Skocz do zawartości
S3ci0r

Core 2 Quade Q6600 - programy podają różne temperatury

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

 

Mam problem odnośnie mojego Q6600 rev. G0, a właściwie chodzi mi o temperatury. Kilka dni temu zrobiłem kompletne czyszczenie wszystkich podzespołów + nowa pasta i termopady (od 2008 nie były wymieniane, jedynie odkurzanie i przedmuchiwanie). Chciałem teraz wycisnąć z tego proca co się da i zacząłem go kręcić. Problem pojawił się jak zacząłem porównywać temperatury w różnych programach:

 

Dla CoreTemp 1.1 / OCCT 4.4.2 / RealTemp 3.70

Idle:

CPU 35°C

core #1 ~37°C

core #2 ~38°C

core #3 ~36°C

core #4 ~37°C

 

Stress:

CPU 62°

core #1 ~67°C

core #2 ~67°C

core #3 ~63°C

core #4 ~63°C

 

Dla Aida64 Extreme 5.00.3300

Idle:

CPU 35°C

Core #1 ~27°C

Core #2 ~28°C

Core #3 ~26°C

Core #4 ~27°C

 

Stress:

CPU 62°C

core #1 ~57°C

core #2 ~57°C

core #3 ~53°C

core #4 ~53°C

 

Jak widać temperatury CPU we wszystkich programach się zgadzają, natomiast problem pojawia się odnośnie temperatur poszczególnych rdzeni. Różnica pomiędzy CoreTemp/RealTemp/OCCT a Aida64 Extreme to aż 10°C. Skąd aż taka różnica w pomiarach? Czego właściwie mierzy temperaturę Aida a czego pozostałe programy? Do których wskazań mam się odnosić podczas podkręcania procka?

 

Obecnie procek wykręcony jest na 3,2GHz (400x8).

 

Mobo: Asus P5Q Pro (Intel P45)

RAM: Patriot 2x2GB DDR2 PC6400LLK 800MHz CL4

GPU: Sapphire Radeon HD7750 1GB GDDR5

Cooling: Cooler Master Hyper Z600 + wentylator Fander 12cm 1450RPM

PSU: Corsair VX550W

Edytowane przez S3ci0r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różne programy mogą różnie pokazywać temperatury - zależy na czym bazują i jak dokładne są .

 

Te 4 programy bazują chyba na tym samym sofcie .

 

A co do różnych temperatur rdzeni - zależy jak wygląda obciążenie CPU w danym momencie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro bazują na tym samym sofcie to czemu 3 z nich podają te same temperatury, a tylko Aida wyświetla temperaturę rdzeni o 10°C mniejszą. To że poszczególne rdzenie mają różne temperatury w stosunku do siebie to akurat normalne. Co do użycia, to 100% dla każdego rdzenia w OCCT Small Data Set

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Klaus, dzięki za linka, czytałem to już wcześniej ale chyba nie zrozumiałem za 1 razem :P Wychodzi na to że dla Q6600 rev. G0 Tj max = 90°C. W związku z tym przy OC muszę polegać na temperaturach podawanych np przez OCCT. W takim razie mam drugie pytanie z tym związane - jaka jest górna granica której procesor nie powinien przekraczać? Czy w tym przypadku 80°C będzie jeszcze w miarę bezpieczne czy lepiej zejść w okolice 15/20°C poniżej Tj max?

 

Poszperałem dalej w tym temacie i później podają że Tj max dla G0 jest 100°C, więc jaka jest jej prawdziwa wartość?

 

Wszystko rozbija się o Tj max. Widocznie któryś program żle rozpoznaje rev procka i stąd rozbieżność.

 

Aida poprawnie rozpoznaje rev procka, ale może korzysta ze starszych danych odnośnie Tj max (90°C), bo jak ustawiłem w programie ręcznie Tj max 100°C to temperatury się zrównały z pozostałymi programami. Jedną kwestię mamy rozwiązaną :)

 

Teraz kwestia ustalenia prawdziwej wartości Tj max :P

Edytowane przez S3ci0r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma tam nic odnośnie Tj max :P Tcase=71°C to wiem ze strony intela, tak jak VID=0.8500V-1.500V, rozumiem że w takim razie na lajcie mogę ustawić Vcore na 1.5V i nic złego mu się nie stanie, o ile będzie utrzymywał bezpieczną temperaturę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jaka jest rozsądna maksymalna temperatura dla Q6600 ?

E tam, 75st dla obu można dobijać (co nie jest trudne szczególnie przy B3).

Co do napięcia - na pewno w tamtym temacie są inf. na jakim napięciu użytkownicy kręcili.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

75 ale dla czego, CPU czy Core? bo to jest jednak różnica :P Skoro intel podaje górną granicę Vcore  jako 1,5V to rozumiem to jako bezpieczną górną granicę dla procka, no bo jak mam inaczej to interpretować? :D

 

Zakres napięcia VID wskazuje minimalne i maksymalne napięcie obsługiwane przez procesor

Tak jest napisane na stronie intela :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...