Skocz do zawartości
Lazerhawk

Alternatywa dla ASUS Maximus VIII Ranger

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem,

 

Niebawem kupuję nowe bebechy do blaszaka i z tego względu pojawiła się u mnie pewna wątpliwość co do wyboru RAMu.

 

Podobno Skylake z zyskuje więcej w wyniku wyższych taktowań pamięci, aniżeli z samego CL. Jednocześnie czytałem kilka testów i recenzji i zastanawiałem się nad pamięciami 2133Mhz (Kingston 16GB 2133MHz Fury Black CL14), które z tego co widziałem po OC idą nawet do 3200Mhz przy CL15 i co w rezultacie daje opóźnienie na poziomie 9,375 ns.

 

I tutaj pojawia się pytanie zasadnicze - lepiej brać szybsze podstawowo pamięci, czy kupić wolniejsze (ale tańsze) i wykręcić je do zadowalającego pułapu.

 

Generalnie chciałbym się zamknąć w granicy 5,5tys za cały sprzęt (nie licząc PSU), dlatego też zastanawiam się nad pamięciami. Docelowo w późniejszym czasie dołożę jeszcze kolejny zestaw 2x8GB, żeby ogółem mieć te 32GB RAM - pracuję na co dzień w photoshopie, lightroomie i illustratorze, więc nie zmarnuje się taka ilość :)

Edytowane przez Lazerhawk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3200cl16 [15 - trochę droższe są] jak bierzesz płyte z chipem Z i procka z K bo w innym przypadku to 2133cl13 najlepiej [14 może też być]

 

czy się wykrecą to nigdy nie wiadomo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może w sumie to dobry pomysł, żeby podać co ma w nowym PC się znaleźć.
 
• Intel i5-6600K 3.50GHz 6MB BOX
• MSI GeForce GTX 1070 GAMING X 8GB GDDR5
• ASUS MAXIMUS VIII RANGER (Z170 3xPCI-E DDR4)
• Crucial 250GB 2,5'' SATA SSD MX200 7mm
• WD 1TB 7200obr. 64MB BLUE
• Kingston 16GB 2133MHz Fury Black CL14 (2x8192)

 

Ze starszego sprzętu mam OCZ 600W i SSD BX100 250GB (domyślnie będzie pod zastosowania dla pakietu Adobe), do tego chłodziarkę Zalman CNPS11X

 

Nie wiem czy dobrze rozumiem - chipset Z170 i procesor z odblokowanym mnożnikiem najlepiej działa na pamięciach taktowanych wysoko (tak jak podane 3200Mhz CL15/16), ew. spróbować szczęścia z 2133Mhz z niższym CL i wykręcić je na ile się da, czy raczej miałeś na myśli, że tylko do CPU z zablokowanym mnożnikiem można brać wolniejsze pamięci?

Edytowane przez Lazerhawk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak taki zestaw to wysokotakowany ram z niskim cl czyli te 3200

np https://www.morele.net/pamiec-corsair-vengeance-lpx-ddr4-2x8gb-3200mhz-cl16-cmk16gx4m2b3200c16r-771746/

 

 

2133 watpliwa sprawa aby się ąz tyle podkreciły 

2133 do płyt innych niż Z170 [ a i szkoda procka z K ograniczać na takich płytach]

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to pojawia się pytanie do ilu da się podkrecić te 3200?

 

bo różnica w cenie to niecałe 50zł więc czy jest sens kupowac te 2133

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to pojawia się pytanie do ilu da się podkrecić te 3200?

 

bo różnica w cenie to niecałe 50zł więc czy jest sens kupowac te 2133

Prawdopodobnie nie, ale te Corsairy nie do końca mnie przekonują - bazowo są w porządku jeżeli chodzi o wydajność, ale OC z tego co widzę na nich nie powala.

 

Przez moment byłem gotów wpakować G.Skille TridentZ 2x8GB 3200Mhz, ale jednak są nieco za drogie, dlatego myślę o G.SKILL 16GB 3200MHz Ripjaws V Black CL16 (link), z tego co widziałem kości o oznaczeniu GVK potrafiły wskoczyć na 3600Mhz i CL16 (8,88ns opóźnienia) przy 1.41v, a CL14 (7,77ns) przy 1,72v, nie wiem jak te, które są w sklepach (GVKB) śmigają, ale możliwe, że dają radę.

Edytowane przez Lazerhawk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukam jeszcze płyty w przedziale cenowym 600-800 zł z dobrym potencjałem OC, niezłym audio i przydatnymi ficzerami. Od ponad 10 lat nie miałem w komputerze sprzęt ASUSa... Teraz wybór padł na Rangera, ale generalnie ciekaw jestem opinii na temat płyt innych firm jak MSI, Asrock czy Gigabyte, może warto jeszcze zmienić "przyzwyczajenia".

 

Raczej interesuje mnie głównie format ATX, mniejszych nie potrzebuje (chyba, że będą jakieś istotne przesłanki ku temu)

Edytowane przez Lazerhawk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli nie Ranger to może Z170 Pro Gaming, też Asus, mają tą samą kartę dźwiękową i sekcję zasilania sterowaną cyfrowo. Nie wiem jak z ficzerami ale też nie wiem czego oczekujesz. Jeszcze przez kilka dni jest cashback na procesory intela wraz z płytami, ale musiałbyś kupić do 15 lipca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie skorzystam z tej promocji tak czy siak. Blaszaka zamierzam składać na przełomie sierpnia/września, jak już urlopowy kurz opadnie. Choć generalnie zastanawiam się czy jeszcze tego nie rozciągnę w czasie, ze względu na szał cenowy przed rokiem szkolnym.

 

Pro Gaming i Ranger miały recenzje na PClabie i był on chyba średnio rzetelny, bo o ile Pro Gaming został wypunktowany np. za jedną kość UEFI, tak Ranger jawił się jako płyta niemal doskonała... pomimo że też ma jedną kość. Stąd moje pytanie o alternatywy (żeby nie było, ten minus z UEFI nie stanowi dla mnie ważnego punktu)

 

Robiłem porównanie przez sklep, ale generalnie poza porównaniem ilości złącz, czy wizualnej ocenie rozplanowania laminatu nie jest to jakiś miarodajny "test", a innego zbiorczego wątku poza tym PClabowym znaleźć nie mogę. Są pojedyncze recenzje, ale ze względu na brak jednolitej procedury mogą być dosyć rozbieżne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...