Skocz do zawartości
Markok

Ocena zestawu za ~4000

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, po wyjściu Pascali i Polarisów będę składał swojego pierwszego składaka zamiast obecnego gotowca ze sklepu dla idiotów i gamingowego laptopa z komputronika. Procek i5 6600k już jest obrany, a pamiątki Patriota Viper 4 2x8GB 2800Mhz już nawet kupione w wyprzedażowej cenie 263 zł. Mam natomiast super trudność wybrać płytę główną, przerabiałem wszystkie Z170, ale żadna do 650zł mnie nie zadowala chociaż chciałem właśnie na płycie jakoś przyoszczędzić, Asrocki dopiero od 700zł są warte uwagi, Gigabyte ma straszny BIOS, MSI nie grzeszą niezawodnością i komponentami, a ASUS jest drogi, Pro Gaming to chyba najtańsza płyta, która by mi odpowiadała, ale na neweggu jest masa ludzi, którzy mają z nią problemy lub w ogóle im nie działa.. Skoro ASUS ma 3-4 razy droższe Maximusy to nic dziwnego, że jak widać do tańszych ładuje jakieś odpady. Z kolei jeśli chodzi o obudowy to myślałem na początku o Zalmanie, ale ponoć są tandetne, SilentiumPC ma wszystko z chin, ale chyba się przekonam do którejś z ich obudów, najlepiej z oknem i dwu-komorowym wnętrzem, żeby z 4-5 wentylatorków dmuchało aż miło, dobry typ ? Proszę bardzo o pomoc, czasami myślę czy nie cofnąć się jedną generację do tyłu i przebierać w płytach głównych aż miło.. Dzięki z góry za odpowiedzi!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Platforma 1151 jest po prostu wybitnie bardziej problematyczna w porównaniu do dobrze już ogarniętej 1150. Wybór producenta płyty nie ma kluczowego znaczenia, bo po prostu mimo roku obecności na rynku tej platformy, biosy nadal nie są dopracowane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dużo poprawił bios 1.30, ale nie wszystko. Na 1.20 potrafiłem doprowadzić do dziesięciobootu (tyle prób wykonywała płayta zanim była w stanie dokonać bootu przy nieco wyższym oc). Problemy były z restartem przy przeciętnym oc (4500 procek 3200 pamięci). Przy ponownym uruchamianiu Windows płyta odłączała na chwilę zasilanie co doprowadzało mnie do szału, ale ten problem został całkowicie wyeliminowany przez bios 1.30.

 

Nadal są problemy ze stabilnością integry przy wyższym oc pamięci. Pamięci na 3400 pójdą, ale integry wtedy używać się nie da. Poprzednio miałem Asrocka Z97 Pro4 i to była kompletnie bezproblemowa płyta. Ta MSI taka nie jest.

 

Mam też Asusa Z170-A ona jest mniej problemowa niż MSI tylko ma gorszy kodek dźwięku oraz jest brzydka. Ostatecznie chyba zostanę na tej MSI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy GTX 970 integra jest do czegoś w ogóle potrzebna ? Od Z170-A minimalnie ładniejsza, a także z ALC1150 usprawnionym jakimiś Nichiconami jest model Pro Gaming za o dziwo jedyne 10zł więcej, więc pewnie mi go polecisz skoro z "A" jest mniej problemów od MSI ? W hameryce jednemu gościowi się po dwóch miesiącach zepsuła, a mi komp z 2007 roku dalej chodzi, jakie to czasy nastały.. Najbardziej ufałbym Asrockowi, jako firmie specjalizującej się w płytach, tylko szkoda że najlepsza na jaką mnie byłoby stać z ich oferty Extreme4 nie najlepiej się podkręca, a do tego ma niebezpieczne skoki napięcia, Gaming K4 byłaby może fajna gdyby nie była "ucięta" 1-2cm.. Z MSI Gaming M3 też wyczytałem coś nie tak, nie pomyślałbym nigdy żeby z płytą główną się tyle głowić :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za brałbym polecanego wielokrotnie Asusa Gaming Pro. To pewnie najczęściej wybierana płyta do oc, to i problemy z nią będą częściej opisywane w sieci.

