Skocz do zawartości
Pacza

Podkręcenie C2Q q9300. Czy ma to sens?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Zastanawiałem się nad podkręceniem mojego Core 2 Quad q9300 2,5ghz i płyta główna Gigabyte g31m-s2l. Sprawa jest taka, że nie chcę zwiększać jego temperatury, bo i tak jest wysoka. I moje pytanie jest takie, czy warto podkręcać o około 0,2-0,3 ghz czy mija się to z celem? Chłodzenie mam boxowe dlatego wolałbym bez zmiany napięcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kręcenie Q9300 czy innego procka tylko o 200-300 mhz mija się kompletnie z sensem .

 

Chcesz osiągnąć jakieś rezultaty to podkręć go sporo więcej , choć na tej płycie to może być trudne zadanie .

 

Do tego sam procek nie jest najlepszy do OC - wysokie startowe FSB i niski mnożnik maksymalny .

 

Inna kwestia to przydatność nawet dobrze wykręconego C2Q w obecnych czasach , niestety ale ta architektura najlepsze lata ma już dawno za sobą i nic tego nie zmieni .

 

A co do temperatury - przy boxowych chłodzeniu w stresie 70 stopni to nie jest dużo , zależy od tego czym to sprawdzałeś - czy to OCCT lub inny program tego typu czy to gry / wymagające programy , choć i w grach są różne efekty .

 

Jak wygląda wentylacja obudowy ?

 

Regularnie czyścisz radiator procesora jak i cały komputer ?

 

Komp stoi w jakieś wnęce czy dostęp powietrza jest w miarę swobodny ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatury już powyżej 71 stopni nie należą do optymalnych warunków pracy tego procesora. Jeżeli bardzo intensywnie go obciążasz i do tego długo korzystasz z komputera to mając temperatury rzędu 80°C może dochodzić do stopniowej degradacji układu. Jeśli zamierasz w ciągu 2-3 lat wymienić sprzęt, to oczywiście nie ma się co martwić.

Na twoim miejscu zanim zabrałbym się za podkręcanie, zadbałbym o lepsze chłodzenie CPU i przepływ powietrza w obudowie.

Edytowane przez airwaves

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to nie gram na nim w najnowsze tytuły pokroju BFH albo wiedzmin 3, a raczej nieco starsze typu Borderlands 2, Insurgency itp. problem jest taki, że niezależnie od poziomu detali mam spadki (w Insurgency) z 70 do 25 fps, przy 90% użyciu jednego rdzenia, a reszta 50% i GPU 30%. Więc podkręcenie zmniejszy drop fps, czy nic nie zmieni?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 GPU 30%. 

 

Tutaj leży problem, GPU nuuudzi się i czeka na procka, dlatego masz duuuuże dropy. Czas na zmianę procka. Poza tym, jak zadajesz pytanie to może pełna specyfikacja sprzętowa?

 

Coś zmieni, ale niewiele. Zbieraj budżet na nowe (stare) klamory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość damian25

A co jeśli już teraz w stresie mam 70 stopni? 

Bez róznicy jak zostajesz na tym samym V to ci wzrrośnie do 71 .

Dajesz 400-410 mhz na FSB i 800 na pamieciach o ile idzie z stabilnym napieciem czyli cos z przedziału 1.3 V . Ale to już do wytestowania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się podkręcić go bez zmiany napięcia do 2.8 ghz, ale pojawiały sie w grach ścinki. Zmniejszyłem taktowanie do 2.7 ghz i pojawił się problem. Po zmianie takt. FSB i zapisania zmian, komputer się resetuje na poziomie ładowania biosa i przywraca podstawową częstotliwość 2.5 ghz. Czemu? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość damian25

Tam napeicia jest wicej niz tylko vcpu ale juz nie pamietam bo ro muzeum vtt czy coś np

Zreszta sprawdz czy ta pyta  ma obsługe cpu  1600mhz

Edytowane przez damian25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo zauważyłem, że pomimo wszystkich kości ram 800mhz, taktowanie bylo ustawione na 667mhz z ratio 2.00. Musiałem zmienić na 2.20 aby osiągnąć wyższą wartość. Dlaczego było takie niskie taktowanie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...