Skocz do zawartości
5t0z3k

Randomowe restarty podczas obciążenia GPU

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Na wstępie podaje specyfikacje

 

Intel i5-4460

8GB DDR3 2x 4GB Kingston HyperX Red

MSI H81M-P33 (taki tam śmietnik)

Aktualnie Sapphire R9 390 ( na testy MSI R7 250x) [a kiedyś był MSI R9 270x]

Intel® SSD DC S3500 Series 240GB

WD Blue 1TB

WD Green 1 TB

Cooler Master V750 (Corsair VS 450)

SilentiumPC Brutus S20

 

 

Problem dotyczy nagłych restartów podczas obciążenia GPU. Wygląda to tak że w losowym momencie podczas obciążenia GPU komputer nagle gaśnie i włącza się od początku nie sygnalizując żadnym błędem czy też BSOD Testowana była konfiguracja R9 390 + Corsair VS 450 i R9 390 + Cooler Master V750 oraz R7 250x + Corsair VS 450 i R7 250x + Cooler Master V750 i zawsze jest to samo gramy gramy i PYK. Temperatury podzespołów w normie. Przy konfiguracji Integra intela HD4600 + byle który zasilacz wszystko działa komputer może być katowany każdą grą itp i zero restartów. Teraz nie wiem czy płyta klękła sama z siebie czy np. Radeon R9 ubił jej port PCI-E.

 

Myślę że bez kupna lepszego mobo się nie obędzie jeżeli potrzeba to jakie do około 400zł?

 

Będę wdzięczny za porady

 

Pozdrawiam

Edytowane przez 5t0z3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Corsairach VS często zdarzają się spadki napięć poniżej normy, ale jeżeli na CM jest to samo to bym wykluczył zasilacz i stawiał na problem z pamięcią RAM lub płytą. 

 

Jeżeli używasz coolera cpu innego niż boxowy intela to sprawdź czy płyta, ewentualnie cooler nie są za mocno przykręcone i czy płyta się nie wygięła. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mocniejszy niż 750W? Gratuluję czytania.

Widać dla ciebie liczą się liczby a nie realny fakt nie raz miałem takie założenie że wszystko powinno zmieścić się w 400W a dopiero 600W starczyło aby to wszystko mogło działać i problem leżał w ilości wentylatorów w obudowie jak i 8 dyskach gdyż zapas mocy na papierze był przed 400 a test pokazał że nie jedna 500 sobie nie radzi. Co do grafiki to że pisze TDP 400W to nie znaczy że tyle max potrzebuje bo nie jedna karta a szczególnie amd trzeba brać ok 1,5x tyle ile jest napisane.

 

 

SMDHoMIeS™

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widać dla ciebie liczą się liczby a nie realny fakt nie raz miałem takie założenie że wszystko powinno zmieścić się w 400W a dopiero 600W starczyło aby to wszystko mogło działać i problem leżał w ilości wentylatorów w obudowie jak i 8 dyskach gdyż zapas mocy na papierze był przed 400 a test pokazał że nie jedna 500 sobie nie radzi. Co do grafiki to że pisze TDP 400W to nie znaczy że tyle max potrzebuje bo nie jedna karta a szczególnie amd trzeba brać ok 1,5x tyle ile jest napisane.

 

 

SMDHoMIeS™

 

Kolego poczytaj jeszcze raz pierwszego posta, on to testował również na Cooler Master V750!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Jakie sterowniki?

2. W dzienniku systemowym powinien być zaznaczony błąd który restartuje

3. Wyciągnij wszystkie graty i sprawdź czy slot nie ma jakiś paprochów w środku.

1. Crimson Edition 16.7.3

2. Nic sensownego nie ma

3. Robione kilkakrotnie nie daje rezultatu

 

OS Windows 10 64Bit

 

Dziś jeszcze całość testowałem na Cooler Master Silent Pro M2 1000W oraz dodatkowo podpięty został Sapphire Radeon R9 Fury X  niestety nadal to samo w losowym momencie restart jednostki

 

Może mostek południowy się kończy na płycie? płyta w sumie na GW ale czy opłaca się słać i czekać ~ 3 tygodnie (kosztowała mnie jakieś 140zł) chyba sam go przelutuje w pracy i sprawdzę czy pomoże. A jak nie to jakie mobo poradzicie do tych 400zł?

