Skocz do zawartości
MechWarriorBK

GeForce GTX 1070 ograniczany przez mój CPU? tak czy nie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mój pc to:

AMD Phenom 1090T Black Edition 6x 4000mhz voltage 1.45 , 2400nb@1.25v

16gb patriot Viper Extreme 1600mhz cl9 ram

2x ssd dyski i 1 zwykły

miałem GTX 660 OC 3GB ram od gigabyte i wymieniłem na 1070gtx gigabyte founders edition.

 

gry chodza świetnie wszędzie mam masakryczna ilość fps, w 3d marku fire strike wszystkie AMD procesory maja tragiczne wyniki np z i7 1070 ma 15-18.000pkt a z amd 12000 pkt , nawet fx 8350 8 rdzenie 4700mhz miał mniej o 200pkt niz ja , na starym phenomie...

 

nie wiem jak dokładnie zaobserwować czy mój cpu hamuje mnie w grach wszystkie testy w sieci sa na intelach , wiedźmin chodzi mi tak jak na youtube ludziom , full max 2560x1080 wszystko co sie da odpalić 60-90fps..

 

jest sens kupowania i7 6700k ? da to cos wiecej niz pkt w 3d markach?  czy w grach bedzie jakas znaczaca roznica czy bedzie to 5-10fps

Edytowane przez MechWarriorBK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie czujesz obniżenia komfortu podczas grania w gry nie ma sensu nic zmieniać. Chociaż powinieneś sprecyzować dokładniej w jakie gry grasz, bo fps podawany przez Ciebie jest dosyć wysoki jak na możliwości tego procesora.

Oczywiście i7k byłby znacznie wydajniejszy od Phenoma, ale koszt zmiany (procesor + mobo Z170) jest dosyć duży ~2k, jeśli przyrost ~ 30kl/s rekompensuje Ci koszty kupuj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok wiec tak :

w wiedzmina w sumie nie gram wolałem skyrima w którego grałem setki godzin ponad pół roku mnie wciągną z all dodatkami i modami, wiedzmina traktowałem jako benchmark wiec podane fps sa tam w pierwszej wsi za karczmą, detale odpalone co sie da.

 

2ga gra to mechwarrior online na cryengine3 + zla optymalizacja, ta gra slynie z zlej optymalizacji chodz sie troche polepszylo , wyglada ladnie ale na 2560x1080 wszystko max dx11 gdy wlacze txaa chyba dobrze pisze ten najbardziej obciazajacy antyaliasing , gdy dzieje sie ostro na ekranie potrafi spasc ponizej 30fps, bez antyaliasingu lub z fxaa gra dziala 50-100fps zalezy od mapy i miejsca na mapie - w ta gre gram najwiecej od 4lat a w gry w universum battletech od 16 lat 

ps. gra lubi kiedy twoj proc ma duzo megahercufffff i nie wykorzystuje 6 rdzeni max 4 na cpu. po podkreceniu cpu z 3.2 na 4ghz chodzi o niebo lepiej.

 

mmorpg  obecnie blade i soul - kolejna gra z skopanym engine na max detalach zarzyna kazdy pc, na max detalach bez antyaliasing mam od 120(gra solo) do 40 fps w instancjach , na mapie gdzie dziesiatki moze setki graczy atakuja world bossa no ten teges tu chyba nic nie pomoze.

ps. gra obsluguje 6 rdzeni każdy rdzen leci na 50% uzycia podczas gry.

 

cs go - nie gram za stary jestem na to ale wspominam w roli testu - 202 fps na jakiejs mapie podczas walki.

 

Grey Goo - strategia tu mam ponad 100fps , gdy uzywam v-sync na 60 fps nie wazne co by sie nie dzialo na ekranie nie spada ponizej 60fps.

 

ta nowa forza co daja do windowsa 10 , nie wiem ile fps bo ani fraps ani msi afterburner nie wyswietla mi klatek w tej grze ale wszystko na max co sie da i chodzi pieknie.

 

i tyle narazie.

 

gralem w mase innych tytułów ale obecnie nie mam ich na dysku, najwiecej gram w blade i soul oraz mechwarrior online.

i akurat te gry sa bardzo zalezne od cpu z moich obserwacji , chodz dla blade i soul nie ma ratunku podczas bicia world bosow.

 

wyniki z 3d marka , 1sza pozycja ja ,2ga jakis koles z fx8350 najwyższy score na fxie z gtx 1070, 3 cia pozycja kolega z i7 3770 oraz gtx 970

http://www.3dmark.com/compare/fs/8854302/fs/8845571/fs/8730384

na i7 6770 ludzie maja po 16-18k pkt. tu jest straszna przepaść i kazdy z amd ma niskie wyniki w 3d marku nawet ludzie z 1080gtx i fx 8350 nie przekraczaja 14k pkt.

