Skocz do zawartości
DrKleiner

Dywagacje na temat nowego monitora (cel 1440p lub 4k)

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Wszystkim!

Obecnie siedzę na wysłużonym już trochę Dellu U2410, jestem z niego bardzo zadowolony. Szczególne z jakości obrazu (paleta barw), nie odczuwam żeby smużył.

Natomiast obecnie przesiadam się na GTX1080, i tak to 1080p zaczyna mnie przytłaczać. Z drugiej strony ciężko mi znaleźć monitor którym bym mógł zastąpić U2410.

Szukałem czegoś z G-Sync i rozdzielczością 1440p, matrycą IPS (10bit) ale nic nie znalazłem :(

Z drugiej strony zastanawiam się na 4k, ale czy jest sens, co jakiś czas słyszę czytam o monitorach z HDR i sam nie wiem, nie mam parcia na wymianę U2410...

 

Ktoś też podobnie się zastanawiał nad wymianą b dobrego monitora 1080p na wyżej (1440p lub 4k) który godnie go zastąpi?

 

Aha rozmiarowo chciał bym zostać przy 24-25'' lub chyba że warto kupić jakąś panoramę 21:9?

Edytowane przez M1siek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U2410 ma rozdziałkę 1200p, a nie 1080p. :P Co do wymiany na inny, to każdy poniżej półki amatorskiej grafiki będzie Ci się wydawał kiepski, z powodu zawężonego gamutu (na 10bit nie patrz, ponieważ zwykłe radki/geforce'y nie obsługują takiej palety, a przynajmniej jeszcze nie). Może i w nowych, nawet znacznie tańszych modelach, po kalibracji znacznie zyskasz na kontraście, czerni, itp, ale brak intensywnych kolorów irytuje.

 

Na Twoim miejscu zastanowiłbym się nad Dellem U2413H - to taki kolejny następca Twojego modelu. Choć parametrami wciąż może odstawać od obecnych standardów (np. po kalibracji kontrast na poziomie 750-800).

 

Jeśli jednak chcesz coś na wyższej rozdziałce, to niestety - przy zachowaniu podobnej jakości obrazu, musiałbyś się liczyć z wydatkiem ok. 3-4k.

 

EDIT:

Jednak coś może się znaleźć - Dell UP2516D - cena poniżej 2k, poszerzony gamut, 10bit (podejrzewam 8bit+FRC) i rozdziałka 1440p. Na więcej, niż 60Hz jednak tu nie licz. :P

Edytowane przez Dammeron
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

delle mają dość nierówny poziom, szybko leci też "oczojeebne" podświetlenie, to że monitor "daje po gałach" kontrastem jeszcze nie czyni z niego dobrego monitora, jak dla mnie liczy się w miarę poprawna reprodukcja naturalnych kolorów i ochrona oczu

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Liczę się z tym że na monitor będę musiał wydać 3-4k zł jeśli chcę zrobić upgrade a nie downgrade :)
Podbicie rozdzielczości do 1440p to minimum :) Pytanie czy nie warto iść do 4K.

Uważam że przy 1440p to monitor 24-25'' jest idealny 27'' to jak już do 4K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ci polecę np 21:9 8-bit+FRC:

 

http://www.lg.com/us/monitors/lg-34UM88C-P-ultrawide-monitor

 

https://www.morele.net/monitor-lg-34um88c-p-881605/?gclid=CNHBx7Sr1MwCFasMcwod6igOUA&gclsrc=aw.ds

 

Pewnie bajka. 4K (ponad 2k w pionie) mimo wszystko jeżeli grasz będzie wymagał potężnego GPU.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, tym razem dostajesz minusa - polecasz mu przesiadkę z monitora o 102%-wym pokryciu NTSC na zwykły 100% sRGB. Różnica na intensywności barw będzie tu kolosalna (zwłaszcza w wypadku barwy zielonej)!!! Do tego rozmiar - autor wyraźnie zaznaczył, że chce trzymać się wielkości 24-25", a Ty wrzucasz 34".

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dammeron serio?

 

 

Aha rozmiarowo chciał bym zostać przy 24-25'' lub chyba że warto kupić jakąś panoramę 21:9?

 

Panoramę 25" miałem proponować? Lol.

 

O pokryciu nie dyskutuję, bo nie widzę testu. Ten Dell UP2516D to również 8-bit+FRC (matryca LG)

 

ps. O minusowaniu nie będę wypowiadał się. Cieszysz się, że dałeś. Super.

