Skocz do zawartości
KomisarzFred

Freezy na nowym komputerze

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!
Mam dosyć nietypowy problem z moim praktycznie nowym komputerem. Kupiłem go jakoś pół roku temu. Oto jego specyfikacja:
- GIGABYTE Z97-HD3

- INTEL 4690k 3,50 GHz 

- 8GB RAM od HYPERX

- GTX 970 od GIGABYTE

- XFX TS550

- SSD od SANDISKA

- HDD od SEAGATE 1TB

(komputer jest niepodkręcony z racji słabej instalacji elektrycznej w domu, po podkręceniu i wyciśnięciu z niego pełnej mocy w GTA 5 zaczęło przygasać światło w domu)

 

Problem z moim komputerem polega na tym, że podczas spoczynku zaczyna się lagować. Widoczne jest to np. w serwisie YouTube gdy oglądam jakiś filmik i po minucie gołym okiem widać spadek klatek na sekundę. Widoczne jest to również w grach gdy pozostawię ją samą sobie (np. wyżej wspomniane GTA 5 gdzie bohater stoi nieruchomo i gra zaczyna niemiłosiernie freezować). Dziwnym jest to, że po ruszeniu myszką albo wciśnięciu jakiegokolwiek klawisza na klawiaturze komputer powraca do normalnego działania. Problem ten zaczął występować jakieś 3-4 dni temu. Temperatury są w normie, sterowniki zaktualizowane do najnowszych, z dysku usunąłem niepotrzebne pliki (prawie 500GB), sprawdziłem również plan zasilania czy gdzieś się nie przestawiło jakieś oszczędzanie energii. System operacyjny to oryginalny Windows 7 64 bit w wersji Home. Ostatnim pomysłem jest format komputera ale nie chcę tego robić z racji zainstalowanych programów (student 3 roku informatyki, chodzi o programy typu: Unity itp.), Sprzęt jest nowy i nie sprawia żadnego problemu podczas np. gier więc można odrzucić jego uszkodzenie. Liczę na pomoc w rozwiązaniu tego nietypowego jak dla mnie problemu.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

System na SSD oczywiście. Z wyłączonym antywirusem problem również występuje oraz nie ma zaplanowanych skanować itp.. Sprawdziłem usterkę w grze League of Legends i podczas pozostawienia gry w bezczynności, wskaźnik FPS wskazuje wartości od 6-10. Tak jakby karta graficzna się wyłączała? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpal menadżer zadań oraz jakiś programik do monitorowania obciążenia karty (np. msi afterburner). Zobacz czy po tej minucie bezczynności coś nie obciąża podzespołów. W przypadku karty jeśli to coś działającego na cuda albo open cl, może nie będzie pokazywało % obciążenia gpu ale podskoczy taktowanie rdzenia i temperatura.

 

Wygląda na jakąś koparkę bitcoinów, albo coś podobnego, która włącza się po minucie braku aktywności.

Edytowane przez kapi89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. zobacz czy biosu nie trzeba upgradować.

2. sprawdź czy zasiłka się nie krztusi, miernikiem w czasie pracy/testów/gier. Może se być nowa ale może też mieć spore vdropy na linii 12V czy 5V. Sprawdź napięcia na luzaku i w stresie i se porównaj. Jak stabilne to wina(zapewne) jakiegoś sterownika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...