Skocz do zawartości
RagnarPL

Zawód programisty [Nauka]

Rekomendowane odpowiedzi

Wstęp


 


Witam wszystkich :)


 


Nazywam się Paweł i mam 20 lat. W tym roku zamierzam studiować informatykę, a dokładniej programowanie. Zdałem sobie jednak sprawę z tego, że tak naprawdę nie nauczyłem się do tej pory niczego, co by mnie zbliżyło do bycia programistą. Może trochę późno, ale zamierzam wziąć się do roboty (najwyższy czas :D).


 


Wasza myśl - „Hmm no fajnie, ale po co napisałeś ten temat?”


 


Napisałem ten temat, ponieważ chciałbym się dzielić z innymi „świeżakami” tym co sam już wiem :)


 


Zamierzam się skupić nad trzema głównymi przedmiotami:


 



  1. Programowanie w języku C++ (moja wiedza pochodzić będzie z książki Jerzego Grębosza pt. „Symfonia C++” - najnowsze wydanie)




  2. Matematyka – zamierzam przerobić ponownie poprzednie działy i poznać trochę więcej teorii. (głównie internet).




  3. Język angielski – głównie słówka i wymowa.



 


Codziennie będę wystawiał materiały w tym temacie z każdego działu, więc jak ktoś będzie chciał skorzystać to zachęcam.


 


Moderatorów proszę o nieusuwanie tego tematu (nawet kiedy nie będzie zainteresowania) choćby ze względu na mnie (dzieląc się wiedzą mam dużą motywację).


 


Dziękuję za uwagę :P


 


P.S. Jeśli ktoś się już zdecydował to proszę o komentarz pod spodem, tak żebym wiedział czy jest jakiś chętny. :)


Edytowane przez RagnarPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grebosza ksiazka jest dobra do C++03, ale teraz jest juz C++11/14 wprowadzajace sporo nowosci. Tak na krotko watki i zwiazane z tym mechanizmy, inteligentne wskazniki czy auto. W C++17 ma wejsc biblioteka od filesystemu zamiast korzystania z dedykowanych pod wybrany system bibliotek. W sumie bedzie brakowac tylko wbudowanej w jezyk obslugi okien (ale sa qt i wx) i java nie bedzie miala nic ciekawego do zaoferowania :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Programowałeś już w czymś że od razu rzucasz się na C++ ?

 

Symfonia to dobra książka na początek , potem to inne książki np. Thinking in C++ .

 

Do tego wiedza z netu - portale , FAQ , Howto itp.

 

Potem jak chcesz to możesz się zająć innymi językami - C# , Java , PHP etc.

 

Co do matmy przy programowaniu - wszystko zależy co będziesz robił , może się okazać że matematyka jest zupełnie zbędna a może się okazać że będzie ci potrzebna matma na wysokim poziomie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem po technikum inf. więc nie dało się ominąć programowania :)

Chcę jednak zacząć od początku, żeby nic nie pominąć. W szkole przerobiliśmy wszystko do tematu wskaźników. Na tym się skończyło.

Edytowane przez RagnarPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak dla mnie to przerób kilka tutoriali i zobacz czy ci w ogóle podejdzie C++  popróbuj też np. pythona, lub ogólnie frontu czy backendu, być może podejdzie ci zupełnie coś innego i tylko stracisz kasę na książki ;)

 

mnie C++ znudził i wolałem frond end (html, css, js) potem rozszerzyłem o jQuery, Angular (teraz 2), oraz php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko fajnie tylko że u mnie z C++ jest inaczej :) Próbowałem już swoich sił w front i back endzie ale czuję że to nie dla mnie. Bawiłem się javą i ruby ale też nie wyszło. Ba xD Testowałem też modelowanie 3D, tworzenie gier na silniku UE4, grafika rastrowa, obróbka wideo. Wracając do tematu. Dla mnie C++ jest dziwnie zrozumiałe w przeciwieństwie do pozostałych języków programowania i chciałbym zostać przy nim trochę dłużej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak dla mnie to przerób kilka tutoriali i zobacz czy ci w ogóle podejdzie C++  popróbuj też np. pythona, lub ogólnie frontu czy backendu, być może podejdzie ci zupełnie coś innego i tylko stracisz kasę na książki ;)

 

mnie C++ znudził i wolałem frond end (html, css, js) potem rozszerzyłem o jQuery, Angular (teraz 2), oraz php

