Skocz do zawartości
PoGo

Pytanie o mobo (do ok. 1000zł, asus czy gigabyte?) oraz ram dla i7 6700K

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Spędziłem w googlach już chyba z 2h i szczerze nic nie wywnioskowałem z tego wszystkiego.

Planuję zakup i7 6700K, doszedłem do tego że rzeczywiście najlepiej brać mobo na chipsetcie Z170. NIestety płyt tych jest mnóstwo i ceny są bardzo zróżnicowane.

Na początku myślałem o Asus Z170 Pro Gaming, cena tej płyty nie jest wygórowana (poniżej 700zł) ale doczytałem też opinie, że nie jest też jakoś wybitnie wydajna.

Pytanie, czy warto brac płyty z wyższej półki pokroju Asus Maximus VIII? (pomijając już różne ficzery nie związane bezpośrednio z wydajnością) A może lepiej wybrać coś od Gigabyte?

 

Druga kwestia nie mam pojęcia jakie brać pamięci, 16GB czy 32GB. Z tego co wyczytałem to ponoć 32GB nie ma w tej chwili większego sensu patrząc przez pryzmat gamingu. W sklepach widzę duzo kompletów 4x4GB, jest sens sie w takie coś pakować czy lepiej brac komplet 2x8GB? Wtedy zawsze można jeszcze kolejne dwie dołożyć.

 

Będę wdzięczny za sugestie. Planowane GPU to GTX1070 Asus strix.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnice w wydajności płyt są marginalne - ten 6700K będzie tak samo wydajny na płycie za 400 zł jak i na płycie za 1000+ zł .

 

Nie ma sensu tyle wywalać na płytę , bierz tego Asusa Pro Gaming .

 

Do czego będziesz wykorzystywał kompa ?

 

Jak gry to I7 6700K + 32GB ramu jest raczej zbędne ,starczy I5 6600K + 8-16GB ramu .

 

Ram lepiej brać zestaw 2x8GB .

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak też troche w sumie to wygląda z tymi płytami, że naciąganie na ładne opakowanie i kolory. Niektóre nawet po 2k kosztują, przegięcie...

 

Build generalnie pod gaming, na pewno też VR. Ogólnie zakładałem, że pewnie coraz więcej gier będzie korzystało z mozliwosci i7. Przeglądałem test na PC lab to i7 z reguły wyprzedzał i5 o 15-20fps, a przy VR wysoki fps istotny.

 

A pamięci jakieś konkretne polecasz? Jest sens brać szybsze niz 2133?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szybsze ramy mogą dać kilka fps więcej - zależy od gry i ustawień .

 

Generalnie warto brać szybsze ramy, byle nie przesadzać - max. to 3 000 / 3 200 mhz , wyżej nie ma sensu .

 

Testy na PClolu można potłuc o kant [gluteus maximus] , wiarygodność tego portalu jest bardzo niska .

 

Choć I7 z racji taktowania może mieć lekką przewagę nad I5 ale nie 15-20 fps .

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Nemayu

Jeśli chodzi o taktowanie procesora to różnica między i5 4690k 4,5Ghz+2400Mhz CL10+GTX660, a i5 4570 3,6GHz+1600Mhz CL7+GTX760 w grze Blade and Soul w mieście to 80-90FPS vs 50-60FPS. W grze Dizzel to było też 100-120FPS vs 90-110 w trakcie gry, ale już podczas ładowania graczy gdzie biegało się tak jakby offline przewagę miał GTX760(130-140FPS, a GTX660 identycznie jak podczas gry 100-120). Testowałem też Terę i na 4570 warpiło i przycinało w mieście, a na i5 4690k nie i generalnie 4690k miał więcej FPS mimo słabszej karty.

Różnica i5 vs i7 nie wiem czy wiele daje, ale procek+ram po OC daje dużo w grach online w innych może mniej, ale głównie widać to w momentach, które siedzą na procku, a takich w grach online jest najwięcej w singlu też są ale mniej i wyraźnie widać jak FPSy lecą na łeb na szyję przez słaby procek i ram. Mocny procek+ram daje o wiele stabilniejszy FPS co jest jedną za najważniejszych rzeczy.

Dlatego twierdzę, że stwierdzenie "Choć I7 z racji taktowania może mieć lekką przewagę nad I5 ale nie 15-20 fps " jest błędne. Z drugiej strony jeśli nie podasz w odniesieniu do jakiej ilości FPS, podczas gry to stosujesz to nie znaczy zupełnie nic. Jak wyżyłujesz ustawienia tak, że grasz na 30FPS no to rzeczywiście będzie to mniej różnicy niż 20FPS albo w momencie, który siedzi na karcie graf, a nie procku. Z przykładów, które podałem widać, że i5 4570 i standardowy ram potrafi ograniczać nawet GTX660 i słabsze karty, a im daleko do GTX1070.

Edytowane przez Nemayu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Przeglądałem jeszcze różne testy, m.in. DF Widać, że sporo zależy od gry czasami nie ma wogóle różnicy w wydajności, a czasami pojawia się spora.

