Skocz do zawartości
FireBird

Solidna maszyna do - montaż wideo, animacje etc. |2016|

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Składam maszynę do poważniejszego montażu i rozglądam się za pamięciami DDR4.

 

Co uważacie o tych Cruciala, bo są naprawdę w dobrej cenie obecnie:

https://www.amazon.de/dp/B019FRDRQC/ref=olp_product_details?_encoding=UTF8&me=

 

Ewentualnie co innego do takiego zastosowania byście polecili? 16 GB na razie mi starczy raczej.

 

EDIT.

 

Postanowiłem przerobić temat, bo tak naprawdę pod znakiem zapytania są wszystkie części do nowego kompa przeznaczonego w 80% do montażu filmowego (powoli w 4K i bitrate 100 Mb/s+) (AVID, Sony Vegas Pro) oraz animacji (After Effects, Cinema 4D/3ds Max).

 

Budżet nie jest ściśle ustalony, ale wciąż będzie to maszyna do niekomercyjnego wykorzystywania, więc kwoty na poziomie 8 tys. zł nie wchodzą (niestety) w grę. Nie muszę tego pisać, ale powinno się: chcę oczywiście możliwie niedrogo. Ideałem byłoby zmieszczenie się w granicach 5/5.5 tys. zł (bez dysków i zasilacza).

 

Osobiście widzę to tak:

- procesor: i7 5820k/i7 6800k/i7 5930k (do tego ostatniego chyba nie ma sensu dopłacać w moim przypadku prawie 1000 PLN względem 5820k, a 6800 też z tego co czytam nie jest godnym "następcą" 5820)

- karta graficzna: 980Ti (z punktu widzenia programów, z których będę korzystał, chyba będzie lepszym rozwiązaniem niż 1070 (czy nawet 1080, chociaż ona jest poza moim budżetem) lub jakikolwiek Radeon - zgadza się? Czy może lepiej zaoszczędzić 1000 zł, wziąć GTX'a 970 i dołożyć RAMu?)

- płyta główna: ? (chciałbym skorzystać z promocji https://toptechcashback.com/pl/pl/pages/cpumb/qualifying, ale priorytetem jest jakość/cena)

- RAM: ? (zacznę chyba od 16 GB (więc najpewniej 2x8 GB))

- zasilacz: Antec TruePower 550W (80 PLUS Gold) (kupiłem go kilka miesięcy temu z myślą o przyszłej docelowej maszynie, kiedy spalił mi się poprzedni - starczyłby do najmocniejszej konf. z 5820 i 980Ti?)

- dyski: SEAGATE 3TB CONSTELLATION ES.3 x2 + Goodram Iridium Pro 240 GB (w przyszłości pewnie jakiś większy M.2)

- buda: ?

 

Z rzeczy dodatkowych:

- karta dźwiękowa: warto w coś zainwestować? Myślę, że tak, ale tu muszę zrobić jeszcze research, bo nie wiem co i za ile jest warte uwagi - audiofilem nie jestem, ale doceniam muzykę dobrej jakości. Swoją bibliotekę mam jedynie w bezstratnych formatach, czasem z wyższym próbkowaniem niż 16 bit i 44 100 Hz. Odsłuch na Fischerach FA-003 Ti albo głośnikach Edifier C3.

 

Części niepogrubione mam już u siebie i ich koszt w dużej mierze nie wchodzi do całego budżetu.

 

Jeżeli chodzi o podkręcanie rozważam jedynie CPU - dodatkowe chłodzenie w związku z tym potrzebuję?

 

Co myślicie? Zdaję sobie sprawę, że większość z grona PurePC to gracze, ale raz, że część z Was orientuje się również w rynku profesjonalnym i dedykowanym innym zadaniom, a dwa - na pewno trochę filmowców i ludzi z branży się tu także kręci.

 

EDIT. 2 - zestaw jakoś ułożony - co myślicie?