Edytowane przez NostradamuSek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie spokojnie :) 
Sam napisałem że może coś 21:9 a tutaj faktycznie 25'' niema sensu i trzeba uderzyć w coś większego.

Co do karty jak będzie dławić zawsze można trochę z detalami zejść.

 

Kupując wtedy tego U2410 widziałem że będzie w przyszłości kiedyś niezły zgryz na co go wymienić...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko, tak ze mną mają i każdy spokojny, ja na pewno.

 

Tak zerknąłem na test Twojego i LG przy sRGB :

 

sRGB
 
U2410
luminance (cd/m2) 122
Black Point (cd/m2) 0.23
Contrast Ratio 530:1
 
 
LG 34um95
 
luminance (cd/m2) 121
Black Point (cd/m2) 0.11
Contrast Ratio 1064:1
 
Można też pójść oczko niżej:
ASUS PA279Q
 
Przestrzeń i wierność kolorów: △E< 2 przy 99% Adobe RGB / 100% sRGB / 120% NTSC na CIE1976 lub 103% NTSC na CIE 1931
Edytowane przez NostradamuSek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O pokryciu nie dyskutuję, bo nie widzę testu. Ten Dell UP2516D to również 8-bit+FRC (matryca LG)

 

Pokrycie palety, a głębia koloru, to 2 zupełnie różne sprawy. Jedno wpływa na intensywność i zakres barw, drugie na gradient odcieni.

 

 

Autor wspomniał o 21:9, ale zakładam, że brał pod uwagę coś mimo wszystko zbliżonego rozmiarem, a nie od razu 34".

 

M1siek - znam Twój ból, do dziś siedzę na Lp2475w i ani myślę się go pozbywać. :) Zainteresuj się tym up2516d, lub większym up27, jaki wymienił Nostra. Absolutnie nie schodź poniżej matrycy z rozszerzonym gamutem. Różnicy między 8bit, a 10bit, nie zauważysz (Twoja karta i tak generuje to pierwsze), ale pomiędzy 100% sRGB, a 100% NTSC już tak.

 

Asusów ProArt bym nie tykał - ich jakość można by zakwestionować.

Edytowane przez Dammeron
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dammeron:

 

 
 
Może też nie bawić się w półśrodki i dołożyć do Eizo ColorEdge CS270, jak mu zależy.
Dell UP2716D również z plamką 0,233 będzie ok.
Co do Delli znalazłem komentarz, nie wiem, czy prawdziwy:
 
"Monitor nie posiada aktywnego Uniformity Compensation tak jak monitory Eizo. Oznacza to, że kalibracja sprzętowa usuwa fabryczną kalibrację podświetlenia i zamiast 5% różnicy robi się 16%. W praktyce oznacza to, że kalibracja sprzętowa nie ma sensu i trzeba robić programową, aby nie stracić równomiernego podświetlenia. "

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z wyrównania podświetlenia i tak się nie korzysta, ponieważ tracisz przy nim inne parametry. :P Może przy profesjonalnych matrycach jest inaczej, ale w wypadku takiego za mniej niż 3k nawet bym tej funkcji nie tykał. Nie przesadzajmy też już z wchodzeniem w serię CS, ponieważ zaraz zaczniemy sięgać po CG/CX, czy NEC PA i zrobi się z tego bezsensowna dyskusja, tym bardziej, że autor szuka monitora raczej do gier i multimediów, niż profesjonalnej grafiki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z wyrównania podświetlenia i tak się nie korzysta, ponieważ tracisz przy nim inne parametry. :P Może przy profesjonalnych matrycach jest inaczej,

 