 

To, że padła płyta po 2 miesiącach, to pech zwyczajny i od tego jest gwarancja. Dawniej też się takie cuda zdarzały.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co jak padnie po dwóch miesiącach, ale od zakończenia gwarancji :D ? Jak już pisałem dla Asusa Pro Gaming to taka prawie najniższa półka, więc boję się o jakość zastosowanych komponentów itp., no ale każda rada jest mile widziana, dzięki, robisz świetną robotę pomagając tu na forum Klaus :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co jak padnie po dwóch miesiącach, ale od zakończenia gwarancji :D ?

Chcesz mieć pewność, że cię to nie spotka? Po prostu nie kupuj nic :)

Takie przypadki znacznie częściej dotyczą k. graficznych niż płyt głównych. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Integra jest mi potrzebna, bo czasami używam 4 monitorów, z których tylko 1 mogę wpiąć przez display port.

 

Asus Pro Gaming to nie jest najniższa półka, to jest średnia półka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś jednak trzeba kupić, spodobała mi się ta Pro Gaming Carbon adashiego, nie przez świecidełka, ale przez jej testy na eteknix, prześciga dużo droższe płyty wszystkich producentów w większości testów, a ku mojemu zdziwieniu Pro Gaming Asusa w tych testach czai się po kątach często na szarym końcu, czyżbym znalazł płytę dla siebie adashi :) ? Tym bardziej że do końca czerwca na morelach dają do płyt MSI myszkę, podkładkę i pluszaka, lux. Co do obudowy to wybiorę raczej na pewno SPC Aquariusa X70W Pure Black, świetnie się prezentuje i ma spore możliwości odprowadzania ciepła, a także przystępną cenę no i jest nowa w ofercie firmy. Tylko ile zamontować wentylatorów, cztery albo sześć żeby zachować równowagę przepływu powietrza ? Dokupić Sigmę Pro jak reszta albo są liche ?

 

Edit. O jesteś, tak tylko pisałem, Asus po prostu ma pełno dużo droższych płyt, przy których Pro Gaming jest tyci tyci :)

Edytowane przez Markok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten Carbon sprzętowo to jest to samo co MSI Z170A Pro Gaming, są tylko drobne (na korzyść) zmiany na laminacie. Ja się już tyle umęczyłem na tej płycie i poznałem ja na wylot, że teraz szkoda by mi było tego wszystkiego zapomnieć i iść na Asusa. :) Zakładam, że jednak ogarną tę integrę w kolejnym biosie albo ja dojdę jak to zrobić bez ich pomocy.

 

Samo OC to nieźle na tej płycie wygląda faktycznie, choć domyślne wartości płyta podaje z du py i wiele rzeczy warto ręcznie poustawiać oprócz podstawowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Między Carbonem a zwykłym Gaming Pro jest tylko dycha różnicy, nie ma się nawet co zastanawiać :)

Szkoda tylko, że wszystkie nawet z Asusem mają tylko 4 x 4-pin dla wentylatorów razem ze slotem dla drugiego wentylatora CPU, jakbym się zdecydował na dodatkowe dwa musiałbym je pociągnąć do MOLEX-a na zasilaczu i cały czas miałyby napięcie 7 V albo jak to działa ?

Edytowane przez Markok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozesz dac rozgaleznik 4pin prosto z plyty i pod jedno gniazdo podlaczysz 2 wentyle. Obciazalnosc pradowa takiego gniazda jest 2-3 razy wieksza od pojedynczego wentylatora, przynajmniej na maximusach asusa tak jest.

 

Wysłane z mojego E2303 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za brałbym polecanego wielokrotnie Asusa Gaming Pro. To pewnie najczęściej wybierana płyta do oc, to i problemy z nią będą częściej opisywane w sieci.

