Skocz do zawartości
technicsPL

DDR4 - Dual channel czy lepiej quad channel?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam otóż takie bardzo precyzyjne pytanie odnośnie DDR4.

 

Mam i5 6600K, Z170, i obecnie 2 x 4 GB DDR4 (pdp patriot viper 3000mhz @ 1.35 V cl16 @ XMP profile w biosie)

Czy dokupując jeszcze raz taki zestawik do quad channel poprawi mi szybkość dołączania do gry czy quad chanel mi ją pogorszy ? Coś czytałem o i5 6600K że to dual channel czy coś, dosłownie chodzi mi o poprawę paru procent w szybkości wczytywania gry ? Wczyta szybciej czy nie wczyta, oto jest pytanie ? A akurat te ramy są przecenione z 320 na 180 zł, komplet.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tej platformie nie da się zrobić QC , kontroler w procku jest tylko 2-kanałowy .

 

Dołożenie kolejnego zestawu 2x4GB nie wiele zmieni , od strony szybkości może zmienić nie wiele - zależy jak dana gra reaguje na dołożenie ramu .

 

Już więcej byś zyskał na SSD czy porządnie zrobionym ramdisku na dużej ilości ramu .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gorzej jak wąskim gardłem będzie co innego np. wydajność routera czy stabilność/szybkość łącza etc.

 

Patrząc po tym ile miejsca wymaga CS:GO ( bo chyba o tą grę mu chodzi ) to musiał by mieć minimum 16GB ramu , 8+GB przeznaczone na ramdisk , 2+ GB dla samej gry , trochę ramu dla systemu etc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli dokupienie 2 x 4 GB ramu jest jakimś przyszłościowym sensem ? W sumie będę miał wtedy 16 GB.

 

RamDisk hmm, tam chamsko mówiąc są jakieś do przetestowania odpłatne programy na Torrentach ? Jaka nazwa takiego programu, jeżeli taki program zda egzamin to na pewno go kupię.

 

Gry takie jak ARK survival korzystają obecnie z 11 gb ram na ustawieniach HIGH także chyba dokupię ten drugi zestaw, ale moje pytanie czy nie pogorszy to prędkości  ?

 

Czy profil XMP w biosie dalej będzie tak samo wykorzystany ? Wszystkie 4 DIMY będą lecieć na 1.35 V i cl16 i 3000 mhz ? Czy będą jakieś szopki że tylko dimy a1 i b1 będą lecieć na 3000 mhz a dimy a2 i b2 będą już na 2133 ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak kupisz kości 3 000 mhz CL16 1,35 V to będą tak działać .

 

Co innego jak będa różne kości - wtedy wynikowe takty to będą takty najsłabszej kości .

 

Co do gier i ilości potrzebnego ramu dla RAMdisku - sumujesz to ile gra zajmuje i ile wymaga ramu .

 

Skoro AS potrzebuje ~12 GB ramu to minimum tyle musisz mieć dla samej gry , do tego 20+GB dla ramdisku ( przenosisz cały katalog gry do ramdisku , warto także przenieść tam kilka innych rzeczy jak katalogi gry znajdujące się w moich dokumentach czy appdata etc. ) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można zacząć od 1 kości 16GB ( + to co już ma - do CS:GO powinno starczyć ) , potem dokładać w miarę potrzeb kolejne kości 16GB .

 

Dysk NVMe to też dobry pomysł , pytanie czy to coś da - na razie gdybamy o ramdisku i SSD ale jak to będzie wyglądać w praktyce ?

 

Autorowi tematu proponuję skontaktować się z kimś kto ma dużo ramu i bawi się w ramdisk .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i jeszcze połaczenie z siecią - optymalizacja i k sieciowa jak ta z płyty nie daje rady

oraz połaczenie z internetem - tu juz wszystko rzaczej zależy od dostawcy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy w jakiej grze chcesz użyć RD .

 

Dla CS:GO to jakieś 13 GB na samą grę , nie wiem ile wymaga ramu ( z tego co widzę na necie to sugerowana ilość ramu wynosi 2GB dla Vista/Win 7 i wyżej )

 

Więc na starcie musisz mieć 16GB , w praktyce potrzeba ~24 GB aby całość jako tako działała .

 

Co innego AS - sama gra zajmuje ~20 GB ( wg. tego co jest na necie tzn. wymagania gry ) + 11-12 GB ramu@high , więc 32GB bierze lekko .

 

Tutaj gadanie o ~64GB nie jest aż tak dużą przesadą .

 

Teraz trochę o przepustowości ( dane teoretyczne ) .

 

Przy jednokanałowej pamięci DDR4 2133 mhz będzie przepustowość ~18,75 GB/s i opóźnienia 12-15 ns .

 

Przy pracy w trybie Dual Channel będzie to już ~37 GB/s .

 

Oczywiście jest to przepustowość samych kości , jak w kompie będziesz miał jakieś wąskie gardło lub jakiś element ( CPU , karta , dyski etc. ) nie będzie w 100% wykorzystać tej przepustowości to całość może wyglądać inaczej .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szybszego wczytywania gry przez zwiększenie ilości pamięci RAM nie da się osiągnąć jeżeli Quad Channel nie jest dostępny (nawet gdyby był, bez topowego SSD nie zauważyłbyś różnicy w prędkości wczytywania). Analogicznie dodanie piątego koła u wozu, nie sprawi, że że auto będzie poruszać się z większą prędkością. RAMdisk nie jest zalecany do stałego przechowywania plików, co najwyżej umieszcza się tam pliki tymczasowe przeglądarek i najczęściej używanych aplikacji (od Adobe, AutoCAD, Visual Studio, Sony Vegas Studio itp.), których ewentualne uszkodzenie nie spowoduje błędu w działaniu aplikacji. Głównie dlatego, że pamięć RAM w procesorach nie-serwerowych jest narażona na błędy (non-ECC), a zanik napięcia zasilającego powoduje utratę danych. Programy do tworzenia RAMdisku oczywiście tworzą kopię z pamięci RAM na tradycyjnym dysku np. w formacie ISO, a potem ją przywracają przy każdym uruchomieniu/zamykaniu systemu, ale to nie jest idealne rozwiązanie. Chyba, że lubisz co jakiś czas odpalać sprawdzanie poprawności plików przez Steam i masz bardzo stabilne pamięci...

