Skocz do zawartości
soulfly777kris

Instalacja dysku M.2 na płycie MAXIMUS VII RANGER

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Ostatnio zakupiłem  taki o to dysk M.2 :

Biwin 64 GB Wewnętrzny Dysk Ssd NGFF SSD 2280mm

5773108_M.2.png

-------------------------------------------------------------------------

ale po jego montażu w płycie głównej Maximus VII Ranger

ani bios ani system go nie widzi.

Wiem że do nie których dysków M.2 producenci dołączają  sterowniki ale do tego mojego niestety takowego nie było.

Próbowałem też szukać jakieś opcji w Biosie i znalazłem jedną ale to też nic nie dało, oto ta opcja

Advanced\Onboard Devices Configuracion

PCI Express X4_3 Slot (Black) Bandwidth  :  M.2 Mode

----------------------------------------------------------------------

W ustawieniach SATA Mode Selection  jest ustawione na AHCI

Nie wiem jaką jeszcze opcję mógłbym zmienić w BIOS-ie bo utknąłem w miejscu z tym dyskiem .

Dysk jest nowy nie używany, oto adres strony na której go zakupiłem.


System to Win10\64bit

Z góry bardzo dziękuję za wszelką   pomoc.

Edytowane przez soulfly777kris

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uwaga złącze M.2:

* Mimo że samo złącze zaprojektowano tak by było zgodne (elektrycznie/komunikacyjnie) zarówno z PCIE jak i SATA to ostatecznie wszystko zależy od tego jak producent płyty głównej podłączył nasze złącze. Przed zakupem dysku upewnijmy się że nasza płyta główna obsługuje oba formaty albo ten konkretny który zamierzamy zakupić.

Płyta główna ze złączem M.2 pcie/sata obsłuży każdą wersje dysku. Taka z M.2 pcie obsłuży wyłacznie dysk M.2 z interface pcie! Sprawdźcie to w opisie producenta płyty.

Może to tu tkwi problem?

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wyczytałem dysk jest chyba na SATA, a płyta obsługuje tylko PCI-E. Opcja jeszcze, że masz coś wpięte w port PCIEX4_3 (czarny na samym dole płyty) - jest on współdzielony z M.2 i po wpięciu automatycznie odcina M.2.

Swoją drogą, zawsze dziwią mnie ludzie, którzy kupują wypasioną płytę z wysokiej półki i pakują tam najtańszy chłam.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może to tu tkwi problem?

Wielkie dzięki za szybką i konkretną odpowiedz bo właśnie o to chodzi że moja płyta 

Maximus VII Ranger wspiera tylko standard PCIe w gnieździe M.2 a SATA nie. Ja tego nie wiedziałem bo nie doczytałem wszystkich opcji w dysku M.2

W samym opisie płyty głównej można oczywiście znaleźć że jest to gniazdo M.2 PCIe ale nie jest to opisane jedno jednoznacznie.

5776491_M.2Socked.pngJeszcze raz dzięki za odpowiedz dzięki której błyskawicznie zrozumiałem swój błąd.

Tego dysku na pewno nie podłącze do gniazda M.2 ale mogę chyba go podłączyć poprzez przejściówkę tylko mam mały dylemat bo znalazłem dwie takie przejściówki 

1- M.2 SATA to SATA

5776551_M.2sata.png

albo

2- M.2 SATA to PCIe

5776556_M.2satatoPCIe.png

I którą teraz wybrać i czy będzie jakaś różnica ?

Z tego co wyczytałem dysk jest chyba na SATA, a płyta obsługuje tylko PCI-E. Opcja jeszcze, że masz coś wpięte w port PCIEX4_3 (czarny na samym dole płyty) - jest on współdzielony z M.2 i po wpięciu automatycznie odcina M.2.

Swoją drogą, zawsze dziwią mnie ludzie, którzy kupują wypasioną płytę z wysokiej półki i pakują tam najtańszy chłam.

To co dla jednych jest chłamem dla innych może być standardem ale z przyjemnością  zapoznam się z Twoją czarną listą dysków M.2 bo dobrych informacji nigdy za wiele.

5776592_BIWIN.PNG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja widzę tylko marketingowy bełkot.

Co do przejściówek - chyba brałeś dysk M.2, żeby nie mieć kabli więc wybór raczej oczywisty.

