Skocz do zawartości
king89yaku

Upgrade sprzętu (Płyta Główna, Ram, Dyski, Obudowa)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)

 

Będę składał komputer znajomym i przy okazji robienia zakupów postanowiłem nieco zmodyfikować swój sprzęt.

 

Aktualnie:

Intel Core i5 3450

Radeon R9 380X (kupiona 2 tygodnie temu)

8 (2x4) GB Ram DDR3 677mhz

Płyta: Asrock B75 Pro 3

Dyski: Crucial CT120M - 120 GB - System Windows 8.1 x64

Dysk na GRY Goodram C40 - 120 GB

Dysk HDD WDC WD10EARX

Zasilacz Corsair VS 550

 

I teraz tak co planuje i co potrzebuje:

1) Wymienić płytę główną - Na taką która obsługuje RAID0 oraz daje możliwość podkręcania procesora (poprzez podnoszenie mnożnika)

 

2) Po podkręceniu procesora, warto zapodać nowy COOLER (aktualnie jest fabryczny dołączony do procesora) - Koszt niewielki a spał będę spokojnie. (Czy to zbędny wydatek, podkręcając mnożnik o 4 czyli 400mhz standardowe chłodzenie sobie poradzi)

 

Taki znalazłem co sądzicie?

https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-silentiumpc-spartan-3-pro-he1024-spc146-858457/

 

3)Dokupić 2 dysk o takich samych parametrach i zrobić RAID0 (wyrzucić Dysk SDD 120GB - jest on za mały. Wiedźmin 3 i GTA V i dysku nie ma) Czy w RAID 0 prędkość będzie porównywalna do SDD, czy nie bawić się w to i po prostu kupić dysk 2 TB

 

Chyba zabawa w RAID nie ma sensu. Zamienię dysk 1 TB na 2TB.

https://www.morele.net/dysk-seagate-3-5-2tb-sataiii-7200rpm-64mb-cache-st2000dm001-434392/

 

4) Pamięć RAM - Jest sens dokupywać drugie 2x4 GB czy lepiej wymienić te na te szybsze np 2400

 

Nie widzę sensu dokupywania kolejnych 2x4. Gry jeszcze tego nie wykorzystują, a przyrosty FPS są znikome między 8 a 16 GB.

 

 

5) Nowa Obudowa 

 

Ta mi się podoba, czytałem recenzję jest ok

www.morele.net/obudowa-zalman-z3-plus-czarna-matx-atx-okno-usb-3-0-605201/

 

 

Reasumując: Potrzebuję Płyte główną, cooler (jeżeli potrzebny) Dysk HDD do RAID0, zastanowić się co z RAM i nową obudowę. 

 

Proszę o propozycję jak i opinie czy dobrze to kminie ;)

 

Pozdrawiam i z góry dziękuje

 

Edit

Trochę poszperałem, prosił bym o opinię znalezionych produktów

Edytowane przez king89yaku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.) OC + RAID - dowolna płyta na P67 czy Z68/Z77 .

 

Sprawna płyta na P67 to koszt 190+ zł na allegro , 220+ zł za płytę na Z77 , 250+ zł za Z68 .

 

Ceny z opcją kup teraz .

 

2 . ) Przy takim OC box powinien sobie poradzić .

 

1+2 - OC raczej warte świeczki , jak dla mnie to sens zmiany płyty jest mały .

 

3. ) RAID 0 na 2x WD Green to kiepski pomysł , dyski dosyć wolne i daleko im do wydajności SSD , ten dysk w testach osiągał do 90 mb/s ( zapis / odczyt ) , twój SSD ma zapis na poziomie 175 mb/s , odczyt prawie 500 mb/s .

 

W teorii 2xWD Green w RAID 0 dobiją do 180 mb/s , w praktyce może być mniej - zależy od kondycji dysków ( szczególnie tego co już masz - 2 dysk w RAID dostosuje się do jego osiągów ) i innych czynników .

 

I to teoretyczna prędkość liniowa , w operacjach 4K ( małe pliki ) SSD zje te dyski na śniadanie , zresztą przy normalnym użytkowaniu także - bo siła SSD to nie tylko wysokie transfery w całym zakresie operacji , to także ultra niski czas dostępu .

 

 

Za to co wydasz na 1,2 i 3 masz dobry SSD ~250GB , jak dołoższych trochę to i nawet 480-500GB kupisz .

 

4. Do czego używasz kompa że chcesz brać kolejne 8GB ramu ?

 

W grach to wykorzystanie ramu ograniczy procek i karta .

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1)Sprawna płyta na P67 to koszt 190+ zł na allegro , 220+ zł za płytę na Z77 , 250+ zł za Z68 .


 


Celował bym raczej w nową płytę. Jest sens kupowania używki?


 


1+2 - OC raczej warte świeczki , jak dla mnie to sens zmiany płyty jest mały .


OC warte świeczki, ale obecna płyta mi to blokuje, po prostu nie ma możliwości stąd też pomysł zakupu nowej.


 


Dysk zamienię 1 TB na 2 TB i zostawię 2x SDD (z biegiem czasu dokupię większy SDD)


 


4. Do czego używasz kompa że chcesz brać kolejne 8GB ramu ?


W grach to wykorzystanie ramu ograniczy procek i karta .


 

Nie ma sensu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowych płyt za bardzo nie ma sensu brać , tylko przepłacasz - np. Asus P8P67-M to koszt 269 zł .

 

Nowa płyta na Z77 to diopiero Asrock Z77 Extreme 4 za 550 zł .

 

Ceny z allegro , w normalnych sklepach płyt albo już nie ma albo same budżetówki na H61 , w morele widzę tylko jedną płytę na P67 za ~480 zł

 

Procka podkręcisz nie wiele - dla ~400 mhz nie ma sensu wywalać 200+ zł za płytę która to umożliwia .

Edytowane przez reyden

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tak mam zmieniać płytę główną - stara pójdzie do 2 Pcta, więc koszty UPGRADE zerowe, dlatego chcę zmienić.

 

Znalazłem nowego ASUSA 

 

http://allegro.pl/asus-p8p67-m-ddr3-1155-usb3-fv-sklep-i4982134127.html

 

Cena ok :)

Yhy... a czytałeś że to wersja bullk... bez akcesorjów(chyba że ci to nie przeszkadza).Jak już wymieniać to wszystko, tj. płyta+proc+ram, ale patrząc na twoje wymagania to nie ma sensu.... Lepiej zostać przy tym co masz, a jak brakuje Ci miejsca to kupić nowy ssd 250 - 500 Gb, na forum masz wątek polecanych ssd. 

Edytowane przez Zygfryc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale jakich akcesoriów? Wiem że BULK to najuboższa wersja ale co mi jest potrzebne prócz samej płyty.

 

Nie opłaca mi się teraz wymieniać płyty procesora i ram. Procesor daje radę (Wiedźmin 3 na Wysokich bez Nvidia HW około 55-60 klatek) dla mnie wystarczy.

 

Chodzi o to że stare części pójdą do 2 komputera, więc dopłacam tylko 20-30 zł do pamięci RAM i tyle samo do płyty głównej więc mi się to pod tym względem opłaca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a to do drugiego kompa już masz procesor i ram?? (tego nie napisałeś)

Jeżeli masz wszystko poza płytą główną to jeszcze jakoś to ujdzie. w przeciwnym wypadku tak jak koledzy wyżej radzą, bez sensu

Edytowane przez Adikss

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...