Przede wszystkim zastanówmy się jak odbywa się proces ładowania gry. Jest to komunikacja dysk-procesor-pamięć RAM, więc nic Ci nie da ulepszenie pojedynczego elementu w tym łańcuchu, jeśli reszta odbiega specyfikacją, tzn. nic Ci po szybkich pamięcach RAM jeśli przeputowość ogranicza dysk HDD. Jedynym rozwiązaniem, dzięki któremu zauważysz w praktyce szybsze wczytywanie jest zakup dobrego dysku SSD. Wystarczy zwykły na SATA3/M2. Na NMVe nie trać pieniędzy, bo to dyski dla profesjonalistów (chyba, że jesteś entuzjastą i masz praktycznie nieograniczony budżet). Wydałbyś mała fortunę, a zaoszczędził sekundę na ładowaniu.

Edytowane przez airwaves

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież nie mam HDD :) mój stary kingston SSD to odczyt 520 mb/s, testowane programem AIDA64 @ bloki 8mb.

 

ARK SUrvival nie chcę już jako ramdisk, ta rozmowa tyczy się tylko CS GO, inne gry to sobie zainstaluję na ssd normalnie.

 

JEdno pytanie jeszcze mam, w biosie na głównym ekranie mam coś takiego jak MSI CPU BOOST, po najechaniu myszką pokazuje że przy 6600K podnosi taktowanie do 4.1, a przy 6700K podnosi do 4.5 ghz chyba, warto to włączyć ? Przynajmniej CPU w wolnym czasie nie będzie musiał tykać na 4100 mhz ciągle   tylko wtedy kiedy gra będzie potrzebować, bo mam nadal STOCK ustawienia biosa, czyli taktowanie na przeglądarce czy tam słuchaniu muzyki to 700 mhz mnożnik x7.  i napięcie 0.7 v

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z opisu wygląda to na auto OC w niewielkim stopniu ( I5 6600K ma tryb turbo ustawiony na 3,9 Ghz ) .

 

Co do ramdisku - pobawiłem się chwilę tym .

 

Użyty soft to Dataram RD - wielkośc dysku ustawiona na 1GB .

 

Benchmarki ( AIDA 64 Ex , HD Tune , Atto czy Crystal Disk Mark ) pokazują z reguły osiągi na poziomie 1 GB/s odczyt / zapis , tylko HD Tune ( zarówno wersja darmowa i pro ) pokazuje max. transfer na poziomie 2,4 GB/s ( odczyt ) i 1,4 GB/s zapis .

 

Czas dostępu - 0,013-0,018 ms

 

Pacjent to komp z podpisu , 4GB DDR2@800 mhz Single Channel - co by dawało max. transfer na poziomie 6,4 GB/s .

 

Inaczej wygląda to z rzeczywistym kopiowaniem - sporo zależy od kondycji dysku wyjściowego , także co jest kopowiowane ma znaczenie choć nie aż tak jak w przypadku normalnych dysków .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oho w końcu jakaś konkretna odpowiedź, tylko powiedz mi jak to ustawić żeby na ten ramdisk wrzucić tylko folder z MAPAMI z gry CS:GO, a żeby grę normalnie czytało z SSDka ? Da rady to rozdzielić? Trzeba tam utworzyć jakąś listę zrzutu ?

 

Skąd to pobrałeś ? Po wpisaniu : Dataram RamDisk pokazuje mi dużo stron z programami ale to wszystko zasyfione instalatory które przy okazji instalują 10 innych aplikacji. Mógłbyś programik wrzucić na zippyshare i wysłać go do mnie na PW lub tutaj ? Wielkie dzięki

Edytowane przez technicsPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Soft pobrałem z dobre programy , masz tam oprócz ich downloadera także linki bezpośrednie .

 

Ew. bezpośrednio ze strony producenta ( drugi link w google po wpisaniu słowa ramdisk ) .

 

Co do problemu z CS:GO - nie wiem czy w ogóle da się przenieść folder z mapami , jak już co to całą grę ew. spróbować pokombinować z linkami symblolicznymi .

 

Inna kwestia to czy mapy się zmieszczą do RD - ww. soft w darmowej wersji ma ograniczenie do 1023 mb .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co z programem który dostałem do płyty głównej ? MSI RAM DISK ? coś ktoś zna jakieś szczegóły ? ten SSD MX200 od cruciala da mi jakąś sekundę przewagi niż moj kingston stary ? http://www.x-kom.pl/p/119911-dysk-ssd-kingston-120gb-25-sata-ssd-sv300s37a.html Niby odczyt 450 ale na AIDA64 przy bloku 8MB jest odczyt 529 mb/s. hmmm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja się podłaczę.

Mam to co w podpisie i aktualnie Win10.

Czy dokupic 2x2GB tej samej kosci (jesli znajde) czy puscic jakies 2x4 (8GB to max dla tej plyty).

Chce sobie puscic Battlefielda 4 oraz troche dlubie w video, robie krotkie filmiki

 

Jakie pamieci byscie polecili do tego sprzetu ? 

Edytowane przez PolandMET

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...