Skocz do zawartości
PoGo

Fan hub nzxt H440 podpięty pod mobo?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, pytanko do forumowiczów

Czy mogę podpiąć cały hub wentylatorów obudowy H440 (fotka niżej) do jednego gniazda np. CHA_FAN1 chassis fan na płycie głównej?

Chodzi mi o to, że jak fan hub chodzi samodzielnie to daje maksymalne obroty i nic nie ma kontroli nad tym. W płycie głównej pewnie będzie jakieś sterowanie do zarządzania tym. Zgadza się?

3ZWbtUA.jpg

02RuKoA.png

xOXt2q3.png

Edytowane przez PoGo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli już, to tylko do gniazda oznaczonego jako Pump, ze względu na to, że jest najmocniejsze. Ale to gniazdo jest do zestawów AIO, a te mają dość słabe pompy, więc i pewnie obciążalność tego łącza nie jest za wysoka. Na każdym innym gnieździe ryzykujesz spalenie czegoś na płycie, jeśli podłączysz do huba więcej wentyli.

Edytowane przez Dammeron
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A, to raczej nie będę ryzykował, troche by mi było szkoda nowej mobo :D. Jakieś pomysły jak inaczej zarządzić obrotami tych wentyli?

Cały hub jest zasilany z molexa, może jakaś przejściówka co np zredukuje napięcie z 12V na 8-10V? Lub jakiś inny gadget co pozwoli manipulować tym napięciem?

Edytowane przez PoGo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przełóż w molexie sprzeowy tak, by hub dostał 7V lub 5V.

 

Ten hub jak widać na obrazku, nie jest przystosowany do podłączenia pod mobo.


Masz płytę z fanexpertem, nie wiem czemu zabierasz za to od doopy strony.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem iść drogą na lenia :D bo wszystko juz spięte w obudowie było. Najwyżej porozpinam i poprzeprowadzam kable do mobo. EXT_FAN to będzie tylny wylotowy przy CPU?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakbym się przypadkiem zapędził, podłącz najpierw jeden wentylator i sprawdź, czy działa regulacja napięciowa. Mam nadzieję, ze Asus tego nie zepsuł i w dalszym ciągu potrafi sterować zarówno wentylatorami 3pin jak i PWM.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc

Właśnie dla mnie (laika) trochę mało czytelna ta instrukcja Asusa jest. Noctue podpiąłem do CPU_FAN i CPU_OPT (mam nadzieję, że dobrze chodzi niby ok)

Cały opis caonnectorów trochę mało czytelny, nie ma rozwinięć tej skrótowej terminologii. Czym się różni CHA_FAN od EXT_FAN? Z tego co widziałem to hub asusa ma osobne zasilanie molexem. Zobaczę jeszcze czy wogóle starczy mi gniazd na płycie aby obsłużyć wszystkie wentyle. 

 

edit

Na stronie sklepu jest taki opis. W instrukcji nzxt oczywiście pustki... 

aJma89E.png

Edytowane przez PoGo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten hub sprwadze. Bo wrzuciłem zdjecie stockowe z neta. Myślałem, ze każda h440 ma taki sam hub xD dzisiaj otworze kompa

 

Rozumiem, że EXT_FAN jest do asusowego huba. Pytanie tylko czym się różnic od standardowego CHA_FAN. Może jest własnie przystosowane do przenoszenia większego obciążenia.

Edytowane przez PoGo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weź nie graj gimbola.

 

Przecież jak byk widać na zdjęciu w pierwszym poście, że to zupełnie inne gniazda, z inną liczbą pinów i innymi ich funkcjami.

Podobnie W_PUMP ma inną kolejność pinów i dlatego tam nie możesz też podłączyć wentylatora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. sprawa wygląda trochę inaczej. My bad, założyłem ze jak wpisze "h440 fanhub" w googla to bedzie to co mam, a tak nie jest. Mój to wersja PWM (załączam fotkę). Sorki za zamieszanie.

 

Doszedłem na razie do tego, że teoretycznie powinienem zasilanie chłodzenia CPU wpiąć w hub, a hub podpiąć pod CPU_FAN. Wtedy mobo steruje całym hubem ale zasilanie i tak jest doprowadzone osobno z MOLEXa. Jedyna rzecz, która mi nie pasuje to taka, że CPU ma zasilanie na 4 styki, a w hubie są gniazda tylko na 3.

Ponadto moja Noctua ma dwa wentylatory i teraz albo mam Y-cable spinam je razem albo podpinam w byle jakie gniazda jeden i drugi niezależnie. Ogólnie bez Y-cable nie dosięgnę kablami do huba, musiałbym przedłużki kupić. Domyślam się, że jak całym hubem steruje CPU_FAN to wszystkie wentylatory będą na tym samym napięciu pracować, czy Y-cable może mi tutaj namieszać ze sterowaniem? Lepiej podłączyć osobno jeden i osobno drugi wentylator? Czy może lepiej w ogóle olać ten cały hub i wpinać w mobo? (wyliczyłem, że akurat mi styknie gniazd na wszystkie wentylatory, ale nie będzie możliwości dalszej rozbudowy).

TH94vAI.jpg?1

WPLyb0P.jpg?1

kO9EB5x.jpg?1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym sobie dał spokój z tym hubem i podpiął wszystko pod płytę. Tym bardziej, że musisz dokupić przedłużki.

Y cable nie powinien wpływać na sterowanie, ale głowy nie dam.

Ogólnie działa to tak jak napisałeś - PWM cable wpinasz do płyty pod cpu fan. Wentylator na chłodzeniu w FAN1 na hubie - pozostałe wentylatory podpięte pod hub będą działać pod jego dyktando.

 

Jakbym się przypadkiem zapędził, podłącz najpierw jeden wentylator i sprawdź, czy działa regulacja napięciowa. Mam nadzieję, ze Asus tego nie zepsuł i w dalszym ciągu potrafi sterować zarówno wentylatorami 3pin jak i PWM.

Na stronie asusa jest napisane "3-pin DC mode detection", więc powinny hulać.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hub możesz podłączyć pod dowolne gniazdo wentylatora na mobo. Po to masz fanexperta, by moc dowolnie konfigurować prace każdego wentylatora w oparciu o dane z dowolnego czujnika temp. Możesz spokojnie wentylatory cpu podłączyć pod mobo, resztę pod hub i je kontrolować fanexpertem

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...