Skocz do zawartości
pawel902

Dwa monitory pod wieszak ~650 PLN

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, szukam monitora, a w zasadzie dwóch, które będą obok siebie na wieszaku. Wobec tego dobrze jeśli będzie bardzo wąska ramka. Nie oglądam filmów, od czasu do czasu zagram. Prócz tego standardowo - internet, media, trochę programowania. Wszelkie porty USB, głośniki są dla mnie zbędne i nie musi ich być.

 

Celować w AMVA?

 

Karta 7950, więc 2x minidisplay port, 1x HDMI, 1x DVI.

 

Póki co znalazłem:

 

www.morele.net/monitor-aoc-i2369vm-579267/

www.morele.net/monitor-aoc-i2470swq-661249/ ( czym się różni IPS od AH-IPS?)

www.morele.net/monitor-iiyama-x2483hsu-b2-593921/?ceneo_spo=true (problem z wyjściami i chyba szeroka ramka)

 

Aktualnie lecę na LG IPS234V-PN i czerń jest bardzo słaba.

Edytowane przez pawel902

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Aktualnie lecę na LG IPS234V-PN i czerń jest bardzo słaba.

 

http://www.prad.de/new/monitore/test/2012/test-lg-ips234v-pn-teil4.html#Blickwinkel

 

Ten monitor ma kontrast 900:1 - pupy nie urywa z jednej strony, a z drugiej nie powinno być znowu tragicznie. Może to kwestia Twoich ustawień? Kontrast razem z R/G/B jest ustawiony na natywny? Bo jeśli jest obniżony kontrast poniżej natywnego i podbita jaskrawość jasnością (czyli ustawieniem jasności podświetlenia), to możesz mieć kontrast poniżej 900:1, co przekłada się na gorszą czerń, przy wymaganej jasności.

 

Dodatkowo widzę, że minimalna jasność w tym modelu jest dosyć wysoka, więc praktycznie zapytam, czy masz ustawioną jasność na 0%?

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyświetl poniższy gradient w pliku PNG (obraz ma rozdzielczość 1536x1024) w programie bez zarządzania barwą (np. MS Paint):

 

0658cefc8119.png

 

Czy kiedy zwiększysz składowe R/G/B po równo z wartości po 50, na np. 75, to zlewają Ci się najjaśniejsze odcienie, czy nie? Generalnie ustaw R/G/B najwyżej jak się da, jednak nie tak wysoko by było zlewanie na najjaśniejszych odcieniach. Składowe R/G/B są powiązane z kontrastem, więc zamiast zwiększać R/G/B po równo, powinieneś otrzymać ten sam efekt po zwiększeniu ustawienia kontrastu. Na jednych monitorach kontrast natywny jest przy ustawieniu kontrast 69, RGB po 50, a na innych kontrast 50 i RGB po 100. Dodatkowo jeśli używasz połączenia HDMI to włącz w ustawieniach karty graficznej "Zakres kwantyzacji" - "Pełny zakres" - tak to jest w przypadku karty graficznej Intel, która domyślnie ucina zakres i dopiero po zmianie na Pełny Zakres kontrast jest maksymalny.

 

Natomiast co do nowego monitora - używasz bardzo wysokiej jasności, więc nic dziwnego, że przy ustawieniu 50=~180cd wg. pomiarów z prad.de , przy kontraście 900:1 (pod warunkiem, że masz na kontraście natywnym) czarny Ci świeci dosyć jasno. W związku z tym pozostają xVA z kontrastami kilka tys:1 (które też swoje wady mają, np. zmiany gammy pod kątem), albo jakieś IPS z dużo większym kontrastem, np. 1500:1.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dam znać po powrocie do domu co i jak.

 

Natomiast proszę wziąć jeszcze poprawkę na fakt, że korzystam z programu Flux.

 

A sam AOC, który zapostowałem jest dobrym ewentualnym wyborem? Wciąż nie wiem jaka jest różnica pomiędzy tymi matrycami.

Edytowane przez pawel902

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Natomiast proszę wziąć jeszcze poprawkę na fakt, że korzystam z programu Flux.

 

 

Ten program, zmieniając jasność, robi to w sposób "programowy" w sensie, że nie zmienia jasności podświetlenia w LCD, tylko działa jak Photoshop na obrazie rastrowym. W praktyce powoduje to właśnie spadek kontrastu przy "przyciemnionym" obrazie. Jestem pewien, że tutaj jest powód kiepskiej czerni u Ciebie.

 

A sam AOC, który zapostowałem jest dobrym ewentualnym wyborem?

 

Jeśli mnie pamięć nie myli, to czytałem z ciekawości kiedyś o tym 23" AOC ... i jeśli dobrze pamiętam nie ma on sterowania jasnością "non-PWM", przez co nie będzie tak przyjazny dla oczu, jak monitory, które ostatnio ochrzcili "flicker free" (po prostu niemigające). Także generalnie jeśli się nie mylę, to bym go nie kupił.

 

O pozostałych AOC nie czytałem.

 

( czym się różni IPS od AH-IPS?)

 

IPS, AH-IPS, itp.-IPS - to jest nazewnictwo wewn. firmy produkującej matryce. Nie chcę Cię wprowadzać w błąd, czy przy okazji nie ma to wpływu na ilość bit matrycy (6bit+frc vs 8 bit). Generalnie lepiej samemu dotrzeć do info czy matryca ma 8bit, czy nie, a nie zwracać specjalnie uwagi na literki będące przed IPS.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy kiedy zwiększysz składowe R/G/B po równo z wartości po 50, na np. 75, to zlewają Ci się najjaśniejsze odcienie, czy nie?

 

 

 

Ustawiłem wszystkie trzy kanały na 70 i najjaśniejsze odcienie wyglądały jak jeden - zlały się.

 

Dodatkowo jeśli używasz połączenia HDMI to włącz w ustawieniach karty graficznej "Zakres kwantyzacji" - "Pełny zakres" - tak to jest w przypadku karty graficznej Intel, która domyślnie ucina zakres i dopiero po zmianie na Pełny Zakres kontrast jest maksymalny.

 

 

W moim przypadku pod HDMI podpięty jest telewizor. Monitor podłączyłem za pomocą przewodu DVI.

 

Jestem pewien, że tutaj jest powód kiepskiej czerni u Ciebie.

 

 

Z tym, że u mnie program dezaktywuje się przy włączeniu gry. Jeśli odpalę grę czy cokolwiek innego z dużą ilością czarnego koloru przed południem, to Flux jest nieaktywny - nie widzi potrzeby ściemnienia obrazu ze względu na porę dnia.

 

Generalnie lepiej samemu dotrzeć do info czy matryca ma 8bit, czy nie, a nie zwracać specjalnie uwagi na literki będące przed IPS.

 

 

Rozumiem, że jeśli ma 8 bit, to dużo lepiej aniżeli w przypadku 6bit+frc? Czy sam z siebie jest w stanie polecić mi odpowiedni monitor, który spełni moje wymagania?

 

 

@Klaus 

 

A myślałeś nad monitorem ultrawide?

 

 

"Połowa" internetu niekompatybilna z takim monitorem, tj. olbrzymie pasy po obu stronach. Drugi monitor nie będzie zawsze uruchamiany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...