Skocz do zawartości
ixi24

Monitor i telewizor z komuterem: Jak aktywować osobny sygnał dźwiękowy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!
Mam podłączony monitor do komputera przez przejściówkę DVI na HDMI. Teraz podłączyłem sobie również telewizor przez HDMI żeby łapał on również sygnał dźwiękowy. Wszystko działa świetnie mogę grać, oglądać filmy na jednym i drugim ekranie. Problem w tym, że system widzi głośniki podłączone do komputera jak również te wbudowane w telewizor. Za każdym razem gdy przełączam się na telewizor domyślnie ustawione są głośniki podłączone do komputera. Żeby przejść na dźwięk z telewizora muszę robić to za każdym razem ręcznie i w drugą stronę tak samo.

Jest możliwość ustawienia, aby gdy obraz przełączam na telewizor domyślnie przełączało mi dźwięk z telewizora, a gdy wrócę na monitor to przełączy mi na dźwięk z głośników ?

post-199384-0-50391200-1466288103_thumb.png

Edytowane przez ixi24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zainteresuj się NirCmd - http://www.nirsoft.net/utils/nircmd.html - oraz tym krótkim poradnikiem (jako przykład) - zmiana urządzenia, z którego ma być odtwarzany dźwięk - http://www.microsoftnow.com/2013/05/creating-a-shortcut-to-change-the-default-audio-device-in-windows.html

 

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przy okazji dorzucić tam zmianę domyślnego ekranu (parametr setprimarydisplay).

 

Najprostszy skrypt (monitor + głośniki) mógłby wyglądać tak (zakładając, że nircmd.exe znajduje się w katalogu "Windows", inaczej należy podać pełną ścieżkę do tego pliku):

@ECHO OFF
nircmd.exe setprimarydisplay 1
nircmd.exe setdefaultsounddevice "Glosniki"

I analogicznie, drugi skrypt dla TV:

@ECHO OFF
nircmd.exe setprimarydisplay 2
nircmd.exe setdefaultsounddevice "PLX2483H-0"

Oczywiście musisz też sprawdzić, który ekran jest pierwszy, a który drugi. Dodatkowo, w pokazanym przez Ciebie panelu "Dźwięk", zmień nazwę "Głośniki" na np. "Glosniki" (chodzi o to, żeby pozbyć się polskich znaków). W skrypcie stosujesz nazwy urządzeń, które widzisz w tym panelu.

 

Wrzucasz to w osobne pliki .bat, a później przełączasz się w zależności od potrzeby.

 

W komentarzach w/w poradnika ktoś przedstawił sposób, jak rozwiązać to jednym skryptem. U Ciebie mogłoby to wyglądać w ten sposób:

@ECHO OFF
if exist toggle.txt goto :2

C:\NIRCMD\NIRCMDC setprimarydisplay 1
C:\NIRCMD\NIRCMDC setdefaultsounddevice "Glosniki"
echo toggle>>toggle.txt

exit

:2
C:\NIRCMD\NIRCMDC setprimarydisplay 2
C:\NIRCMD\NIRCMDC setdefaultsounddevice "PLX2483H-0"
del toggle.txt /q

exit

Do pliku .bat możesz utworzyć sobie skrót, a w tym skrócie jakiś skrót klawiszowy.

Edytowane przez brachol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...