 

To jedna z częściej polecanych płyt do podkręcania, siłą rzeczy różne cuda się na niej wyprawia, nie dziwne, że częściej się coś krzaczy. Z tego co widzę, to też nie są problemy które wychodzą po dwóch latach tylko od razu po uruchomieniu albo przy OC, większość z nich już zostało przerobionych i można znaleźć rozwiązania.Na pewno trzeba sprawdzić czy RAM jest kompatybilny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A taki rozgałęźnik ma jakieś wady ? Mniejsza prędkość maksymalna albo niemożność PWNowania tych dwóch wentylatorów ?

Obudowa dwukomorowa jest dużo lepsza od zwykłej ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie po prostu nie podłączysz pod niego 2-3 super wypasionych wentylatorów o dużej mocy bo wszystkie są zasilane z 1 gniazda. Do zwykłych cichych wolno obrotowców bez znaczenia. U mnie 2x140mm lata od roku na jednym gnieździe bez problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro dwa 140 latają to dwa 120 pociągnie każdą moc :) na razie kupie 4, a jak temp będą wysokie, to dokupi się jeszcze dwa z rozgałęźnikiem, ktoś powie coś nt. obudowy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dwukomorowa jest dużo lepsza - ale ja osobiście jestem fanem albo dwukomorowych albo tych z osobnym przedziałem gdzie jest zasilacz i dyski np. Phanteks Evolve raz, że dyski nie blokują przepływu powietrza do gpu i cpu a dwa, że łatwiej wtedy kable układać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Nemayu

"Caution: Common mainboard fan headers support up to 9.6 or 12W (check your mainboard manual for detailed information). Please thus make sure that the combined power draw of the fans connected to one fan header using NA-YC1 adaptors does not exceed this value!"

Musisz po prostu sprawdzić na stronie producenta/w recenzjach ile pobierają wentylatory, które zamierzasz kupić. Asus (nie wiem jak inne płyty) przy starcie puszcza wszystkie wentylatory na 12V, więc trzeba patrzeć na ich pobór maksymalny.

 

To, że 2x140mm 700RPM działa nie znaczy, że 2x120RPM 2000RPM będzie działać.

Edytowane przez Nemayu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lol to nie wyciągną nawet 7V, żeby mieć po te +/- 1200RPM, to ten MOLEX jest chyba lepszy ? Skylake na szczęście jest chłodny, oby i Polarisy/1070 były też chłodne, to 4 wentylatory będą aż za dużo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szybki refresh tematu.
Koledzy zapewne do Aquariusa X70W dołączane są zwykłe Sigmy Pro, czy warto w takim razie ten czwarty wentylator kupować z PWM ? I druga sprawa, jak działa ten rozgałęźnik w obudowie, z trójstopniowymi przełącznikami obrotów, najpierw jednym kablem podłącza się jeden slot z płyty, następnie drugim do wentylatora z tego rozgałęźnika i tak tyle razy ile mamy wentylatorów ?

Edyta. Wyczaiłem, że można wentylatory podłączać albo 3-pinowe do rozgałęźnika albo 4-pinowe do płyty, jak coś to mnie poprawcie.

Edytowane przez Markok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny F5.

Czy modularny zasilacz wiele poprawia w przepływie powietrza ? Albo w tym Aquariusie łatwo te kable pochowam ? Taki modularny Chieftec 550W z 85Plus za 241zł nie jest dużo droższy od XFX z polecanych zestawów, a 85 jest chyba lepsze od 80 Bronze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, powiedzcie proszę czy wszystko w tym zestawiku gra i huczy, to mój pierwszy składak po 5-letniej grze na MSI GX740 i wcześniejszym kompie z MediaMarktu, więc składanie kompa to dla mnie nowość i boję się czy czasem nie zostanę bez jakiegoś ważnego kabla itp. :)

Na razie bez grafiki bo czekam na RX 480 lub mocny spadek cen 1070, albo nawet jakąś okazyjną używkę 980/ti lub 390/X. A do tego czasu mogą się promocje i obniżki pokończyć lub co gorsza UK zdąży wyjść z UE i będę musiał na tego kompa drugie tyle wydać przez dolara w rakiecie na Księżyc :D

Poluję na nowego HDD WD 500GB za 100zł na olx (jak padł Seagate w kompie z MediaMarktu po ~7 latach pracy to udało mi się na taki trafić, facet kupił gotowca i wymienił na większą pojemność), więc nie przejmujcie się brakiem twardziela.