A  masz może jeszcze kilka marek wartych zapamiętania do czarnej listy ?

Z tego co wyczytałem dysk jest chyba na SATA, a płyta obsługuje tylko PCI-E. Opcja jeszcze, że masz coś wpięte w port PCIEX4_3 (czarny na samym dole płyty) - jest on współdzielony z M.2 i po wpięciu automatycznie odcina M.2.

Swoją drogą, zawsze dziwią mnie ludzie, którzy kupują wypasioną płytę z wysokiej półki i pakują tam najtańszy chłam.

Na forum "pclab.pl" dostałem taką odpowiedz 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Większość dysków M.2 które kupisz, i które mają normalną cenę to dyski SATA - prawie nie różnią się one od pełnowymiarowych, 2.5 calowych odpowiedników.

 

Dyski PCIe są droższe, ale też oferują dużo lepsze osiągi. Fakt faktem, do typowych zastosowań internet/gry/multimedia dyski PCIe to kasa w błoto.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

a więc czy naprawdę jest sens za wszelką cenę kupowania tych droższych  dysków ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owszem spora część dysków M.2 to wersje z interfejsem AHCI/SATA .

 

Ale kto ci kazał / doradzał kupić najtańsze chińskie noname , u nas masz sporo dysków na slot M.2 - Transcend , Sandisk , Crucial , Samsung i kilka innych .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

a więc czy naprawdę jest sens za wszelką cenę kupowania tych droższych  dysków ?

 

 

Zalezy, ja przesiadlaem sie z Samsunga 830 na Sandiska A110 to czulem roznice, nieduza ale jednak, teraz mam SM951(NVMe) i tutaj jest juz bardziej odczuwalne, chociaz jestem ograniczony do 10Gb/s.

Ktos inny nie poczuje nawet roznicy po przesiadce z SATA2 na SATA3, wiec jest to dosc indywidulane odczucie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okej, teraz wszyscy zaczniemy kupowac dyski za 30 dolarow od chinczyka bo przeciez sa takie swietne. Idz na forum pclab, tam ci pomoga i pochwala?

A kto powiedział że nie są świetne przecież nie napisałem że ten dysk jest zepsuty tylko nie pasuje a to różnica. Dlaczego niektóre drogie podzespoły do PC nie mogły by być tańsze skoro nie ma z nimi problemów.

(ja np.wcześniej miałem same fony Samsunga ale do czasu bo jak zakupiłem telefon Xiaomi to stwierdziłem że nie ma sensu przepłacać na Samsunga)

Nawet bogaty w Szwajcarii  dawkuje swoje zasoby pieniężne jeżeli może. 

Więc nie widzę sensu kupować najdroższego dysku M.2 od Samsunga skoro mogę kupić  dysk który też będzie działał. Chyba mój komputer się na mnie nie obrazi a szpanować przed innym swoimi dyskami w PC też nie zamierzam.

Zalezy, ja przesiadlaem sie z Samsunga 830 na Sandiska A110 to czulem roznice, nieduza ale jednak, teraz mam SM951(NVMe) i tutaj jest juz bardziej odczuwalne, chociaz jestem ograniczony do 10Gb/s.

Ktos inny nie poczuje nawet roznicy po przesiadce z SATA2 na SATA3, wiec jest to dosc indywidulane odczucie.

Tu nie chodzi o poczucie różnicy tylko o w miarę komfortową  codzienną  pracą na swoim komputerze.

Owszem spora część dysków M.2 to wersje z interfejsem AHCI/SATA .

 

Ale kto ci kazał / doradzał kupić najtańsze chińskie noname , u nas masz sporo dysków na slot M.2 - Transcend , Sandisk , Crucial , Samsung i kilka innych .

Sam sobie doradzałem i kazałem.

Brawo JA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dysk w ATTO uzyskuje zapis na poziomie 223MB/s to świetny być nie może (trzeba pamiętać, że ATTO słabo się nadaje do testowania SSD). Duże firmy miały niemałe problemy zw swoimi SSD (awaryjność, spadające osiągi) więc z dużą rezerwą podchodzę do takich "egzotycznych" dysków, których testów w internecie brak (w przeciwieństwie do wspomnianego przez ciebie Xiaomi).