Zależy na ile dana gra obciąża CPU. Chyba dołożę jednak te parę zł i wezmę i7, tak jak pisałem planuję build przygotować wstępnie pod VR, a tam ilość fps ma kluczowe znaczenie. Ktoś mógłby zapytać to dlaczego od razu nie GTX1080 ale jest spora różnica w cenie między 1070, a 1080 ok 1000zł. Między i5, a i7 różnica jest mniejsza. A GPU zawsze można potem dołożyć drugą lub wymienić na szybszą.

 

edit. skleciłem finalnie takie coś, musiałem Asus GTX1070 Strix zamienić na MSI, bo asusa nigdzie nie ma. Ale widziałem, że bdb opinie ma ta karta, więc powinno być spoko. Wiem, że zasilacz trochę nad wyraz ale być może będę się bawił potem hobbistycznie w LC.

 

1 MSI GeForce GTX 1070 GAMING X 8GB GDDR5 (256 Bit) HDMI, DVI-D, 3xDP

2 Procesor Intel Core i7-6700K

3 Chłodzenie CPU Noctua NH-D15

4 Obudowa Nzxt H440 

5 Zasilacz Corsair RM Series 750i

6 G.Skill Ripjaws V DDR4, 2x8GB, 3200MHz, CL16 

7 Dysk SSD Samsung 850 PRO 256GB 

8 Dysk Seagate 1TB, SATAIII, 7200RPM

9 Płyta główna Asus MAXIMUS VIII RANGER

Edytowane przez PoGo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość pablo27

Bardzo dobra płyta ta Maximus VIII Ranger. Gratuluje wyboru. :mellow:

 

Zasilacz 750w to do takiego zestawu przesada.

 

650w w zupełności wystarczy, chyba, że planuje Pan w przyszłości rozbudowę komputera, lub kupno mocniejszej karty graficznej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Nemayu

Jest coś takiego jak kultura pracy... Już Leonowi odpisywałem na ten temat, a nie będę się powtarzać.

http://forum.purepc.pl/topic/372442-jaki-zasilacz-do-i7-6700k-nowy-radeon/?do=findComment&comment=4014651

750W jest tańszy niż 450W pasywny... a też jest pasywny (do 350-450W), a skoro u mnie osiąga 90% sprawności podczas grania to u PoGo tym bardziej.

Edytowane przez Nemayu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój zasilacz ma 450W i ma wysoką kulturę pracy. I wcale nie jest pasywny, ani nawet pół-pasywny - po prostu ma dobry wentylator na cichym i trwałym łożysku kulkowym (ADDA). I kosztuje 350zł, więc drogi też nie jest http://proline.pl/?p=SEA+G-SERIES+G-450.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te wykresy mało mnie obchodzą bo to przerost formy nad treścią. Ja swojego zasilacza nigdy nie usłyszałem bo zawsze zagłuszają go wentylatory karty/obudowy/procesora - to co piszesz ma sens jeśli budujemy skrajnie cichy komputer, ale wtedy musimy zainwestować praktycznie w całe nowe chłodzenie/wyciszanie komputera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Nemayu

Czyli masz głośny zasilacz w głośnym komputerze i dlatego twój zasilacz ma wysoką kulturę pracy. Ma to sens... chyba

Miałem niewyciszany PC z pięcioma wentylatorami i po zmianie zasilacza na pasywny, PC stanowczo ucichł(mimo, że to był zasilacz z wymienionym wentylatorem na cichszy od fabrycznego), ale skoro u ciebie wentylatory się wzajemnie zagłuszają, a nie zwiększają natężenie dźwięku w takim razie działają u nas inne prawa fizyki i dyskusja z tego powodu nie ma sensu.

Sprawa jest prosta. Twój zasilacz nie ma wysokiej kultury pracy niezależnie jak bardzo w to wierzysz. Jeśli twój zasilacz ma wysoką kulturę pracy to taki, np. RM550X ma jaką? Gdzie znajduje się na twojej skali? albo kiedy zaczyna się zasilacz o średniej i niskiej kulturze pracy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry, ale pieprzysz głupoty jak potłuczony - każda wydajniejsza karta (o ile nie jest chłodzona pasywnie, lub nie ma ultra wydajnego cooler'a) zagłuszy wentyl w dobrym zasilaczu.

Przerabiałem różne zasilacze, zaczynałem od "marketówek", z wyjcem zamiast wentyla, który potrafił zagłuszyć cały komputer (te bym zaliczył do niskiej kultury pracy), potem były lepsze jak chieftec GPS i enermax naxn (te bym zaliczył do średniej kultury pracy), oba dostały fanswapa z zephyra i było lepiej, choć też był słyszalny (można by zaliczyć do kultury pracy średniej+), skończyło się na G450 i teraz jest cicho. Także RM550X na mojej skali będzie w tym samym miejscu co G450, bo obydwa mają wysoką kulturę pracy.

Komputer mój też głośny nie jest - w idle 3 twistery przy 600obr/min są ledwo słyszalne, wentyle na karcie przy 1000obr też ledwo słychać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...