Jesli lubisz siedziec i rozkminiac dlaczego css robi co innego niz chcesz albo wkuwac/szukac co chwila polecen pod kazda przegladarke, aby tak samo to dzialalo... Ogolnie to porazka jest z css. Js tez rewelacyjny nie jest i co chwila szukaj haxow na to aby cos osiagnac :/ Angular to te cos od google, ktore wpadlo na genialny sposob parsowania strony www w przegladarce uzytkownika? wow, js taki wydajny, wow serwery takie odciazone... a php, jak php - posiada mase frameworkow, ale jak patrze na wyniki to ilosc + jest mocno zacmiewana przez zajezdzanie wydajnosci :/ Nie ma jak statyczna strona w laravel wczytujaca sie 300ms :D Ogolnie patrzac na programowanie dochodze do wniosku, ze wiekszosc tworcow po rozwinieciu swojego pomyslu i 'wymuskaniu' go na glanc, zaczynaja wrzucac mase syfu tylko aby moc dalej sie chwalic "ciaglym rozwojem". Padl tak juz winamp, gg, teraz padaja frameworki php :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Padl tak juz winamp, gg, teraz padaja frameworki php :/

Chociaż ogólnie jestem przeciwnikiem syfu znanego pod ogólną nazwą: "technologie web-owe", to jednak pierdzielisz waść bzdury o php: z dniem wprowadzenia wsparcia dla shared memory, PHP kopie tyłki wszystkim innym "technologiom" - czy raczej - porażkom technologicznym zaliczanym do "web-technology"

W praktyce, wsparcie dla shared memory oznacza że nie trzeba tworzyć żadnych specjalizowanych modułów dla PHP - można gadać z jakimkolwiek programem, który jest w stanie wypluć "coś" do stdout - wszystko co działa w shell/bash.

Mało tego, jak chcesz przesłać dane ze swojego "Hello world" do serwera na którym lata PHP, wystarczy stworzyć bufor tekstowy w shm.

 

Rewelacja - niestety większość głąbów nadal uważa, że shared memory to sposób na "kaszowanie" pewnych danych...

 

...brak podstaw, again...

Edytowane przez <account_deleted>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha... a teraz porownaj to z frameworkiem c++ do pisania stron www - obsluguje kilka(nascie) razy wiecej polaczen w tym samym czasie, mniejsze opoznienia, mniejsze zuzycie zasobow. Wady? Wymagana znajomosc c++, a co za tym idzie kompilacja kodu - mozna tez kompilowac jako bibloteke i tylko ja podmieniac, ale z tym jak czytalem jest wiecej zabawy.

Szczerze to za php przemawia jedynie szybkosc sprawdzenia wprowadzonych zmian. Frameworki typu Laravel (fajni sie w nim tworzy) sa potworkiem, w 80% zawierajace niepotrzebny syf. Aby to jakos sie bujalo to trzeba miec juz jakis sensowny serwer a i tak prosta strona hello world laduje sie tragicznie dlugo na lokalnym sprzecie po zacacheowaniu wszystkiego co sie da.

Combinowalem z Apache i nginx, niewielka roznica...

 

A co gg, czy winamp nie stracil popularnosci przez pakowanie do nich coraz wiekszej ilosci niepotrzebnego syfu? Frameworki php - tu pomylka, jest duzo losi co nawet najprostsze strony musi walic na wordpresie, bo niepotrafi napisac kilkudziesieciu linijek kodu pod proste zarzadzanie podstronami. Szczytem debilizmu wlasnie sa strony firmowe ze statyczna trescia i kilkoma stronami na krzyz xD Po za tym jestem zwolennikiem tworzenia wszystkiego pod konkretne zastosowanie.

 

Co do web technoogii... tak, jest niezly syf. Css i js dzialajacy roznie w zaleznosci od przegladarki o,O WebSocket zaimplementowany w glupi sposob - brak prostego zwrocenia bledu polaczenia, tylko trzeba na okretke pozniej kombinowac jak to zrobic probe ponownego polaczenia... Ogolnie im dluzej mam z tym stycznosc tym bardziej mam tego dosc.

Edytowane przez Małpożer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Aha... a teraz porownaj to z frameworkiem c++ do pisania stron www - obsluguje kilka(nascie) razy wiecej polaczen w tym samym czasie, mniejsze opoznienia, mniejsze zuzycie zasobow.

niekoniecznie o to chodziło...

 

C kładzie na łopatki każdy program napisany w języku "wyższego" poziomu - powyższy link zawiera testy porównujące jak bardzo powolne są inne języki w odniesieniu do C ... szybszy jest tylko assembler ;)

 

Dlaczego?

Wszystkie języki wyższego poziomu powstały głównie w celu przeniesienia kosztów testowania/optymalizacji na klienta - który zazwyczaj jest głupi - jak mu winblows wolno działa to kupuje kolejnego/nowszego laptopa...

 

...

 

Edit:

hmm.. zero odpowiedzi? - spodziewałem się raczej ataku niedokształconych kretynów, twierdzących że przecież C nie jest językiem obiektowym...

 

cóż... zatem niech ta kwestia pozostanie "nierozwiązana"...

/Edit.

 

Edit2:

...to może chociaż wytłumaczenie co to jest "vtable" - aka: po co C++ tworzy tablice wskaźników funkcji? - i jaka jest alternatywa?

Nie spodziewam się żadnych wyjaśnień odnośnie SEH <Structured Exception Handling> - to by była "jazda" - ;)

 

...

Edytowane przez <account_deleted>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...