Szpanować nie zamierzasz, to powiedz mi po co kupiłeś MAXIMUS VII RANGER?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chory czlowiek, lepiej takich zostawiac na pastwe samych sobie lub aby szukali wrazen na pclol.
Nie chce przeplacac, kupuje najtanszy chinski ssd i podlacza to do Maximusa lol. Pisze o jakis szwajcarach oraz o tym, ze nie bedzie kupowal najdrozszego dysku, mimo ze ma do wyboru wiele markowych produktow na M2 zarowno z niskiej jak i sredniej polki.
Skad sie tacy kubusie biora?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chory czlowiek, lepiej takich zostawiac na pastwe samych sobie lub aby szukali wrazen na pclol.

Nie chce przeplacac, kupuje najtanszy chinski ssd i podlacza to do Maximusa lol. Pisze o jakis szwajcarach oraz o tym, ze nie bedzie kupowal najdrozszego dysku, mimo ze ma do wyboru wiele markowych produktow na M2 zarowno z niskiej jak i sredniej polki.

Skad sie tacy kubusie biora?

Powiem krótko nie do końca wiem skąd te Twoje napompowanie i obrażanie ludzi od chorych ale mi się wydaje że jesteś sfrustrowanym nastolatkiem który ma 13 lat i kręcone włosy. Może ostatnio dostałeś klapsa od młodszego od siebie przy swojej dziewczynie i zamiast zareagować to się rozpłakałeś i teraz wyładowujesz się w sieci bo nikt normalny się tak do innych nie odzywa.

A po drugie to nie wiem dlaczego Cię nie stać na Polską klawiaturę a tak się wozisz z dyskami.

Ja mieszkam we Francji i jakoś piszę normalnie ze wszystkimi polskimi znakami w alfabecie.

Jak to np. wygląda "kubusie biora"

Jeśli dysk w ATTO uzyskuje zapis na poziomie 223MB/s to świetny być nie może (trzeba pamiętać, że ATTO słabo się nadaje do testowania SSD). Duże firmy miały niemałe problemy zw swoimi SSD (awaryjność, spadające osiągi) więc z dużą rezerwą podchodzę do takich "egzotycznych" dysków, których testów w internecie brak (w przeciwieństwie do wspomnianego przez ciebie Xiaomi).

Szpanować nie zamierzasz, to powiedz mi po co kupiłeś MAXIMUS VII RANGER?

Nie sądzę żeby płyta "Maximus VII Ranger" służyła tylko dla szpanu, może służyć dla wygody i kofortu wizułalnego też napewno.

Co do dysku to trochę na pewno masz rację bo mogłem wziąć normalny dysk SSD Sata z zapisem na poziomie 5ooMB/s tej samej firmy :

http://pl.aliexpress.com/item/BIWIN-SSD-64GB-2-5-SATA-III-7mm-Solid-State-Drive-A2-Series-Internal-Hard-Drive/32345309978.html?scm=1007.13438.37934.0&pvid=89674c8e-5a25-4137-84d5-3bfd1ded1d6b&tpp=1

 

Ich produkty mają oczywiście 3 letnią gwarancję.

Mój dysk aktualny to "Seagate Barracuda ST1000DM003" więc różnica pomiędzy HHD a SDD jest zawsze na korzyść tego drugiego.

Dzięki rozmowie z Tobą zrozumiałem że mogłem kupić taniej i lepiej ale człowiek na błędach się uczy.

Jestem osobą dla której bardzo ważna jest ekologia i zawszę będę wspierał firmy które robią o połowę tańsze produkty i grają na nosie firmą takim jak Apple czy Samsung przy oczywiście zachowanej w miarę jakości żeby każdego na świecie było stać na dzisiejszą technologię. 

Dziękuję za pomoc i poświęcony dla mnie czas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co ma ekologia z o polowe tanszymi produktami? Ani jedne ani drugie w wiwkszosci wypadkow niczym sie nie roznia, jedynie nalepka od ekoterrorystow (polecam poczytac o greenpeace i ich szantazach). Co do gwarancji to powodzenia z wysylka - pkt. Gwarancyjnego na ue pewnie nie ma a wysylka do azji... taniej kupisz kolejny dysk chinola. W lodsumowaniu wyjdzie zapewne tak, ze sprawxzone dyski dluzej podzialaja za ta sama cene, beda wydajniejsze i z gwarancja brak problemow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co ma ekologia z o polowe tanszymi produktami? Ani jedne ani drugie w wiwkszosci wypadkow niczym sie nie roznia, jedynie nalepka od ekoterrorystow (polecam poczytac o greenpeace i ich szantazach). Co do gwarancji to powodzenia z wysylka - pkt. Gwarancyjnego na ue pewnie nie ma a wysylka do azji... taniej kupisz kolejny dysk chinola. W lodsumowaniu wyjdzie zapewne tak, ze sprawxzone dyski dluzej podzialaja za ta sama cene, beda wydajniejsze i z gwarancja brak problemow.