W NEC traciłem na kontraście ... reszta parametrów się polepszała (nie tylko równomierność jasności była lepsza, ale też koloru). Także jak bardziej zależy na precyzji, to się włącza, a najlepiej jak jest opcja stopniowego włączania, bo można wybrać optimum między równomiernością a kontrastem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam LG 34um95 z GTX970(1520/7950) daje rade mimo rozdzielczości(3440x1440) monitora, zazwyczaj nie trzeba zjeżdżać z detalami za bardzo. Zmniejszenie lekko cieni lub wyłączenie AA pomaga. W SW:BF mam ustawione tylko AA na FXAA i nie widziałem mniej niz 35FPS'ow zazwyczaj jest 45-60FPS. W GTA 5 trzeba było zmniejszyć widoczność dalszych obiektów bo brakowało Vram. Jak na moc GTX970 to całkiem nieźle, ale gdyby jeszcze miał 8GB V ram to było by lepiej ;). Za chwile premiera nowych GTX'sow wiec "stare" 980Ti będzie można wyrwać nie dopłacając za dużo do interesu lub brać GTX1070. Proporcje 21:9 to bardzo fajna sprawa, widać o wiele więcej a filmy ogląda się "lepiej", do tego wysoka rozdzielczość monitora przy 34 calach nie tworzy pikselozy jak jest to w przypadku monitorów z niższą rozdzielczością (Z35 :P). Trzeba jednak liczyć się z tym ze monitor jest bardzo szeroki (coś koło 90cm!) i trochę miejsca potrzebuje. Wysokość odpowiada 27" w formacie 16:9 wiec bardzo duzy nie jest jest po prostu szeroki(ciężko opisać), przez co masz więcej miejsca do pracy a w grach widzisz więcej, filmy w kinowym formacie to tez ciekawa opcja :) Jeśli chodzi o różnice kolorów to jeśli nie postawisz dwóch monitorów obok siebie nie będziesz widział różnicy miedzy tym LG a czymś nastawionym na PRO elo kolory. Ja posłuchałem rady NostradamuSek'a jakieś 5 miesięcy temu i nie żałuje ;)

Edytowane przez Ns5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W NEC traciłem na kontraście ... reszta parametrów się polepszała (nie tylko równomierność jasności była lepsza, ale też koloru). Także jak bardziej zależy na precyzji, to się włącza, a najlepiej jak jest opcja stopniowego włączania, bo można wybrać optimum między równomiernością a kontrastem.

 

W Necu poszedł Ci kontrast, pytanie - co pójdzie na monitorze z niższej półki. :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do jakości kolorów i samej matrycy to widzę różnice mimo że nie mam monitorów koło siebie w pracy korzystam z P2416D i jedyne co w tym monitorze mi się podoba to rozdzielczość, reszta o kant d potrzaskać. Smuży, kolory mimo kalibrowania zdają się wyblakłe to juz matryca IPS z mojego Dela Latitude E7240 jest lepszej jakości, dlatego tak ubóstwiam mojego U2410. Namieszaliście mi w głowie tymi 21:9 muszę to zobaczyć na żywo, a może uda mi się gdzieś na testy załatwić w pracy, ale tak jak na początku pisałem... ciężko będzie im parametrami dorównać do U2410 :( o wydajność karty się nie martwię GTX970 po premierze GTX1080 opuszcza PC ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nostra - w obu ma 16,7mln kolorów, tylko w tym pierwszym część jest generowana przez moduł FRC. Pamiętaj, że 10bit nie uzyska na zwykłej karcie graficznej, choć AMD zapowiada, że zamierza w sterach odblokować tę wartość.

 

M1siek - kolory w P2416 wydają się wyblakłe właśnie z powodu znacznie węższego gamutu. Sam się wkurzałem, że na zwykłym IPS-ie, choćbym nie wiem, jak go ustawił, nie uzyskiwałem nigdy tak żywych barw, jak w stojącym tuż obok dla porównania moim HP-ku. Mogłem oczywiście pobawić się suwakiem nasycenia koloru, ale wtedy całość robiła się przejaskrawiona, nawet te kolory, które miały być wyblakłe. Dlatego też odradzam Ci jakikolwiek monitor o standardowym pokryciu sRGB, ponieważ będziesz bardzo zawiedziony.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zostają mu na placu boju:

 

BenQ SW2700PT ok 3kzł
ViewSonic VP2772 ok 3,1kzł
Dell UP2716D ok 3kzł
 
Później niestety lecą ceny pod 4,5-5kzł
 
HP 27'' Z27x, czy jakiś NECa  PA272W czy EIZO.
 
Oczywiście jest jeszcze sprawa używek...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dlatego umieściłem Della up2516d, ewentualnie większego up27 - cenowo dostanie się oba za 2k-2,6k, a oferują bardzo spore możliwości za rozsądną cenę. Jak M1siek nie zajmuje się grafiką, to nie ma sensu patrzeć wyżej.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem nawet fotografem amatorem ; ) po prostu bardzo mocno cenie sobie jakość obrazu. Dlatego aż tak szarżować też nie będę. Lata temu U2410 był moim spełnieniem oczekiwań, dziś chcę coś podobnego tylko że z wyższą rozdzielczością na kolejne 4-5lat. Będę musiał się przyjrzeć waszym propozycją i zobaczę co z tego wyjdzie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...