Skocz do zawartości
Mayber

Monitor (4000zł) do gier (dobry dla oczu)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 Planuje zakupić monitor do grania.Najbardziej mi zależy by posiadał technologie dobre dla oczu oraz 144hz. Preferowałbym format 16:9, lecz 21:9 też będzie odpowiadał. Rozmiar monitora od 22'' do 27''. Posiadana przeze mnie konfiguracja nadaję się do 4K, lecz nie potrzebuje 4K tak bardzo jak inne parametry.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konfiguracja do warunków w jakich się pracuje też się liczy, chociaż odpowiednie doświetlenie przede wszystkim.

Oba podane wyżej Asusy będą dobre, lepszego nic raczej nie znajdziesz, kwestia wybrania tego który Ci bardziej będzie odpowiada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Nemayu

flicker-free i matowa matryca. Podane monitory posiadają, więc wszystko ok. Pamiętaj ustawić ciepłą barwę i odpowiednio ustawić gammę, kontrast i jasność. Bez tego nawet przy najlepszym monitorze ból oczu to norma. 

Edytowane przez Nemayu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj ustawić ciepłą barwę i odpowiednio ustawić gammę, kontrast i jasność.

 

Temp. barwowa najlepiej na 6500K by kolory były naturalne (ciepłe by były ciepłe, a zimne, zimne) - niestety bez kolorymetru mission nieco impossible, więc w takim wypadku (braku kolorymetru) lepiej ustawić równe R/G/B.

 

Gamma na 2.2, by balans cieni/świateł i średnich odcieni był naturalny - tu już nie ma problemu - wyświetlamy rzeźnik LCD ( http://monitory.mastiff.pl/temp/rzeznik.png ) w paint (program bez cms) na całym ekranie i tak ustawiamy w menu osd monitora gammę, by gradient był szary

 

Kontrast na natywny - kiepski kontrast męczy, a kontrast natywny zapewnia maksymalny kontrast, przy maksymalnej gradacji

 

Jasność - sugeruję ustawić na wygodną (osobiście do filmów/gier/przeglądania zdjęć ustawiam wielokrotnie wyższą jasność, niż do np. czytania)

Edytowane przez Kyle
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oba podane wyżej asusy cierpią na QC. Albo pyłki pod matrycą albo wypalone pixele.

 

PS. dawno nie widziałem rzeźnika :) Na IPS to jeszcze szło ustawić, na TN od Benq nie mogę, najbliżej mam na gammie 5 z osd i tylko góry wyszarza w 70%.

Chyba musze poszukać profili icc...

Edytowane przez Gregu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na TN od Benq nie mogę,

 

Na TN praktycznie nie da się ustawić gammy 2.2 na całym ekranie przy patrzeniu z jednej pozycji z przed tego ekranu . Spowodowane jest to fatalną charakterystyką kątową tych matryc. Po prostu zawsze będąc na wprost monitora, patrzysz na górną krawędź ekranu pod minimalnie innym kątem niż na dolną - TN ma tak kiepskie kąty, że nawet taka mała różnica kąta patrzenia, daje widoczną zmianę gammy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jup. Widzę. A jeszcze monitor mam wyżej....

Patrząc na wzorniki z lagoma to rgb gamma jest koło 1.7 -1.9

Szary ciut lepiej.

Olać. W tym do czego kupiłem ten monitor sprawdza się idealnie. Czyli do grania. Oczu nie męczy, ma BBR(wystarczająco jasny by używać codziennie, instant mode i o dziwo da się filmy obejrzeć czy neta poużywać) :)

Ba, nawet drukowanie zdjęć nie sprawia jakiś kosmicznych problemów, są praktycznie jak na monitorze kolory :)

 

Do autora wątku...może Acer Predator Z35?? Tyle że budżet przekracza. Ale może z niemiec byłby taniej... https://www.amazon.de/Acer-Predator-Monitor-Reaktionszeit-Aufl%C3%B6sung/dp/B014F9QHVC

Jak coś nie pasi zawsze można zwrócić...

Edytowane przez Gregu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Nemayu

Kyle, Najbardziej szkodliwe dla oczu jest światło niebieskie, a ty proponujesz ustawić barwę zimną... Ma to sens jak pracujesz w drukarni i korzystasz z oświetlenia świetlówkowego. W domowym zastosowaniu jest to zupełnie bez sensu.