 

- procesor: i7 5820k

- karta graficzna: GTX 970/1070 lub 780 (do wideo lepsza niż seria 9xx i 10xx) http://olx.pl/oferta/msi-geforce-gtx780-oc-nowa-gwarancja-do-konca-wrzesnia-CID99-IDgmdWr.html#99a50b8293

- płyta główna: MSI X99S SLI PLUS

- RAM: co możecie obecnie polecić z 2x8 GB lub 3x8 GB? G.SKILL Ripjaws 3000/15? http://www.x-kom.pl/p/251186-pamiec-ddr4-gskill-16gb-3000mhz-ripjaws-5-red-cl15-2x8192.html

- zasilacz: Antec TruePower 550W (80 PLUS Gold) (kupiłem go kilka miesięcy temu z myślą o przyszłej docelowej maszynie, kiedy spalił mi się poprzedni - starczyłby do najmocniejszej konf. z 5820 i 780?)

- dyski: SEAGATE 3TB CONSTELLATION ES.3 x2 + Goodram Iridium Pro 240 GB (w przyszłości pewnie jakiś większy M.2)

- buda: ?

- karta dźwiękowa: AIM SC808

 

EDIT. 3 |22.08| - ostateczny zestaw zakupiony:

- ASUS X99 A II
- i7 5820k
- GTX 980 Ti MSI Gaming 6G
- HyperX DDR4 4x4GB 2666MHz CL15 FURY Black
- Antec TruePower 550W (80 PLUS Gold)
- SEAGATE 3TB CONSTELLATION ES.3 x2 + Goodram Iridium Pro 240 GB
- buda Be Quiet! Silent Base 600
 
Jakie chłodzenie byście tu polecili? Wysokość max. 167 mm.
Edytowane przez FireBird

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Dzięki za odzew. Podejrzewam, że nie dojrzałeś ceny bezpośrednio od Amazonu - są za 36€ teraz, czyli jakieś 190 zł razem z przesyłką wychodzi.

Co do ich prędkości, to faktycznie są aż tak wolne? Nie mogę znaleźć w informacjach nawet opóźnienia jakie mają, ale Ty chyba mówisz o MHz, zgadza się?

Nie chcę oszczędzać nie wiadomo jak na tej maszynie, więc nawet za te 190 zł nie warto się w nie pchać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2400 CL17 ( CT4K4G4DFS824A ) 

Podrzuciłeś ofertę na Amazon. Wybrałem kości CL 11 o tej samej pojemności i prędkości w cenie którą widziałem. 

Edytowane przez Orgiusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CL17 to faktycznie niezły żółw. Cena jest bardzo atrakcyjna, ale chyba nie ma co, jeśli zależy mi na wydajności. Bo rozumiem, że opóźnienie nie tylko w grach ma znaczenie, ale w codziennych operacjach, a zwłaszcza w programach do montażu/efektów/animacji również jest istotne - zgadza się?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wydaje mi się aby na portalu był test DDR4 zależny od opóźnień ale...

http://www.purepc.pl/pamieci_ram/test_pamieci_ddr3_ktory_zestaw_2x_8gb_2400_mhz_wybrac?page=0,5

 

Kompresja małego pliku (<800mb)  przy DDR3 pomiędzy CL10 a CL11 to 1 sek. Jak będziesz mielić 20GB plik to starczy na zrobienie herbaty...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PRZENIESIONY

 

Ok, dzięki za rozjaśnienie tego. Jest też jeszcze i7 6800K, ale po testach i recenzjach, które czytałem nie ma praktycznie żadnego skoku, więc chyba nie ma co wyrzucać dodatkowe ~250 zł do niego, co myślicie? Nie daje mi jedynie spokoju wsparcie dla HEVC, które w Skylake'u jest sprzętowe - nie wiem, na ile to pomaga, ale chyba w znaczącym stopniu przy plikach w tym kodeku? Jeżeli chodzi o odtwarzanie, to na moim starym Athlonie X4 620 chodzą nawet w 4K, ale - bez zaskoczenia - niepłynnie.

Edytowane przez FireBird

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, wiem, że Skylake ma sprzętowe wsparcie dla H.265, ale na ile to ma znaczenie? O wspomaganiu GPU nie słyszałem - ale mówisz, że jakiekolwiek GPU tu wkłada swoje 3 grosze, czy też konkretna architektura sprawdza się tu najlepiej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

raczej chodzi mi o to gpu co siedzi w procku

 

w nvidii jest CUDA wiec jak program to wykorzystuje to karta zalmuje się obliczeniami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A, to ok. Z CUDA akurat jestem zaznajomiony.

