Skocz do zawartości
MrNoBody

Dziwny problem z Nvidią ION 2

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, szukałem na forach coś ciekawego na temat tego notebook-a i nic ciekawego nie znalazłem, więc w skrócie postaram się wam opisać sytuację z moim Netbook-iem :wink2:

 

Parę dni temu okazyjnie zakupiłem Asus-a 1215n :

 

Intel Atom D525 2x1.8Ghz

2Gb ramu

Nvidia ION 2 Drivers ver. 306.97 (jedyne z tych nowszych które działają)

Windows 8.1 Pro 32-bity

 

Głównie przed zakupem, chodziło mi tylko o filmy, a że jestem koneserem filmowym to bez HD się nie obędzie :>

 

Przez pierwsze dwa dni "dosłownie :)" męczyłem się z wyborem systemu, począwszy od zacnego choć leciwego już windowsa 7  , a skończywszy na win 10 i ostatecznie padło na windowsie 8.1 32bity, myślicie że na tym koniec ? Nie ! zostały jeszcze sterowniki do karty graficznej. Gdy postanowiłem zaktualizować sterowniki to jak każdy udałem się na stronę główną Nvidii, wyszukałem odpowiednich dla tego modelu sterowników, po czym pobrałem odpaliłem instalację i BUUM !! "Program instalacyjny NVIDIA nie może znaleźć sterowników zgodnych z aktualnym sprzętem. Program instalacyjny zakończy pracę"   :mur:  

JAKIM CUDEM ?? 8O skoro na stronie Nvidii wyraźnie jest napisane w zakładce "obsługiwane produkty" ION !!

No dobra próbowałem na wiele sposobów i z pomocą innych sterowników, ale jak się domyślacie bez skutku. Aż tu nagle natrafiłem na Temat z którego dowiedziałem się że sterowniki w wersji 306.97 (dla tych którzy nie mogą znaleźć http://www.driverscape.com/manufacturers/asus/laptops-desktops/1215n/1073) działają bezproblemowo, więc pobrałem i się nie zawiodłem..

 

No dobra, gdy już się ze wszystkim uporałem i mogłem w końcu obejrzeć jakiś film, natknąłem się na kolejny problem (którego nie udało mi się jeszcze rozwiązać) mianowicie, po wybraniu na przykład na YouTube, bądź Cda.pl filmu z rozdzielczością 1080p działa płynnie :smile2:  do czasu gdy nie wezmę na pełny ekran :cry: , w tedy zaczyna się kiszka... obraz chrupie, pikselizuje itd...

Na szczęście gdy zejdę w dół z rozdzielczością do 720p jest już ok. Dodam jeszcze że po tym jak z ciekawości podłączyłem netbooka poprzez HDMI do TV Full HD i po wybraniu tego samego filmu o tej samej rozdzielczości ( czyli 1080p ) zgłupiałem...  obraz ani razu się nie przyciął Ba !! nawet był w stanie odtworzyć Full HD w 60Fps.... a po odłączeniu od HDMI, domyślcie się sami :wacko:.

 

Nie spodziewam się że ten netbook będzie mi w stanie odpalić Wiedźmina 3 :lol2:, no w sumie to by odpalił ale na tym koniec :wink:

ale chciałbym by chociaż filmy się nie zamulały na pełnym ekranie :rolleyes:

 

Jeżeli ktoś z was wie, albo miał taki problem i rozwiązał go to niech da znać :wink:.

I jeszcze gdyby ktoś mi wytłumaczył dlaczego nvidia ION nie ma już nowszych aktualizacji, po mimo tego

co napisałem odnośnie wprowadzania w błąd użytkowników Nvidii o podawaniu fałszywych informacji.. :)

Edytowane przez MrNoBody

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem tego netbooka, w swoim czasie był to bardzo ciekawy sprzęt. nVidia nie wprowadza w błąd, ION to nie to samo co ION2.

 

Do wyjścia hdmi wysyłany jest sygnał z ION2. Do matrycy laptopa z tej nieszczęsnej integry Atoma D525, która jest po prostu tragiczna. Za moich czasów nie dawało się tego zmienić, przyporządkowywanie ION2 do uruchamianego playera nie działało, z tym że ja to robiłem na Win7. Nie sądzę jednak aby Win8 coś w tej kwestii zmieniał.

 

Po wielu zmianach kodeków osiągnąłem to, że w zasadzie 90% materiałów 720p chodziło mi płynnie, a z 1080p może 25% na ION2. Nawiasem mówiąc jaki jest sens brania 1080p z YT i kierowania tego na matrycę, skoro matryca tego netbooka ma rozdzielczość 1366x768? To tylko dodatkowe niepotrzebne obciążenie dla karty sieciowej oraz procesora.

 

Podsumowując: niczego z tym nie zrobisz.

 

A nowszych aktualizacji nie ma dlatego, że cały ten Optimus okazał się kiepskim rozwiązaniem. ION2 poza tym modelem został zastosowany chyba w 2 czy 3 innych i to by było na tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na samym początku wielkie dzięki za szybką odpowiedź :wink2:

 

Zapomniałem dodać że filmy na pełnym ekranie zacinają się właśnie na nvidii nawet w 720p gdyż mam w panelu sterownia Nvidii  możliwość przypisania każdemu programowi integre albo nvidię, a gdy przełączę na inegre to 720p działa płynnie. Po zaktualizowaniu do win 8.1, Intel 3150 dostał sterowniki z 2013 roku.

 

Czyli gdy podłączam HDMI to z automatu obraz wysyłany jest z ION-a na TV, a po odłączeniu z powrotem wraca na kartę zintegrowaną ? Bez względu na to czy mam Nvidię  przypisaną do danego programu ? A wiem że netbook używa w danym momencie Nvidię, gdyż pokazuję mi jej aktywność na pasku powiadomień.

 

Może jedynym system który współgra w 100% z ION-em jest windows 7 ? Bo tych sterowników "306.97"

nie próbowałem instalować na windows-ie 7.

 

P.S Co do tej rozdzielczości i wyświetlanie 1080p na ekranie 1366x768 mija się z celem, ale żeby nawet 720p się przycinał ?

Edytowane przez MrNoBody

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W panelu sterowania to i ja miałem możliwość. Tylko się to nie przekładało często na rzeczywistość. Podobnie "info na pasku powiadomień".

 

Pozostaje Ci dobranie odpowiedniego zestawu kodeków, ja miałem tego netbooka około 3 lata temu, więc moje informacje będą tu bezużyteczne, bo od tamtego czasu w kodekach nastąpił duży postęp.

 

Po prostu ten Optimus to straszne ścierwo, niedobrze zaimplementowane. Może jakoś tak to zrobili nieudolnie, że jak obraz idzie na matrycę jest w jakiś sposób generowany przez ION2, a potem musi jakoś "wrócić" i przejść przez tę integrę - nie wiem. Nawiasem mówiąc ta integra plus ten ION2 umożliwiają zrobienie na tym nebooku konfiguracji dwa monitory plus matryca (pulpit rozszerzony) i to działa bez zarzutu, czyli jak na tamte czasy super sprawa. To jedyna zaleta.

 

Raczej zmierzaj w kierunku przyporządkowania: matryca-integra, to_co_pod_hdmi-ion2. Tak będzie z automatu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...