Jump to content
herrmefisto

RAM o wyższym taktowaniu

Recommended Posts

Cześć,

 

Kiedyś pamietam dobierało się częstotliwość taktowania pamięci RAM do taktowania które obsługiwał procesor.

Dzisiaj patrze np na procesor Intel Core i7 6700K:


który obsługuje:

Rodzaje pamięci DDR4-1866/2133, DDR3L-1333/1600 @ 1.35V

Czy jest jakiś sens montować pamięci o taktowaniu np 3200 MHz do tego procesora? (Biorąc pod uwagę fakt oczywiście, że płyta główna obsługuje takie ramy). Czy daje to jakieś korzyści?

Share this post


Link to post
Share on other sites

<span style='color: red;'>[ciach&#33;]</span>o prawda , mniejsze CL  nie da tyle samo co wysokie zegary pamięci .

 

Do tego dochodzi kwestia tego na co stać te konkretne ramy - nie wiadomo do ilu mhz da się je podkręcić i jakie będzie wtedy CL , choć można probówać .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeżeli zależy Ci na bardzo wysokiej liczbie fps 100+ np. w grach fps jak CS:GO czy Overwatch to warto zainwestować w szybki ram i go jeszcze podkręcić, przy tak dużej liczbie fps'ów daje do naprawdę sporo.

Natomiast jeśli celujesz w "tylko" 60fps weź taki ram, który jest aktualnie w dobrej cenie. Różnice cenowe nie są ogromne w stosunku do zakupu całej platformy, więc warto dołożyć do najszybszych na jakie budżet pozwala i kropka.

Edited by GeMtin1

Share this post


Link to post
Share on other sites

ustaw agresywniejsze timingi i będziesz miał to samo 

EDIT

poprawka zależy w czym czasami ostre timingi rzeczywiście nie dadzą takiego wzrostu jak wydajniejsze zegary 

 

W skrócie tak jak napisał reyden pamięci z wyższymi zegarami i wyższymi CL przeważnie dadzą wyższą wydajność niż pamięci z niższym zegarem i niższym CL.

Wynika to z tego, że czas dostępu nie warunkuje jedynie parametr CL (mówiący po ilu cyklach od żądania kontrolera dane będą gotowe do odczytu) ale też czasu trwania cyklu będący ściśle związany z częstotliwością pamięci. Rzeczywisty czas dostępu = czas cyklu x CL. Tutaj mały przykład na pamięciach DDR 4 3000 CL15 oraz DDR4 2400 CL12. Czas cyklu dla pamięci DDR4 3000 to 1/1500 000 000 = 0,66ns, co przy CL 15 daje rzeczywiste opóźnienie 0,66 x 15 = 9,9ns. Czas cyklu dla pamięci DDR4 2400 to 1/1200 000 000 =  0,83ns, co przy CL12 daje rzeczywiste opóźnienie 0,83 x 12 = 9,96ns. Tak więc jak widzisz, rzeczywiste opóźnienia są prawie równe (trochę niższe w wyżej taktowanym module), za to ilość danych możliwych do przetransferowania w ciągu jednostki czasu będzie dużo wyższa dla wyżej taktowanych modułów, co w zastosowaniach wymagających dużej przepustowości pamięci może się przełożyć na znaczny wzrost wydajności. Najciekawsze w tym wszystkim jest to, że pomiędzy wszystkimi generacjami pamięci DDR1, ..., DDR4 rzeczywisty czas dostępu jest bardzo podobny a jedyne co znacznie wzrosło to przepustowość. Powoduje to, że w nowych procesorach coraz istotniejszą rolę odgrywają wysoko wydajne systemy pamięci cache, które muszą pokryć opóźnienia pamięci utrzymujące się na podobnym poziomie od wielu lat...

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...