Skocz do zawartości
Max17b

Czarny ekran po włączeniu komputera - proszę o pomoc.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

 

Od momentu zainstalowania nowej karty graficznej dwukrotnie zdarzyło mi się, że podczas włączania komputera monitor jest po prostu czarny i w ogóle nie reaguję (kontrolka ekranu świeci się na żółto - czyli standardowo: tryb spoczynku). Co ciekawe jeśli próbuję zresetować go przyciskiem odpowiedzialnym za włączenie jednostki centralnej, ekran wciąż nie reaguję. Dopiero po wyłączeniu i włączeniu listwy od komputera działa on normalnie. Czy problemem może być złącze DVI (bo pod takie mam podłączoną kartę graficzną i monitor)?

 

Problem ten występuję dosyć rzadko (od czasu wymiany karty graficznej, czyli dwóch tygodni, wystąpił dwukrotnie).

 

Mój zestaw komputerowy to:

 

Procesor: intel core i5 2500k (nie kręcony)
Karta graficzna: MSI GTX 1070 Gaming X
Płyta główna: ASRock P67 PRO3 (B3)
Pamięci: 8 GB GoodRAM
Dysk twardy: WD Blue 1TB
Zasilacz: Fortron ATX 600W
System operacyjny: Windows 10 64 bity

 

Proszę o pomoc i porady.

Edytowane przez Klaus
nie przeginaj z wklejaniem i formatowaniem tekstu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem wydarzył się dzisiaj po raz trzeci. Wszystko sprawdziłem i wychodzi na to, że komputer włącza się normalnie (procesor, płyta główna, karta graficzna - świeci się), natomiast monitor nic, żadnej reakcji (kontrolka koloru żółtego ekranu). Aby włączyć komputer ponownie muszę wyłączyć go przyciskiem włączającym jednostkę centralną, następnie włączyć i wyłączyć listwę, wtedy komputer działa normalnie.


 


Przywróciłem bios do ustawień domyślnych.


Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niczego odkrywczego nie napiszę, ale podejrzanych widzę dwóch:

 

1. Podstawowy: płyta Asrocka i ich hasło: bliżej niesprecyzowana "niekompatybilność".

2. Poboczny: zasilacz.

 

Karta lub kabel bardzo mało prawdopodobne, oczywiście sprawdzić nie zaszkodzi, wpinając kartę w innego kompa, podobnie kabelek dvi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

adashi

 

Zamówiłem HDMI, zobaczymy jak będzie się sprawdzał ten przewód.

 

Aktualnie mam złączę karta graficzna-monitor DVI-D. Mój monitor to Eizo FS2333 (FS2333-BK).

 

"1. Podstawowy: płyta Asrocka i ich hasło: bliżej niesprecyzowana "niekompatybilność"." - co miałeś na myśli pisząc to zdanie (hasło, niekompatybilność)?


Jeżeli to może pomóc to zasilacz mam od 2009 roku, a problem zaczął występować od momentu wymiany karty graficznej. Wcześniej takiego dziwnego zjawiska nie było.

Edytowane przez Max17b

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaką kartę miałeś wcześniej? Zasilacz jest mało prawdopodobny, ale wykluczyć tego nie można. Karta startując nie pobiera jakiejś większej ilości amperów na 12V.

 

"Co do zasady" złącze DVI jest potencjalnie mniej problematyczne niż HDMI, no ale zobaczy się czy to coś da.

 

Płyta jest stara, a na chipsecie P67 widziałem w necie opisy występowania problemów z nowszymi kartami grafiki, także z serią 900. A 1070 to prawie to samo co seria 900, tylko niższy proces. Problemy te nie dawały się rozwiązać. Zajrzyj jeszcze jaki bios masz obecnie na płycie.

Edytowane przez adashi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega mający podobny problem napisał mi tak:

 

Mam czasami ten sam problem. Ta sama karta, płyta główna, procek. Na początku resetowałem komputer i było wszystko w porządku. Którymś razem znów ponownie czarny ekran dla testu przyniosłem drugi telewizor i podłączyłem go kablem HDMI i na nim obraz był, przełożyłem ponownie na główny TV i obraz się przywrócił, ale nie zawsze to skutkuje. Główny monitor mam w innym mieście mam nadzieje ze na nim nie będzie takich problemów :)

 

Szczerze to nie mam pojęcia na chwilę obecną skąd ten problem. Gram na tv, który pod gry nie nadaje się za dobrze za pomocą kabla hdmi. Mój główny monitor do grania będę odpalal dopiero za trzy tygodnie jak wrócę z komputer do miasta. A tam używam kabla DVI liczę że problem zniknie. Średnio to raz na 5 razy włącza się czarny ekran.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem wystąpił po raz czwarty. 
 