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez 5t0z3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na karcie oprócz gpu moze sie przegrzewac sekcja zalania jak i vram co zazwyczaj obiawia sie wyłączeniem

 

Niemożliwe jest aby 3 karty były w ten sam sposób uszkodzone. Szczególnie że testowane były na innych jednostkach i są ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość damian25

To sie zaczyna diagnoze od podmiany zasilacza .Sam miałem smarta 530W który sie zmeczył z 980ti i przy 1.2 V jzu nie działał pawidłowo a na 1.16v bez problemu


Ale widze ze mieszałes tez z zasilaczem wiec płyta w dalszej kolejnosci


Temp cpu sprawdzałes oraz stabilność occt?

Edytowane przez damian25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To sie zaczyna diagnoze od podmiany zasilacza .Sam miałem smarta 530W który sie zmeczył z 980ti i przy 1.2 V jzu nie działał pawidłowo a na 1.16v bez problemu

Ale widze ze mieszałes tez z zasilaczem wiec płyta w dalszej kolejnosci

Temp cpu sprawdzałes oraz stabilność occt?

Męczony proc w OCCT przez 2h i na stockowym chłodzeniu max 87stopni.

Tak jak pisałem wyżej na samym procu i jego integrze mogę śmigać dniami i nocami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na 1kW też pada to jest prawie pewne w 100% że to płyta główna ale ona ma 2-fazową sekcje zasilania więc oc nie ma co oczekiwać ale powinna normalnie działać więc albo to winda powoduje problem lub też pamięć ram spróbuj wyciągnąć 1 kość i zacznij testować a potem zamień je i znowu.

 

 

SMDHoMIeS™

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam ale muszę bo niektórzy nie czytają ze zrozumieniem albo nie czytają całości. KOMPUTER RESTARTUJE SIE TYLKO WTEDY KIEDY JEST W NIM JAKAS KARTA GRAFICZNA (CZYTAJ WPINAMY COŚ W PORT PCI-E) BEZ KARTY GRAFICZNEJ MOGE OBCIĄŻAĆ  KOMPUTER GRAMI RENDERAMI ITP I NAWET NIE JĘKNIE DZIAŁA JAK ZŁOTO.

 

 

Szkoda że nie masz żadnego GFa aby definitywnie skreślić płytę. Coś ustawiałeś w UEFI poza CPU czy wszystko masz na AUTO?

Odpal dziennik systemu Win\System i masz widok zdarzeń.

 

 

Ufff no ten tego :) tu mnie ma nic do znaczenia ile Wat ma zasilacz jaka jest karta ile faz zasilania itp. wszystko już wskazuje że winna jest płyta a dokładniej mostek południowy, dziś wsadziłem GTX 1060 oraz 1080 i również dzieje się to samo. Co do samego setupu UEFI to wszystko było ustawiane na różne sposoby i resetowane milion razy efekty mizerne.

 

Jutro (tzn dziś :) ) lecę z płytą i robię reballing mostka (zarezerwowałem sobie maszynę w pracy na 45 minut :D ) jeżeli to pomoże a powinno to na pewno na tym trupku nie będę chciał pracować.

Pytam po raz kolejny :) jakie mobo polecicie do 400zł

 

Pozdrawiam

Edytowane przez 5t0z3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za propozycję :)

 

Płyta MSI dalej nie działa prawidłowo zapewne padło coś z zasileniem portu PCI-E zakupiłem na szybko do testów jakiegoś Gigabyte H81M-S2V i męczę całość furmarkiem, ciekaw jestem czy to już koniec męczarni i pozostanie zakupienie płyty zapropowanej przez Orgiusz   :)

 

 

 

EDIT

 

No i niestety po 2h w furmark komputer zaliczył zgon, zdenerwowany sprawdziłem co jest i w dzienniku zdarzeń oko przykuło mi takie coś:

post-209494-0-11428800-1470959829_thumb.jpg

 

No nic czyli czeka mnie reinstall Windowsa :( i kolejne testy

Edytowane przez 5t0z3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że w tym dzienniku nic nie ma o błędzie - jest właściwie tylko informacja, że windows nie został normalnie zamknięty - taka sama informacja będzie po odcięciu zasilania.