Jeżeli to zintegrowane GPU za to odpowiada, to wsadzając dedykowaną kartę graficzną automatycznie się tego wsparcia pozbywamy, czy mogą jednocześnie działać obie karty, a przynajmniej ta zintegrowana w takim stopniu, aby wciąż pomagać przy rozkodowaniu HEVC?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro muszę podjąć decyzję co do CPU i MOBO. Mam już pewne typy i wypiszę je tutaj jak skończę to kompletować - może jednak Wy macie jakieś propozycje w międzyczasie?

 

I najważniejsza kwestia:

Przewertowałem wątki o GPU do montażu i efektów (After Effects) i się okazuje, że w serię 9xx nie mam co w ogóle iść, bo 4xx, 5xx, 6xx i 7xx znacznie lepiej się sprawdzi (Ray Traced 3D). Znalazłem całkowicie nową 780-tkę:

http://olx.pl/oferta/msi-geforce-gtx780-oc-nowa-gwarancja-do-konca-wrzesnia-CID99-IDgmdWr.html#99a50b8293

 

Jak myślicie, branie takiej karty to dobry pomysł? (tylko nie przez pryzmat gracza, bo to bzdura, wiadomo) Chodzi mi głównie o takie rzeczy - karta jest na pewno wymieniona, bo jest potwierdzenie od Morele, ale:

- czy mogli podesłać jakiegoś refurba? (nie wiem jak to jest z kartami, ale może na tym rynku to się nie zdarza w ogóle)

- czy duże jest ryzyko, że coś się posypie zaraz po gwarancji w takiej nowej karcie?

 

Zastanawiam się też, czy po wymianie produktu na nowy gwarancja nie powinna biec również od nowa na nowy egzemplarz?

 

Generalnie, co o tym sądzicie?

Cenę bym negocjował na pewno.

Dzięki.

Edytowane przez FireBird

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, zestaw widzę tak (edytowany pierwszy post):

- procesor: i7 5820k

- karta graficzna: GTX 970/1070 lub 780 (do wideo lepsza niż seria 9xx i 10xx) http://olx.pl/oferta/msi-geforce-gtx780-oc-nowa-gwarancja-do-konca-wrzesnia-CID99-IDgmdWr.html#99a50b8293

- płyta główna: MSI X99S SLI PLUS

- RAM: co możecie obecnie polecić z 2x8 GB lub 3x8 GB? G.SKILL Ripjaws 3000/15? http://www.x-kom.pl/p/251186-pamiec-ddr4-gskill-16gb-3000mhz-ripjaws-5-red-cl15-2x8192.html

- zasilacz: Antec TruePower 550W (80 PLUS Gold) (kupiłem go kilka miesięcy temu z myślą o przyszłej docelowej maszynie, kiedy spalił mi się poprzedni - starczyłby do najmocniejszej konf. z 5820 i 780?)

- dyski: SEAGATE 3TB CONSTELLATION ES.3 x2 + Goodram Iridium Pro 240 GB (w przyszłości pewnie jakiś większy M.2)

- buda: ?

- karta dźwiękowa: AIM SC808

 

Co myślicie?

Na oku z płyt głównych mam jeszcze:

1. MSI X99A Gaming 7 - więcej USB?

2. ASUS X99A - z tym, że tych są różne rodzaje widzę:

a) https://www.morele.net/plyta-glowna-asus-x99-a-x99-quadddr4-2133-gblan-raid-sata3-usb-3-0-atx-665715/ - 8x SATA III, brak USB 3.1? Ponoć banalnie się podkręca procesor na niej, jednym przyciskiem - ale może to żadna nowość, nie jestem w tym obeznany niestety.

b) https://www.morele.net/plyta-glowna-asus-x99-a-ii-x99-ddr4-sata3-usb-3-1-atx-90mb0q80-m0eay0-919926/ - 10x SATA III, 1x USB 3.1 i typu C

c) https://www.morele.net/plyta-glowna-asus-x99-a-usb-3-1-x99-quadddr4-2133-sata3-sata-express-raid-atx-x99-a-usb-3-1-776255/ - chyba to samo co wyżej, tylko nie ma USB C, za to jest 2x 3.1

3. AsRock X99 OC FORMULA - ale czy jest sens? https://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-x99-oc-formula-x99-quadddr4-1866-sata3-usb3-0-raid-sli-crossfire-lan-e-atx-667861/#div4

 

Czy ten zasilacz wystarczy?