Edytowane przez MechWarriorBK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zainstaluj nakładkę pokazującą wykorzystanie cpu i gpu w grach. Jeśli podczas spadku klatek w grze będziesz miał cpu na 100% a gpu <100% to znaczy, że proc cię ogranicza

 

http://www.overclock.net/t/1229915/how-to-cpu-and-gpu-usage-along-with-fps-in-game

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zadnej grze nie uzywa mi ponad 70% proca najwyzej jeden rdzen do 70% dochodzi , reszta uzywana jest na 50% 

edit: kupiłem DOOM-A przetestuje i moze scr wrzuce z gry tu, z użyciem cpu mierzone programem msi afterburner.

89-112fps 2560x1080 tssxaa x8 anizo 16x wszystko ultra , proc nie dochodzi do 100% Phenom daje rade

Edytowane przez MechWarriorBK
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie użycie procesora jest ważne, tylko patrz na użycie karty grafiki.

Jak już kolega napisał, jeśli użycie na karcie grafiki jest mniejsze niż 100-99-98% to znaczy, że akurat w tym miejscu w grze jesteś ograniczony wydajnością CPU i Ramu (szybsze Ramy pomagają zwiększać FPS w miejscach ograniczonych szybkością procesora, różnice w takich miejscach mogą dochodzić nawet do 20-25% przy 2400 vs 1600 Mhz, ale płyta główna musi umieć obsłużyć tak szybkie Ramy).
I to niezależnie od tego, ile % użycia ma CPU, bo może to być nawet np. 17% i już możesz odczuwać ograniczenie, gdyż np. szybkość 1 rdzenia nie wyrabia.

Phenomy II były silne jeśli gra używa wielu rdzeni, ale jeśli gra w dużej mierze jest ograniczona wydajnością 1 rdzenia, to już będzie kiepsko.
Taki i7 4790K potrafi być ok. 2,2 - 2,5x szybszy na 1 rdzeniu niż Phenom II na 3,0 GHz, co widać dobrze w takiej grze jak np. Grim Dawn, gdzie ilość klatek na tej samej karcie grafiki potrafi zwiększyć się dokładnie 2,5 krotnie, bo gra w większości jest ograniczona wydajnością 1 rdzenia (sam to przechodziłem).
Wszędzie tam gdzie dużo się dzieje, np. jest dużo postaci i akcji, wtedy możesz odczuć sporą poprawę na Intelu.

 

Porównaj sobie mój wynik z GTX 970 z twoim na GTX 1070: http://www.3dmark.com/compare/fs/8854302/fs/8528275
Przy swoim wyniku masz nawet osiągnięcie 3DMarka:
Brawn

Your GPU is ready to rumble, but your CPU doesn't want to play.
Co w skrócie oznacza, że CPU ogranicza cię w tym teście.
Przy Graphics Testach 1 i 2, czyli tam gdzie GPU nie jest za dużo ograniczane, masz 35-40% więcej FPS niż ja, ale tam gdzie jest już Combined czyli dochodzi spore użycie CPU do obliczeń, ja mam 22% więcej FPS mimo posiadania gorszej karty.
Edytowane przez ReznoR
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co  nawet dywagować. Ten CPU BARDZO ogranicza GTXa 1070.

 

Kumpel miał I7 2600K@4.5 ghz i wsadził GTXa 780Ti, wszystko chodziło fajnie no ale potem po przesiadce na I7 4790K@4.8 ghz, odczuł kopa.

 

W miejscach zależnych od CPU miał po prostu więcej fps.

 

Tego Phenoma nie ma co równać nawet do I7 2600K, tak samo jak i GTX 780Ti jest sporo wolniejszy od GTX 1070. Jeżeli masz środki, zmieniaj platformę bez wahania :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość pablo27

Witam mój pc to:

AMD Phenom 1090T Black Edition 6x 4000mhz voltage 1.45 , 2400nb@1.25v

16gb patriot Viper Extreme 1600mhz cl9 ram

2x ssd dyski i 1 zwykły

miałem GTX 660 OC 3GB ram od gigabyte i wymieniłem na 1070gtx gigabyte founders edition.

 

gry chodza świetnie wszędzie mam masakryczna ilość fps, w 3d marku fire strike wszystkie AMD procesory maja tragiczne wyniki np z i7 1070 ma 15-18.000pkt a z amd 12000 pkt , nawet fx 8350 8 rdzenie 4700mhz miał mniej o 200pkt niz ja , na starym phenomie...

 

nie wiem jak dokładnie zaobserwować czy mój cpu hamuje mnie w grach wszystkie testy w sieci sa na intelach , wiedźmin chodzi mi tak jak na youtube ludziom , full max 2560x1080 wszystko co sie da odpalić 60-90fps..