Nikt nie powiedział że te tańsze dyski mają się częściej od razu psuć.

OK rozumiem że konkretne dobre firmy robią najlepszy sprzęt bo wkładają sporo kasy w rozwój technologiczny i renomę ale niektórzy w tych firmach nieraz zaczynają być za bardzo pazerni na kasę czym uniemożliwiają zakup ich sprzętu przez biedniejszych ludzi na świecie.

Ja też zawsze byłem za tym żeby kupić raz drożej i mieć coś na dłużej, wtedy i ekologia na tym zyska bo wytwarza się mniej ponieważ towar jest lepszej jakości i się rzadziej psuje.

Ale ostatnio jak zacząłem kupować w Chinach to zrozumiałem że to już nie te Chiny co kiedyś bo ich towary dzisiaj naprawdę dorównują często najlepszym i na pewno mniej się psują niż kiedyś bo Chinole na pewno zrozumieli że się wszyscy z nich śmiali że produkują tylko bubel który często rozlatuje się w dłoniach i dlatego przede wszystkim postawili na solidność żeby klient po zakupie u nich wrócił do nich z powrotem.

Np. telefony "Xiaomi" są najrzadziej lądującymi w serwisie smartfonami.

Co do ekologi to na pewno nie jestem za przesadnymi metodami "greenpeace" bo moim zdaniem przyroda powinna służyć nam a nie na odwrót żeby żuczek polny był ważniejszy od człowieka to już lekka przesada.

Chodziło mi bardziej o to żeby wszyscy ludzie na świecie mieli większy dostęp do drogich technologi (komputerów, smartfonów, medycyny itp.) a w tedy ich poziom życiowy się poprawi i będą mogli lepiej zadbać o ich otaczającą przyrodę co przyniesie pozytywny skutek dla całego świata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A kto powiedział że nie są świetne przecież nie napisałem że ten dysk jest zepsuty tylko nie pasuje a to różnica. Dlaczego niektóre drogie podzespoły do PC nie mogły by być tańsze skoro nie ma z nimi problemów.

(ja np.wcześniej miałem same fony Samsunga ale do czasu bo jak zakupiłem telefon Xiaomi to stwierdziłem że nie ma sensu przepłacać na Samsunga)

Nawet bogaty w Szwajcarii  dawkuje swoje zasoby pieniężne jeżeli może. 

Więc nie widzę sensu kupować najdroższego dysku M.2 od Samsunga skoro mogę kupić  dysk który też będzie działał. Chyba mój komputer się na mnie nie obrazi a szpanować przed innym swoimi dyskami w PC też nie zamierzam.

Tu nie chodzi o poczucie różnicy tylko o w miarę komfortową  codzienną  pracą na swoim komputerze.

Sam sobie doradzałem i kazałem.

Brawo JA.

 

 

Jesli nie chcesz miec dobrego dysku SSD tylko jakikolwiek ktory dziala to po co zadajesz pytania o dysk SSD na forum entuzjastow wydajnosci?? Tutaj poleca sie tylko najlepsze rozwiazania i najbardziej wydajne, czasami idac na kompromis cena/jakosc.

 

Co do oszczedzania energi to sobie policz ile zaoszczedzisz na tym cydownym trybie idle 5mW rocznie. Jesli grafika potrafi pociagnac 250W a procesor 80W to 0.3W roznicy nie ma znaczenia. (BTW moj Samsung ma 2mW w spoczynku, milo ale co z tego).

 

Dysk od Samsunga kupilem za 370zl na allegro, tylke co nowy high end SATAIII 256GB i uwazam ze byl to udany zakup. Dziala zauwazalnie szybciej wiec nie wiem gdzie tu szpan.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...