No i potrzebuję jeszcze jakieś chłodzenie na procka.

Edytowane przez FireBird

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maxwell i Pascal odpadają jeżeli chodzi o renering i inne pro zastosowania - mają pociachany współczynnik FP64 .

 

Z GTX780 czy innynmi kartami z tej serii już lepiej , najlepiej FP64 wygląda w kartach serii 5xx ew. Titany - taki zwykły Titan w renderingu czy innym wymagającym sofcie działającym @ FP64 będzie sporo szybszy niż GTX1080 .

 

Opcjonalnie karty od AMD np. seria HD79xx czy jej reberandy , mają dość dobry współczynnik dla FP64 .

 

Cena tych kinstonów może  i atrakcyjna ale to jedyna zaleza , kości będą wolniejsze niż G.Skille z X-kom , do tego 4x4GB to większe obciążenie dla kontrolera DRAM .

 

MSI X99S SLI PLUS w morele nie widzę , jest tylko MSI X99A SLI Plus za 969 zł .

 

Kup ją albo pierwszego asusa z twojego postu , droższych płyt nie ma sensu brać - na większości kręcenie jest takie samo , a tony portów PCI-E , SATA czy USB 3.x raczej nie potrzebujesz .

 

W twoim przypadku wystarczy 1xPCI-e 16x  i 3x SATA III ( w praktyce wystarczy kombinacja 1xSATA III dla SSD i 2xSATA II dla HDD ) .

 

Co do chłodzenia - może coś od Thermal Right albo jakaś Noctua .

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ekstra, dzięki za wyczerpującą wypowiedź. Mógłbyś jedynie rozwinąć kwestię z RAMem i obciążeniem dla kontrolera DRAM? Tesel podpowiadał mi 4 kości, bo procesor obsługuje quad channel. Wolałbym 4x8GB, ale to już się robi przynajmniej dwa razy droższe i myślę, że może na ten moment warto byłoby ściągnąć tego Kingstona za 300 zł i za jakiś czas odsprzedaż z niewielką albo nawet żadną stratą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up Dzieki za propozycje. Cena faktycznie wyglada sensownie, zwlaszcza, ze mozna jeszcze taniej je dostac i ponizej 500 zl sie zamknac z takimi 32 GB. Tez mi sie wydaje, ze przy montazu/animacji kazdy GB wiecej da lepsze efekty niz kilkaset MHz wiecej (200-400) - ale nie mam w tym doswiadczenia, wiec nie potrafie stwierdzic ostatecznie.

 

Rozumiem, ze uzywanie 4 kosci po dwie rozne pary pod wzgledem ich wielkosci, czyli np. 2x4GB + 2x8GB jest z jakiegos powodu niekorzystne? Nawet jezeli sa to kosci z tego samego modelu i o identycznych parametrach poza iloscia GB?

Edytowane przez FireBird

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zestaw ostatecznie wygląda tak:

- ASUS X99 A II

- i7 5820k

- GTX 980 Ti MSI Gaming 6G

- HyperX DDR4 4x4GB 2666MHz CL15 FURY Black

- Antec TruePower 550W (80 PLUS Gold)

- SEAGATE 3TB CONSTELLATION ES.3 x2 + Goodram Iridium Pro 240 GB

- buda Be Quiet! Silent Base 600

 

Co byście polecili z chłodzenia do tego zestawu? Maksymalnie 167 mm wysokości ze względu na budę. Warto sięgać po Be Quiet'a z serii Pro za ok. 350 zł? Czy może coś od SilentiumPC?

Będę wdzięczny za Wasze propozycje. Kolorystyka ma drugorzędne znaczenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...