Jump to content
Sign in to follow this  
kenpachisc

Zbyt duża ilość suma zapisów NAND

Recommended Posts

Witam, kupiłem niedawno dysk SSD i jak tylko podłączyłem wszystko było ok, program CrystalDiskInfo nie stwierdził żadnych błędów ani, żeby dysk był używany jak to czasami ma miejsce, ale dzisiaj włączyłem kolejny raz wyżej wymieniony program i nie mogłem uwierzyć w to co zobaczyłem. Otóż po przepracowaniu 102 godzin Suma zaspiów NAND wzrosła do 10696 GB czyli ponad 10TB... Tylko w czasie pisania tego tekstu zauważyłem, że suma ta podniosła się o kolejne 22 GB mając włączoną tylko przeglądarkę i nie robiąc zupełnie nic innego. Z rzeczy, które robiłem aby poprawić działanie dysku SSD i wydłużyć jego żywotność po zainstalowaniu windowsa. Wyłączyłem indeksowanie plików, wyłączyłem wstępne ładowanie do pamięci, defragmentacja była wyłączona domyślnie więc tego nie musiałem robić, Włączyłem AHCI w biosie, przeniosłem pamięć wirtualną i zmienne środowiskowe na drugi dysk, którym jest zwykły HDD. Niżej załączam zrzut ekranu programu, żeby było widać wszystko dokładnie. Bardzo proszę o jakąś pomoc, bo szczerze to mnie przeraża...

 

 


 

ps. Tutaj zamieszcze drugie zdjęcie na którym jest godzina 09:58 czyli dokładnie 20 minut później i widać na nim, że suma zapisów NAND wzrosła do wartości 10751 GB czyli o 55 GB w ciągu 20 minut.

 

 

Edited by kenpachisc

Share this post


Link to post
Share on other sites

nie histeryzuj, większy zapis nand wynika z oczyszczania komórek przez kontroler dysku, mam 2 sandiski i jest podobnie

ponadto sandisk plus i tak nie ma ograniczeń zapisu w gwarancji ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przenieś cache/temp przeglądarki na dysk twardy.

W ciągu 1 miesiąca użytkowania SSD u mnie zapisy urosły do prawie 1TB. Sporo Youtuba było oglądane. Teraz po ponad poł roku jest 1,5TB a czas pracy dysku 1680godzin. Nic ponadto więcej nie zmieniałem niż Ty.

 

Jak masz firefoxa to tu coś znajdziesz:

https://support.mozilla.org/pl/questions/768867

https://support.mozilla.org/pl/questions/1066350

Edited by ::snoopy::
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Używam google chrome, przeniosę cache na HDD i zobaczę czy to coś pomoże, ale utracę w ten sposób korzyści płynące z posiadania SSD, przynajmniej jeśli chodzi o przeglądarkę.

 

ps. Niestety to nie pomogło... No cóż jest gwarancja 3 letnia na SSD trzymam tylko programy i gry więc jak coś się popsuje, to nie będzie tragedii, ale mimo wszystko jakby ktoś znał przyczynę mojego problemu to byłbym wdzięczny.

Edited by kenpachisc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Powiem tyle : przestań się trząść i używaj dysku jak zwykłego talerzowego.. 

Padnie to padnie taka kolej rzeczy  

  • Upvote 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przenieś cache/temp przeglądarki na dysk twardy.

 

Ja wyłączyłem pamięć podręczną przeglądarki (wsio chodzi szybko). Mam 4,75TB zapisu po ponad roku (Total bytes written - info z programu crucial storage executive)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rozwiązałem problem i pisze o tym ponieważ komuś się możę to przydać a sam mam jeszcze kilka pytań. Pomyślałem sobie , że być może jest to spowodowane ilością wolnego miejsca na SSD ponieważ gdzieś kiedyś czytałem, że jeżeli zapełnić SSD w dość sporym stopniu np. 90%, to wtedy skracamy mu żywotność (no ale chyba nie aż tak jak w moim przypadku, że po 464h użytkowania mam przekroczony bezpieczny limit producentów o prawie 2TB ponieważ obecnie suma zapisów NAND wynosi prawie 77TB). Więc zwolniłem sporo miejsca i problem się rozwiązał. Kiedy problem występował suma zapisów NAND wzrastała aż o 55 GB w ciągu 20 minut tak teraz po przeprowadzonym przeze mnie teście gdzie używałem PC przez około 30h dosyć sporo suma NAND wzrosła "tylko" o 50 GB więc w normie patrząc po doświadczeniach innych użytkowników z zapisem NAND na różnych dyskach SSD. Tylko problem polega na tym, że suma zapisów NAND zdążyła już dojść do prawie 77 TB a producenci dysków SSD jako bezpieczną granice awaryjności podają 75 TB (chociaż oczywiście są testy, że przeciętny dysk SSD może wytrzymać i 750 TB a nawet 2 PB, ale oczywiście nie można to brać za pewnik). I teraz nie wiem czy to nadmierne zapisywanie na NAND gdy miałem zapełnione około 90% dysku, to naprawdę skróciło mi tak drastycznie żywotność, że według bezpiecznej granicy producentów jestem 2 TB w "plecy" czy to po prostu oprogramowanie płata figle i te 77 TB NAND obecnie nic nie znaczy? Druga kwestia czy to się kwalifikuje do oddania dysku na gwarancje, jeżeli przy zapełnionym nawet w 60% dysku suma zapisów na NAND idzie tak drastycznie w górę?

 

ps. Nie wiem czy to ma znaczenie, ale spadła również temperatura dysku. Kiedy dysk był zapełniony podczas obciążenia jak np. grałem temperatura dysku sięgała 44-45 C teraz jest to aż 10 C mniej bo 34 C.

Edited by kenpachisc

Share this post


Link to post
Share on other sites

W ostatnim czasie odkryłem, że mój 4-miesięczny SSD SanDisk ma ogromny zapis NAND (obecnie 62TB) i wartość ta ciągle wzrasta pomimo wyłączonego indeksowania, hybrydowego trybu uśpienia i hybrydowego wyłączania. W ciągu kilku minut CrystalDiskMonitor wyświetlił, że zapis NAND skoczył z 62731GB na 62768GB w trakcie gdy HDTune zarejestrował zapis tylko 234MB. Co może być nie tak? System Windows 10 Home.pre_1480748796__zapis_za_duzy.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z tego co widzę po zrzucie z CrystalDisk, wygląda, że na dysk zostało posłane tylko 2TB, natomiast wewnętrznych zapisów jest 62TB . Taki efekt jest możliwy, kiedy na dysk zapisywana jest bardzo duża ilość, bardzo małych plików. Nie masz tam odpalonego jakiegoś serwera bazo-danowego ? Nie wiem ile masz RAM, ale jeśłi dostatecznie dużo, to możesz wyłączyć plik stronicowania i zobaczyć czy szybkość narastania zapisów się zmniejszyła.

 

ps. crystal disk przełącz tak by wyświetlał wartości dziesiętne w kolumnie raw values - prościej się to czyta i zobacz ile cykli zapisu mają komórki, czyli wartość AD .

Share this post


Link to post
Share on other sites

taki wątek już był i wyszło, że ten typ tak ma i tyle

 

połączyłem, Klaus

Edited by Klaus

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie ma się czym przejmować, prawdopodobnie popularny software źle interpretuje dane z sandisków.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

Aktualności

Artykuły×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.