Mi to trochę wygląda na problem z ramem - był testowany?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, albo masz uszkodzone cache w procku, lub dysk. Ram jak raczej pada następuje zrzut pamięci cache lub dysk chwilowy zwis i restart. A intel niedawno wydał stery poprawione do mostka zainstaluj ręcznie.

Edytowane przez Setnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testów ciąg dalszy

 

świeży system Windows 10 64Bit

zainstalowane tylko sterowniki żadnych udziwnień typu msi afterburner itp

 

Nadal nie znalazłem przyczyny restartów w tym momencie testowany jest:

Intel i5-4460

8GB DDR3 2x 4GB Kingston HyperX Red

Gigabyte H81M-S2V

MSI R7 250x

Intel® SSD DC S3500 Series 240GB

Cooler Master V750

 

Testowałem również na pojedynczej kostce pamięci i nadal to samo restart a w dzienniku Kernel-Power 41

 

Jedynie co do podmiany zostało to SSD Intela no i i5-4460, jedynie jako one nie znalazły się jeszcze na liście podmienionych.

 

Dam znać jak przejdą testy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testów ciąg dalszy

 

świeży system Windows 10 64Bit

zainstalowane tylko sterowniki żadnych udziwnień typu msi afterburner itp

 

Nadal nie znalazłem przyczyny restartów w tym momencie testowany jest:

Intel i5-4460

8GB DDR3 2x 4GB Kingston HyperX Red

Gigabyte H81M-S2V

MSI R7 250x

Intel® SSD DC S3500 Series 240GB

Cooler Master V750

 

Testowałem również na pojedynczej kostce pamięci i nadal to samo restart a w dzienniku Kernel-Power 41

 

Jedynie co do podmiany zostało to SSD Intela no i i5-4460, jedynie jako one nie znalazły się jeszcze na liście podmienionych.

 

Dam znać jak przejdą testy

To oznacza zanik zasilania. Ściągnij i przeinstaluj stery do intela i sprawdź czy czasem nie ma nowego firmware do dysku.

Podobny problem występował na dyskach serii MX200.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak albo procek albo mam totalnego pecha i moje obydwa zasilacze są "G" warte

 

Podmieniłem inny SSD zainstalowałem na test GTA V

Rozdziałka  800x600 i pełny V-sync reszta najniżej jak się da i wszystko śmiga po 2h grania zmieniłem tylko na 1920x1080 i po może 3 minutach pyk i restart.

 

Sterowniki najaktualniejsze.

 

Muszę miernik gdzieś dopaść.

 

OK na linii 12V z Molexa stałe 12.2V i nawet nie drgnie.

 

Restarty nadal występują

 

 

 

 

No i znaleziony winowajca :)

Specjalnie kupiłem innego PC za 800zł na konfiguracji:

 
i3-4360
8 GB DDR3 w 1 kostce Goodram Play
dysk 1TB
Corsair CX600
MSI GTX750TI 2GB

 

I wyszło na to że wina leżała i po stronie zasilaczy (wszystkich 3 sztuk które posiadam) oraz samego procesora i5. Po podmianie zasilacza komputer już zgonów nie zaliczał lecz dziwnie się zawieszał więc wyjąłem procesor podmieniłem na i3 i było ok. Zrobiłem dokładne oględziny mojej i5 i zauważyłem na dolnej powierzchni tam gdzie stykają się piny socketu dziwny nalot chwila bólu z izopropanolem i jak na razie PC śmiga.

Edytowane przez 5t0z3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...