Napęd DVD w razie potrzeby przełożę z w.w. komputera, praktycznie się tego dzisiaj już nie używa a 5 dych piechotą nie chodzi.

Pamięć RAM już kupiłem na wyprzedaży, 2x8GB DDR4 Patriota 2800.

Chwilę się głowiłem nad zasilaczem, nie wystarczył by legendarny Antec VP 500 ? Tylko na nim o 390/X mogę zapomnieć, ale szansa że nie zdecyduję się na 480 jest raczej nikła, więc co myślicie, warto przyoszczędzić ? 3 lata gwarancji mniej, mniejsza moc i sprawność.

I ostatnia niewiadoma, karta sieciowa WIFI, mam laptopa na piętrze, router jest na parterze ale nie pode mną tylko w pokoju obok, znalazłem dobre ustawienie anteny w Cellpipie (taki mi Orange dał, no co :)) i nie zrywa połączeń ani nie spowalnia prędkości jak przedtem, komputer planuję mieć przynajmniej na razie w tym samym miejscu podłączony do LG 32'' FullHD, ponoć o dziwo laptopy mają lepsze zasięgi od kart do komputerów, więc tu rodzą się moje obawy, czy ten TP-LINK na USB za 36zł da radę ? Jest też TP-LINK za 39zł na PCI-E, ale przeczytałem że gość ma podkręcony komputer i przez to mu karta nie działa, więc skusiłem się na te USB, ale tutaj znowu ludzie piszą o niekompatybilności z Win10 (a jak się pojawią kiedyś fajne gry pod DX12 to będzie trzeba tą poczciwą siódemkę zmienić), której nawet producent nie chce "skompatybilować", a także o występujących zrywaniach połączeń, mimo ponoć lepszego sygnału od tej na PCI-E.

Także proszę Was o pomoc, dla pomagających istnieje specjalne miejsce w Valhalli, dzięki z góry!

 

Link do koszyka : http://www.morele.net/inventory/info/DbiN64/

Edytowane przez Markok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co do tej pory złożyłes jest naprawdę cacy, jedyne co bym zmienił to płytę główną na Asus Z170 Pro Gaming, bo dla mnie to nadal najlepsza płyta do OC. Co do zasilacza jeśli jesteś pewnie, że bierzesz 480 i wystarczy Ci mocy to wziąłbym Antec, ta gwarancja mała szansa że się przyda, chociaż z drugiej strony dopłata niewielka. Co do karty sieciowej niestety nie pomogę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem Asusa ale Carbon go mocno wyprzedza w większości testów i do tego te świecidełka.. działają na mnie jak kocimiętka :P 390 nie będę raczej na pewno jednak brał, te tdp/temp/dBa.. więc Antec jednak powinien być.

 

Edyta. Zmieniłem ten zasilacz na Antka, najwyżej jakby coś było nie halo z nowymi Radkami, rozglądnę się za 970, jaką pierwotnie kilka miesięcy temu już sobie upatrzyłem i posiedzę na niej do spadku cen nowej generacji.

Kartę sieciową zmieniłem na najtańszą pod PCI-E 8level, nie ma złych ocen, dość ją klienci chwalą, a TP-LINKów już się najadłem..

 

Zaktualizowany koszyk : https://www.morele.net/inventory/info/4IZVxs/

Edytowane przez Markok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

<Ostatni refresh przed zakupem, w nadziei że ktoś się jeszcze odezwie>

 

Będę potrzebował jakichś kabli ? Przy płycie i dysku nie ma żadnej wzmianki o SATA 3, napisałem właśnie zapytanie o to także do moreli. Albo zasilającego do tej dodatkowej Sigmy Pro, ciężkie jest składanie pierwszego komputera..

Edytowane przez Markok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...