Osobiście mam RGB: 98 91 80 i do tego Low blue light na 10, czyli wychodzi, że niebieskiego jest około 65-70. Patrząc na biały kolor jest on biały. Na 6500K jest on wyraźnie niebieski i patrzy się na to wg mnie kiepsko. Dodatkowo dodając niebieskiego u mnie kolory bledną i różnica między barwami się znacznie zmniejsza. Proponuje test:

http://www.eizoglobal.com/library/basics/lcd_display_gamma/06.jpg

Na TN wystarczy ustawić okno po środku i ustawić gammę 1,8.

Osobiście na samym dole ekranu mam 1,6 na samej górze 2,3 po środku 1,8, czyli mieści się w zakresie poprawnej gammy. Jedni ustawiają 1,6 a inni 2,2 a nawet 2,4. Wg mnie optymalnie jest 1,8 i tyle mam po środku ekranu.

 

Co znaczy kiepski kontrast męczy(za wysoki/za niski)? Ja ustawiłem 30, mimo że maksymalny poprawny kontrast to ok. 60, ale wszystko zależy od tego jaką masz temperaturę barwową bo zmieniając temp barwową zmieniasz też kontrast. Dlaczego 30? Bo na 50 bolały mnie oczy. Proste. Gdybym temp. barwową ustawił w okolicach 50 to kontrast bym ustawił na 50-60. Dlatego zmieniając temperaturę barwową, kontrast natywny 50 nie istnieje.

Jasność 0->taki monitor, że 0 to dla niektórych za dużo.

Czy ustawianie jakiś wzorcowych barw ma sens? Wg mnie nie. Każdy fotograf używa innej temp barwowej i robi zdjęcia przy innym oświetleniu, więc tak czy siak kolory będą przekłamane. Obraz ma wyglądać jak najlepiej podczas codziennego korzystania i nie męczyć oczu. Nie mam problemu robiąc zakupy przez neta->w rzeczywistości kolory się o dziwo zgadzają.

Sam stosuje metodę zwiększania i zmniejszania każdej opcji, robiąc zmiany o coraz mniejszym zakresie, aż dojdę do ustawień wg mnie optymalnych i tak każdą opcje po kolei.(to samo robię w korektorze ustawiając dźwięk) Ten proces powtarzam ok.5 razy i po jakimś czasie wprowadzam drobne poprawki jeśli zauważę, że jednak jakiegoś koloru jest za dużo. Tym sposobem test na rozpoznawanie barw rozwiązałem bezbłędnie mimo, że na TN to ponoć niemożliwe.

http://upload.purepc.ppcgroup.pl/monthly_03_2016/post-205422-0-65724500-1459105325.jpg

http://www.colormunki.com/game/huetest_kiosk

 

Czytałem, wiele poradników kalibracji monitorów i w każdym było napisane zupełnie coś innego. Wybrałem to co było dobrze umotywowane i wyszło to co napisałem na górze.

 

Gregu, wypróbuj profile: https://pcmonitors.info/reviews/benq-xl2420z/
Dla XL2411Z profil 144Hz z linku jest wg mnie bardzo dobry. Dla XL2720Z żadnych nie znalazłem może te będą pasować.

Edytowane przez Nemayu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kyle, Najbardziej szkodliwe dla oczu jest światło niebieskie, a ty proponujesz ustawić barwę zimną...

 

"Zimna barwa" to pojęcie względne. Prędzej bym powiedział, że zimna to 9300K. Inna sprawa, że jak chcesz czytać ze szczególnie ciepłym tłem, to można w programach coś takiego ustawić (a'la kolor starego papieru, lub wręcz tło z fakturą).

Ma to sens jak pracujesz w drukarni i korzystasz z oświetlenia świetlówkowego.

 

Jest to nie tyle sensowne, co konieczne i to nie tyle w drukarni, co w domu, jeśli chcesz mieć naturalną reprodukcję barw na filmach czy zdjęciach (by nie były za zimne, ani za ciepłe). Oświetlenie świetlówkowe nie ma tu nic do rzeczy.

Osobiście mam RGB: 98 91 80 i do tego Low blue light na 10, czyli wychodzi, że niebieskiego jest około 65-70. Patrząc na biały kolor jest on biały. Na 6500K jest on wyraźnie niebieski i patrzy się na to wg mnie kiepsko.