Otworzyłem obudowę i zobaczyłem jak to dokładnie wygląda. Nic nie wyświetla się na płycie głównej. Wszystkie wiatraki się kręcą: od karty graficznej, procesora, zasilacza i dwa dodatkowe od obudowy. Pomaga jedynie ponowy restart lub wyłączenie/włączenie listwy zasilającej. 
 
Przewód HDMI nic nie pomógł.
 
Zmieniłem miejsca położenia kości RAM oraz podłączyłem kartę graficzną pod inne piny zasilające od zasilacza.

Problem wystąpił kolejny raz.

 

Tym razem komputer (jednostka centralna) na chwile się włączył i sam wyłączył po chwili, po czym znowu się włączył ale tym razem ponownie wystąpił czarny ekran.


Może to zasilacz lub no nie wiem zauważyłem, że przycisk włączający komputer się wyrobił już.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gregu

Niestety nie mam takiej możliwości. Mój zasilacz ma już ponad 7 lat (w 2009 roku został zakupiony do GTX 260).


Korzystam z Windows'a 10 już od prawie roku i nie miałem nigdy wcześniej takiego problemu. Coś czuję, że może być to zasilacz. Problem stopniowo z czasem występuję coraz częściej niestety.


Mój zasilacz ma już ponad 7 lat, więc może sobie w jakiś sposób nie radzić. W grach, nawet bardzo wymagających, nie ma żadnego problemu. Nie występują żadne artefakty graficzne, ani nawet drobne przycięcia.

 

Aktualnie dokupiłem jeszcze nową obudowę (stara ma już z ponad 7 lat). Nówka wygląda tak: 

SilentiumPC Pax M70 Pure Black (SPC135)  https://www.morele.n...-spc135-772816/

Edytowane przez Max17b

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety, ale problemu nie udało mi się jeszcze rozwiązać. Aktualnie komputer, od dnia wczorajszego, jest oddany do serwisu. Zobaczymy co oni na to powiedzą i czy uda im się rozwiązać problem bez konieczności wymiany któregokolwiek z podzespołów. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu dzisiejszym byłem odwiedzić serwis komputerowy. Okazało się, że jednostka centralna, którą wcześniej oddałem wciąż jest testowana (każdy podzespół jest szczegółowo analizowany pod katem wystąpienia jakichkolwiek błędów). Od wtorku wszystkie programy testowe nie wykazały żadnych problemów z prawidłowym funkcjonowaniem komputera. Aktualnie każdy podzespół jest podłączany do innych komputerów. Ciężko powiedzieć coś więcej o tym problemie. Przy okazji testów wszystko w serwisie zostało zaktualizowane do najnowszej wersji a bios został przywrócony do ustawień fabrycznych. Prawdopodobnie nie odbiorę w tym tygodniu jednostki centralnej :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przełom. Po długich dniach spędzonych nad diagnostyką każdego z podzespołów głównym i jedynym winnym (z 70 % podobieństwem ;) ) okazał się zasilacz. Bardzo się cieszę, że problem wystąpił również w serwisie przez co sami mogli zobaczyć objawy tego błędu

 

Po rozmowie z serwisantem doszliśmy do winsoku, że lepiej kupić coś nowego i markowego (obecny siedmioletni zasilacz już nie wyrabia). Po konsultacji z serwisem postawiłem na ten model: 

 

Be Quiet 700W Pure Power 9 BOX

 

Co ciekawe w serwisie po pierwszym wystąpieniu problemu powielał się on wielokrotnie podczas kolejnych uruchomień komputera. Po zmianie zasilacza na inny (serwisowy/ moc 700 W) problem ustąpił. Serwisant dosyć dokładnie powiedział na czym błąd ten może polegać, a następnie dalej chciał testować starucha. I tak miałem wymienić zasilacz, więc nadarzyła się ku temu okazja/ może inaczej, wystąpiła konieczność.

 

Zasilacz Be Quiet 700W Pure Power 9 BOX dostane we wtorek.

 

Testy na nowym zasilaczu potrwają prawdopodobnie jeden dzień, aby się upewnić, że to staruch był winny całemu zamieszaniu (pozostałe podzespoły działają bezproblemowo).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od ponad trzech dni testuje nowe podzespoły pod różnym obciążeniem. Oprócz karty graficznej zakupiłem również nową obudowę, kartę dźwiękową oraz zasilacz. Na ten moment problem, pomimo wielu uruchomień komputera, nie wystąpił. Również temperatury osiągane przez kartę graficzną są o średnio 4 stopnie Celsjusza niższe niż przed wymianą wymienionych wyżej podzespołów.

 

Aktualnie wszystko wskazuje na to, że w moim przypadku problemem był zasilacz, ale żeby być w 100% pewnym potrzebuje czasu. Myślę, że po około miesiącu użytkowania będę w stanie powiedzieć, czy wymiana przede wszystkim zasilacza pomogła.

 

W przypadku ponownego wystąpienia błędu temat zostanie ponownie wznowiony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...