 

jest sens kupowania i7 6700k ? da to cos wiecej niz pkt w 3d markach?  czy w grach bedzie jakas znaczaca roznica czy bedzie to 5-10fps

Oczywiście, że jest sens kupowania I7-6700k , tylko jest to kosztowne, bo do OC przydała by się też dobra płyta  , oraz wysoko taktowany RAM DDR4.

 

1090T vs 6700K  TEST

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Benchmarki i recenzje to jest serio co innego niż realne zachowania. Trudno jest zrobić testy CPU które pokażą jak to w praktyce wygląda.

 

Także tutaj nie ma co dywagować za bardzo, jak ma kasę na zmianę to niech zmienia. Tylko na tym skorzysta.

 

Ja też kiedyś myślałem "a tam CPU" i na własne oczy zobaczyłem, że się myliłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja myśle że już nadszedł czas wymiany Sandy Bridge na coś nowszego. W niektórych grach przyrost był spory. Ale to pod warunkiem że ma się wolną kasę bo na siłe jeszcze można przeczekać tą jedną generację. Pamiętajmy jednak że różnica w wydajnosci to nie jest 10% jak jeszcze ze 2-3 lata temu. Każda nowe generacja procków oddala się od Sandy Bridge i można zmieniać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja myśle że już nadszedł czas wymiany Sandy Bridge na coś nowszego. W niektórych grach przyrost był spory. Ale to pod warunkiem że ma się wolną kasę bo na siłe jeszcze można przeczekać tą jedną generację. Pamiętajmy jednak że różnica w wydajnosci to nie jest 10% jak jeszcze ze 2-3 lata temu. Każda nowe generacja procków oddala się od Sandy Bridge i można zmieniać. 

 

Kaby Lake wychodzi we wrześniu. Ja bym poczekał.

Edytowane przez Passt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kaby Lake wychodzi we wrześniu. Ja bym poczekał.

dokładnie

tym bardziej że będą nowe chipsety i płyty na nich oparte - więc komp starczy na dłuzej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kaby ma miec cache L4? W sumie to chyba ma byc nadal ten sam proces technologiczny, wiec czekalbym na cos w nizszym nowszym i z L4 :P

 

Tylko ceny beda z czapy znowu :/ Wydawanie 1k+ za jakas sensowna plyte to porazka po calej linii.

Edytowane przez Quave

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokładnie

tym bardziej że będą nowe chipsety i płyty na nich oparte - więc komp starczy na dłuzej

Nic ci to nie da, później powrót do fivr i kolejne nowe mobasy.

 

 

Kaby ma miec cache L4? W sumie to chyba ma byc nadal ten sam proces technologiczny, wiec czekalbym na cos w nizszym nowszym i z L4 :P

 

Tylko ceny beda z czapy znowu :/ Wydawanie 1k+ za jakas sensowna plyte to porazka po calej linii.

Na h.. L4, przy ddr4 nie wiele Ci to da. Możesz sobie kupić skylake z L4 tylko nie wiem po co.

Edytowane przez sideband

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic ci to nie da, później powrót do fivr i kolejne nowe mobasy.

chodzi o to że bedziesz trochę dalej niz skajlak [ogólnie to wiadome co robi intel - abys za długo nie męczył się na starej płycie ;) ] 

bo po co brać końcówkę skajlaka jak możesz brać poczatek kaby [ a przy okazji masz czas na zbieranie kasy ]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeciez szybciej bedzie przeszukac L4 niz odwolac sie do ram nawet przy ddr4. Chyba, ze masz jakies testy, ktore pokazuja inaczej. A co do skylake z L4 to nie byly to jakies wybrakowane wzgledek 67k/66k?

Poszukaj sobie testów w aidzie L4, ddr4 już mają lepsze wyniki niż L4. Im dalej w las tym na rynku będą pojawiać się coraz szybsze kości. Przy ddr3 zwłaszcza wolniejszych L4 robi niezłą robotę, ale trzeba być wariatem by kupować skylake z L4 przy cenie ~1900zł. Ale nie wykluczone, że L4 z generacji na generacje będzie coraz szybsza, więc będzie sens jej stosowania.

 

chodzi o to że bedziesz trochę dalej niz skajlak [ogólnie to wiadome co robi intel - abys za długo nie męczył się na starej płycie ;) ] 

bo po co brać końcówkę skajlaka jak możesz brać poczatek kaby [ a przy okazji masz czas na zbieranie kasy ]

Na tyle mało do przodu, że jest to bez znaczenia.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tyle mało do przodu, że jest to bez znaczenia.

czyli wb ciebie lepiej siedzieć na starym goownie  [co przy odprzedaży bedzie też miało realne znaczenie w cenie] 

gratuluję dobrej logiki [jakbyś miał auto sprzed liftingu albo po - każdy logicznie myslacy kupi po]

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...