 

 

 ... te 6500K o których piszesz, to numerek z menu OSD, czy wynik pomiaru dobrym kolorymetrem? Bo jeśli to pierwsze, to przemyśl jeszcze raz to co napisałeś :)

 

Kolejna sprawa, obcinasz niepotrzebnie kontrast, a może i gradację, jeśli kontrast jest ustawiony na natywny (dla RGB po 100) i przy tym każda ze składowych jest poniżej 100 (powinno być w Twoim przypadku R100, a następnie dobrane G i B do takiej temp barwowej jaką chcesz uzyskać, np. G93 i B82)

KDodatkowo dodając niebieskiego u mnie kolory bledną i różnica między barwami się znacznie zmniejsza.

 

Takie zjawisko jest praktycznie nie możliwe. Wręcz zwiększenie R/G/B gain (bez przekraczania wartości natywnej RGB+kontrast) daje wrażenie jaskrawszych barw, przez wzrost kontrastu. Za nasycenie właściwie odpowiada i tak inna nastawa (w moim monitorze zwie się ona "saturation").

KProponuje test:

http://www.eizoglobal.com/library/basics/lcd_display_gamma/06.jpg

Na TN wystarczy ustawić okno po środku i ustawić gammę 1,8.

Osobiście na samym dole ekranu mam 1,6 na samej górze 2,3 po środku 1,8, czyli mieści się w zakresie poprawnej gammy. Jedni ustawiają 1,6 a inni 2,2 a nawet 2,4. Wg mnie optymalnie jest 1,8 i tyle mam po środku ekranu.

 

"Poprawna gamma", to znaczy wierne odtwarzanie balansu cieni do świateł i do tonów średnich i jest przy 2.2 (równo) - taki jest standard i do takiej gammy się praktycznie wszystko kalibruje, stąd przy 2.2 jest naturalnie, a przy np. 2,4 nie. Jak masz inną, to wyświetlanie masz przekłamane. To że ludzie mają od 1,6 do 2,6 i temp barwową od 5000K do 10000K to zupełnie inna kwestia (z wiernością ich świecidła nie maja wiele wspólnego, jak mają daleki odjazd od temp barwowej 6500K i gammy 2,2).

 

Na tym teście mam "zlewanie" na kwadracie z oznaczeniem 2.2 - referencyjnie

 

Co znaczy kiepski kontrast męczy(za wysoki/za niski)? J

 

Niski kontrast męczy. Przy nawet nieskończonym kontraście możesz tak nisko ustawić jasność, że nie będzie męczyć.

K

Jasność 0->taki monitor, że 0 to dla niektórych za dużo.

 

No to monitor ma bardzo kiepski zakres regulacji jasności. U mnie do czytania na nastawie 10% już jest za ciemno.

Czy ustawianie jakiś wzorcowych barw ma sens? Wg mnie nie.

 

Jak nie chcesz mieć naturalnych barw i gammy, to nie :) ... Dla Ciebie widzę naturalne kolory to kwestia nieistotna.

 Każdy fotograf używa innej temp barwowej

 

Nie rozśmieszaj mnie. Każdy fotograf, do obróbki ustawia ustandaryzowaną temp. barwową. Przy materiałach do wyświetlania jest to 6500K.

i robi zdjęcia przy innym oświetleniu, więc tak czy siak kolory będą przekłamane.

ć.

 

No przy takich nastawach jakie Ty uprawiasz to faktycznie u każdego byłoby inaczej. Jednak jeśli fotograf trzyma się standardu (6500K, 2.2) to inny fotograf trzymający się standardu (6500K, 2.2, monitor skalibrowany do niskiego dE i odpowiednio szeroki gamut), zobaczy dokładnie to samo światło (np. 2384,5K) co było w rzeczywistości.

KTym sposobem test na rozpoznawanie barw rozwiązałem bezbłędnie mimo, że na TN to ponoć niemożliwe.

http://upload.purepc.ppcgroup.pl/monthly_03_2016/post-205422-0-65724500-1459105325.jpg

http://www.colormunki.com/game/huetest_kiosk

 

 

Bezbłędny wynik w teście który zalinkowałeś, uzyskuję na [ciach!]ianej TN z 10 letniego laptopa, bo nie ma on nic wspólnego z reprodukcją kolorów, a jedynie bada on kwestię dystansów kolorymetrycznych (czy badany deikwent jest w stanie rozróżnić mało różniące się odcienie.

K

 

Czytałem, wiele poradników kalibracji monitorów i w każdym było napisane zupełnie coś innego.

 

Nie możliwe, by w absolutnie każdym było co innego - to po pierwsze. Po drugie wiele poradników ma delikatnie mówiąc błędy.

Edytowane przez Kyle
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...