Skocz do zawartości
goldi11

SSD Samsung 950 Pro 256GB czy dwa SSD SATA3 250GB

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 

zastanawiam się nad zmianą mojego starego samsung SSD 128GB na nowy model i znalazłem SSD Samsung 950 Pro 256GB na M.2. Co prawda moja płyta aktualnie ma tylko M.2 10GB ale następna płyta pewnie będzie miała 32GB.

Niestety za wydajność trzeba płacić i za ten dysk trzeba zapłacić 750zł. Dużo, ale dla takiej wydajności warto. 

Tyle że za tą cenę można juz mieć dwa całkiem fajne SSD 250GB na SATA3. Zastanawiam się co będzie lepsze? 

Dwa dyski SSD w RAID0 dające 512GB pojemności i całkiem dobre osiągi, czy jeden mega mocny 256GB ? 

 

Co byście doradzali ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym bez wątpienia wybrał 2xSATA w RAID0. Nie jestem pewien czy bym nie zrezygnował z RAID0 i został przy dwóch osobnych dyskach w celu jakiegoś pseudobackupu.

 

256GB to jest zdecydowanie za mało miejsca aby cieszyć się pełną swobodą. A benchmarki mało mnie kręcą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

256GB to mało? Na system i programy/gry w zupełności wystarcza, a jako główny magazyn lepiej mieć spory HDD. A skoro benchmarki mało Cię kręcą, to tym bardziej raid0 nie ma sensu. :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy 950 trzeba pamiętać że się grzeje (znacznie w porównaniu do dysków SSD na SATA) i musi być w przewiewnej obudowie lub z innym "patatem chłodzącym". Jak to już mamy za sobą to mam i polecam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za podpowiedzi. Bardzo ciekawe jest to że dysk się grzeje. W mojej obecnej płycie wyjście m.2 jest na spodzie laminatu więc może to być problem. Hmm... 

 

Jedyna nadzieja to to że mój 4690K@4Ghz nie wystarczy dla GF1080 i trzeba będzie zmienić procka i płytę :) 

wezmę wtedy coś z gniazdem M.2 na wierzchu i w tedy kupie 950PRO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Bardzo ciekawe jest to że dysk się grzeje...

 

W słabo wentylowanym ITX z gniazdem M.2 pod mboo maksymalna temp była koło 70stC, na necie są foty z temp koło 100stC - ale jak jest przewiew lub patent o jakim pisałem w temacie o SSD to spokojnie poniżej 50stC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mardok, 

o jakim patencie mowa? :) 

 

A druga sprawa to czy 70-100*C jest problemem? Ja wiem że to dużo, ale czy to problem ? Coś może się stać? 

Pomijam samozapłon :P 

 

Mam małą obudowę Cooler Master Elite 130 RC-130-KKN1, ale wstawiłem fajny/mocny wentylator na przód, trochę mnie przestraszyliście... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Mardok,

o jakim patencie mowa? :)

 

A druga sprawa to czy 70-100*C jest problemem? Ja wiem że to dużo, ale czy to problem ? Coś może się stać?

Pomijam samozapłon :P

 

Mam małą obudowę Cooler Master Elite 130 RC-130-KKN1, ale wstawiłem fajny/mocny wentylator na przód, trochę mnie przestraszyliście...

Dysk się nie usmaży - tylko zwolni - a nie kupuje się 950Pro aby chodziło wolniej. Tak czy inaczej "problem" da się łatwo rozwiązać - tylko zaznaczyłem że takie coś istnieje i należy mieć to na uwadze a nie aby straszyć :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za link, na pewno nie chciało by mi sie czytać taaak długiego wątku :P 

No dobra, to temperatura nie będzie problemem, jakoś sobie z nią poradzę.. 

 

 

Zastanawia mnie jeszcze stwierdzenie że zwykły Kowalski nie odczuje wydajności. W czym jest ta wydajność zauważalna ? Nie pracuje na moim komputerze, raczej oczekuje wydajności w grach. Zauważę ją? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za link, na pewno nie chciało by mi sie czytać taaak długiego wątku :P

No dobra, to temperatura nie będzie problemem, jakoś sobie z nią poradzę.. 

 

 

Zastanawia mnie jeszcze stwierdzenie że zwykły Kowalski nie odczuje wydajności. W czym jest ta wydajność zauważalna ? Nie pracuje na moim komputerze, raczej oczekuje wydajności w grach. Zauważę ją? 

 

W sumie od tego mogłeś zacząć - nie odczujesz. Podaruj sobie 950Pro oraz RAID 0 z 2x SSD i kup największy dysk (choćby 850 Evo) jaki mieści się w budżecie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tylko liczy się dla Ciebie wydajność w grach, to faktycznie lepiej postawić na jeden dysk 500-512GB na Sata3. W końcu, jak gra działa, to większość jej wykonywalnych plików siedzi już w RAMie, więc dysk ma mało do gadania, za wyjątkiem wczytywania nowych etapów. Tak więc klatek na sekundę Ci nie przybędzie. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co komu po benchmarkach? Zdążyliśmy się już napatrzeć na takie wyniki po wielokroć w recenzjach (w tym na PPC). Liczy się realna wydajność, a nie transfery liniowe/4K itp. A ten dysk nie sprawdza się lepiej w wypadku gier od dobrego 512GB na Sata3, chyba że przy instalacji, czy może wczytywaniu tur w strategiach. Ale różnica będzie minimalna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Zdebik, ale posłucham jednak Dammerona. Tyle że kupię 512 na M.2, ale zwykły, nie nvme. Podoba mi się pomysł redukcji kabli w obudowie do minimum :)

 

Dokładnie z tego samego powodu zakupiłem swój M.2 - cóż w Mini-ITX nie ma za bardzo jak szaleć z miejscem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość pablo27

Dysk ssd Samsunga z oznaczeniem 256 ma 238gb a pen drive 64gb ma 60gb.

 

No cóż, przycinka musi być w dzisiejszych czasach. :twisted2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@pablo27

 

To o czym mówisz to nie przypadłość obecnych czasów gdzie się oszczędza na wszystkim - mniejsza pojemność rzeczywista dysków i innych nośników ( pendrive czy karty pamięci , CD/DV/BR się nie liczy do tego ) to efekt tego czym dla producentów jest 1MB/1GB/1TB etc.

 

W inormatyce 1 MB = 1 024 KB , 1 GB = 1024 MB , 1 TB = 1024 GB i tak dalej , podczas gdy dla producentów jest to 1 000 zamiast 1 024 i to jest już na poziomie bajtów .

 

Stąd takie a nie inne rzeczywiste pojemności nośników , im większy nośnik tym większa strata - przy 1TB jest to coś koło 60 GB .

 

I tak jest od dawna - od lat 60 czy 70 kiedy postały pierwsze HDD .

Edytowane przez reyden

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To w wypadku, gdy masz np. dysk oznaczony jako 250GB, choć powinien być 256GB. Ale jak jest napisane 256GB (lub cokolwiek innego), to podziel tę wartość przez 1,07 i masz właściwą pojemność. :P

 

Klaus - zgadza się, robimy tu OT, ale trzeba było naprostować głupoty, jakie pisze pablo27.

Edytowane przez Dammeron

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...