznej formie ale ma usb3.0, 6x sata.


Możesz jeszcze rozważyć Celerona na 1150  + mobo 100% nówka ze sklepu z gwarą na 3 lata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Integra nie będzie używana, więc ta zaproponowana płytka jest całkiem, całkiem :D W dodatku nowa z gwarancją, więc na plus dla end-usera.

 

Celeron dużo słaby od i3-2120 z tego co patrzę na specyfikację, więc chyba lepiej i3, a płyta nawet jeżeli na rok gwarancja, to i tak jest to nówka, więc jest ok.

Celeron dwie generacje nowszy, więc w sumie dużo lepiej, a za 150 zł można mieć już nówkę (120 zł za używkę, to nie wiem czy nie lepiej do nówki dopłacić?), a jaką w takim razie płytę proponujesz, która będzie miała 3 lata gwarancji?

Edytowane przez Kużdo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowego Celerona na ten socket nie kupisz, chyba że jakieś leżaki magazynowe w kosmicznych cenach .

 

Co do wydajności - Celeron SB/IB ma lepszą wydajność niż twój stary X2 , choć w grach radzi sobie średnio - jak zamierzasz grać to inwestuj w I3 albo nawet I5 ( używane I5 2xxx to koszt ~400 zł ) .

 

Co innego jak ma to być komp do biura , netu czy oglądania netu - tutaj Celeron spokojnie wystarczy .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na ten socket nie kupię, masz rację, ale nie mam konkretnie sprecyzowanego socketu (fakt, sprecyzowałem w temacie, ale nie wiedziałem, że będą lepsze propozycje pod inne sockety). Trzeba wymienić płytę i procesor, budżet jest 300-400 zł (włącznie z ramem i chłodzeniem na procek), Celeron G1840 jest na allegro za 150 zł nówka, fakt, że wyciągnięte z nieużywanych komputerów, ale to raczej nie problem, bo gwara producenta jest. Teraz potrzebne byłoby tylko sensowne mobo do tego procka.

 

Mówisz, że w grach średnio sobie radzi, a komputer służy userowi właśnie do gier MMORPG. Z drugiej strony, LGA1150 byłaby to już jakaś podstawa pod nowsze procki typu i5-4xxx w przyszłości, gdyby end-user znów chciał coś upgradeować. MMORPG nie są w sumie jakieś super-mega-ciężkie, więc wydaje mi się, że ten Celeron powinien być chyba ok, czy mylę się?

Edytowane przez Kużdo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to ma być G1840 to spokojnie wystarczy najprosza płyta na H81 np. MSI H81M-P33 za 159 zł w morele.net - budżetówka mATX ale starczy .

 

Chyba że potrzeba czegoś z USB 3.0 lub HDMI to np. Asrock B85 za 215 zł - ma już USB 3.0 na płycie ( a nie tylko na śledziu jak MSI ) i wyjście HDMI .

 

A co do Celerona i MMO - sporo zależy od gry , jej optymalizacji i samych ustawień -są gry które mocno jadą po CPU ( np. CS:GO ) a są gry które wymagają dobrej grafy .

 

Są też gry które mają albo kiepski silnik ( WOT ) albo słabą / zerową optymalizację ( AW ) .

 

Może niech kolega poda w jakie tytuły gra to się dobierze odpowiedni sprzęt .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie mój komputer :) Na komputerze są odpalane Aion, Guild Wars 1/2, ArcheAge, Lineage 2 i chyba nic więcej.

 

Przy takim procku, fajnie byłoby, żeby było już usb 3.0, hdmi nie musi być, bo nie ma monitora z hdmi.

Właściwie to na mobo potrzebne jest:

- karta dźwiękowa, nie musi być nic super pro, może być cokolwiek, byle nie charczało :D

- SATA III

- USB 3.0 byłoby bardzo miłym dodatkiem, nawet jeżeli byłby to tylko 1 port

- NIE JEST potrzebna zintegrowana grafa, bo jest GeForce GT 430 i on jest cały czas podpięty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Integrę audio ma obecnie każda płyta , zaś w większości procków na socket 115x siedzi karta graficzna* .

 

SATA III jest na wielu płytach na S115x , płyty pod Haswella czy Skylake mają to już natywnie z poziomu chipsetu , w przypadku S1155 nie każdy chipset to oferuje - czasami na płycie jest dodatkowy układ oferujący SATA III czy USB 3.0 ( jak w Asrocku H81 U3S3 ) .

 

Oprócz Xeonów ( choć niektóre mają iGPU ) i nielicznych procków cywilnych to reszta ma iGPU w sobie a nie na płycie , wydajnościowo z tym różnie - integra z procków Broadwell ma wydajność zbliżoną lub nawet lepszą do tego GT430 .

 

Zwykły HD4600 z I5 czy niektórych I3 też jest nie wiele gorszy niż GT430 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co proponujesz? Ja nie powiedziałem, że nie ma być zintegrowanej grafiki, tylko nie jest potrzebna, nie gra ona roli. Chyba, że byłaby lepsza od tego GT 430, to można byłoby się zastanowić, czy nie byłoby sensowniej sprzedać GT 430, a dołożyć kasę do jakiegoś procka z jeszcze lepszą grafiką? Może coś i5?

 

Co myślisz o i3-4330 3.5 GHz z HD4600? Jest jeden w licytacji za 200 zł teraz, może udałoby się go kupić do 250, to by było chyba całkiem ok? Do tego jakaś płyta główna za około 150 zł?

Edytowane przez Kużdo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za info :)

 

A co myślicie o tym i3-4330 3.5 GHz? I jaką płytę główną do tego procka byście proponowali (tak do 150-200 zł maks.)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...